شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۲۱:۱۱ - ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۸۰۸
میراث فرهنگی و صنایع دستی

کشف گونه‌ای جدید از گلسنگ که نقوش تخت جمشید را می‌بلعد

نقوش تخت جمشید,تخریب نقوش تخت جمشید
نقوش تخت‌جمشید بیشترین آسیب را طی سالهای اخیر به‌ واسطه تجمع و خورندگی گلسنگ‌ها داشته‌ است.به گزارش ایلنا، سالهاست که گزارش‌های متعددی از وضعیت نابسامان تخت‌جمشید و هجوم گلسنگ‌ها منتشر می‌شود اما هنوز کارشناسان میراث‌فرهنگی به مطالعات کافی برای شناخت گلسنگ‌ها و از بین بردن آنها دست پیدا نکرده‌اند.

 محمد سهرابی (رئیس موزه گلسنگ‌های ایران و متخصص گلسنگ‌شناس) در رابطه با کشف گونه جدید گلسنگ که به طرز چشمگیری در نقوش تخت جمشید پراکنده است، به خبرنگار ایلنا می‌گوید: کشف این گونه بر پایه یافته‌های DNA استوار بوده و پراکنش این گونه با نام علمی «سیرسیناریا پرسپولینتا» نشان می‌دهد که این گونه جدید در واقع یک گونه بومی ایران است که در تمام محوطه باستانی تخت‌جمشید گسترده شده اما تاکنون خارج از ایران دیده نشده است. 

نقوش تخت جمشید,تخریب نقوش تخت جمشید

این عضو هیات علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران که دکترای گلسنگ‌شناسی از دانشگاه هلسینکی فنلاند دارد، معقتد است: متاسفانه برخی کارشناسان خارجی که تحت عناوین مرمتگر آثار باستانی به ایران می‌آیند از رفتار و تنوع گونه‌های گلسنگی ایران دانش کافی ندارند و از جهل مدیران استفاده کرده و اقدام به تست مواد شیمیایی مختلفی روی سطوح تاریخی در داخل محوطه تاریخی می‌کنند و با گرفتن چند عکس برای نمونه محصول خود بازاری بین‌المللی درست می‌کنند.

اساسا ارزیابی آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از مصرف مواد شیمیایی پاک کننده گلسنگ‌ها در کوتاه مدت برای هیچ کسی امکان نیست چرا که رویش مجدد گلسنگ‌ها در نقاط مصرف شده آن مواد در محوطه تاریخی زمانی بین ۳۰ الی ۵۰ سال طول می‌کشد. لذا این اقدامات افراد بیشتر شبیه پاک کردن صورت مسئله است که صرفا گلسنگ‌ها را از دید آن مسئولین پنهان کنند.

او همچنین افزود: برخی از این افراد با هدف بازاریابی برای مواد تولیدی خود به دنبال مصرف کننده معتبری می‌گردند تا مستنداتی تهیه کنند که در کجاها این مواد به مصرف رسیده است تا برای محصول خود برندی درست کنند چه نامی بهتر از پرسپولیس در ایران!

به گفته سهرابی، کشف این گونه یک کار پژوهشی تیمی بوده است که پژوهشگرانی از روسیه، ایتالیا و اسپانیا و برخی پژوهشگران داخلی در طی سال‌ها تحقیق بر نقوش و آثار سنگی تخت‌جمشید ایران همکاری کرده‌اند.

«سیرسیناریا پرسپولیتینا» یکی از گونه‌هایی است که بیشترین تجمع و کلونی را در تخت‌جمشید دارد و تقریبا روی سطح بسیاری از نقوش و دیواره‌های تخت‌جمشید دیده می‌شود و عجیب است گونه‌ای با این وسعت پراکنش در تخت جمشید که روزانه هزاران نفر از آن بازدید می‌کنند مقابل چشمان همه یک گونه ناشناخته باقی مانده بود!

نقوش تخت جمشید,تخریب نقوش تخت جمشید

آنطور که این گلسنگ‌شناس اعلام می‌کند، با توجه به وفور بلورهای وددلیت در پیکره این گونه جدید و قدرت جذب رطوبت بالا سبب تولید اسید اگزالیک شده که درصورت حل شدن اسید در آب جزو اسیدهای دی کربوکسیلیک طبقه‌بندی می‌شود.

او می‌گوید: این اسید به لحاظ قدرت اسیدی، بسیار قوی‌تر از اسید استیک است. اسید اگزالیک در فرآیند فرسودگی زیستی نقش خورندگی بیشتری دارد. این درحالی است که زیر همین گونه جدید کشف شده که فقط روی سطح بسترهای سنگی رویش دارد ریز زیستگاهی وجود دارد که فرسودگی زیستی مانند سیانوباکتری‌را نیز فراهم کرده و این سیانوباکتری‌ها از تاثیرات تابش نور خورشید فرار و در زیر این گلسنگ به داخل سنگ نفوذ می‌کنند.

این متخصص گلسنگ‌شناس با تاکید بر اینکه اگر رفتار گونه‌های گلسنگی بر آثار سنگی تاریخی با دقت ارزیابی نشود بیشترین آسیب متوجه آثار سنگی تاریخی خواهد شد، ادامه داد: کارشناسان میراث‌فرهنگی اگر رفتار گونه جدید گلسنگ تخت‌جمشید را نشناسند و بدون استناد به مطالعات علمی و راهکارهای درست شروع به از بین بردن آن کنند باعث می‌شوند زیستگاهی که زیر این گونه مخرب گلسنگ وجود آمده عواملی مانند سیانوباکتری‌ها و باکتری‌ها عمیقتر به سطح سنگ فرو رود و این یعنی یک گام حرکت به سمت فاجعه و تخریب بیشتر.

بنیانگذار موزه گلسنگ‌های ایران همچنین اعلام کرد: در مقاله عملی منتشر شده در مجله The Lichenologist نه تنها به یک کشف جدید در جایگاه گونه‌های مخرب گلسنگ در تخت‌جمشید دست پیدا کرده‌ایم که با استفاده از میکروسکوپ الکترونی جایگاه حضور سایر عوامل موثر بر فرسودگی زیستی نیز مصور شده است که درصورت تمایل وزارت میراث‌فرهنگی به خرید دانش فنی شناخت، کنترل و پاک‌سازی گلسنگ‌ها از موزه گلسنگ‌های ایران می‌توان راهکار عملی بدست آمده را در اختیارشان قرار داد.

این گلسنگ‌شناس همچنین تاکید کرد: حفاظت از زیستگاه گونه جدید کشف شده برای سازمان حفاظت از محیط زیست ایران نیز بسیار مهم است. از آنجایی که از نظر وزارت میراث‌فرهنگی حضور این گونه جدید مخرب در یک مجموعه میراث جهانی خساراتی به آثار تاریخی کشور وارد می‌کند و باید برای از بین بردن آن اقدامات و تحقیقات بیشتری صورت گیرد در حالی که سازمان حفاظت از محیط‌زیست شاید خواسته دیگری داشته باشد، مشاهدات ما نشان میدهند که سراسر کوه مهر یک زیستگاه خاص برای گونه جدید محسوب می‌شود و لازم است برای حل این تعارض منافع توافقی بین سازمان حفاظت از محیط زیست حفظ و وزارت میراث فرهنگی صورت گیرد تا مجموعه‌های میراث جهانی تخت جمشید از آزادی بیشتری برای کنترل عوامل زیستی در این مجموعه داشته باشند.

  • 15
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه

انواع ضرب المثل درباره امانت داری ضرب المثل ها ابزار ارزشمندی برای انتقال مفاهیم مهم اجتماعی و اخلاقی به نسل های بعدی هستند. انواع ضرب المثل درباره امانت داری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طی قرن ها، اهمیت حفظ امانت و درستی در روابط انسانی را به ما گوشزد کرده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش