یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۱۱۵

آشنایی با بهترین جاذبه های باغ موزه مینیاتور

باغ موزه مینیاتور تهرانباغ موزه مینیاتور تهران بوستانی سه هکتاری است
اولین بوستانی که آثار تاریخی و باستانی ایران را در قالب ماکت های مینیاتوری نمایش می دهد؛ بوستان مینیاتور تهران می باشد. فضای این باغ موزه برای نخستین بار در کشور ایجاد شد که از ترکیب معماری مدرن و باغ سازی سنتی پارسی به دست آمده است. در این مطلب از سرپوش با باغ موزه مینیاتور تهران آشنا خواهید شد.

باغ موزه مینیاتور

به یک بوستان سه هکتاری در شرق پایتخت، باغ موزه مینیاتور تهران می گویند که در سال ۱۳۹۲ افتتاح شد و در طول مدت ۲ سال ساخته شد. ۱۳ جاذبه تاریخی ایران در این مجموعه ثبت جهانی شده است. از نکات جالب در قرار دادن این ماکت ها توجه به موقعیت جغرافیایی اصلی آن هاست؛ به عنوان مثال در مرکز باغ می توانید میدان نقش جهان را ببینید، ماکت مجموعه بیستون در سمت غربی آن باتوجه به وضعیت واقعی اش قرار گرفته است، کلیساهای ارامنه نیز در شمال باغ هستند.

تنها خصوصیتی که این بوستان را از بوستان های جهانی دیگر، متمایز کرده است؛ توجه به مجموعه های شاخص جهانی و محیط مربوط به آنها با سناریوی تطبیق با جغرافیای ایران است. بوستان مینیاتور بطور عمومی، شامل گونه های منطقه زاگرس و منطقه البرز میباشد که پوشش های گیاهی ویژه هر منطقه در اطراف ماکت ها ایجاد شده است.

باغ موزه مینیاتور چیست,باغ موزه مینیاتور تهرانباغ موزه مینیاتور در شرق پایتخت قرار دارد

احداث باغ موزه مینیاتور تهران

در سال ۱۳۹۲ باغ موزه مینیاتوری تهران توسط شهرداری تهران( سازمان پارک ها و فضای سبز) در مساحتی بیش از ۳ هکتار ساخته شد.

ماکت های مشهور باغ مینیاتور تهران

شروع مسیر راهپیمایی از ارگ بم میباشد و پایان این مسیر، اسیاب های شوشتر است.

- ارگ تاریخی بم

ارگ بم کرمان، اولین اثر در باغ موزه مینیاتور می باشد؛ این ماکت با ارگ اصلی به خصوص رنگ گل ها و آجرهای آن، شباهت بسیاری دارد. موقعیت اصلی ارگ بم در استان کرمان و شهر بم میباشد که این ارگ، تخریب زیادی در زلزله سال ۸۳ داشت اما بازسازی شد.

- پارسه( تخت جمشید):

در نزدیکی شهرستان مرودشت استان فارس می توانید از پارسه( دومین اثر تخت جمشید) دیدن کنید که از زیباترین ماکت های ساخته شده در این باغ به شمار می رود. سنگ ها بسیار طبیعی رنگ آمیزی شده اند؛ جالب است بدانید که دیدن تمام ساختمان های پارسه در این ماکت به دلیل وسعتش، بر جلوه و شکوه آن می افزاید.

ماکت های مشهور باغ مینیاتور,عکس باغ موزه مینیاتورباغ موزه مینیاتور در سال ۱۳۹۲ افتتاح شد

- تخت سلیمان:

مجموعه تاریخی تخت سلیمان تکاب، از دیگر اثرهای این باغ موزه محسوب میشود؛ قدمت این مجموعه به دوره ساسانیان برمیگردد که در دوره های بعدی بازسازی شده است؛ موقعیت اصلی این مجموعه در استان آذربایجان غربی می باشد.

- پاسارگاد:

از دیگر آثار باغ موزه مینیاتور ایران می توان به پاسارگاد اشاره کرد که در نزدیکی پارسه و در استان فارس می باشد؛ بنای منتسب به آرامگاه کورش، معروف ترین اثر این مجموعه تلقی میشود.

- کلیساهای ارامنه:

« مجموعه کلیساهای ارامنه» یکی از آثار ایرانی است که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این مجموعه دربرگیرنده ی کلیساهای قره کلیسا( کلیسای سیاه)، کلیسای سنت استپانوس و کلیسای زرزر می باشد که در نزدیکی شهرهای جلفا و چالدران در استان های آذربایجان شرقی و غربی واقع شده اند. ماکت این کلیساها را می توانید در شمالی ترین نقطه باغ موزه ببینید.

باغ موزه مینیاتور تهران,آدرس باغ مینیاتور تهراندر باغ موزه مینیاتور۱۳ جاذبه تاریخی ایران ثبت جهانی شده‌اند

- گنبد سلطانیه:

بزرگ ترين گنبد آجری جهان، گنبد سلطانیه نام دارد که در استان زنجان ساخته شده است؛ طراحی زیبای گنبد و رنگ آبی آن جلوه ی زیبایی به این اثر بخشیده است.

- مجموعه شیخ صفی الدین:

یکی از شیوخ خوشنام قرن ۷ هجری قمری، به نام شیخ صفی الدین اردبیلی بود که یک آرامگاه زیبا در محل خاکسپاریش ساخته اند که با استفاده از رنگ آبی در ماکت نشان داده شده است؛ بناهایی نظیر قندیل خانه، گنبدداری، چینی خانه و ... در کنار آرامگاه وی ساخته شده که باعث تشکیل مجموعه این بناها« مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی» گردیده است.

- بازار تاریخی تبریز:

از زیباترین بازارهای سنتی جهان می توان بازار تبریز را نام برد که به زیبایی در این باغ موزه ساخته شده است.

- گنبد قابوس:

بلندترین برج آجری جهان، گنبد قابوس میباشد که در شهر گنبدکاووس و در استان گلستان واقع شده است.

مکانهای دیدنی ایران در باغ موزه مینیاتورباغ موزه مینیاتور گونه‌های منطقه زاگرس و منطقه البرز را بطور عمومی شامل می‌شود

- آبشارهای شوشتر:

آبشارهای شوشتر به دلیل ساخت زیبا و طراحی واقعی شبکه های آبی آن در ماکت از جالب توجه ترین سازه های باغ موزه مینیاتور به شمار می روند؛ به مجموعه سازه ها و کانال هایی که برای استفاده بهینه از منابع آبی در زمان هخامنشیان ساخته شده اند مجموعه آبی شوشتر میگویند.

- بیستون:

در بخشی از ماکت مجموعه بیستون کرمانشاه می توانید نقش برجسته مهرداد، نقش برجسته بیستون و تندیس هرکول را ببینید.

- زیگورات چغازنبیل:

معبد مربعی شکل زیگورات چغازنبیل، به اضلاع ۱۰۵ متر و ارتفاع ۵۲ متر می باشد که ۵ طبقه دارد و هم اکنون بقایای باقی مانده از دو طبقه آن به ارتفاع ۱۴متر است، قدمت این بنا به دوره ایلامیان، یعنی قرن ۱۳ قبل از میلاد برمیگردد که در نزدیکی شوش و در استان خوزستان ساخته شده است.

- میدان نقش جهان:

این سازه از نظر موقعیت در مرکز باغ مینیاتور قرار دارد. علاوه بر آن ، میران نقش جهان، توجه طراحان باغ را به خود جلب کرده است؛ چنانکه شما می توانید آن را از طبقه دومش به شکل جالبی ببینید.

قبل از انقلاب به این میدان، میدان شاه می گفتند ولی بعد از انقلاب، تحت عنوان میدان امام شناخته شد؛ از جمله بناهای پیرامون این میدان می توان به عمارت عالی قاپو، مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف اللّه اشاره کرد که در ماکت آن به زیبایی ساخته و رنگ آمیزی شده است.

فاز دوم باغ مینیاتور

فاز دوم باغ موزه مینیاتور در حال طراحی است که در آن می توانید به مینیاتور سایر اماکن تاریخی و باستانی کشور دسترسی پیدا کنید؛ بناهای موجود در طرح توسعه این باغ موزه، کاخ گلستان و مسجد جامع اصفهان می باشد که در آینده به آن اضافه می شود.

آثار باغ موزه مینیاتورآثار باغ موزه مینیاتور ازطریق تابلوهای هدایت‌گر معرفی شده‌اند

گونه های گیاهی باغ موزه مینیاتور تهران

از گونه های گیاهی باغ موزه مینیاتور می توان به چنار، میخک، سندروس، ماگنولیای سبز، سنجد همیشه سبز، یاس هلندی، گوجه گل، ژینکو و ... اشاره نمود. در هر منطقه میتوانید گونه های گیاهی همان منطقه را ببینید. به عنوان مثال در مناطق کوهستانی غرب، پوشش گیاهی خاص آن منطقه را با وسواسی بسیار زیاد و حساب شده کشت کرده اند.

راه های دسترسی به باغ مینیاتور تهران

استفاده از مترو، بهترین روش رسیدن به باغ موزه مینیاتور است؛ پس از پیاده شدن از خط ۲ مترو ایستگاه گلبرگ، بمدت پنج دقیقه در خیابان نظام آباد به سمت جنوب و سپس گلبرگ به سمت غرب به بوستان تمدن( گلبرگ) پیاده روی کنید تا به باغ موزه مینیاتور برسید.

در ایستگاه های میدان رسالت از اتوبوس های خط ۵ سامانه اتوبوس های تندرو پیاده شوید. سپس در مسیر یاد شده پیاده روی کنید تا به موزه مینیاتور برسید. همچنین با انتخاب ایستگاه مترو گلبرگ در خط ۲ مترو در این لیست، میتوانید از اتوبوس هایی استفاده کنید که در خیابان گلبرگ تردد می کنند.

اگر می خواهید با خودروی شخصی به این موزه بروید، میتوانید از طریق خروجی خیابان کرمان در بزرگراه رسالت، یا خروجی خیابان گلبرگ در بزرگراه امام علی ( ع) به این محل برسید.

ساعات بازدید از باغ مینیاتور تهران

ساعات بازدید از باغ موزه تهران؛ همه روزه از ساعت ۸ صبح  الی ۵ عصر می باشد .

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 17
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

انواع ضرب المثل درباره امانت داری ضرب المثل ها ابزار ارزشمندی برای انتقال مفاهیم مهم اجتماعی و اخلاقی به نسل های بعدی هستند. انواع ضرب المثل درباره امانت داری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طی قرن ها، اهمیت حفظ امانت و درستی در روابط انسانی را به ما گوشزد کرده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش