سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۹۰

زندگینامه جیمز ژول، فیزیکدان انگلیسی و از بنیان‌گذاران ترمودینامیک

زندگینامه جیمز ژولجیمز ژول فیزیکدان انگلیسی
جیمز ژول برای اثبات این مطلب که گرما شکلی از انرژی است، آزمایشات بسیاری انجام داد. آزمایش‌های او و دانشمند دیگر، باعث ایجاد یکی از قوانین اصلی علم به نام قانون پایستگی انرژی شد. به افتخار جیمز ژول،  یکای اندازه‌گیری انرژی و کار به نام "ژول" نامگذاری شده است. در این مطلب از سرپوش با زندگینامه این فیزیکدان آشنا خواهید شد.

چکیده ای از بیوگرافی جیمز ژول جیمز پرسکات جول

نام :جیمز پرسکات ژول

زاده: ۲۴دسامبر ۱۸۱۸

مرگ : ۱۱ اکتبر ۱۸۸۹

محل تولد: سالفورد،انگلستان

همسر :  آملیا گرایمز

فرزندان: بنجامین آرتور،آلیس آملیا، هنری

جایزه: مدال کاپلی

بیوگرافی جیمز پرسکات ژول

جیمز پرسکات ژول ( James Prescott Joule)، متولد ۲۴ دسامبر ۱۸۱۸ – درگذشته ۱۱ اکتبر ۱۸۸۹، از فیزیک‌دانان انگلستان بود که در یک خانواده ثروتمند دیده به جهان گشود. جیمز ژول، از سنین کودکی به آزمایشات علمی و یادگیری علاقه‌مند بود. در بچگی، عاشق نیروی الکتریسیته بود و با برادرش تلاش می‌کرد تا از این نیرو استفاده کنند، حتی تا جایی که شیطنت‌های کودکانه می‌کرد و سعی می‌کرد به دیگران شوک الکتریکی بزند.

جیمز ژول در سنین جوانی وارد کارخانه‌ی پدرش شد و در آنجا شروع به کار کرد. به دلیل مشغله‌های کاری، کمی از آزمایشات علمی دوری کرد تا اینکه در حدود سال ۱۸۴۰ تصمیم گرفت بررسی کند که آیا موتورهای بخار کارخانه را با موتورهای برقی تعویض کند یا خیر. برای انتخاب بهترین طرح اقتصادی، جیمز ژول بسیار حساس بود و این حساسیت باعث شد تا ایده‌ای جدید به ذهنش برسد و در زمینه‌ی فیزیک پیشرفتی را ایجاد کند.

جیمز ژول چه کسی بود,بیوگرافی جیمز ژولجیمز ژول از بنیانگذاران ترمودینامیک می باشد

با تحقیقات و بررسی‌های خود، جیمز ژول توانست در سال ۱۹۴۱ قانون اول ژول را کشف کند. این قانون مشخص می‌کرد که عبور جریان الکتریسیته از رسانا منجر به ایجاد گرما می‌شود. او برای نشان دادن این مسئله که گرما شکلی از انرژی است، آزمایش‌های بسیاری انجام داد. این آزمایش‌ها همراه با تلاش چندین دانشمند دیگر، منجر به ایجاد یکی از قوانین اصلی علم به نام "قانون پایستگی انرژی" شد. این قانون بیان می‌کند که انرژی در واکنش‌های فیزیکی و شیمیایی نابود نمی‌شود، بلکه از یک شکل به شکل دیگر تبدیل می‌شود.

جیمز پرسکات ژول در سال ۱۸۴۸ مقاله‌ای را منتشر کرد و در آن به نظریه جنبش گازها پرداخت، که در آن سرعت حرکت مولکول‌های گازها را تخمین زده است. چند سال بعد، جیمز پرسکات ژول و فیزیکدان اسکاتلندی ویلیام تامسون (معروف به لرد کلوین) دریافتند که اگر گازی را اجازه دهیم براحتی انبساط پیدا کند، دما کاهش می‌یابد. این ایده اولیه بود که منجر به ساخت یخچال شد که امروزه در صنایع و خانه‌ها گسترده استفاده می‌شود و تحول بزرگی در صنایع غذایی و زنجیره تامین مواد غذایی ایجاد کرده است.

یمز پرسکات ژول,کارهای علمی جیمز ژولمجسمه جیمز ژول

ازدواج جیمز ژول

جیمز ژول در سال ۱۸۴۷ با آملیا گرایمز ازدواج کرد. او در سال ۱۸۵۴، هفت سال پس از ازدواجشان درگذشت. آنها سه فرزند داشتند: یک پسر، بنجامین آرتور ژول (۱۸۵۰-۱۹۲۲)، یک دختر، آلیس آملیا (۱۸۵۲-۱۸۸۹)، و یک پسر به نام جو (متولد ۱۸۵۴، سه هفته بعد درگذشت).

درگذشت جمیز ژول

جیمز پرسکات ژول در تاریخ ۱۱ اکتبر سال ۱۸۸۹ و در سن ۷۰ سالگی و در انگلستان درگذشت و در قبرستان بروکلندز به خاک سپرده شد. روی سنگ قبر او عدد "۷۷۲.۵۵" نوشته شده است.

یمز پرسکات ژول,کارهای علمی جیمز ژولسنگ مزار جیمز پرسکات ژول

تعدادی از افتخارات جیمز ژول

* عضو انجمن سلطنتی (۱۸۵۰)

*  دریافت مدال سلطنتی (۱۸۵۲)، "برای مقاله او در مورد معادل مکانیکی گرما

* دریافت مدال کاپلی (۱۸۷۰)، "برای تحقیقات تجربی خود در مورد نظریه دینامیکی گرما"

*  رئیس انجمن ادبی و فلسفی منچستر (۱۸۶۰)

* رئیس انجمن بریتانیا برای پیشرفت علم (۱۸۷۲، ۱۸۸۷)

* عضویت افتخاری موسسه مهندسین و کشتی‌سازان در اسکاتلند [۲۰] (۱۸۵۷)

  

سخن پایانی مقاله بیوگرافی جیمز ژول

جیمز ژول، یکی از فیزیکدانان برجسته تاریخ است که به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران ترمودینامیک شناخته می‌شود. او با انجام آزمایش‌های متعدد، پایه‌های نظریه ترمودینامیک را بنا نهاد و در این زمینه، آثار ارزشمندی را به‌جا گذاشت.  او در سال ۱۸۸۹، درگذشت.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش