سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۳۲

معرفی قسمت های مختلف باغ موزه وزیری (+ آدرس)

باغ موزه وزیری,تاریخچه باغ موزه وزیری,تصاویر باغ موزه وزیریباغ موزه وزیری، اولین موزه شخصی در ایران میباشد
در ایران و در شمال تهران، موزه ی فعالی تحت عنوان باغ موزه وزیری وجود دارد که سازنده ی آن استاد ناصر هوشمند وزیری بود. این استاد از مجسمه سازان برتر ایرانی به شمار می رفت و سرانجام در همین باغ موزه در تاریخ ششم تیر هزار و سیصد و نود و هشت، فوت کرد.

باغ موزه وزیری

از جاذبه های گردشگری لواسان در استان تهران و نخستین غار موزه خصوصی ایران می توان به غار موزه وزیری اشاره کرد که موقعیت اصلی آن در جاده کند علیا و سفلی می باشد. آثار دکتر ناصر هوشمند وزیری در این باغ موزه وزیری، جلوه ای خاص و دیدنی را برای بازدیدکنندگان رقم زده است. مرحوم دکتر ناصر هوشمند وزیری، ایده اولیه این غار موزه را مطرح کرد و سپس آن را در طی ۶ سال با هزینه شخصی خود در دل کوه حفر کرد.

تاریخچه باغ موزه وزیری

هزینه های باغ موزه وزیری توسط استاد ناصر هوشمند وزیری پرداخت شده است. این استاد مجسمه سازی ایران، باغ موزه وزیری را به مساحت ۱۰۰۰ متر در سال ۱۳۸۴ در شمال تهران بنا کرد و از آثار شاه نامه فردوسی و فلکور ایران در ساخت تمام الگو های این موزه الهام گرفت تا بتواند محیطی سنتی و اصیل را بسازد.

باغ موزه وزیری,تاریخچه باغ موزه وزیری,عکس های باغ موزه وزیریورودی موزه وزیری سر یک شیر عظیم است

ناصر وزیری، متولد سال ۱۳۲۵ شمسی در همدان بود. او از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درجه دکترای افتخاری و استادی درجه یک هنر را دریافت کرده است. ناصر وزیری، آثار دیگری دارد که از آن ها می توان به آب نمای پارک ساعی، مجسمه بوعلی سینا در ماهشهر، مجسمه ستارخان و فردوسی در پارک جمشیدیه اشاره کرد. او به فعالیت شاخص هنری داخلی و خارجی بمدت چند سال پرداخت و سرانجام در باغی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع در سال ۱۳۸۴ تصمیم گرفت که این غار موزه را در دل طبیعت بسازد. وزیری برای ساختن این فضا، باید فرهاد کوهکن می شد و یک بنا را در دل کوه جهانی می ساخت.

بخش های مختلف باغ موزه وزیری

سر یک شیر عظیم در ورودی موزه وزیری قرار دارد و دهان بازشده ی شیر به عنوان ورودی دالان های غار موزه شناخته میشود. این باغ موزه دارای هشت دالان است و انشقاق اصلی دالان را سنگ تراشه ی رستم به دوش گرفته است.

در محوطه ی باغ موزه وزیری می توانید بخش قابل توجهی از آثار موزه را ببینید که شامل مواد دور ریز ازجمله شیشه ی نوشابه، اسباب بازی های بچه ها که مستهلک شده اند، قوطی های کنسرو، پلاستیک، زنجیر و تسمه و چرخدنده که با گچ و مصالح ساختمانی و بتن و سیمان قاطی شده اند است که بیانگر دلبستگی وزیری به طبیعت بوده است. او روی مجسمه ی یک درخت با برگ هایی از جنس شیشه ی ماءالشعیر، بر روی یک تکه کاغذ نوشته است:« این درخت نوشابه به همت انسان هایی درست شده که حاشیه خیابان را سطل آشغال می بینند».

* سرای بسطامی:

بخشی از موزه ی وزیری، سرای بسطامی میباشد که دارای ظرفیت ۹۰ نفر است. این سالن سمعی بصری برطبق گفته ی ناصر وزیری با هدف برگزاری جلسات گروه‌های ادبی ساخته شده است. یکی از اهداف اصلی وجود غارموزه ی وزیری به گفته ی خودش وجود چنین محیط هایی برای برگزاری نشست های ادبی و صحبت در مورد ادبیات و قصه های ایران است.

باغ موزه وزیری,تاریخچه باغ موزه وزیری,غار موزه وزیریغار موزه وزیری از جاذبه های گردشگری لواسان در استان تهران محسوب می‌شود

* گالری:

در قسمتی از باغ موزه وزیری می توانید گالری و نمایش آثار هنری هنرمندان را ببینید و هنرمندان رشته های مختلف هنری در این سالن ۴۰ متری، آثار خود را به نمایش گذاشته اند.

* کلکسیون آفتابه و شطرنج :

در بخش دیگری از باغ موزه وزیری، آثاری همچون کلکسیون سردیس ها، آفتابه ها و مهره های شطرنج قرار گرفته است. ناصر وزیری، تمامی سردیس ها را ساخته است. او سردیس افراد برجسته در تاریخ ایران را در طول چند سال، به صورت یک کلکسیون ساخته و در غار موزه برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته است. اکثر سردیس ها از گچ ساخته شده اند.

دو کلکسیون دیگر نشأت گرفته از علاقه ی شخصی وزیری، آفتابه و شطرنج می باشد. درواقع تعداد زیادی پارچ و آفتابه ی ایرانی قدیمی مربوط به دوره های مختلف و از جنس های مختلف در کنار هم قرار گرفته اند.

باغ موزه وزیری,باغ موزه وزیری کجاست,تصاویر باغ موزه وزیریایده اولیه این غار موزه را مرحوم دکتر ناصر هوشمند وزیری داد

* کارگاه صنایع دستی:

فضایی برای ساخت آثار هنری گوناگون در قسمت کارگاه صنایع دستی باغ موزه وزیری اختصاص داده شده است که شامل سفالین، لعاب، کوره پخت، چرخ سفالگری، و کارگاه ساخت تابلوهای نقش برجسته میباشد و اداره ی آن بر عهده ی دختر استاد حانم راما وزیری می باشد.

* کارگاه مجسمه سازی :

قسمتی در باغ موزه وزیری، به کارگاه مجسمه سازی تعلق دارد که برای تولید انواع سبک های مجسمه سازی ، امکاناتی ازجمله کوره ی پخت گل، چرخ سفال گری و کارگاه ساخت تابلوهای نقش برجسته وجود دارد.

باغ موزه وزیری,تاریخچه باغ موزه وزیری,دیدنی های باغ موزه وزیریباغ موزه وزیری جاده کند علیا و سفلی قرار دارد

* فضای داخلی موزه:

هنرهای تجسمی و تابلوهای مختلفی در گالری باغ موزه وزیری برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته است. غاری با همت و پشتکار استاد ناصر در باغ موزه وزیری در قلب کوه، کنده شده که دارای ۸ تالار تو در تو می باشد. مجسمه های زیادی در این غار نگهداری میشوند. پوشش فضای داخلی غار با استفاده از بتن می باشد.

* فضای باز مجموعه:

بشر با ترکیب فضای طبیعی و فضای مصنوعی، منظره ای جالب در این موزه ایجاد کرده است. مجسمه ها و آثاری در فضای باز این مجموعه در کنار زیبایی های طبیعی جای گرفته اند که گردشگران می توانند در زمان بازدید از طبیعت از آن ها لذت ببرند.

* آب نمای باغ:

موزه آبنمایی در باغ موزه وزیری وجود دارد که از جنس صد ها شیر استیل در هم تنیده شده است. با این که در نگاه اول، جذاب است اما اگر به آن ها نزدیک شوید؛ می بینید که این آثار هنری با قوطی های نوشیدنی و شیشه های خالی درست شده اند که یادآور باغ سنگی درویش خان هستند.

باغ موزه وزیری,تاریخچه باغ موزه وزیری,بخش های باغ موزه وزیریباغ موزه وزیری در مساحت ۱۰۰۰ متر بنا شده است

* کافی شاپ :

یک بوفه کوچک با انواع نوشیدنی ها در فضای باز باغ موزه وزیری از بازدیدکنندگان پذیرایی میکند.

ساعات کاری باغ موزه وزیری

باغ موزه وزیری در ساعاتی از روز، نظیر ۹ تا ۱۲:۳۰ ظهر و ۲ تا ۱۹ شب، به جز ایام تعطیل و جمعه ها باز می باشد.

آدرس باغ موزه وزیری

برای بازدید از باغ موزه وزیری باید به تهران، لواسان، بلوار امام خمینی، جاده کند علیا و سفلی، دوراهی بوجان، سمت چپ بعد از چال ناظران پلاک ۷۷ بروید.

باغ موزه وزیری,تاریخچه باغ موزه وزیری,تصاویری از باغ موزه وزیریباغ موزه وزیری در طی ۶ سال در دل کوه حفر شده است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش