پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۲:۲۶ - ۲۰ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۳۵۱
میراث فرهنگی و صنایع دستی

وضعیت بنای تاریخی «کارخانه ریسباف» اصفهان نگران‌کننده است

کارخانه ریسباف اصفهان,وضعیت بنای تاریخی کارخانه ریسباف اصفهان
سخنگوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت: رهاشدن مجموعه عظیم «کارخانه ریسباف» با تعداد زیادی سوله، اتاق و انبار وضعیت بسیار نگران‌کننده‌ای را برای این اثر تاریخی ایجاد کرده است.

شهرام امیری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: باتوجه به این که بنای تاریخی کارخانه ریسباف چندین سال متروک بود و امسال نیز بارش‌های مناسبی پیش‌بینی شده است، باید گفت، در این شرایط، این کارخانه به حال خود رها شده و بسیاری از تزیینات آن فرو ریخته و سقف‌ها پایین آمده است.

امیری گفت: قرار است معاون عمرانی استانداری اصفهان از طریق دادستانی وارد عمل شود و در صورتی که بانک ملی از تحویل ریسباف استنکاف کند با حکم قانونی ورود پیدا می‌کنیم تا حداقل مرمت اضطراری در آن انجام شود و بیش از این، بنا آسیب نبیند تا اینکه مباحث حقوقی آن پیگیری شود.

سخنگوی میراث‌فرهنگی اصفهان اظهار داشت: طبق مصوبه سال گذشته هیات دولت در نهاد ریاست جمهوری، مقرر شد کارخانه ریسباف به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تحویل داده شود که متاسفانه تا این لحظه بانک‌ ملی به دلایلی که برای خودش منطقی است، از تحویل کارخانه استنکاف می‌کند.

وی افزود: به تبع وزارتخانهِ میراث فرهنگی ، اداره کل میراث فرهنگی استان نیز موظف است که به مساله ورود و برای نجات‌بخشی این مجموعه اقدام کند.

امیری خاطرنشان کرد: هفته گذشته در استانداری استان، نشستی با حضور نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، معاون عمرانی استانداری اصفهان، و نمایندگان امور شعب بانک ملی در استان و مدیر امور شعب این بانک برگزار و قرار شد که این هفته جلسه‌ای در محل ریسباف برگزار شود و به صورت کارگاهی این کارخانه را تحویل میراث فرهنگی دهند.

وی ادامه داد: اما تا این لحظه تحویل کارخانه به میراث‌فرهنگی اتفاق نیفتاده است و با وجود حضورِ همه نمایندگان از جمله معاون عمرانی استاندار، نمایندگان بانک ملی از تهران در جلسه حاضر نشدند.

سخنگوی میراث‌فرهنگی اصفهان گفت: در بازدیدی که از کارخانه ریسباف داشتیم، شاهد بودیم که بخش‌های تاریخی این اثر دوره معاصر، دچار آسیب های جدی شده است.

وی افزود: مشکل این است که کارخانه ریسباف تحویل بانک ملی در تهران است و نمایندگی این بانک در اصفهان از لحاظ قانونی مالکیتی ندارد.

به گفته امیری مطابق طرح میراث‌فرهنگی استان اصفهان ، کارخانه ریسباف قرار است به موزه منطقه ای اصفهان تبدیل شود.

وی یادآور شد باوجود ۷۴ هزارمترمربع وسعت و ۵۰ هزارمترمربع زیربنای این مجموعه، ریسباف از عظیم‌ترین مجموعه‌های تاریخی کشور است که از سال ۱۳۱۴ راه اندازی شده است.

امیری اظهار داشت: طرح میراث‌فرهنگی استان اصفهان مرمت اضطراری این کارخانه با همکاری شهرداری اصفهان است که باید هرچه سریع‌تر انجام شود.

به گزارش ایرنا کارخانه ریسباف که در سال ۸۱ به ثبت ملی رسیده است، در شمار زیباترین و مهم ترین بناهای صنعتی،تاریخی ایران قرار دارد و در دوران پهلوی اول که ایران رو به سوی صنعتی شدن گذارده بود، ساخته شد.

این کارخانه در شمار ۹ کارخانه ای بود که در حوزه صنایع نساجی در اصفهان تاسیس شد؛ کارخانه هایی که یا مثل بافناز برای همیشه از صفحه میراث صنعتی اصفهان پاک شدند، یا چون صنایع پشم (روبه روی کارخانه ریسباف) در یک مجتمع تجاری به یک سردر و کوشک میانی محدود شدند یا چون نختاب حفظ و به کاربری دیگری تبدیل شدند؛ در این میان اما اهمیت حفظ ریسباف به دلیل باقی ماندن تمام قسمت ها(اگرچه در برخی نقاط متزلزل) و اهمیت سبک معماری و قرارگیری آن در محور تاریخی فرهنگی چهارباغ دوچندان است.

بانک ملی تملک بنای ریسباف را در اختیار دارد از دوران دولت دهم به این سو بنا بوده، تملک این بنا با رعایت قوانین و مقررات برای ایجاد موزه منطقه ای اصفهان به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منتقل شود؛ این اتفاق اما به همچنان به دلیل آنچه تحت عنوان«تعلق سرمایه مالی کارخانه ریسباف به سهامداران بانک ملی» خوانده‌ می‌شود، واگذاری آن برای تبدیل شدن به موزه منطقه ای و البته نجات از ویرانی عملی نشده است.

  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش