پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
۱۳:۳۹ - ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۴۴۷۱
کتاب، شعر و ادب

تازه‌های نـــــشر؛ از «یاس امین‌الدوله» تا «زندگی خانم کاتیوشا ب. و همکاران تمام فلزی‌اش»

یاس امین‌الدوله,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

مجموعه داستان «یاس امین‌الدوله» به قلم سمیه کاظمی حسنوند توسط نشر ورا منتشر شده است.بیشتر داستان‌های این مجموعه به بیان معضلات اجتماعی پرداخته و آنها را از این منظر مورد بررسی قرار داده است. محور بیشتر این داستان‌ها شامل مسائلی مانند تنهایی، جهل، زنانگی‌های معمول در لایه‌های پایین اجتماع، خرافه‌پرستی، فقر، ارتکاب جرایم، دسیسه‌چینی‌های خرد و کلان و... است. در این میان، تنهایی انسان معاصر که با وجود زندگی شهری گریبانگیر افراد است، در بیشتر داستان‌ها خودنمایی می‌کند و از درون‌مایه‌های اصلی این مجموعه داستان محسوب می‌شود.

 

آدم‌هایی که از شدت تنهایی به مصاحبت و مجالست با حیواناتی چون لاک پشت، چلچله، سگ و.. روی آورده‌اند و زنانی که دائم در ترسِ تنها ماندن و از دست‌ دادن زندگی می‌کنند و برای مقابله با این هراس به هر عملی دست می‌زنند، بخش عمده‌ای از این قصه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. مکان وقوع داستان‌ها بیشتر در مناطق شهری و گاهی نیز روستایی است که فضاسازی‌های داستانی را نیز تحت تأثیر قرار داده است. سنجد و تاتوره؛ من جاناتان مرغ دریایی نیستم؛ قند عسل؛ چلچله‌ای با بال‌های ابریشمی؛ گل و مرغ؛ ماه مشتعل، یاس امین‌الدوله، کت قرمز، گالری خیابان جردن و شاندیز داستان‌های این مجموعه به شمار می‌روند که در فضایی فراواقع‌گرایی یا سوررئال نوشته شده‌اند.

 

زندگی خانم کاتیوشا ب. و همکاران تمام فلزی‌اش

کتاب «زندگی خانم کاتیوشا ب. و همکاران تمام فلزی‌اش» رمانی است که در بیست و شش فصل توسط لیلا پاپلی یزدی نوشته شده و انتشارات روزنه آن را منتشر کرده است. موضوع این رمان دختری نه چندان زیبا و نیمه فلزی به اسم کاتیوشا ب است که ترکیبی از انسان و اسلحه کاتیوشا هفتاد و دو لانچری است. کاتیوشا که کارمند اداره موش‌های کور است، یک روز صبح پاکتی حاوی حکم انتقالش به اداره‌ای دیگر را دریافت می‌کند و یک ماه فرصت دارد تا به کارهایش رسیدگی کند. داستان با فضایی معمایی و پرکشش شروع می‌شود و خواننده به مرور با شخصیت کاتیوشا آشنایی بیشتری پیدا می‌کند.

 

زندگی کاتیوشا شبیه سایر شهروندان درجه یک شهر اسلحه‌هاست. جز اینکه او در ذهنش رازی پنهان، مخوف و از منظر اسلحه‌ها مستحق مرگ دارد. راز او خواندن کتاب در شهری است که کتابخانه‌اش جز۱۰۰ کتاب تأییدشده، کتاب دیگری ندارد. کاتیوشا از طریق مطالعه و تأمل، بتدریج دوستانی می‌یابد که دور از شهر خاکستری پر از خشونت، در دنیایی رنگین و پویا، زیر زمین و اعماق رودخانه زندگی می‌کنند. رابطه با همین افراد زندگی خانم کاتیوشا ب. را به دو بخش تقسیم می‌کند. روزها با همکاران تمام فلزی و شب‌ها با دوستان غیرفلزی که موجوداتی فرهیخته و دارای احساسات هستند و به امکان تغییر باور دارند.

 

تامارا

داستان بلند «تامارا» نوشته فاطمه کریمی توسط انتشارات معین راهی بازار نشر شده است. در این داستان، راوی که زنی به‌نام اِلی است ماجراهای زندگی خود را برای خواننده روایت می‌کند. اِلی با اینکه از همسر خود جدا شده، اما به همراه او پسرش بدون اطلاع دیگران از این جدایی در یک خانه زندگی می‌کند. این پنهان‌کاری باعث بروز دردسرهایی برای راوی می‌شود که حوادث این داستان را رقم می‌زند. «تامارا» نیز زنی از اهالی قفقاز است که سال‌ها پیش همسر پدر اِلی بوده و همان زمان در حال بارداری به اجبار پدرش از ایران به روسیه فرار کرده است. زنان و مردان قصه «تامارا» حکایت‌های عاشقانه‌ای را به همراه دارند و به همین دلیل خواندن این کتاب ۱۳۲ صفحه‌ای برای مخاطبان علاقه‌مند به داستان‌های رمانتیک ایرانی پیشنهاد مناسبی به نظر می‌رسد. فاطمه کریمی پیش از این رمان «در سکوت یک زن» را نوشته که سال ۸۵ توسط همین ناشر منتشر شده است.

 

 

کارآگاه دهکده

مجموعه داستان «کارآگاه دهکده» نوشته ویلیام فاکنر توسط احمد اخوت ترجمه شده و نشر افق آن را منتشر کرده است. این کتاب شامل شش داستان از ویلیام فاکنر در ژانر کارآگاهی است که در مجموعه میراث فاکنر منتشر شده است. «جنگل بزرگ»، «گنج نامه» و «اسب‌ها و آدم‌ها» سه کتاب قبلی از همین مجموعه‌اند که پیش از این با ترجمه اخوت منتشر شده بود. داستان‌های کتاب «کارآگاه دهکده» در عین حال که هر یک به تنهایی هویت مستقلی دارند، اما به هم پیوسته‌ هم هستند و قابلیت تبدیل شدن به یک رمان را دارند. پنج داستان این کتاب از مجموعه «ترفند شوالیه» فاکنر انتخاب شده که محتوای آنها نیز یک رمان را تشکیل می‌دهد اما به یکدیگر وابسته نیستند. مترجم به جای داستان «ترفند شوالیه» داستان «مو» را ترجمه کرده و آن را در کتاب «کارآگاه دهکده» قرار داده است.

 

شخصیت اصلی داستان‌ها وکیل و کارآگاهی به‌نام گاوین استیونز است که نویسنده او را بر اساس زندگی و شخصیت دوست صمیمی‌اش فیل استون خلق کرده و این شخص در زندگی فاکنر بسیار اثرگذار بوده است. دود؛ تارک دنیا؛ دستی روی آب‌ها؛ فردا و شب غلط بنماید سایر داستان‌های این کتاب است. همچنین در آستانه کتاب؛ فیل استون فاکنر و آثاری که گاوین استیونز در آنها حضور دارد و سالشمار زندگی گاوین استیونز بخش‌های دیگر این کتاب است.

 

دو پلّه گودتر

مجموعه داستان «دو پلّه گودتر» نوشته مهیار رشیدیان توسط انتشارات نیلوفر منتشر شده است. این کتاب شامل چهارده داستان است که فقر، اعتیاد، عاشقانه‌های کهنِ تلخ و دردناک مضمون اغلب آنها را تشکیل داده است. اغلب داستان‌ها در فضای محلات و خانه‌های قدیمی روایت شده و نویسنده از واژگان و عباراتی چون امامزاده، سقاخانه، قلعه، نقوش اسلیمی، کوبه در و عباراتی از این قبیل برای فضاسازی جهان داستان‌های خود استفاده کرده است. همچنین گم شدن و گم کردن، سرباز و افسر و سرهنگ، بساط تریاک‌کشی، سوگواری، خاکسپاری، فضای گورستان، پختن حلوا، خراشیدن سر و صورت توسط زنان و صحنه‌هایی از این دست، در داستان‌های این مجموعه مکرر دیده می‌شود.

 

پای گلدسته‌های زیدبن علی؛ دو پلّه گودتر؛ کاشی رنگ باخته ۶۵؛ معصومه؛ تصنیف خاک؛ قفس؛ انشای سایه‌ها؛ ۲۲۲ – الف – ۲۲۲؛ منظره؛ دارا نقاش ساختمان؛ پرده‌ها؛ باد لباس‌ها را می‌برد؛ حاج لطف‌الله، دبلنا و مشق فرشته‌ها عناوین داستان‌های این مجموعه هستند. رشیدیان که نویسنده‌ای اهل خرم‌آباد و دانش آموخته ادبیات نمایشی است و نمود این رشته تحصیلی در داستان‌هایش کاملاً مشهود است، پیش از این داستان بلند «آقارضا وصله‌کار» را در کارنامه ادبی خود داشته است. او برخی از داستان‌های این مجموعه را به سیدفرید قاسمی، احمد محمود، هوشنگ گلشیری و کنیز وی منیرو روانی‌پور تقدیم کرده است.

 

آیناز محمدی

 

 

iran-newspaper.com
  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش