دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۷۰۰۴۲

زندگینامه عمران بن کعب از یاران امام حسین

عمران بن کعبعمران بن کعب
عمران بن کعب یکی از شهدای کربلا است که در همان روز ابتدایی محرم به شهادت رسید. وی مردی شجاع و رزم دیده بود که از همان ابتدا به دوست داشتن اهل بیت معروف شد. عمران بن کعب علاوه بر همراهی امام حسین، امام علی و امام حسن را نیز همراهی کرد. در ادامه این مقاله از سرپوش به زندگینامه ایشان می پردازیم.

چکیده بیوگرافی عمران بن کعب

نام کامل: عمران (عمر) ‌بن‌ کعب بن حارث

عمر: ۵۰ ساله

محل زندگی: کوفه

قبیله: اشجعی از تیره اشجع

دلیل شهرت: شهادت در راه امام حسین

نقش های برجسته: در منازل نزدیک کربلا به امام حسین(ع) پیوست و سرانجام در روز عاشورا و در حمله اول به شهادت رسید

کربلا و عمران بن کعبزندگینامه عمران بن کعب

بیوگرافی عمران بن کعب

عمران (عمر) ‌بن‌ کعب بن حارث از تیره اشجع و قبیله غلطفان، تیره‌ای از قیس عیلان از اعراب عدنانی شمال شبه جزیره که ساکن مدینه بودند، البته از کوفه آمد و در آنجا ساکن شد. عمران نیزه اندازی ماهر و سوارکاری ورزیده بود، ایشان در راه امیر المومنین ثبات قدم بودند و در نبردهای این امام همراهیشان می کرد، بعد از امام علی نیز به عنوان یکی از یاران امام مجتبی شناخته شد. 

نقاشی یاران امام حسین و عمران بن کعبعمران بن کعب از یاران امام حسین

ایشان در واقعه کربلا به یکی از منازل نزدیک کربلا و محل سکونت امام حسین رفت البته زمان پیوستن او به کاروان اباعبدالله الحسین (ع)، به درستی معلوم نیست و درنهایت در روز عاشورا با حمله اول دشمن به شهادت رسید. زمانی که عمران بن کعب به شهادت رسید ۵۰ سال سن داشت. روز عاشورا، مشتاق و بی تاب، لحظه ی شهادت را انتظار می کشید. مقاتل و منابع شهادت او را در تیرباران صبح عاشورا دانسته اند.

مرقد امام حسین، عمران بن کعبشهادت عمران بن کعب در کربلا

عمران بن کعب در جنگ های عصر امیر مومنان علی(ع) به ویژه در صفین فداکاری کرد و پس از شهادت امام در محراب کوفه. یاور و همراه امام مجتبی (ع) بود.

عمران بن کعبماجرای شهادت عمران بن کعب

نام عمران بن کعب در زیارت‌نامه‌ها

نام عمران در زیارت رجبیه بدین شکل آمده است: «السَّلامُ عَلَی عُمَرِ بنِ اَبی کَعب» و بسیاری از مقاتل به وی و شهادتش در تیرباران صبح عاشورا اشاره کرده اند.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش