پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۶۸

زندگینامه برایان چسکی، بنیانگذار موفق ایر بی ان بی

برایان چسکی,بیوگرافی برایان چسکی,زندگینامه برایان چسکیبرایان چسکی
برایان چسکی یکی از نوآوران جوان نیویورک محسوب می شود که توانست استارتاپی بسیار کارآمد راه اندازی کند. ایر ‌بی ‌ان‌ بی وبسایتی است که توسط این نوآور طراحی شده و تحولی در عرصه مسافرت پدید آورده. در ادامه این مطلب سرپوش به اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه شده است.

چکیده ای از بیوگرافی برایان چسکی:

نام کامل: برایان چسکی

تاریخ تولد: ۲۹ آگوست ۱۹۸۱

محل تولد: نیسکایونا نیویورک

اصالت: یهودی لهستانی و اوکراینی

حرفه: کارآفرین و مدیر ایر بی ان بی 

تحصیلات: لیسانس هنرهای زیبایی

برایان چسکی,بیوگرافی برایان چسکی,عکس های برایان چسکیبیوگرافی برایان چسکی

بیوگرافی برایان چسکی:

برایان چسکی در ۲۹ آگوست ۱۹۸۱ در نیسکایونا نیویورک به دنیا آمد. پدرش نژاد یهودی و اوکراینی داشت اما مادرش ایتالیایی اصیل بود. وی یک خواهر کوچکتر به نام آلیسون دارد و از همان کودکی به هنر علاقه داشت به طوری که ماکت های نقاشی را طراحی می کرد همچنین ماکت های کفش و اسباب بازی را مجددا طراحی کرد، بعدها برایان به معماری و طراحی منظره علاقه مند شد. 

مادر برایان همیشه به وی می گفت باید رشته ای را انتخاب کنی که درآمد بیشتری از مددکاری داشته باشد اما زمانی که او رشته هنرهای زیبا را انتخاب کرد مادرش گفت دقیقا رشته ای را انتخاب کردی که درآمدش کمتر از مددکاری است، اما برایان به مادرش قول داد کاری را ادامه دهد که حقوق بالایی داشته باشد. 

برایان چسکی,بیوگرافی برایان چسکی,تصاویر برایان چسکیبرایان چسکی خلاق و نوآور جوان

تحصیلات برایان چسکی:

برایان در سال ۱۹۹۹ در مدرسه رود آیلند شروع به تحصیل کرد. در سال ۲۰۰۴ لیسانس هنرهای زیبایی خود را در زمینه طراحی صنعتی دریافت کرد. زمانی که در RISD  تحصیل می کرد با جو گبیا آشنا شد که بعدها عضوی از بنیانگذاران Airbnb  شد. 

بعد از اینکه تحصیل خود را در کالج به اتمام رساند به عنوان طراح و استراتژیست صعنتی در شرکت DID لس آنجلس مشغول به کار شد. در سال ۲۰۰۷ به فرانسیسکو مهاجرت کرد و در آنجا همراه با گبیا یک آپارتمان را اجاره کرد. 

برایان چسکی,بیوگرافی برایان چسکی,بنیانگذار ایر بی ان بیبرایان چسکی در کنار باراک اوباما

اولین ایده کمپانی:

زمانی که به ذهن برایان ایده ای در خصوص تاسیس کمپانی ایر بی ان بی رسید زنان کنفرانس سان فرانسیسکو بود. در اکتبر ۲۰۰۷ انجمن طراحان صنعتی آمریکا یک کنفرانس در سانفرانسیسکو برگزار کردند که در آن تمامی اتاق های هتل رزرو شده بودند. برایان به این فکر کرد که چگونه می تواند با اجاره دادن خانه و تخت خواب ها درآمد کسب کند. 

وی همراه با گبیا شریک خود سه تشک بادی را خریداری کردند و این ایده را به عنوان Airbed and Breakfast  در بازار عرضه کردند. در نخستین شب آنها سه مهمان داشتند. در فوریه ۲۰۰۸ هم ناتان بلاچارچیک مهندس و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد؛ به عنوان سومین شریک ایر بی ان بی به عضویت این تیم درآمد. 

هر کدام از این اعضا به عنوان بخشی از شرکت ای بی ان بی رهبری و مدیریت اجرایی شرکت را برعهده داشتند، چسکی و بنیانگذاران دیگرش غلات ویژه چاپی را تولید کردند که نام آنها را از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باراک اوباما و جان مک کین گرفتند. 

هدفی که برایان چسکی از این برنامه داشت خارج کردن آدم ها از دنیا آنلاین بود، که افراد به صورت واقعی باهمدیگر آشنا شوند و معاشرت داشته باشند. وی قصد داشت همه مردم را در عرض ۶۰ ثانیه کارآفرین کند و حس دوستی در بین مردم ایجاد شود. 

برایان چسکی,بیوگرافی برایان چسکی,تاریخچه ایر بی ان بیایده های نوآوری برایان چسکی

تاریخچه ایر بی ان بی:

پل گراهام برنامه‌نویس رایانه در ژانویه ۲۰۰۹ یک جلسه آموزشی زمستانی استارتاپ برگزار کرد و وای کامبینیتر را به این برنامه دعوت کرد. در قبال این مشارکت کم او وعده آموزش و بودجه را داد. زمانی که وبگاه ایجاد شد؛ از سرمایه ای که وای کامبینیتر اختصاص داده بود استفاده کرده تا در نیویورک با کاربران دیدار داشته باشد و وبگاه را تبلیغ کند.

آنها توانستند با یک مدل تجاری سودآور که به سرمایه‌گذاران ساحل غربی ارائه دادند به سان فرانسیسکو برگردند. با رسیدن به سال ۲۰۰۹ این وبگاه توانست ۱۰ کاربر داشته باشد و ۲۵۰۰ محل اجاره ای نیز در کارنامه خود ثبت کرده بود. 

در سال ۲۰۰۹ نام شرکت را به Airbnb.com تغییر دادند، همچنین محتوایی که وبگاه داشت از تختخواب‌های هوایی و فضاهای مشترک به انواع املاک از جمله خانه‌ها و آپارتمان‌ها، اتاق‌های خصوصی و دیگر املاک گسترش پیدا کرده بود. 

در نوامبر سال ۲۰۱۰ شرکت ایر بی ان بی در یک دوره از سری A از Greylock Partners و Sequoia Capital کمک مالی دریافت کردند و اعلام شد که ۷۰۰ هزار شب رزرو انجام شده که ۸۰ درصد از آنها در شش ماه گذشته رخ داده است. 

در سال ۲۰۱۱ در کنفرانسی که جنوب از جنوب غربی اجرا شد ایر بی ان توانست جایزه app  را از آن خود کند. در اکتبر همین سال برایان همراه با شرکای خود دفتری برای ای بی ان بی در لندن تاسیس کردند که این دفتر نخستین دفتر بین‌المللی این شرکت بود. 

برایان چسکی,بیوگرافی برایان چسکی,عکس های شخصی برایان چسکیعکس های شخصی برایان چسکی

با رشدی که کاربران بین المللی داشتند در اوایل سال ۲۰۱۲ برایان و شرکایش دفاتر خودشان را در پاریس، میلان, بارسلون, کپنهاگ, مسکو, و سائو پائولو نیز تاسیس کردند، البته پیش از این دفاتری در سان فرانسیسکو, لندن, هامبورگ, و برلین نیز وجود داشتند. در سال ۲۰۱۳ هم برایان اعلام کرد که دفتری در اروپا در دوبلین تاسیس می کند. 

در نوامبر ۲۰۱۲ شرکت برایان دفتری در سیدنی تاسیس کرد که محل یازدهمین دفترشان بود، همچنین از برنامه هایی که برای راه‌اندازی خدمات در تایلند و اندونزی داشت، خبر داد. 

حرکت برایان چسکی تنها به غرب محدود نبود بلکه در دسامبر ۲۰۱۲ او اعلام کرد که قصد تاسیس دفتر در سنگاپور را دارد. 

در سال ۲۰۱۲ ایر بی ان بی Neighborhoods  را نیز راه اندازی کرد که یک راهنمای سفر از ۲۳ شهر به مسافران کمک می کرد تا محله ای را برای اقامت خود پیدا کنند که مکان مورد نظر برپایه معیارهای خاص و تنظیمات شخصی انتخاب می شد. 

تا اکتبر ۲۰۱۳ برایان همراه با شرکای خودش توانست مهمانان خود را به ۹ میلیون افزایش دهد، که ۲۵۰ هزار ملک نیز در ۲۰۱۳ اجاره داده بود. 

برایان چسکی,بیوگرافی برایان چسکی,همسر برایان چسکیبرایان چسکی در کنار همسرش

در ژوئیه سال ۲۰۱۴ ای بی ان بی در طراحی وبگاه و برنامه تلفن همراه یک بازنگری داشت و آرم تازه طراحی کرد. این آرم را Bélo نامگذاری کردند، که به عنوان نمادی از تعلق درنظر گرفته می شد و از چهار عنصر شکل گرفته بود.

یک سر که نمایانگر مردم است، یک نماد مکان که نشان دهنده مکان است، یک قلب برای نماد عشق و یک حرف A که برای نام شرکت می باشد. 

با رسیدن سال ۲۰۱۵ باراک اوباما به دلیل محدودیت هایی که در فعالیت شرکت های آمریکایی در کوبا وجود داد اعلام کرد که ای بی ان بی باید در این کشور هم گسترش پیدا کند و آن را به عنوان یکی از نخستین شرکت‌های آمریکایی معرفی کرد. 

برایان چسکی,بیوگرافی برایان چسکی,عکس های اینستاگرامی برایان چسکیعکس های اینستاگرامی برایان چسکی

در تابستان ۲۰۱۶ بنابر درخواستی که سه عضو سنای ایالات متحده داشتند؛ کمیسون فدرال تحقیقاتی درخصوص تأثیر ایربی‌ان‌بی بر هزینه‌های مسکن آغاز کرد. 

اندرو کوئومو، فرماندار نیویورک در سال ۲۰۱۶ لایحه ای را مبنی بر جریمه شرکت برایان چسکی امضا کرد که دلیل آن به نقض قوانین مسکن محلی مربوط بود. همچنین نیویورک تایمز گزارش داد که این وقایع بخشی از «طرحی است که انجمن هتلداری در اوایل سال ۲۰۱۶ برای خنثی کردن ایربی‌ان‌بی آغاز کرد».

در ژانویه ۲۰۱۷ برایان چسکی ۱۳ میلیون دلار در برنامه رزرو رستوران، Resy، همراه با کارآفرینان سری گری وینرچاک، بن لونتال و مایک مونترو سرمایه‌گذاری کرد. 

برای نخستین بار در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ ایر بی ان به سودآوری دست پیدا کرد، درآمد این شرکت از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ بیش از ۸۰٪ رشد داشت. بعد از ۲۰۰ میلیون دلار سودی که در سال ۲۰۱۸ به دست آمد در سال ۲۰۱۹ با ضرر ۳۲۲ میلیون دلاری روبرو شدند. 

در فوریه ۲۰۱۸ برایان چسکی یک شرکت دیگر تحت عنوان Airbnb Plus را معرفی کرد که خانه ها را از لحاظ کیفیت خدمات، راحتی و طراحی مورد بررسی قرار می داد. 

برایان چسکی,بیوگرافی برایان چسکی,کمپانی بزرگ برایان چسکیکمپانی بزرگ برایان چسکی

از طرفی شرکتی دیگر تحت عنوان Beyond نیز توسط برایان تاسیس شد که زمان تعطیلات خانه های لوکس اجاره می دهد. تا اکتبر ۲۰۱۹ هر شب دو میلیون نفر در ایربی‌ان‌بی اقامت داشته اند. 

زمانی که کووید ۱۹ دنیا را فرا گرفت ایربی‌ان‌بی با افت قابل توجهی در رزروها روبرو شد که این افت بین ۴۱ تا ۹۶ درصد تخمین زده شده بود. در پاسخ به این رکود ارزیابی داخلی خود را از ۳۱ میلیارد دلار به ۲۶ میلیارد دلار کاهش داد همچنین برنامه عرضه اولیه سهام را برای مقابله با ضرر در نظر گرفت. 

در ۳۰ مارس، مدیر عامل و رئیس جامعه، برایان چسکی نامه‌ای را به میزبانان نوشت وعده داد ۲۵۰ میلیون دلار برای لغو مهمان در نظر گرفته‌است.

در ۵ مه ۲۰۲۰ هم نامه ای از سمت برایان چسکی به تمامی کارکنان ارسال شد که اعلام می داشت شرکت به دنبال همه گیری کووید ۱۹ تقریبا ۱۹۰۰ کارمند یا ۲۵ درصد از اعضا را از آمریکا، اروپا و آسیا اخراج خواهد کرد. 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش