۰۹:۰۸ - ۱۳ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۸۰۳۱۹۰
میراث فرهنگی و صنایع دستی

صنعت گردشگری چاره ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

جذب گردشگران خارجی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
«المانیتور» در آستانه اعمال تحریم‌های جدید آمریکا بررسی کرد،صنعت گردشگری چاره ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا است.

 به گزارش دنیای‌اقتصاد، با رسیدن موعد تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران، رسانه‌های جهان بخشی از تمرکز خود را معطوف به نحوه واکنش و مقابله ایران با این فشار اقتصادی کرده‌اند. در این میان «المانیتور» با انتشار گزارشی، از صنعت گردشگری به‌عنوان چاره ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا یاد کرد و افزود: ایران می‌تواند با جذب گردشگر و توسعه توریسم در خاک خود منابع ارزی خود را افزایش دهد و اشتغال ایجاد کند. در این گزارش، به اقدامات و توجه ویژه مقامات ایران به توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل و گردشگری دریایی در این کشور اشاره شده که از رهگذر آن ایران می‌تواند از کشورهای همسایه خود گردشگر جذب کند؛ به‌علاوه «المانیتور» با رسانه‌ای کردن سیاست‌های جدید ویزای ایران برای سفر گردشگران خارجی به کشور، از نگرانی‌های موجود در اذهان عمومی برای سفر به ایران کاسته و نسبت به آینده گردشگری در کشور خوش‌بین است.

 

یک ابزار کارآمد

«المانیتور» با اشاره به رسیدن موعد دور دوم تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا علیه ایران چنین نوشت که اکنون جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با فشار ناشی از این تحریم‌ها تلاش خود را برای توسعه و ارتقای صنعتگردشگری در این کشور از طریق ابتکارات و سرعت بخشیدن به اتمام پروژه‌های در حال اجرا دوچندان خواهد کرد. این رسانه در ادامه تحلیل خود افزود که اگرچه اثرات روانی بازگشت تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران و همچنین وجود نقاط ضعف ساختاری در اقتصاد این کشور موجب شده که ظرف یک سال اخیر ارزش واحد پول ملی ایران به شکل محسوس و قابل‌توجهی افول پیدا کند، اما از طرف دیگر ریال ضعیف به‌معنای آن است که سفر به ایران برای گردشگران خارجی ارزان‌تر از همیشه خواهد بود و به این ترتیب فرصتی استثنایی مقابل ایران قرار گرفته است تا با جذب این گردشگران، از فشارهای موجود بر ذخیره محدود ارزی خود بکاهد و تلاش‌های ایالات‌متحده برای منزوی ساختن ایران را ناکام بگذارد.

 

به‌رغم دسترسی کم‌نظیر ایران به آب‌های آزاد و همجواری استان‌های شمالی کشور با دریای خزر، در سیر توسعه و رشد صنعت توریسم کشور گردشگری دریایی یکی از حوزه‌هایی بوده که مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته شده است. اما به باور «المانیتور» در ماه‌های اخیر این بخش از گردشگری نیز در ایران اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده و در این گزارش به‌عنوان گواهی بر این موضوع، به آغاز به‌کار یک کشتی تفریحی دریایی در آب‌های خلیج فارس اشاره شده که پس از انقلاب اقدامی بی‌سابقه بوده است.

 

 براساس این گزارش، این کشتی تفریحی که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فعالیت خود را از ۲۳ سپتامبر سال جاری و در مسیر دریایی بندرعباس به شارجه شروع کرده، با قیمت‌هایی ارزان‌تر از نرخ‌های مرسوم برای حمل و نقل هوایی، توانایی جابه‌جایی ۴۲۰ مسافر در سفرهایی ۱۱ ساعته را دارد و همچنین می‌تواند برای حمل محموله‌های صادراتی نیز مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر، در ۲۸ سپتامبر امسال نیز یک مسیر دریایی بین شهر بندری خرمشهر و بصره که در عراق و همسایگی ایران واقع شده، برقرار شد. راه‌اندازی این مسیر که هدف آن ارتقای روابط دو جانبه از طریق گردشگری زیارتی و مذهبی است، به منظور توانایی ارائه خدمات به‌موقع برای زائران کربلا به‌مناسبت اربعین انجام گرفت که به موجب آن حدود ۲ میلیون ایرانی به عراق سفر کردند.

 

جذب گردشگر از منطقه

اما بنا به تحلیل «المانیتور» این تمام ماجرا نیست و با توجه به دسترسی ایران به خلیج‌فارس و دریای عمان، این کشور برنامه‌های بیشتری برای استفاده از پتانسیل‌های جغرافیایی خود دارد. این رسانه به‌نقل از یکی از مقامات محلی ایران همچنین خبر داد که برنامه‌ای برای راه‌اندازی مجدد خط گردشگری دریایی میان بندرعباس و بندر خصب واقع در عمان در حال نهایی شدن است. در این خصوص و در جهت پیشبرد همکاری‌های مرتبط با گردشگری دریایی میان ایران و عمان، «المانیتور» به نقش مهم بخش خصوصی دو کشور در پیشبرد این پروژه‌ها اشاره کرد و افزود از آنجا که مدت کوتاهی است که روابط میان دولت‌های دو کشور گرم شده، بخش خصوصی نقش‌آفرینی بیشتری می‌تواند داشته باشد.

 

 

به‌علاوه، مقامات دولتی ایران به بندر بوشهر نیز به‌عنوان شهری کلیدی در روابط با قطر توجه دارند و تلاش می‌کنند تا پایان سال جاری شمسی با توسعه و بهبود زیرساخت‌های گردشگری دریایی در بوشهر، مسیر دریایی مسافربری میان این شهر با دوحه را مجددا راه‌اندازی کنند؛ مرحله نخست از هدفی بزرگ‌تر که بنا به تحلیل «المانیتور» با توسعه این زیرساخت امکان جابه‌جایی دریایی مسافران به بنادر عربستان سعودی و بحرین نیز بر بستر آن ممکن خواهد بود.

 

 

همکاری با همسایه شمالی

این رسانه همچنین اشاره کرد که مقامات ایرانی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری و حمل و نقل دریایی در حوزه دریای خزر نیز بلندپروازی‌هایی در ذهن دارند، خصوصا که روسیه نیز از کشورهای این حوزه محسوب و پیش‌بینی می‌شود که در پی خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام همکاری‌های مالی و تجاری میان ایران و روسیه افزایش پیدا کند. این گزارش همچنین به روابط ایران با همسایه خود پاکستان نیز اشاره می‌کند که هر دو چشم به توسعه حمل‌ونقل دریایی و افزایش جابه‌جایی مسافران در این بستر دارند، با این هدف که در جابه‌جایی هزاران گردشگر مذهبی پاکستانی که سالانه با اهداف زیارتی یا برای خرید از بازارهای ایران یا رسیدن به عراق، به ایران سفر می‌کنند تسهیلاتی ایجاد شود؛ اقدامی که در صورت تحقق صنعت توریسم ایران را منتفع خواهد کرد.

 

 

«المانیتور» علاوه بر اشاره به اقدامات ایران در حوزه گسترش و توسعه زیرساخت‌های دریایی که بنا به تحلیل این گزارش با انگیزه رونق گردشگری در کشور صورت گرفته، به تلاش‌های مقامات ایرانی برای توسعه بازارهای داخلی و محلی توریسم و مناسب‌سازی آنها برای حضور گردشگران خارجی نیز اشاره کرد و چنین نوشت که اقدام‌هایی برای افزایش انگیزه گردشگران خارجی برای بازدید از ایران در حال انجام است که حد اعلای آن را در استان هرمزگان می‌توان مشاهده کرد. این استان که در مجاورت خلیج فارس نیز قرار گرفته، ۱۴ جزیره زیبای مناسب تفریح و بازدید را نیز در خود جای داده است و با احداث اسکله‌های تفریحی در نقاط مختلف آن، راه‌اندازی مجموعه‌های مخصوص ورزش‌های دریایی، مناسب‌سازی سواحل به منظور تفریح و استراحت و شنا و همچنین احداث اقامتگاه‌ها و رستوران‌های ساحلی آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی شده است.

 

 

«المانیتور» در وصف جاذبه سفر به جنوب ایران اضافه کرد که در این مناطق تورهای اختصاصی غواصی برای بازدیدکنندگان برگزار می‌شود و گردشگران می‌توانند گونه‌های منحصر به‌فرد و بکر گیاهی و جانوری را در عمق آب‌های خلیج فارس از نزدیک تماشا کنند و از حضور در جوامع و بازارهای محلی لذت ببرند.

 

تسهیلات ویزایی

«المانیتور» علاوه‌بر این اقدامات بخش‌های خصوصی و دولتی ایران در جهت توسعه توریسم، به تلاش مقامات ایرانی برای ایجاد تسهیلات سفر گردشگران خارجی به ایران نیز اشاره می‌کند. در این گزارش ذکر شده که جمهوری اسلامی ایران در واکنش به طرح ممنوعیت سفر اتباع ۶ کشور به ایالات‌متحده که به موجب آن هر گردشگری که سابقه سفر به این کشورها را داشته باشد باید برای سفر به آمریکا با مراجعه به سفارتخانه این کشور ویزا دریافت کند، اقدام به‌صدور ویزای الکترونیکی کرده است تا دیگر نیازی به درج مهر ویزای ایران در گذرنامه گردشگران ورودی به این کشور نباشد. به این ترتیب، گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند برای سفرهای احتمالی آتی خود به آمریکا مشکلی نخواهند داشت.

 

«المانیتور» چنین استنباط کرده که بنا به آمارهایی که از گوشه و کنار به گوش می‌رسد، به‌نظر می‌رسد مجموعه این اقدامات منجر به موفقیت ایران در جذب گردشگر خارجی در سال جاری شده است و در صورت استمرار این روند، ایران می‌تواند به میزان مناسبی خسارت ناشی از تحریم‌های ایالات‌متحده علیه خود را جبران کند. کارشناسان بر این باورند که توسعه صنعت گردشگری در ایران همواره با چالش‌ها و نوساناتی همراه بوده و موانع بسیاری از جمله نوسانات اقتصادی و مناقشات دیپلماتیک بر سر راه آن قرار داشته است.

 

شاید در حضور یک صنعت توریسم قدرتمند در کشور آثار تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا بر ذخیره ارزی کشور به‌حداقل میزان خود می‌رسید؛ اما همچنان برای جبران این عقب‌ماندگی فرصت باقی است و می‌توان با ایجاد توسعه‌ای پایدار در گردشگری کشور، تبعات منفی تحریم‌ها را به حداقل رساند. انتشار چنین گزارش‌هایی در رسانه معتبر و پرمخاطبی همچون «المانیتور» اهمیت ویژه‌ای دارد؛ در جایی که بسیاری از فعالان صنعت گردشگری کشور بزرگ‌ترین خطر تحریم‌های آمریکا علیه توریسم در ایران را جو رسانه‌ای منفی پیرامون کشور و ایران‌هراسی در رسانه‌ها توصیف می‌کنند، چنین نگاه مثبتی به سفر به ایران و آینده گردشگری در کشور می‌تواند موجب خنثی‌سازی ایران‌هراسی شود و به گردشگران خارجی نسبت به سفر به ایران اطمینان خاطر دهد.  با این همه و در این شرایط، این وظیفه مقامات و مسوولان این حوزه در کشور است که برای کاهش ذهنیت منفی درخصوص سفر به ایران بکوشند و از موقعیت کنونی که سفر به ایران برای گردشگران خارجی به‌لحاظ قیمتی ارزان است، حداکثر بهره‌برداری را انجام دهند.

 

نوید شکراللهی

 

 

 

  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 16 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه

دلم خواسته بود بگویم نرو ، به تو نه ، به همه آدم های کوچه ، به پرنده هایی که می نشستند روی درخت های تازه برگ داده ، به گربه هایی که توی حیاط می دویدند، به کلاغی که بلند می پرید و صدای قارقارش تو را یاد حیاط مادربزرگ می انداخت .

...[ادامه]
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید