پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۵:۳۸ - ۲۵ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۱۸۴۸
میراث فرهنگی و صنایع دستی

شرایط بحرانی «مسجد سید» اصفهان  ریشه در اختلافِ نظراتِ تولیت آن است

شرایط بحرانی مسجد سید اصفهان,میراث فرهنگی اصفهان
سخنگوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت: تا زمانی که اختلاف نظرها در تولیت «مسجد سید» حل نشود، مشکلات و شرایط برای این اثر قاجاری بحرانی خواهد بود.

شهرام امیری روز یک‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، اشاره به رسیدگی نکردن لازم به مشکلات و آسیب‌های مسجد سید افزود: دو گروه در مسجد سید ادعای تولیت دارند و همین کشمکش بین آنها با سلب مسوولیتی که از یکدیگر می کنند، موجب شده آسیب هایی زیادی به این اثر معماری اصفهان وارد شود و حل نشده باقی بمانند.

وی ادامه داد: مسجد سید به طور مستقیم در اختیار میراث فرهنگی نیست و نظارت مستقیم بر آن ندارد اما حل اختلاف نظرها در تولیت مسجد که ریشه بسیاری از مشکلات آن است، بر عهده مرکز رسیدگی به امور مساجد و اداره کل اوقاف و امورخیره است.

امیری خاطر نشان کرد: خاندان شفتی و یک گروه وابسته به این خاندان از زمان فوت آیت الله شفتی تا به امروز نسبت به اداره این مسجد با هم اختلاف داشته اند؛ حل این اختلاف اما در دایره وظایف سازمانی میراث فرهنگی نیست و باید مرکز رسیدگی به امور مساجد و اداره کل اوقاف در این زمینه تصمیم عاجل بگیرند.

وی افزود: میراث فرهنگی سعی کرده است وارد این اختلافات نشود، چراکه اگر چنین کند، باید امکانات و بودجه های محدودِ مرمتی خودش را خرج دعوا و اختلافات بین این دو گروه کند، این در حالی که وظیفه اصلی ما مرمت است که باید انجام بدهیم.

امیری یادآور شد: بارها در جلسات مکرر با مرکز رسیدگی امور مساجد و اداره کل اوقاف گفته ایم که این مسجد خاص است و با توجه به برگزاری برنامه های سنگین، تعدد مدیریت و اختلاف نظر در اداره آن، آسیب های مکرر به این بنای ارزشمند وارد می شود ؛ میراث فرهنگی بر اساس اسناد و مدارک موجود، تاکنون در خصوص مرمت های جزئی و کلی مسجد سید کوتاهی نکرده است.

امیری افزود: آخرین مرمت سنگینی که در این مسجد انجام شد، مربوط به سال ۹۷- ۹۸ است که به طور کامل کاشی‌های سر درآن با هزینه میراث فرهنگی مرمت شد.

وی اذعان داشت: کارشناسان میراث فرهنگی در ادوار مختلف و طبق زمان بندی - که البته به دلیل اینکه مسجد در اختیار ما نیست، پروسه ای با فواصل زمانی زیاد است - یا بر اساس گزارش‌ها، بازرسی لازم را انجام می دهند.

امیری افزود: آخرین بازدید کارشناسان میراث فرهنگی از مسجد سید ۲ ماه پیش بوده است اما این مسجد به صورت روزانه بهره برداری می شود و چون در اختیار ما نیست نمی توانیم اتفاقاتی که در این مسجد می افتد را مدیریت کنیم.

امیری ادامه داد: برای ما مهم است که هر کسی اداره این مسجد باارزش را بر عهده دارد، مثل بقیه مساجد با میراث فرهنگی تعامل برقرار کند اما آن طور که مشخص است هیچ کدام از طرف ها حاضر به تعامل با ما نیستند.

سخنگوی میراث فرهنگی اصفهان گفت: بارها اعتراض خودمان را به اداره کل اوقاف اعلام کرده ایم و خواسته ایم که در زمینه مشکلات مسجد سید تصمیمات عاجلی بگیرند. توانسته ایم این نهاد را در رابطه با بناهایی مثل مسجد جامع عتیق و مسجد جامع عباسی که با هیات امنا اداره می شوند، مجاب به همکاری های بیشتر کنیم اما در مسجد سید مشکلات همچنان بر سر جای خود باقی مانده اند.

شرایط بحرانی مسجد سید اصفهان,میراث فرهنگی اصفهان

وی با بیان اینکه مسجد سید بزرگترین و منحصر به فردترین بنای متعلق به دوران قاجار در اصفهان است، گفت: اگر بخواهیم سلسه مراتب سیر معماری مساجد را در اصفهان که یکی از قطب های اصلی معماری و شهرسازی در جهان اسلام است، پی بگیریم، مسجد جامع عتیق در رتبه اول، مسجد جامع عباسی در رتبه دوم، مسجد حکیم و پس از آن مسجد سید در جایگاه بعدی قرار دارند.

مسوول بازرسی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان اصفهان نیز گفت: مسجد سید در هیچ دورانی هیات امنا نداشته و امور آن با تولیت پیش می رفته است ؛ از گذشته در میان دو گروه از نوادگان آیت الله شفتی بر سر تولیت مسجد سید اختلاف وجود داشته اما این مسجد جزو مساجد جامع شهر و توریستی اصفهان است و ما زمانی می‌توانیم برای رسیدگی به مشکلات آن ورود پیدا کنیم که یک امام جماعت داشته باشد و این در حالی است که مسجد در زمان حاضر دو امام جماعت دارد.

حجت الاسلام محمدعلی فقیهی افزود: زمانی که می خواهیم برای مسجدی هیات امنا تشکیل دهیم، باید با یک امام جماعت کار را پیش ببریم اما اگر بخواهیم چنین کاری را در مسجد سید انجام بدهیم، گروه دیگری که ادعای تولیت دارند، مانع می شوند و همین اختلافات هم موجب مشکلات در این مسجد شده است.

وی اذعان داشت: تا زمانی که یکی از این طرف هایی که اداعای تولیت می کنند کوتاه نیایند، نمی‌توان کاری برای مسجد سید انجام داد.

پیگیری خبرنگاربرای مصاحبه با رییس اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان بی نتیجه بود.

به گزارش ایرنا مسجد سید، یکی از مساجد اصفهان است که در دوران قاجار توسط محمدباقر شفتی ساخته شده و از مساجد اصلی این شهر به‌شمار می‌رود.

بی‌توجهی نسبت به بنای مسجد سید شرایط نامطلوبی را برای این مسجد قاجاری و مهم اصفهان رقم زده است.

درحالی که مرمت‌های غیر اصولی بلای جان بخش‌هایی از این مسجد تاریخی شده، بی‌توجهی به پنجره‌های گره‌چینی و کف‌فرشی که از هم گسیخته شده ، نشان از حاکم بودن این شرایط در این بنا در یک دهه گذشته است.

این شرایط در حالی است که آثار فرونشست چون ترک‌ها و نشست های نامتقارن نیز شرایط این مسجد را سخت تر کرده است.

  • 16
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش