یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۱۵

تاریخچه ۸ مارس روز جهانی زن

روز جهانی زن,تاریخچه روز جهانی زن,تاریخ روز جهانی زنهشتم مارس، روز جهانی زن در خیلی از کشورهای جهان گرامی داشته می شود
روز جهانی زن روزی است که پیشرفت زنان در جامعه و سیاست و اقتصاد جشن گرفته می شود. روز جهانی زن از جنبشی کارگری آغاز شد و به رویدادی در سال تبدیل گردید که سازمان ملل متحد آنرا به رسمیت شناخته است.

روز جهانی زن

روز جهانی زن بزرگداشتی است که هر ساله در روز ۸ مارس برابر با ۱۸ اسفند ماه برپا می شود و نقطه کانونی در جنبش حقوق زنان است. بسته به مناطق گوناگون، تمرکزِ جشن بر بزرگداشت و دفاع از حقوق زنان و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است. این روز در ابتدا به عنوانِ یک رویدادِ سیاسیِ سوسیالیستی در میانِ احزاب سوسیالیست آمریکا، آلمان و اروپای شرقی آغاز شد، ولی پسین ترها در فرهنگ بسیاری از کشورها امیخته شد.

هشتم مارس، روز جهانی زن در خیلی از کشورهای جهان گرامی داشته می شود. ۸ مارس روزی است که زنان جهان بدون توجه به گرایشات گوناگون فکری، عقیدتی، نژادی و ... به تداعی موفقیت ها و دستاوردهایشان می پردازند. در واقع، این روز مجالی است برای نگاه کردن به قبل در مسیر تلاش ها، مناقشات و فعالیت های قبلی و اغلب برای نگریستن در راستای حرکت های پیش رو برای باز کردن راه در جهت شکوفایی استعدادها و فرصت هایی که در انتظار نسل آینده زنان است.

تاریخ روز جهانی زن,روز جهانی زن,روز جهانی زن مبارکروز جهانی زن در ابتدا روز جهانی زنان کارگر نام داشت

تاریخچه روز جهانی زن

بذر روز جهانی زن در سال ۱۹۰۸ کاشته شد، کارگران زن کارخانـۀ نساجی کتان در شهر نیویورک به منظور احیا خاطرۀ اعتصاب در این روز را که تبعیض، محرومیت و فشار کار و حقوق بسیار کم زنان را بیاد می آورد دست به اعتصاب زدند، صاحب این کارخانه بهمراه نگهبانان به خاطر جلوگیری از همبستگی کارگران قسمت های دیگر با اعتصاب گران و عدم انتقال آن به قسمت های دیگر، این زنان را در محل کارشان محبوس ساخت و بعدا به علل نامعلوم کارخانه آتش گرفت و فقط تعداد اندکی از زنان توانستند از این حادثه نجات یابند و بقیه ۱۲۹ تن از زنان کارگر در این آتش سوختند.

به همین علت روز هشتم مارس (روز جهانی زن) بطور سنتی بنام روز مبارزه زنان علیه بی عدالتی و فشار علیه زنان در خاطرات باقی ماند. در سال هاى بعد در كشورهاى گوناگون اروپایى و امریكا مبارزه زنان به شكل تظاهرات و اعتصاب کاری علیه فشار، تبعیض و استعمار کاری و همینطور برای داشتن حقوق برابر در اجتماع ادامه پیدا کرد. از جمله یکی از مهمترین مدافعان حقوق زن در آلمان خانم کلارا زتکین (۱۸۵۷- ۱۹۳۳) خواسته های مبارزان زن در آلمان را مبنی بر هشت ساعت کار در روز، تعصیلات ویژه در ایام زایمان و دیگر حقوق بر اساس قانون تقاضا کرد.

تبریک روز جهانی زن,پیام تبریک روز جهانی زن,روز جهانی زنروز جهانی زن در واقع به منزله اتحاد زنان دنیا در برابر حقوق خود و تساوی حقوق با مردان است

- روز جهانی زن در سال ۱۹۱۰ میلادی

در ماه اوت ۱۹۱۰، کنفرانس جهانی زنان قبل از جلسه عمومی سوسیالیست های بین الملل دوم در کپنهاگ دانمارک برگزار شد. با الهام از سوسیالیست های آمریکایی، لوییس زیتس سوسیالیست آلمانی پیشنهاد تأسیس سالانه روز جهانی زن را داد و کلارا زتکین سوسیالیست پیشرو که بعدها یک رهبر کمونیست شد از او حمایت کرد، البته در آن کنفرانس روز خاصی معلوم نشد. نمایندگان که مجموعه ای از ۱۰۰ زن از ۱۷ کشور بودند، با این ایده برای ترویج حقوق برابر، شامل حق رای برای زنان، موافقت کردند. سال بعد در ۱۹ مارس ۱۹۱۱ روز بین المللی زن برای میلیون ها نفر در کشور اتریش، دانمارک، آلمان و سوییس برای نخستین بار شناخته شده بود. فقط در امپراتوری اتریش- مجارستان، ۳۰۰ تظاهرات برگزار شد. در وین، زنها در رینگ اشتراسه رژه میرفتند و بنرهایی به افتخار شهدای کمون پاریس حمل می کردند. زنان خواستار حق رأی و مناصب عمومی بودند. آن ها همچنین نسبت به تبعیض جنسیتی در استخدام اعتراض داشتند. آمریکایی ها در آخرین یک شنبه فوریه روز ملی زن را بپا داشتند.

روز جهانی زن,8 مارس روز جهانی زن,روز جهانی زن چه روزیستنخستین روز جهانی زن در ایالات متحده در ۲۸ فوریه ۱۹۰۹ برپا شد

- روز جهانی زن در سال  ۱۹۱۳- ۱۹۱۴ میلادی

روز جهانی زن به جایگاهی برای اعتراض به جنگ جهانی اول هم بدل شد. در جریان جنبش صلح طلبی، زنان روسیه روز زن را در نخستین یکشنبه ماه فوریه گرامی داشتند. در اروپا این روز در ۸ مارچ یا روزهای قبل و بعد آن گرامی داشته شد. مثل سال پیش تظاهرات های متعددی در دفاع از صلح و همبستگی با فعالان آن حوزه برپا شد.

- روز جهانی زن در سال ۱۹۱۷ میلادی

با آنکه جنگ تمام شده بود، ولی زنان روسیه هم چنان از تظاهرات روز جهانی زن بعنوان وسیله ای برای ابراز اعتراض ها و اعتصاب هایشان تحت عنوان «نان و صلح» استفاده کردند. چهار سال بعد، تزار روسیه اجازه رأی دادن برای زنان و شرکت آنان در دولت را صادر کرد.

تاریخ روز جهانی زن,پیام تبریک روز جهانی زن,روز جهانی زنروز جهانی زن در ابتدا به‌عنوانِ یک رویدادِ سیاسیِ سوسیالیستی آغاز شد

- روز جهانی زن در سال ۱۹۷۷ میلادی

در دسامبر سال ۱۹۷۷، مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که کشورهای عضو میتوانند روز جهانی زن و روز جهانی صلح را با توجه به مناسبات فرهنگی و اجتماعی خودشان در روزهای مختلفی برپا کنند.

امروزه و تجلیل از روز جهانی زن

در چند ساله گذشته، ۸ مارس روز جهانی زن برای زنان، نه تنها در کشورهای پیشرفته بلکه در جوامع در حال توسعه نیز به صورت گسترده تری مطرح و ابعاد تازه ای بخود گرفته است. جنبش رو به رشد جهانی زنان، که با برگزاری چهار کنفرانس بین المللی زنان توسط سازمان ملل متحد جهان تعمیق یافته است، در تبدیل روز جهانی زن به صف آرایی و اعتراض در جهت دستیابی زنان به حقوق شان و مشارکت آنان در عرصه های سیاسی و اقتصادی یاری بسیار رسانده است. همچنین، زنان جهان در روز بین المللی زن تلاش کرده اند تا این روز را به فرصتی برای انعکاس پیشرفت ها و دستاوردهای حاصل شده و کنش های دلیرانه و نیز عزم راسخ زنان عاد ی(که نقش شگفت آوری را در تاریخ کشورها و جوامع شان ایفا کرده اند) تبدیل کرده و این دستاوردها را گرامی بدارند.

تبریک روز جهانی زن,روز جهانی زن,روز جهانی زن مبارکروز جهانی زن به جایگاهی برای اعتراض به جنگ جهانی اول هم بدل شد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش