یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۱۱۱

تصاویری از موزه واتیکان و جاذبه های آن

موزه واتیکان,موزه واتیکان کجاست,تاریخچه موزه واتیکانموزه واتیکان رم یکی از بزرگترین و کاملترین موزه مجموعه آثار هنری دنیا میباشد
از دیدنی های اصلی شهر واتیکان میتوان به موزه واتیکان اشاره کرد که دارای آثار هنری تاریخی بی نظیری مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک میباشد و حدود ۴ میلیون نفر در هر سال، از آن بازدید می کنند. در این مطلب از سرپوش با موزه واتیکان آشنا می شوید.

موزه واتیکان

واتیکان که کوچک‌ترین دولت - شهر جهان شناخته می‌شود و قطب مسیحیت در جهان است، در شهر رُم در ایتالیا واقع شده‌ است. موزه واتیکان به عنوان بزرگ ترين و کاملترین موزه مجموعه آثار هنری دنیا شناخته میشود که پاپ ها در طول قرون متوالی، آن را جمع آوری کرده اند. این موزه برگرفته از مجموعه ای از موزه ها نظیر موزه چیارومونتی، موزه مصر یا موزه گریگوریان اگزیو، موزه پیو، موزه دله کارته، اتاق رافائل یا موزه استانز دی رافائل، موزه استانزا دلا و کلیسای سیستین میباشد که دارای گستردگی جالب توجهی است.

تاریخچه موزه واتیکان

موزه واتیکان و جاذبه های فرهنگی و هنری آنرا می توانید در سفر به رم ببینید. سال ساخت این موزه که از بزرگ ترين و زیباترین موزه های جهان میباشد به سال ۱۵۰۶ میلادی برمی گردد. پاپ ژولیوس دوم به عنوان بنیانگذار این موزه محسوب میشود. در سال ۱۹۷۳ میلادی بخش تاریخی مهم این موزه ساخته شده است. آثار تاریخی منحصر به فرد جهان، از آن زمان تا به امروز در این موزه نگهداری می شود. درواقع آثار دین مسیحیت و مذهب کاتولیک در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

انواع موزه های واتیکان

موزه واتیکان، ساختمان عظیم و گسترده ای دارد که از چندین موزه متنوع تشکیل شده است و باعث ایجاد باغها , کلیساها, نگارخانه ها و مجموعه های کم نظیری شده است. از آثار متعدد موجود در این مجموعه ها می توان به آثار باستان شناسی , هنری, مذهبی و فرهنگی اشاره کرد. در مجموعه موزه های واتیکان، ۲۶ بخش مختلف وجود دارد که پاپ ها در طول دوره ۱۶۰ ساله، آن را گرداوری کرده اند. هنرمندان برجسته ای از جمله میکل آنژ، موفق به خلق این آثار ارزشمند شده اند و بر شهرت این بنا افزوده اند. همچنین معماران مشهوری، معماری این بنای بی بدیل را انجام داده اند که از آن ها می توان به باسیو پونتلی و دوناتو برامانته اشاره کرد که در اهمیت این موزه نقش موثری دارد.

در ابتدا پاپ ژولیوس برای جمع اوری مجسمه های کلاسیک از ساختمان موزه واتیکان بعره می گرفت. بعد ها کتابخانه واتیکان توسط پاپ نیکولاس پنجم، تأسیس شد و این موزه در قرن ۱۸ میلادی برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار گرفت.

>> موزه مصر:

گرگوری، موزه مصر را در سال ۱۸۳۹ میلادی ساخت. انواع آثار مصر باستان مانند مومیایی و آثار رامسس دوم برای بازدیدکنندگان این بخش به نمایش گذاشته شده است. از دیگر آثار این بخش میتوان به آخرین کارهای رافائل از پاپ ها، لا تراسفیگورازیون و نقاشی های گوته، کاراواجو، بلینی، فرا آنجلو، پیترو دا کورتونا، گودو رنی، فیلیپو لیپی، ون دیک، سان گرولاما و لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

>> موزه حمل و نقل:

کلکسیونی از زین های دست دوز و منقوش قدیمی در موزه حمل و نقل نگهداری میشود که شامل کالسکه ها و چرخ دستی ها وانواع اتومبیل های کلاسیک و با ارزش است.

آثار باستانی موزه واتیکان,موزه واتیکان,تاریخچه موزه واتیکانموزه واتیکان مربوط به قرن شانزدهم بوده و دارای ساختمانی پیچیده است

>> موزه استانزا دلا:

از موزه استانزا دلا به عنوان کتابخانه جولیوس یاد میشود که در ابتدا نقاشی های رافائل ترسیم در این جا نگهداری میشد. از آثار نفیس این قسمت می توان به نقاشی های مربوط به مکتب اتن و فیلسوفان و دانشمندان که در گرد ارسطو و افلاطون جمع شده اند؛ اشاره کرد. همچنین لئوناردو داوینچی، اثر بسیار کم نظیری از پرتره افلاطون را ترسیم کرده است. نقاشی استاد رافائل به نام آتش در برگو در این موزه نگهداری میشود.

>> موزه پیو کلمنتینو:

در بین موزه های واتیکان، معروف ترین موزه به نام پیو میباشد که برخی از بهترین آثار ارزشمند« آپولو بلو» در آن قرار دارد و قدمت این آثار به قرن یکم میلادی باز می گردد. نام این موزه برگرفته از دو پاپ به نام های کلمنت چهاردهم و پیوس ششم میباشد که کلمنت چهاردهم به عنوان موسس این موزه شناخته میشود و همچنین پیوس ششم توانست آنرا تکمیل کند. ایده ایجاد موزه جدید در کاخ بلودر توسط کلمنت چهاردهم مطرح شد و به این ترتیب، آن را مرمت کرد.

>> موزه چیارومونتی و نوو:

موزه چیارومونتی و نوو دارای یک راهرو طولانی تاثیر گذار میباشد که به کاخ بلوردو در در قسمت انتهایی شرقی منتهی میشود. دیوارهای این موزه بیانگر همه چیز درباره خدایان جاودان، فرشته کودک بازیگوش و پارتیشیا زشت رم است. براسیو نوو( بال جدید) در نزدیکی انتهای این هال و در قسمت راست قرار دارد که آنچه به تصویر کشیده شامل مجسمه معروف آگوستوس و نقاشی رود نیل همراه با یک خدا در عقب و ١٦ کودک تحت حمایت در جلو می باشد.

>> گالری دله کارته:

دو گالری از سه گالری آخر موزه واتیکان به نام های« گالری دی کاندلابری» و« گالری دگلی آراز» میباشد که یک راهروی ۱۲۰ متری دارند و دارای ۴۰ نقشه توپوگرافی هستند که به قرن ۱۶ ایتالیا تعلق دارد.

>> کلیسای سیستین:

از دیگر بخش های موزه واتیکان می توان به کلیسای سیستین اشاره کرد که از شهرت بسیاری به دلیل وجود آثار« میکل آنژ» در بین علاقه مندان برخوردارست. نقاشی های دیواری و همچنین نقاشی هایی روی سقف این کلیسا قرار دارد که بسیار جلوه گر است. بخشی از نقاشی های زیبا بر روی دیوار شرقی این کلیسا نظیر آدم و حوا، سقوط و کشتی نوح، تصویر مسیح و ... می باشد.

>> موزه تاج و تخت:

سنگ مرمر قرمز در موزه تاج و تخت نمایانگر نمادی از برایپاپپ ها و پادشاهان است که در کلیسا یا صندلی پادشاهان استفاده میشده است.بازدیدکنندگان در این موزه می توانند نقاشی های دیواری و سقف، موزاییک ها و همچنین سرستون هایی کنده کاری شده به شکل شیر را ببینند.

>> مجموعه هنرهای معاصر مذهبی:

مجموعه آثار معاصر مذهبی در سال ۱۹۷۳ به موزه واتیکان اضافه شد. در این موزه می توانید از آثار هنرمندان مشهوری همچون پاپلوپیکاسو، کارلو کارا، ونسان ونگوک، سالوادوردالی، مارک شاگال، جورجیو د چیریکو بازدید کنید.

انواع موزه های واتیکان,موزه واتیکان در ایتالیا,عکس های موزه واتیکانموزه‌ واتیکان ۹ مایل طول دارد

>> موزه استانزدی رافائل یا( اتاق های رافائل):

بخش های دیگری در موزه واتیکان وجود دارد که نظیر موزه رافائل می باشد. ژولیوس دوم در این موزه زندگی میکرده است و آثار هنری موجود در این کوزه شامل تابلو« شکست کنستانتین» است.

۴ اتاق در این بخش از موزه است که در آپارتمان های خصوصی ژولین دوم قرار دارند. رافائل و شاگردانش، نقاشی های این اتاق را کشیده اند. ماکسنتیون در جنگ پی می لویان، تابلوی بزرگ سالادی کنستانتین را کشید که در حال حاضر در یکی از اتاق های رافائل قرار دارد. همچنین در این بخش از موزه می توانید آثار ارزشمندی از هنرمند برجسته دوره رنسانس به نام میکل آنژه را ببینید که او آثار نقاشی و طراحی های این موزه را در بیشتر از ۱۰ سال انجام داده است.

این مجموعه، بخش های جذاب دیگری دارد که شامل موزه مسیحی، موزه مبلغین قومی، پله های مارپیچی، موزه تاریخ حمل و نقل و گالری نقشه ها، گالری لوستر ها و سالن های باشکوه و زیبا است. باتوجه به خصوصی بودن برخی از قسمت های این موزه، عموم مردم نمیتوانند از آن بازدید کنند.

آثار باستانی موزه واتیکان

مجموعه ای از آثار هنری قرون مختلف در موزه واتیکان قرار دارد که پاپ ها، آن را جمع آوری کرده اند و از آن ها می توان به مومیان مصری، اتروسک برنز، نقشه های تاریخی و بسیاری از نقاشی های منحصر به فرد اشاره کرد. یک مرکز سنگ شناسی در سال ۱۹۱۰ میلادی در یکی از قسمت های موزه احداث شد که شامل بیش از ۱۳۰ سنگ تاریخی با نوشته های عبری از قبرستان های باستانی شهر رم ایتالیا است. تمام این سنگ ها در سال ۱۹۷۰ توسط پاپ ژان به داخل موزه اصلی واتیکان منتقل شد و در معرض دید گردشگران قرار گرفت.

شما می توانید آثار باستانی مربوط به سرزمین پارسی را در موزه واتیکان ببینید. ۳ کره جغرافیایی موجود در این موزه، مربوط به قرن شانزدهم و هفدهم میلادی می باشد. نام سرزمین پارس و خلیج فارس در تمام این کره ها، وجود دارد. همچنین لئوناردو داوینچی، نقشه چرمی موجود در موزه واتیکان را خلق کرده است که در این نقشه، نام امپراتوری پارس به چشم می خورد. بنابراین درصورت علاقه به آثار باستانی جهان و اهمیت امپراتوری پارس، به موزه واتیکان بروید.

نقاشی میکل آنژ در سقف کلیسا

میکل آنژ، سقف کلیسای سیستین را کشیده است. همچنین تابلوی نقاشی رافائل در موزه واتیکان در مسیر بازدیدکنندگان موزه می باشد.

تاریخچه موزه واتیکان,موزه واتیکان کجاست,انواع موزه های واتیکانموزه واتیکان به وسیله گرگوری ساخته شده است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه

ضرب المثل در مورد گرگ اصطلاح گرگ منشی به اعمال و رفتار وحشیانه ای اطلاق میشود که دور از صفات و ملکات انسانیست و موی بدن انسان با خواندن و شنیدن آن بی رحمی ها و سفاکی ها راست میشود.

...[ادامه]
ویژه سرپوش