شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۵۵

زندگینامه توماس یانگ فیزیکدان معروف قرن هجدهم و نوزدهم (+ تصاویر)

نظریۀ موج توماس یانگ,نظریه توماس یانگ,زندگی نامه توماس یانگتوماس یانگ به جامعه علمی جهان، خدمات زیادی را ارائه داد
از مشهورترین فیزیکدانان تاریخ در قرن هجدهم و نوزدهم، توماس یانگ نام داشت. یکی از اختراعات او این بود که توانست موجی بودن نور را با آزمایش یانگ ثابت کرد.

چکیده ای از بیوگرافی توماس یانگ

نام: توماس یانگ 

زاده: ۱۳ ژوئن ۱۷۷۳

زادگاه: میلورتون، سامرست،  انگلستان

درگذشت: ۱۰ مهٔ ۱۸۲۹ 

دین: کواکر

ملیت: انگلستانی

بیوگرافی توماس یانگ دانشمند بزرگ

توماس یانگ که در حقیقت یکی از پویاترین دانشمندان قرون معاصر به شمار میرود ، در ۱۳ ژوئن ۱۷۷۳ در انگلیس به دنیا آمد. او که در یک خانواده از تاجر ابریشم ساده بزرگ شده بود به یانگ اعجوبه شهرت یافته بود، بدین دلیل که وقتی ۲ سال داشت، خواندن را می دانست و آموختن ریاضی را در سن هشت سالگی به تنهایی شروع کرد. توماس یانگ زبان های یونانی و لاتین را در سن ۱۴ سالگی فراگرفت و به زبانهای دیگری همچون فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی، عبری، عربی، ترکی، فارسی، آرامی، سریانی و امهری آشنایی داشت.

عکس دانشمند توماس یانگ,آثار علمی توماس یانگ,بیوگرافی توماس یانگتوماس یانگ علاوه بر این که در علوم تجربی به تحقیق پرداخت، در خط هیروگلیف هم صاحب نظر بود

تحصیلات توماس یانگ

توماس یانگ در دانشگاه، به تحصیل در رشته علوم پزشکی پرداخت اما در ادامه به رشته فیزیک علاقه پیدا کرد و توانست مدرک دکتری خود را در سال ۱۷۹۶ در رشته فیزیک بگیرد. وقتی که توماس یانگ، مدرک دکتری خود را در فیزیک دریافت کرد، در همان زمان، فیزیک در اروپا از برترین و پیشروترین علوم روز شناخته شده بود.

توماس یانگ مدرک دکترای پزشکی خود را در سال ۱۷۹۹ دریافت کرد و پس از آن بکار در انستیتوی سلطنتی لندن مشغول شد. او بر روی ساختمان چشم و ماهیت نور، مطالعاتش را متمرکز کرد و دربارهٔ تطابق در بینایی، نخستین تئوری خود را مطرح کرد. طبق این تئوری برای این که تصویر اجسام بر روی شبکیه در فواصل متفاوت قرار بگیرد شعاع انحنای عدسی چشم تغییر می کند.

آثار علمی توماس یانگ

یکی از هنرنمایی های علمی توماس یانگ، بررسی امواج نوری و انجام مطالعات گسترده درباره ی فیزیک کشسانی در مایعات بود. بر اساس گفته ها وی هم چنان با وارد شدن به عرصه های نوین علمی در سال های پایانی حیات خود، علاقه مندی اش را نشان میداد و به این ترتیب این فرصت را در بسیاری از مواقع پیدا نمی کرد تا زندگی شخصی اش را سروسامان دهد. از افتخارات او می توان به عضویت در انجمن های علمی سلطنتی انگلیس و فرانسه اشاره کرد که کم تر دانشمندی توانسته چنین موفقیتی را کسب کند. 

نظریه موجی نور توماس یانگ

آزمایش های توماس یانگ بر روی نور از مهمترین آزمایشات او محسوب میشود. او آزمایشی را در سال ۱۸۰۳ انجام داد که نتیجه آن تائید فرضیه موجی هویگنس دربارهٔ ماهیت نور بود. براساس این آزمایش، نور از بین دو شکاف باریک می گذرد و باعث ایجاد نوارهای تاریک و روشن میشود. پذیرفتن چنین کاری که چگونه جمع دو نور باعث به وجود آمدن تاریکی میشود به سادگی ممکن نبود ولی نتیجه آزمایش یانگ موجب تائید صحت فرضیه موجی بودن نور و پدیده تداخل امواج نور شد.

نظریۀ موج توماس یانگ,نظریه توماس یانگ,زندگی نامه توماس یانگتوماس یانگ که در حقیقت یکی از پویاترین دانشمندان قرون معاصر به شمار میرود 

توماس یانگ فاصله نوارهای تاریک و روشن و همچنین فاصله شکاف هایی که نور از آنها عبور میکرد را اندازه گرفت واز این طریق توانست یه اندازه گیری طول موج نورهای مرئی بپردازد. پدیده انکسار مضاعف نیز مورد توجه یانگ قرار گرفت. در این پدیده، در زمان برخورد نور به برخی از بلورها، دو پرتوی شکسته تجزیه می شود. یانگ باتوجه به این پدیده فهمید که امواج نور عرضی است. مطالعه بر نیروی کشش سطحی مایعات و نیز نیروی کشش در جامدات از دیگر فعالیت های توماس یانگ به شمار میرود و به علت کارهای علمی اش در این باره ضریب کشسانی مدول یانگ را به نام او انتخاب نموده اند.

صاحبنظری توماس یانگ در هیروگلیف مصری

توماس یانگ علاوه بر این که در علوم تجربی به تحقیق پرداخت، در خط هیروگلیف هم صاحبنظر بود و به همین خاطر پژوهشگران تاریخ و تمدن به او جذب شدند. به کنده کاری مقدس و خط مقدس که حجاران و صنعتگران در اماکنی همچون دیوار مقبره ها ، ستون ها، تندیس ها، مهرها و ... آنرا بکار می بردند هیروگلیف گفته میشود. توماس یانگ به جامعه علمی جهان، خدمات زیادی را ارائه داد ولی به علت علاقه و نظر شخصی اش اصلاً دوست نداشت که مشهور شود.

موسیقی توماس یانگ

او اعتدال توماس یانگ را برای کوک آلات موسیقی توسعه داد.

مرگ توماس یانگ

در روز ۱۰ مه ۱۸۲۹ توماس یانگ در لندن فوت کرد.

آثار علمی توماس یانگ,بیوگرافی توماس یانگ,مرگ توماس یانگیکی از هنرنمایی های علمی توماس یانگ، بررسی امواج نوری بود

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش