پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۱۱۱

تصاویری از موزه واتیکان و جاذبه های آن

موزه واتیکان,موزه واتیکان کجاست,تاریخچه موزه واتیکانموزه واتیکان رم یکی از بزرگترین و کاملترین موزه مجموعه آثار هنری دنیا میباشد
از دیدنی های اصلی شهر واتیکان میتوان به موزه واتیکان اشاره کرد که دارای آثار هنری تاریخی بی نظیری مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک میباشد و حدود ۴ میلیون نفر در هر سال، از آن بازدید می کنند. در این مطلب از سرپوش با موزه واتیکان آشنا می شوید.

موزه واتیکان

واتیکان که کوچک‌ترین دولت - شهر جهان شناخته می‌شود و قطب مسیحیت در جهان است، در شهر رُم در ایتالیا واقع شده‌ است. موزه واتیکان به عنوان بزرگ ترين و کاملترین موزه مجموعه آثار هنری دنیا شناخته میشود که پاپ ها در طول قرون متوالی، آن را جمع آوری کرده اند. این موزه برگرفته از مجموعه ای از موزه ها نظیر موزه چیارومونتی، موزه مصر یا موزه گریگوریان اگزیو، موزه پیو، موزه دله کارته، اتاق رافائل یا موزه استانز دی رافائل، موزه استانزا دلا و کلیسای سیستین میباشد که دارای گستردگی جالب توجهی است.

تاریخچه موزه واتیکان

موزه واتیکان و جاذبه های فرهنگی و هنری آنرا می توانید در سفر به رم ببینید. سال ساخت این موزه که از بزرگ ترين و زیباترین موزه های جهان میباشد به سال ۱۵۰۶ میلادی برمی گردد. پاپ ژولیوس دوم به عنوان بنیانگذار این موزه محسوب میشود. در سال ۱۹۷۳ میلادی بخش تاریخی مهم این موزه ساخته شده است. آثار تاریخی منحصر به فرد جهان، از آن زمان تا به امروز در این موزه نگهداری می شود. درواقع آثار دین مسیحیت و مذهب کاتولیک در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

انواع موزه های واتیکان

موزه واتیکان، ساختمان عظیم و گسترده ای دارد که از چندین موزه متنوع تشکیل شده است و باعث ایجاد باغها , کلیساها, نگارخانه ها و مجموعه های کم نظیری شده است. از آثار متعدد موجود در این مجموعه ها می توان به آثار باستان شناسی , هنری, مذهبی و فرهنگی اشاره کرد. در مجموعه موزه های واتیکان، ۲۶ بخش مختلف وجود دارد که پاپ ها در طول دوره ۱۶۰ ساله، آن را گرداوری کرده اند. هنرمندان برجسته ای از جمله میکل آنژ، موفق به خلق این آثار ارزشمند شده اند و بر شهرت این بنا افزوده اند. همچنین معماران مشهوری، معماری این بنای بی بدیل را انجام داده اند که از آن ها می توان به باسیو پونتلی و دوناتو برامانته اشاره کرد که در اهمیت این موزه نقش موثری دارد.

در ابتدا پاپ ژولیوس برای جمع اوری مجسمه های کلاسیک از ساختمان موزه واتیکان بعره می گرفت. بعد ها کتابخانه واتیکان توسط پاپ نیکولاس پنجم، تأسیس شد و این موزه در قرن ۱۸ میلادی برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار گرفت.

>> موزه مصر:

گرگوری، موزه مصر را در سال ۱۸۳۹ میلادی ساخت. انواع آثار مصر باستان مانند مومیایی و آثار رامسس دوم برای بازدیدکنندگان این بخش به نمایش گذاشته شده است. از دیگر آثار این بخش میتوان به آخرین کارهای رافائل از پاپ ها، لا تراسفیگورازیون و نقاشی های گوته، کاراواجو، بلینی، فرا آنجلو، پیترو دا کورتونا، گودو رنی، فیلیپو لیپی، ون دیک، سان گرولاما و لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

>> موزه حمل و نقل:

کلکسیونی از زین های دست دوز و منقوش قدیمی در موزه حمل و نقل نگهداری میشود که شامل کالسکه ها و چرخ دستی ها وانواع اتومبیل های کلاسیک و با ارزش است.

آثار باستانی موزه واتیکان,موزه واتیکان,تاریخچه موزه واتیکانموزه واتیکان مربوط به قرن شانزدهم بوده و دارای ساختمانی پیچیده است

>> موزه استانزا دلا:

از موزه استانزا دلا به عنوان کتابخانه جولیوس یاد میشود که در ابتدا نقاشی های رافائل ترسیم در این جا نگهداری میشد. از آثار نفیس این قسمت می توان به نقاشی های مربوط به مکتب اتن و فیلسوفان و دانشمندان که در گرد ارسطو و افلاطون جمع شده اند؛ اشاره کرد. همچنین لئوناردو داوینچی، اثر بسیار کم نظیری از پرتره افلاطون را ترسیم کرده است. نقاشی استاد رافائل به نام آتش در برگو در این موزه نگهداری میشود.

>> موزه پیو کلمنتینو:

در بین موزه های واتیکان، معروف ترین موزه به نام پیو میباشد که برخی از بهترین آثار ارزشمند« آپولو بلو» در آن قرار دارد و قدمت این آثار به قرن یکم میلادی باز می گردد. نام این موزه برگرفته از دو پاپ به نام های کلمنت چهاردهم و پیوس ششم میباشد که کلمنت چهاردهم به عنوان موسس این موزه شناخته میشود و همچنین پیوس ششم توانست آنرا تکمیل کند. ایده ایجاد موزه جدید در کاخ بلودر توسط کلمنت چهاردهم مطرح شد و به این ترتیب، آن را مرمت کرد.

>> موزه چیارومونتی و نوو:

موزه چیارومونتی و نوو دارای یک راهرو طولانی تاثیر گذار میباشد که به کاخ بلوردو در در قسمت انتهایی شرقی منتهی میشود. دیوارهای این موزه بیانگر همه چیز درباره خدایان جاودان، فرشته کودک بازیگوش و پارتیشیا زشت رم است. براسیو نوو( بال جدید) در نزدیکی انتهای این هال و در قسمت راست قرار دارد که آنچه به تصویر کشیده شامل مجسمه معروف آگوستوس و نقاشی رود نیل همراه با یک خدا در عقب و ١٦ کودک تحت حمایت در جلو می باشد.

>> گالری دله کارته:

دو گالری از سه گالری آخر موزه واتیکان به نام های« گالری دی کاندلابری» و« گالری دگلی آراز» میباشد که یک راهروی ۱۲۰ متری دارند و دارای ۴۰ نقشه توپوگرافی هستند که به قرن ۱۶ ایتالیا تعلق دارد.

>> کلیسای سیستین:

از دیگر بخش های موزه واتیکان می توان به کلیسای سیستین اشاره کرد که از شهرت بسیاری به دلیل وجود آثار« میکل آنژ» در بین علاقه مندان برخوردارست. نقاشی های دیواری و همچنین نقاشی هایی روی سقف این کلیسا قرار دارد که بسیار جلوه گر است. بخشی از نقاشی های زیبا بر روی دیوار شرقی این کلیسا نظیر آدم و حوا، سقوط و کشتی نوح، تصویر مسیح و ... می باشد.

>> موزه تاج و تخت:

سنگ مرمر قرمز در موزه تاج و تخت نمایانگر نمادی از برایپاپپ ها و پادشاهان است که در کلیسا یا صندلی پادشاهان استفاده میشده است.بازدیدکنندگان در این موزه می توانند نقاشی های دیواری و سقف، موزاییک ها و همچنین سرستون هایی کنده کاری شده به شکل شیر را ببینند.

>> مجموعه هنرهای معاصر مذهبی:

مجموعه آثار معاصر مذهبی در سال ۱۹۷۳ به موزه واتیکان اضافه شد. در این موزه می توانید از آثار هنرمندان مشهوری همچون پاپلوپیکاسو، کارلو کارا، ونسان ونگوک، سالوادوردالی، مارک شاگال، جورجیو د چیریکو بازدید کنید.

انواع موزه های واتیکان,موزه واتیکان در ایتالیا,عکس های موزه واتیکانموزه‌ واتیکان ۹ مایل طول دارد

>> موزه استانزدی رافائل یا( اتاق های رافائل):

بخش های دیگری در موزه واتیکان وجود دارد که نظیر موزه رافائل می باشد. ژولیوس دوم در این موزه زندگی میکرده است و آثار هنری موجود در این کوزه شامل تابلو« شکست کنستانتین» است.

۴ اتاق در این بخش از موزه است که در آپارتمان های خصوصی ژولین دوم قرار دارند. رافائل و شاگردانش، نقاشی های این اتاق را کشیده اند. ماکسنتیون در جنگ پی می لویان، تابلوی بزرگ سالادی کنستانتین را کشید که در حال حاضر در یکی از اتاق های رافائل قرار دارد. همچنین در این بخش از موزه می توانید آثار ارزشمندی از هنرمند برجسته دوره رنسانس به نام میکل آنژه را ببینید که او آثار نقاشی و طراحی های این موزه را در بیشتر از ۱۰ سال انجام داده است.

این مجموعه، بخش های جذاب دیگری دارد که شامل موزه مسیحی، موزه مبلغین قومی، پله های مارپیچی، موزه تاریخ حمل و نقل و گالری نقشه ها، گالری لوستر ها و سالن های باشکوه و زیبا است. باتوجه به خصوصی بودن برخی از قسمت های این موزه، عموم مردم نمیتوانند از آن بازدید کنند.

آثار باستانی موزه واتیکان

مجموعه ای از آثار هنری قرون مختلف در موزه واتیکان قرار دارد که پاپ ها، آن را جمع آوری کرده اند و از آن ها می توان به مومیان مصری، اتروسک برنز، نقشه های تاریخی و بسیاری از نقاشی های منحصر به فرد اشاره کرد. یک مرکز سنگ شناسی در سال ۱۹۱۰ میلادی در یکی از قسمت های موزه احداث شد که شامل بیش از ۱۳۰ سنگ تاریخی با نوشته های عبری از قبرستان های باستانی شهر رم ایتالیا است. تمام این سنگ ها در سال ۱۹۷۰ توسط پاپ ژان به داخل موزه اصلی واتیکان منتقل شد و در معرض دید گردشگران قرار گرفت.

شما می توانید آثار باستانی مربوط به سرزمین پارسی را در موزه واتیکان ببینید. ۳ کره جغرافیایی موجود در این موزه، مربوط به قرن شانزدهم و هفدهم میلادی می باشد. نام سرزمین پارس و خلیج فارس در تمام این کره ها، وجود دارد. همچنین لئوناردو داوینچی، نقشه چرمی موجود در موزه واتیکان را خلق کرده است که در این نقشه، نام امپراتوری پارس به چشم می خورد. بنابراین درصورت علاقه به آثار باستانی جهان و اهمیت امپراتوری پارس، به موزه واتیکان بروید.

نقاشی میکل آنژ در سقف کلیسا

میکل آنژ، سقف کلیسای سیستین را کشیده است. همچنین تابلوی نقاشی رافائل در موزه واتیکان در مسیر بازدیدکنندگان موزه می باشد.

تاریخچه موزه واتیکان,موزه واتیکان کجاست,انواع موزه های واتیکانموزه واتیکان به وسیله گرگوری ساخته شده است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش