سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۸۱

هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتوساتوشی ناکاموتو
عرض دیجیتال موضوعی است که امروزه طرفدارن بسیاری در سراسر دنیا پیدا کرده است. خالق این کیف پول اعتباری فرد به نام ساتوشی ناکاموتو می باشد که چهره ای ناشناخته دارد و از هویت اصلی او اطلاعی در دست نیست. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی های به دست آمده است وی اشاره می شود.

چکیده ای از بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو:

نام کامل: ساتوشی ناکاموتو

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو:

ساتوشی ناکاموتو فردی ناشناخته است که درحقیقت خالق اصلی بیت کوین می باشد. وی ادعا می کند مردی ژاپنی است که در تاریخ ۵ آوریل ۱۹۷۵ به دنیا آمده است. حدس و گمان هایی که در خصوص هویت ناکاموتو وجود دارد غالبا از طریق متخصصان به دست آمده که با رمزنگاری و علوم کامپیوتری خود متوجه شده اند؛ وی احتمالا در در ایالات متحده و اروپا زندگی می کند. 

ساتوشی ناکاموتو بنیانگذار اصلی و سازنده بیت کوین است که دامین بیت‌کوین را اجرا و بیانیه معروف آن را منتشر کرد اما هویت او هیچگاه آشکار نشد. اولین پایگاه داده بلاکچین توسط این مرد طراحی و ساخته شده است.

نخستین هدفی که ناکاموتو داشت را می توان؛ مشکل دوگانگی (دوبار خرج کردن) پول دیجیتال دانست. وی تا دسامبر ۲۰۱۰ به توسعه بیت کوین پرداخت و بعد از آن تاریخ از پروژه خارج شد. در ۷ دسامبر ۲۰۲۱ کریگ استیون رایت در یک دادگاه با ارائه شواهدی درخصوص روزهای اولیه خلق بیت کوین پیروز شد و به طور رسمی ثابت کرد که ساتوشی ناکاموتو است، البته این موضوع با ادعا و شبهه زیادی مواجه شد و غالبا از سمت مردم پذیرفته نشد. 

کیف پول ساتوشی ناکاموتو تقریبا ۵ درصد از کل بیت کوین ایجاد شده را در اختیار دارد اما تاکنون هیچ کس نتوانسته است از تراکش های کیف پول وی مطلع همین امر وی را به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل کرده است. 

توسعه بیت کوین:

ساتوشی ناکاموتو در اکتبر ۲۰۰۸ مقاله ای را در سایت metzdowd.com منتشر کرد و در آن عنوان کرد که بیت کوین یک ارز رمزگذاری شده می باشد. این کیف پول دیجیتال مبتنی بر متد نقطه به نقطه می باشد. در ژانویه ۲۰۰۹، ناکاموتو نخستین بیتکوین نرم‌افزاری را که شبکه را راه اندازی کرده بود و نخستین واحد رمزنگاری بیت کوین به نام بیک کوین‌ها را منتشر کرد، همچنین نسخه ۰٫۱ نرم‌افزار بیتکوین را نیز در ۹ ژانویه ۲۰۰۹ منتشر کرد. 

البته ثبت معاملات تراکنش عمومی نشان می‌دهد که آدرس‌های شناخته شده ناکاموتو حاوی تقریباً یک میلیون بیت کوین هستند. که در آوریل ۲۰۲۱ ارزش دلاری آن در حدود ۵۹ میلیارد دلار آمریکا بوده است. 

ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو,زندگینامه ساتوشی ناکاموتوساتوشی ناکاموتو خالق اصلی بیت کوین

چه کسانی می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند؟

بحث درباره اینکه ساتوشی ناکاموتو می تواند چه شخص یا اشخاصی باشد بسیار است و سالیان طولانی ادامه دارد. افراد مختلفی در جهان وجود دارند که ادعا می کنند ساتوشی ناکاموتو هستند اما هیچ کدام از آنها نتوانسته است ادعای خود را ثابت کند. 

در برخی از موارد گزینه های احتمالی در خصوص حل معمای ساتوشی ناکاموتو وجود دارند اما خودشان این موضوع را رد می کنند. برخی نیز معتقد هستند که ساتوشی ناکاموتو از دنیا رفته و معمای اصلی هیچگاه حل نخواهد شد. 

در سال ۲۰۰۸ اطلاعات کمی در خصوص کریپتوکارنسی وجود داشت به همین دلیل بسیاری معتقد بودند که ساتوشی ناکاموتو همین شخص است. در ادامه به گزینه های احتمالی ساتوشی ناکاموتو اشاره شده است: 

دوریان پرنتیس:

دوریان پرنتیس یک فیزیک دان آمریکایی ژاپنی می باشد که در کالیفرنیا زندگی می کند. برخی ادعاد می کنند که وی ساتوشی ناکاموتو است. این موضوع در مارس ۲۰۱۴ برای اولین بار در یک هفته نامه خبری منتشر شد اما خود پرنتیس این موضوع را رد کرد.

ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو,دوریان پرنتیسدوریان پرنتیس در نقش ساتوشی ناکاموتو

نیک زابو:

این شخص به عنوان یکی از پیشگامان فناوری بلاک چین شناخته می شود که در سال ۱۹۹۸ پروژه بیت گلد را ارائه کرد همچنین وی در سال ۲۰۰۴، برای اولین بار از واژه «قرارداد هوشمند» استفاده کرد (اساس کار بیت کوین بر پایه قرارداد هوشمند است).

هدفی که پروژه بیت گلد در نظر داشت تشکیل یک سیستم غیرمتمرکز جهت بهبود سیستم مالی و حفظ امنیت در دنیا بود. این پروژه به دلیل مشکل دوبار خرج کردن با شکست روبرو شد اما شروعی بود برای ایجاد رمز ارز بیت کوین تا مشکل دوباره خرج کردن برطرف شود. 

براساس شباهت هایی که میان پروژه بیت گلد و بیت کوین وجود دارد بسیاری از افراد معتقد هستند که ساتوشی ناکاموتو در حقیقت همان نیک زابو است. 

هال فینی:

هال فینی یکی از دانشمندان کامپیوتر است که عنوان می شود ۱۰ بیت کوین را از به عنوان اولین تراکنش ها از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرده است. در حقیقت دومین فردی که بعد از ساتوشی از بین کوین استفاده کرده است هال فینی می باشد و البته آن را برای بهبود عملکرد سیستم و رفع باگ‌ها، پیشنهادهای خود را اعلام می‌کرد.

یکی از دلایلی که سبب شد که او را ساتوشی ناکاموتو بدانند به موضوع مقالات او برمی گردد. هال فینی به حوزه کریپتو و امنیت رایانه‌ای علاقه بسیار زیادی داشت و مقالات زیادی در این خصوص ارائه کرده بود. هال فینی هر گونه ادعایی در مورد اینکه او خالق بیت کوین است را انکار کرده است، البته ایشان در سال ۲۰۱۴ در اثر بیماری از دنیا رفت. 

ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو,هال فینیهال فینی در نقش ساتوشی ناکاموتو

کریگ رایت: 

داستان این شخص با افرادی که مطرح شدند متفاوت است. رایت توسط خودش به این هویت متهم شد، او ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو واقعی خودش می باشد. او یک کارشناس کامپیوتر و کارآفرین در استرالیا است. در سال ۲۰۱۵ داستان هایی مطرح شد که کریگ رایت خالق بیت کوین است.

کریگ رایت ابتدا با ارائه مدارکی، خودش را سازنده بیت کوین معرفی کرد و مدتی بعد، مدعی شد که برای ساتوشی ناکاموتو کار کرده است، اما متخصصین ادعای او را رد کردند و احتمال دادند مدارک وی جعلی است. مخالفت سریع جامعه ارزهای دیجیتال سبب شد که وی پست های قبلی خود را پاک کند و در پستی جدید در وبلاگش عنوان کرد که دیگر شجاعت ارائه مدارک معتبر را ندارد.

ایلان ماسک:

یکی از سوالاتی که امروزه مطرح می باشد مربوط به این است که آیا ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو است؟ این کارآفرین زرنگ و مطرح تجاری بیشتر به عنوان مؤسس «تسلا موتورز» و «اسپیس ایکس» شناخته می‌شود.

در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۷ برای اولین بار شایعاتی درخصوص این موضوع مطرح شد که بعد از انتشار مقاله یکی از کارآموزان شرکت اسپیس ایکس با نام ساهیل گوپتا بود، در حقیقت گوپتا مقاله‌ای را در مدیوم منتشر کرد و ادعا داشت که ساتوشی ناکاموتو همان ایلان ماسک است. بعد از این موضوع افراد زیادی اظهار نظر کردند اما اقدامات و حمایت های ایلان ماسک از بیت کوین به این شایعات دامن زد. 

ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو,ایلان ماسکایلان ماسک در نقش ساتوشی ناکاموتو

گوین اندرسن:

اندرسن یکی از توسعه دهندگان نرم افراز است که در ماساچوست زندگی می کند و در کنار ناکاموتو در حوزه بیت کوین فعالیت داشت. یکی از دلایلی که سبب شایعه سازی در این خصوص شد نوشته های اندرسن بودند که شباهت بسیاری زیادی به نوشته های ناکاموتو داشتند، البته اندرسن هیچ وقت این ادعا را تایید نکرده است و بارها در مصاحبه‌های خود اعلام کرده است که این برداشت کاملاً اشتباه است.

دلایل احتمالی پنهان کردن هویت اصلی ساتاشی ناکاموتو:

براساس نظراتی که کارشناسان عنوان می کنند عدم تمایل ساتاشی ناکاموتو برای افشای هویت خود به دو دلیل اصلی بر می گردد البته ممکن است دلایل دیگری هم وجود داشته باشد: 

اصل غیرمتمرکز بودن:

بیت کوین را با هدف فراهم کردن سیستمی غیرمتمرکز جهت بهبود سیستم مالی در دنیا ایجاد کردند و دولت یا فردی خاص نمی تواند این موضوع را دستکاری یا کنترل کند. یکی از دلایلی که سبب مخفی ماندن بیت کوین شده است می تواند به رعایت اصل غیرمتمرکز بودن مربوط باشد. 

در مقالات منتشر شده از ساتوشی ناکاموتو بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیک معرفی می شود که از علم رمز گذاری برای معاملات آن استفاده می شود. خرید و فروش بیت کوین به شخص سومی نیاز ندارد و معاملات در شبکه به صورت کاربر به کاربر صورت می‌گیرد.

شرایط قانونی و دخالت دولت:

از آنجایی که بیت کوین منجر به توزیع قدرت و تمرکززدایی خواهد شد با مخالفان سرسختی مانند مؤسسات دولتی و بانک موجه است. همین موضوع موجب برانگیختن بحث و جنجال در حکومت ها شده است.  مانند ارز دیجیتال E-Gold  که در سال ۲۰۰۷ توسط حکومت تعطیل شد. یکی از دلایل اصلی ساتوشا ناکاموتو می تواند به شرایط قانونی ناسازگار مربوط باشد از همین رو ناکاموتو دوست ندارد هویت خود را فاش کند و با این کار امنیت خود را بالا خواهد برد. 

ساتوشی ناکاموتو,ساتوشی ناکاموتو کیستدلایل عدم افشای هویت ساتوشی ناکاموتو

سرنخ‌های جدید از ساتوشی ناکاموتو:

در روزهای ابتدایی که بیت کوین اختراع شد ارتباطی که با خالق آن یعنی ساتوشا ناکاموتو برقرار می شد به صورت کاملا الکترونیکی بود و هیچ پیش زمینه ای در خصوص هویت این شخص وجود نداشت. با این وجود برخی از افراد اعتقاد داشتند هویت واقعی پشت این اسم به زودی شناسایی خواهد شد، اما تا به امروز هیچ کس موفق نشده است تا به هویت او پی ببرد.

بیشتر از ده سال است که ساتوشی ناکاموتو به عنوان خالق بیت کوین عنوان می شود اما هیچ نوشته ای را به صورت عمومی از خود به اشتراک نگذاشته است. در سال ۲۰۱۰ ساتوشی در انجمن بیت‌کوین تاک(یک انجمن (فروم) در زمینه بیت کوین و آلت کوین) در رابطه با مقاومت شبکه نسبت به حملات منع سرویس صحبت هایی داشته است اما تا کنون هیچ خبر جدیدی از وی به ثبت نرسیده است. 

براساس تحقیقات به دست آمده مشخص شده است که وی زمان نوشتن کدهای بیت کوین در لندن ساکن بوده است، اما واقعیت این است که این تحقیقات نیز، مدرک کاملاً موثقی در رابطه با محل سکونت ساتوشی ناکاموتو ارائه نمی‌دهند.

مجسمه ساتوشی ناکاموتو:

در مجارستان از خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو یک مجسمه برنزی ساخته شده است که هویت ناشناس او را به نمایش می گذارد. سطحی که برای خلق این مجسمه استفاده شده است صیقلی و انعکاس دهنده است تا مردم زمان نگاه کردن به آن خودشان را ببینند. در واقع این موضوع نشان دهنده این است که همه می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند.

این پروژه توسط شخصی به نام آندراس یورفی شروع شد که از علاقه مندان به حوزه کریپتو می باشد. وی اعتقاد دارد که رمزارزها مزیت های زیادی داشته اند و بیت کوین یک پایگاه کامل داده محسوب می شود که عادلانه و شفاف است. این مجمسمه در پارک فناوری بوداپست قرار گرفته است. نکته قابل توجه این است که در این پارک، مجسمه استیو جابز هم‌ (بنیان‌گذار شرکت اپل) نیز وجود دارد.

ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو,مجسمه ساتوشی ناکاموتومجسمه ساتوشی ناکاموتو

این راز همیشه یک راز می‌ماند!

یکی از ماندگارترین اسراری که درخصوص بیت کوین وجود دارد هویت ساتوشی ناکاموتو است. با گذشت سالیان بسیار طولانی و فعالیت های روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان در این زمینه هنوز هم هویت این شخص پنهان مانده است و کسی نتوانسته از چهره وی پرده بردارد. 

همانطور که اشاره شد کاندیدای بسیاری درخصوص سازدنگان این ارز وجود دارد حتی برخی افراد خود ادعا داشته اند که مخترع بیت کوین هستند اما درباره هیچ کدام از آنها نتوانسته اند با مدارک قطعی و معتبر به قطعیت برسند و جامعه کریپتو هنوز در جستجوی شخص پشت پردۀ این معما است.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش