پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۵۹

بیوگرافی اپرا وینفری و فعالیت هایش (+ تصاویر)

اپرا وینفری,بیوگرافی اپرا وینفری,عکس های اپرا وینفریاپرا وینفری به عنوان ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی‌تبار قرن بیستم رتبه بندی شده‌است
از سمت های اپرا وینفری می توان به تهیه کننده، مجری، بازیگر، خیرخواه و معروف ترین مجری تلویزیونی آمریکا و جهان اشاره کرد. اپرا وینفری در قرن بیستم بعنوان ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی تبار شناخته میشود.

چکیده ای از بیوگرافی اپرا وینفری

نام:اپرا

نام خانوادگی:وینفری

زاده:۲۹ ژانویه ۱۹۵۴

زادگاه:می سی سی پی

ملیت:آمریکایی آفریقایی تبار

سمت:تهیه کننده، بازیگر، مجری، خیرخواه

بیوگرافی اپرا وینفری

اپرا وینفری در می سی سی پی در ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴ دیده به جهان گشود. ورنیتا لی نام مادر اپرا وینفری بود که به عنوان خدمتکاری ۱۸ ساله مشغول به فعالیت بود. پدر اپرا وینفری با نام ورنن وینفری در ارتش با ۲۰ سال سن کار می کرد. اپرا وینفری نزد مادربزرگش تا سن ۶ سالگی در روستای می سی سی پی زندگی کرد. او توانست با کمک مادربزرگش، خواندن و نوشتن را در کودکی یاد بگیرد او که انجیل و سرودهای مذهبی را حفظ کرده بود در سن ۳ سالگی در کلیسا می خواند.

اپرا وینفری با مادرش تا سن ۱۲ سالگی در میلواکی زندگی کرد. او در سن ۹ سالگی، مورد تجاوز مردی از اقوامش قرار گرفت و بعد از گذشت مدتی توسط دوست مادر و اقوام دیگرش مورد آزار جنسي قرار گرفت. با وجود متحمل شدن چنین رنج هایی ولی هرگز با کسی این مسایل را مطرح نکرد. تصمیم مادرش این بود که اپرا به کانون اصلاح و تربیت برود، ولی آن مدرسه دیگر برای ثبت نام، ظرفیت نداشت. او مجبور به گذراندن زندگی با پدرش شد. به همین علت به نشویل در سال ۱۹۷۱ سفر کرد تا با پدرش زندگی کند.

اپرا وینفری,بیوگرافی اپرا وینفری,تصاویر اپرا وینفریاپرا وینفری محبوب‌ترین شخصیت تلویزیونی آمریکا است

اپرا وینفری از خانه در سال ۱۹۶۷ فرار کرد. او در پی آزارهای جنسی در سال ۱۹۶۸ در سن ۱۴ سالگی باردار شد ولی پسر مرده به دنیا آورد. او به خاطر مرگ فرزندش ضربه ی سختی متحمل شد ولی عهد بسته بود که زندگی اش را تغيير دهد. تصمیم پدرش نیز این بود که برای متحول کردن زندگی فرزندش با انضباط و سخت گیری به او کمک کند. اپرا وینفری تحصیلاتش را ادامه داد و پدرش برای پیشرفت او به عنوان مشوقش بود. اوپرا با خواندن یک کتاب در هر هفته، مطلبی درباره آن می نوشت.

زندگی شخصی اپرا وینفری

اپرا وینفری با مدیر روابط عمومی به نام استدمن گراهام از اواسط دهه ۱۹۸۰ وارد رابطه شد. آن ها مراسم نامزدی خود را در سال ۱۹۹۲ برگزار کردند ولی هیچ وقت ازدواج نکردند. محل زندگی این زوج در حال حاضر در شیکاگو است. وینفری در اماکنی همچون Montecito، کالیفرنیا، Rolling Prairie، ایندیانا و تلوراید، کلرادو، صاحبخانه می باشد.

اپرا وینفری,بیوگرافی اپرا وینفری,زندگینامه اپرا وینفریاپرا وینفری از اواسط دهه ۱۹۸۰ با استدمن گراهام رابطه دارد

فعالیت های اپرا وینفری

اپرا وینفری برای رادیو نشویل در سن ۱۷ سالگی به عنوان گزارشگر فعالیت کرد. او برای ادامه فعالیت در رادیو وتلوزیون، در دانشگاه تنسی در رشته هنرهای نمایشی و ارتباط کلامی تحصیل کرد و در این زمان ، فعالیت خود را در رادیو محلی بطور نیمه وقت ادامه داد. اپرا وینفری برای دو نمایش در همان نخستین سال حضورش در دانشگاه، موفق به دریافت دو جایزه شد. او در بالتیمور در سال ۱۹۷۶ به عنوان مجری خبر تلویزیونی کار کرد. اپرا وینفری علاوه بر گزارشگری و گویندگی در سال ۱۹۷۸ یک برنامه تلویزیونی اجرا کرد که در آن به موفقیت رسید. سپس برنامه صبحگاهی ای ام شیکاگو را در سال ۱۹۸۳ اجرا کرد. این برنامه به رقابت با برنامه دانا هیو می پرداخت و به یکی از پرطرفدارترین برنامه ها در ظرف کم تر از یک سال، تبدیل شد. این برنامه در سپتامبر ۱۹۸۵ به« شوی اپرا وینفری» تغيير نام داد.

اپرا وینفری نیز در فیلم رنگ ارغوانی در سال ۱۹۸۵به ایفای نقش پرداخت که این فیلم، برگرفته از رمان الیس واکر بود و کارگردان آن استیون اسپیلبرگ نام داشت و نامزد جایزه اسکاربرای بازی در نقش مکمل فیلم شد و همچنین به قدردانی و سپاس از او برای بازی در فیلم پسر بومی پرداختند. نخستین برنامه اپرا در سال ۱۹۸۶ در آمریکا به صورت سراسری پخش شد. او سابقه ی بازی در فیلم پیشخدمت را دارد.

برنامه تلویزیونی اپرا وینفری

اجرای شوی تلویزیونی اپرا به مدت ۲۵ سال یعنی از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۱ زمان برد و در ۱۴۵ کشور جهان در سال های آخر، پخش شد. این برنامه در ژانر گفت وگوهای تلویزیونی، تغییرات بنیادینی ایجاد کرد و همین امر، اپرا وینفری را در آمریکا به یکی از اثرگذارترین زنان و در جهان به یکی از ثروتمندترین زنان سیاهپوست تبدیل کرد. اپرا وینفری میگوید که پس از اجرای نخستین برنامه اش، حس خوبی از بابت برنامه تلویزیونی اش داشت. نخستین برنامه« اپرا» در سال ۱۹۸۶ پس از کم تر از یک سال در آمریکا به صورت سراسری پخش شد و تبدیل به موفق ترین برنامهٔ میزگرد تلویزیونی گردید.

اپرا وینفری,بیوگرافی اپرا وینفری,فعالیت های اپرا وینفریبنیاد ملی کتاب برای قدردانی از اپرا وینفری مدال طلا به او اهدا کرد

شوی اپرا وینفری به یک برنامه سراسری، زنده و درجه یک در کم تر از یک سال تبدیل شد. سه جایزه امی، نظیر جوایز بهترین اجرا، کارگردانی و برنامه گفت و گو در ژانویه ۱۹۸۷ به اپرا وینفری تعلق گرفت. این موفقیت در سال بعد، مجددا تکرار شد و به او جایزه گوینده سال را دادند. او جوانترین زن در میان زنانی بود که موفق به دریافت چنین جایزه ای شد. تاکنون اپرا وینفری، موفق به دریافت ۳۴ جایزه امی شده است. او در سال ۱۹۸۶ به خاطر علاقه به بازیگری توانست مؤسسه فرهنگی هنری هارپو را تأسیس کند. درواقع از بزرگ ترين تولید کنندگان برنامه های تلویزیونی می توان به هارپو اشاره کرد. اپرا وینفری توانست جایزه موفقیت در زندگی را در سال ۱۹۸۸ از آن خود کرد. آخرین برنامه اپرا وینفری در روز چهارشنبه ۲۵ مه ۲۰۱۱، پس از ۲۵ سال کار مداوم پخش شد.

شبکه OWN

طبق اعلام اپرا وینفری در نوامبر سال ۲۰۰۹، برنامه ی او پس از ۲۵ سال تمام شد. او بر روی برپایی شبکه خود بمدت چند سال متمرکز بود تا این که راه اندازی آن نهایتا در ماه ژانویه ۲۰۱۱ صورت گرفت. این شبکه بیست و چهارساعته در حوزه سبک زندگی، برنامه هایی پخش می کرد.این شبکه با نام OWN، یا شبکه اپرا وینفری شناخته میشود و در اثر سرمایه گذاری مشترک با شبکه دیسکاوری بوجود آمده است.

باشگاه کتاب اپرا وینفری

اپرا وینفری بعنوان بخشی از برنامه گفت وگوی خود با راه اندازی “باشگاه کتاب اوپرا” در دنیای نشر سهیم شد. این برنامه موجب شهرت بسیاری از نویسندگان ناشناخته شد. اپرا وینفری در سال ۲۰۱۸ برای انتشار خاطرات خود، مصاحبه ای با خانم میشل داشت.

اپرا وینفری و جهان سیاست

شاید یکی از مهم ترین تاثیراتی که اپرا وینفری بعنوان یک شخصیت محبوب در میان مردم گذاشت، در عرصه سیاسی است.

اپرا وینفری,بیوگرافی اپرا وینفری, اپرا وینفری و سیاستاپرا وینفری با نام ملکه میزگرد روزها مشهور شد

او بعنوان یکی از پشتیبانان باراک اوباما در روزهای نخستین انتخابات پیشین ریاست جمهوری معرفی شد و یکی از نقاط قوت اوباما در پیروزی انتخاباتی اش این بود که نام اپرا وینفری معروف از نام باراک اوباما تر بود. پشتیبانی او از اوباما هرگز بدون هزینه جنجالی برای وی به پایان نرسید. وقتی که بسیاری از زنان طرفدار کلینتون، متوجه حمایت اپرا وینفری از اوباما در انتخابات شدند؛ به اعترض پرداختند.

خیریه و جوایز اپرا وینفری

اپرا وینفری برطبق مجله فوربس، در قرن بیستم به عنوان تنها میلیاردر سیاه پوست جهان و ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی تبار شناخته شد که بمدت سه سال کار میکرد. تأثیرگذارترین زن در نسل خود برطبق گفته ی مجله لایف، اپرا وینفری بود.

- اپرا وینفری توانست جایزه بشردوستانه باب هوپ آکادمی هنرها و علوم تلویزیونی را در سپتامبر ۲۰۰۲، دریافت کند.

- بزرگ ترين نیکوکار سیاهپوست تاریخ آمریکا از نظر هفته تجارت در سال ۲۰۰۵، اپرا وینفری نام داشت. شبکه فرشته اپرا برای برنامه های خیریه، بیش از ۵۰ میلیون دلار جمع آوری کرد که از آن ها می توان به تحصیل دختران در آفریقای جنوبی و کمک به قربانیان طوفان کاترینا اشاره کرد.

- قانونی توسط بیل کلینتون( رییس جمهور ) در سال ۱۹۹۴ امضاء شد که این قانون، پیشنهاد وینفری به کنگره بود. اپرا وینفری همچنين موفق به ایجاد یک پایگاه داده سراسری از کودک آزاران محکوم گردید.

اپرا وینفری,بیوگرافی اپرا وینفری,تصاویری جدید اپرا وینفریاپرا وینفری فعالیت‌ زیادی در زمینه‌ انسان دوستانه انجام داده‌ است

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش