یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۳۲

بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئومایک پومپئو عضو جنبش تی‌پارتی در حزب جمهوری‌خواه آمریکا است 
مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) می باشد. وی قبلا در مجلس نمایندگان آمریکا، حوزه انتخابیه چهارم کانزاس از حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا بود که در ۵۵ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی برای اولین بار به عضویت این مجلس درآمد.

چکیده ای از بیوگرافی مایک پومپئو

نام:مایکل ریچارد پومپئو

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

بیوگرافی مایک پومپئو

مایکل ریچارد پومپئو، در تاریخ ۳۰ دسامبر ۱۹۶۳ در کالیفرنیا متولد شد. او ایتالیایی تبار است. مادربزرگ پدری او در کارامانیچو ترمه متولد شد. مادر او زنی از ایالت کانزاس و صاحب سالن بیلیارد بود. پدر مایک پومپئو در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا کار میکرد و به حزب دموکرات نزدیک بود.

فعالیت های مایک پومپئو,مایک پومپئو,موضع مایک پومپئو در قبال ایرانمایک پومپئو در دبیرستانی در فانتین ولی، کالیفرنیا تحصیل کرد

تحصیلات مایک پومپئو

مایک پومپئو در دبیرستانی در فانتین ولی، کالیفرنیا تحصیل کرد و در مجاورت آن در سانتا آنا زندگی کرد. وی در پست فوروارد در تیم بسکتبال این مدرسه بازی میکرد و در سال ۱۹۸۲ تحصیلات دبیرستان او پایان یافت و از این مدرسه فارغ التحصیل شد.

مایک پومپئو پس از تحصیلاتش در نیویورک، وارد آکادمی نظامی ایالات متحده ( دانش آموخته کالج نظامی وست پوینت) شد و با مدرک مهندسی مکانیک در سال ۱۹۸۶ فارغ التحصیل شد. او از سال  ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ بعنوان افسر رسته زرهی، در گردان دومِ سواره نظام هفتم در لشکر چهارم پیاده ارتش آمریکا، مشغول به خدمت بود و به درجه سروانی نائل شد. او  موفق به اخذ مدرک جِی دی( دکترای حرفه ای و نخستین درجه تخصصی عالی در رشته حقوق در امریکا) در سال ۱۹۹۴، در رشته حقوق از دانشکده حقوق هاروارد شد و بعد از این که فارغ التحصیل شد، در یک شرکت حقوقی در واشنگتن کار کرد.

مایک پومپئو بعنوان نماینده ی مجلس

مایک پومپئو در شرکت حقوقی ویلیام اند کانلی به عنوان وکیل مشغول به کار شد و در سال های بعدی، فعال و سهام دار شرکتهای امنیتی و نفتی بود. بسیاری از اعضای تیم مایک پومپئو در وزارت امور خارجه آمریکا و همکارانش در همان شرکتهای امنیتی و نفتی هستند. این روند تا سال ۲۰۰۹ و نزدیک شدن به جنبش تی پارتی، ادامه یافت. پیشرفت کاری مایک پومپئو در شرکت صنایع کوک به دنبال نزدیک شدن او به دیوید اچ. کوک و چارلز جی. کوک  بود. مایک پومپئو با کمک برادران کوک، همراه با هم دوره های آکادمی نظامی ایالات متحده یک شرکت هوافضا بنیان گذاشت؛ ولی کار این شرکت زیاد نگرفت.

عکسهای مایک پومپئو,زندگینامه مایک پومپئو,مایک پومپئومایک پومپئو یکی از تاثیرگذارترین و نزدیک‌ترین افراد به دونالد ترامپ است

مایک پومپئو با پشتیبانی برادران کوک، در سال ۲۰۱۱ به نمایندگی مجلس نمایندگان از ایالت کانزاس رسید. او سعی کرد تا در دوره نمایندگی مجلس و دوره عضویت در کمیسیون انرژی و تجارت، قوانین و مقررات سختگیرانه ای( من جمله در زمینه های مالیاتی و محیط زیست) بر خلاف منافع خانواده کخ در کانزاس تصویب نشوند. مایک پومپئو بعدتر به دنبال مسائل امنیتی و اطلاعاتی رفت و در کمیسیون نهادهای اطلاعاتی عضوی فعال شد. در دوره نمایندگی مایک پومپئو، سخنان افراطی او مانند حمله به هیلاری کلینتون یا درخواست اعدام ادوارد اسنودن، مخالفت با بستن بازداشتگاه گوانتانامو و جلوگیری از القای حس غرق شدن، همیشه خبرساز بودند.

فعالیت های مایک پومپئو

مایک پومپئو در سال ۱۹۹۸، در آکادمی نظامی وست پوینت، بهمراه سه تن از دوستان قدیمی خود مبادرت به خرید و ادغام چهار شرکت ساخت قطعات هواپیما کردند. تا سال ۲۰۰۶ او در این شرکت مشغول بکار بود و سهام خود را در سال ۲۰۰۶ فروخت و بعنوان رئیس یک شرکت بین المللی تجهیزات میادین نفتی، آغاز بکار کرد. مایک پومپئو از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷، برای سه دوره متوالی، نماینده حوزه انتخابیه چهارم کانزاس در مجلس نماینگان کنگره بود.

مایک پومپئو در نخستین دوره مبارزات انتخاباتی اش در سال ۲۰۱۰، توئیتی جنجال برانگیز ارسال کرد. در آن توئیت، وی رقیب هندی- امریکایی خود را با عبارت توهین آمیزی مورد اشاره قرار داد و اوباما را که در آن هنگام رئیس جمهور بود،« یک مسلمان کمونیست خبیث» نامید ولی بعداً این توئیت حذف شد. دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶، او را نامزد ریاست سازمان سیا کرد و در ژانویه ۲۰۱۷ او با کسب رأی ۹۶ به ۳۲، از مجلس سنا رأی اعتماد گرفت. مایک پومپئو در ژوئن ۲۰۱۷، در سازمان سیا مایکل دندریا را به ریاست مرکز ماموریت ایران انتخاب کرد.

موضع سرسختانه مایک پومپئو در قبال ایران و برجام

پس از آنکه مایک پومپئو در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی دونالد ترامپ بعنوان مدیر آینده سازمان اطلاعات مرکزی معرفی شد به تندی از توافق هسته ای با ایران انتقاد کرده بود. وی در آن هنگام برجام را« فاجعه بار » خوانده بود و ایران را بزرگ ترين کشور« حامی تروریسم» در جهان لقب داده بود. او پس از دستیابی شش قدرت جهانی و ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی به توافق هسته ای تأکید کرده بود که برجام حکومت ایران را تقویت خواهد کرد.

مایک پومپئو,تحریم مایک پومپئو توسط چین,مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکامایک پومپئو در ظاهر در مورد اسلام موضع‌گیری خاصی ندارد

به گفته مایک پومپئو هدف حکومت ایران« نابودی آمریکا» است. وی در مصاحبه ها و مقالات خود ایران را منشاء اصلی مناقشات در خاورمیانه بعد از انقلاب ۱۹۷۹ در این کشور معرفی کرده است و بر لزوم جلوگیری از هرگونه غنی سازی اورانیوم در ایران قبل از امضای برجام اصرار داشت. مایک پومپئو  پس از امضای برجام در آن زمان عضو جمهوریخواه کنگره بود که این توافق را به« جایزه ای در قبال رفتار منحط ایران» تشبیه کرده بود. در سال ۲۰۱۶ او همچنین  گفته بود:« کنگره برای تغییر رفتار ایران و در نهایت تغییر حکومت ایران باید تلاش کند.» در ماه دسامبر گذشته( آذرماه) رئیس کنونی سازمان سیا گفته بود به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران نامه ای نوشته است. هدف او از نگارش این نامه، هشدار در خصوص حمله به منافع آمریکا در عراق بود.

مایک پومپئو یکی از سرسخت ترین باورمندان به پایداری اسرائیل

یکی از سرسخت ترین باورمندان به پایداری اسرائیل و یهودیان مایک پومپئو است. وی گفته:« خدا به شدت در روندهای خاور میانه درگیر است…» و« ممکن است دونالد ترامپ را خدا فرستاده باشد تا اسرائیل را از شر ایران نجات دهد.» وی با استناد به روایت بحث برانگیز عهد عتیق که استر را نجات بخش یهودیان در دوران هخامنشی معرفی می کند دونالد ترامپ را نیز نجات بخش امروزی یهودیان از خطر جمهوری اسلامی می داند.

تحریم مایک پومپئو توسط چین

مایک پومپئو و ۲۷ مقام سابق دیگر دولت ترامپ توسط چین در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ تحریم شدند. در بیانیه وزارت امور خارجه چین که دقایقی بعد از شروع بکار بایدن بعنوان رئیس جمهور منتشر شد، اعلام شد این وزارت خانه قصد دارد« افردی که اقتدار چین را شدیداً نقض کرده و مسئول چنین حرکت هایی از سوی آمریکا در خصوص مسائل مرتبط با چین» بوده اند را تحریم کند. این تحریم ها مانع از ورود این افراد و اعضای درجه یک خانواده شان به چین، ماکائو و هنگ کنگ میشود و آن ها و شرکت ها و نهادهای مرتبط با آنان از کسب و کار با چین، محروم می شوند.

تحصیلات مایک پومپئو,مایک پومپئو,عکس مایک پومپئومایک پومپئو یکی از سرسخت‌ترین باورمندان به پایداری اسرائیل و یهودیان است

مایک پومپئو یک روز قبل از آن در بیانیه شدیدالحنی چین را به ارتکاب نسل کشی علیه اویغورهای مسلمان و دیگر اقلیت ها در منطقه سین کیانگ متهم کرده بود و مقامات چینی متعددی در ژوئیه توسط آمریکا تحت تحریم قرار گرفته بودند. سخنگوی وزارت امور خارجه چین با رد این اتهامات در پاسخ گفت مایک پومپئو به دروغگویی و تقلب مشهور است و با این کار خود را به یک« مضحکه و دلقک» تبدیل می کند.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش