شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۵۹

روز بزرگداشت شیخ بهایی، چه روزیست؟

روز بزرگداشت شیخ بهایی,روز بزرگداشت شیخ بهایی چه روزی است,عکس روز بزرگداشت شیخ بهایییونسکو سال ۲۰۰۹ را بعنوان روز بزرگداشت شیخ بهایی انتخاب کرد
یکی از دانشمندان مشهور قرن دهم و یازدهم هجری، بهاءالدین محمد بن‏ حسین عاملی نام داشت که وی را با لقب شیخ بهائی می شناختند. این دانشمند از تبحر خاصی در علومی همچون فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات برخوردار بود. از آثار شیخ بهایی می توان به حدود ۹۵ کتاب و رساله اشاره کرد که در زمینه هایی همچون سیاست، ریاضی، حدیث، اخلاق، عرفان، نجوم، فقه، مهندسی و هنر و فیزیک نوشت.

روز بزرگداشت شیخ بهایی

یونسکو برای سال ۲۰۰۹، عنوان سال بزرگداشت شیخ بهایی را به خاطر خدماتی که به علم ستاره شناسی کرد و به مناسبت چهارصدمین سال تولد شیخ بهایی و تقارنش با سال بین المللی نجوم انتخاب کرد و به این ترتیب روز ۳ اردیبهشت را از سال ۲۰۰۹ به بعد بعنوان روز شیخ بهایی معرفی کردند. تا قبل از اختصاص این روز به شیخ بهایی، از آن بعنوان روز معمار یاد می کردند و در روز۳ اردیبهشت ماه، همچنان در مجامع فرهنگی و هنری و علمی ایران در هر سال، مراسمی برگزار می شود که مربوط به بزرگداشت معماران است.

جالب است بدانید که روز تولد شیخ بهایی را ۳ اردیبهشت بیان کرده اند در حالی که کتیبه ای بیانگر تاریخ تولد او در ۸ اسفند است.  از این رو تاریخ دقیقی در این خصوص وجود ندارد و هم چنان به بهانه روز تولد شیخ بهایی، ۳ اردیبهشت ماه را به عنوان روز معمار و بزرگداشت او می شناسند.  

زندگینامه شیخ بهایی

محل تولد شیخ بهایی، در بعلبک بود. دوران کودکی او در روستای« جبع» یا« جباع» در جبل عامل در ناحیه شام و سوریه، سپری شد. نژاد او به یکی از شخصیت های برجسته آغاز اسلام به نام« حارث بن عبدالله اعور همدانی»( متوفی به سال ۶۴ خورشیدی) برمی گردد. در قرن دهم و یازدهم خورشیدی، خاندان شیخ بهایی از خانواده های معروف جبل عامل به شمار می رفتند. درواقع یکی از شاگردان برجسته شهید ثانی، پدر شیخ بهایی بود.

پدر شیخ بهاء الدین، عزالدین حسین عاملی نام داشت. او در سن ۱۳ سالگی فرزندش بخاطر دعوت شاه طهماسب صفوی برای حضور در ایران و اذیت شیعیان آن منطقه توسط دولت عثمانی، به ایران رفت و مرکز دانشمندان شیعه را در قزوین یافت. سپس در شهر قزوین زندگی کردند و بهاءالدین نزد پدر و دیگر دانشمندان آن عصر به شاگردی پرداخت. پدر شیخ بهاء الدین در سن ۱۷ سالگی فرزندش( ۹۷۰ ق)، به توصیه شیخ علی منشار از سوی شاه طهماسب به شیخ الاسلامی قزوین منصوب شد و او نیز به قصد زیارت خانه خدا در سال ۹۸۴ قمری یعنی به مدت ۱۴ سال بعد، از ایران خارج شد ولیکن در بحرین درگذشت.

آنچه که باعث شیخ الاسلام شدن شیخ بهایی در اصفهان از سن ۴۳ سالگی گردید؛ شخصیت علمی و ادبی و اخلاق و پارسای او بود. او همچنین از سن ۵۳ سالگی تا آخر عمرش( ۷۵ سالگی) در پی انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان( در ۱۰۰۶ قمری) در دربار شاه عباس اول، منصب شیخ الاسلامی پایتخت صفوی را در اختیار داشت.

شیخ بهایی به خارج از قلمروی صفویه در فاصلهٔ سال های ۹۹۴ ق تا ۱۰۰۸ ق سفر کرد. این دانشمند به قصد زیارت، سیاحت، دانش اندوزی و سفارت سیاسی به مکه، مصر و شام سفر میکرد. زمان و مکان فوت شیخ بهایی به سال ۱۰۰۰ خورشیدی در اصفهان برمی گردد. او وصیت کرده بود که جنازه اش را در جوار مقبرهٔ علی ابن موسی الرضا در مشهد و کنار موزه آستان قدس دفن کنند. در حال حاضر ، قبر شیخ بهائی در بین مسجد گوهرشاد و صحن آزادی واقع شده است و رواق امام خمینی در یکی از رواق ها که به نام خود او معروف میباشد است.

زندگینامه شیخ بهایی,روز بزرگداشت شیخ بهایی چه روزی است,تاریخچه گرامیداشت روز شیخ بهاییسوم اردیبهشت در تقویم رسمی ایران به عنوان روز بزرگداشت شیخ بهایی ثبت شده است

شیخ بهایی دارای آثار زیادی می باشد. آثار شیخ بهایی بر اساس پژوهشی، شامل ۹۵ کتاب و رساله می باشد. آثار او براساس نظر بعضی از نویسندگان، ۱۲۰ عنوان دارد.

خدمات شیخ بهایی

>> شیخ بهایی در عرف مردم ایران، در زمینه ی ریاضی و معماری و مهندسی تبحر خاصی داشت؛ چنان که بعضی از افراد، او را به خاطر معماری مسجد امام اصفهان و مهندسی حصار نجف می شناسند و نیز می گویند که او از روی سایه افتاب یا ساعت افتاب یا صفحه آفتابی و یا ساعت ظلی در مغرب مسجد امام( مسجد شاه سابق)، شاخصی ساخته که اوقات شبانه روز را تعيين میکند.

>> شیخ بهایی، مهارت بسیاری در مهندسی مساحی تردید داشت و تقسیم آب زاینده رود به محلات اصفهان و قرای مجاور رودخانه به عنوان بهترین نمونه ی آن محسوب میشود. در زمان گذشته هیئتی به ریاست شیخ بهایی از جانب شاه عباس مأمور شدند و برای حق آب هر ده و آبادی و بردن آب و ساختن مادی ها، ترتیب بسیار دقیقی با منتهای عدالت داده اند که هم چنان به همین شکل، پابرجاست و اصل طوما در اصفهان است.

>> شیخ بهایی، قبله مسجد امام را به مقیاس چهل درجه انحراف غربی از نقطه جنوب، تعيين کرد و به سلسله ی اختلاف نظری، خاتمه داد که مفتیان ابتدای عهد صفوی در مدت یک قرن و نیم درخصوص تشخیص قبله عراقین اختلاف داشتند.

>> طرح ریزی کاریز نجف آباد اصفهان از دیگر کار های علمی شیخ بهایی به شمار میرود که قنات زرین کمر، نام دارد. این قنات که امتداد آن از مظهرش تا انتهای آبخور به ۹ فرسنگ می رسد؛ از بزرگ ترين کاریز های ایران به شمار میرود و متشکل از ۱۱ جوی بسیار بزرگ می باشد و درواقع مرحوم شیخ بهایی، طرح ریزی این کاریز را بر عهده داشته است.

>> از دیگر آثار شیخ بهایی میتوان به ساختمان گلخن گرمابه در اصفهان، معروف به حمام شیخ بهایی یا حمام شیخ اشاره کرد. درحقیقت در میان مسجد جامع و هارونیه در بازار کهنه نزدیک بقعه معروف به درب امام، این حمام را ساخته اند و گلخن آن گرمابه به عقیده ی مردم اصفهان با استفاده از یک شمع، گرم می شد و در میان فضای تهی تعبیه شده در زیر پاتیل گلخن، شمعی مشتعل بود و تا مدت های طولانی، می سوخت و موجب گرم شدن آب حمام بدان وسیله گرم می شد و طبق گفته ی شیخ بهایی، زمانی شمع خاموش میشد و گلخن از کار می افتاد که آن فضا را بشکافند؛ از این رو وقتی که گرمابه را تعمیر و شکافتند، شمع بلافاصله خاموش شد و دیگر موفق به ساخت آن فضا نشدند. همچنین شیخ بهایی توانست منارجنبان اصفهان را طراحی کند.

سوم اردیبهشت و اختلاف در روز بزرگداشت اصفهان 

شهرداری اصفهان، روز سوم اردیبهشت ماه را به نام روز اصفهان به بهانه روز تولد شیخ بهایی انتخاب کرد ولی روز اصفهان از نظر اصفهان شناسان، یکم آذرماه می باشد؛ صرفا به این خاطر که طالع بنیانگذاری شهر اصفهان بر اساس مستندات تاریخی، در ماه قوس( آذر) دیده شده است و در ماه آذر به منظور تضمین امنیت شهر تاریخی اصفهان، احداث حصار بزرگ اصفهان( خشت جی) در دوران دیلمیان و در زمان حسن رکن الدوله دیلمی( ۳۶۶ – ۳۲۲ هجری قمری) صورت گرفته است. 

همچنین روز تولد شیخ بهایی از نظر مورخان، براساس کتیبه کاشی کاری های دیوار اتاق مقبره اش، مصادف با هشت اسفند ۹۲۵ هجری خورشیدی در بعلبک لبنان می باشد.

سرانجام اصفهان شناسان با رأی اکثریت در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴، روز« یکم آذر ماه» هر سال را بعنوان « روز نکوداشت اصفهان» تصویب کردند اما بعضی از اعضای شورای شهر اصفهان، پس از انتشار این خبر، تصمیم به نفی انتخاب اصفهان شناسان گرفتند و روز سوم اردیبهشت ماه را به عنوان سالروز ولادت شیخ بهایی و روز اصفهان برطبق دستورالعمل شورای اسلامی شهر اصفهان، انتخاب کردند و هم چنان بر سر این مبحث، اختلاف نظر دارند. 

عکس روز بزرگداشت شیخ بهایی,خدمات شیخ بهایی,روز معمار و شیخ بهاییشیخ بهایی، عالم و دانشمند بزرگ شیعه میباشد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 13
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش