پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
۰۸:۳۳ - ۰۸ اسفند ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۲۰۲۰۳۷
میراث فرهنگی و صنایع دستی

بررسی چالش‌های سال ۹۷ در تولید و صادرات صنایع‌دستی

سالِ بد صنایع‌دستی

وضعیت تولیدات صنایع دستی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

به گزارش دنیای اقتصاد، سال ۹۷ برای تولیدکنندگان و حتی صادرکنندگان صنایع‌دستی سال خوبی نبوده است.بسیاری از تولیدکنندگان صنایع‌دستی خبر از افت چشمگیر تولیدات خود به واسطه نبود یا گرانی مواد اولیه می‌‌دهند؛ در برخی رشته‌های صنایع‌دستی این موضوع تحت تاثیر نرخ ارز بوده و در برخی دیگر از رشته‌ها نیز تحت تاثیر تورم بوده است.

 

به گفته برخی از تولیدکنندگان و هنرمندان صنایع‌دستی، بخشی از مواد اولیه آنها از خارج از کشور وارد می‌شود و عملا تولید آنها به صرفه نیست. بنابراین، با افزایش نرخ ارز هم واردات این مواد کمتر شده و هم به همان میزان واردات گران‌تر شده است. از سوی دیگر، آن دسته از مواد اولیه که در داخل تولید می‌شوند نیز به دلیل تورم با افزایش قیمت همراه بوده‌اند و به این ترتیب هم تولید خود را کاهش و هم قیمت مواد تولیدی را افزایش داده‌اند. اما روی دیگر سکه، صادرات صنایع‌دستی است.

 

اگرچه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی چندی پیش اعلام کرد در ۹ ماه امسال ۱۹۰ میلیون دلار صنایع دستی ایران از مبادی گمرکی به خارج کشور صادر شده است و به رغم آنکه پیش‌بینی می‌شد با افزایش نرخ ارز و بالطبع ارزان شدن محصولات تولید داخلی در بازارهای خارجی، شاهد رشد صادرات و سود در عرصه صنایع‌دستی باشیم اما صادرکنندگان صنایع‌دستی شرایط خوبی را گزارش نمی‌کنند.

 

براساس آنچه علی‌اصغر مونسان اعلام کرده حدود ۳۰۰ میلیون دلار صنایع دستی نیز صادرات چمدانی بوده است؛ یعنی صادرات رسمی همچنان با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که امکان رشد بیشتر را از آن می‌گیرد. در همین حال، میزان صادرات ۹ ماهه سال ۹۶ صنایع دستی نیز برابر با ۲۰۸ میلیون دلار صادرات غیرنفتی بود؛ رقمی که البته تصریح نشده مجموع صادرات چمدانی و گمرگی را دربرمی‌گرفته یا تنها به صادرات گمرکی اختصاص دارد.

 

تشدید مشکلات همیشگی

چنان‌که اشاره شد چالش‌ها گریبان صادرات صنایع‌دستی را گرفته است؛ آن هم به‌رغم آنکه پیش‌بینی می‌شد شاهد بهبود کمی و کیفی صادرات صنایع‌دستی باشیم.  موسی کرمی، صادرکننده صنایع‌دستی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» در زمینه این مشکلات می‌گوید: «موانع صادرات صنایع‌دستی تنها شامل حال امسال نمی‌شود؛ اما نسبت به سال‌های قبل این مشکلات تشدید شده.»

 

او ادامه می‌دهد: «از جمله مشکلات پیش آمده ایجاد محدودیت شدیدی است که در راه برگشت ارز حاصل از صادرات ایجاد شده.»  کرمی بر این نکته تاکید می‌کند که با توجه به این موانع، قاچاق صنایع‌دستی بسیار به صرفه‌تر از آن است که این کالاها از گمرک عبور کند: «در حال حاضر باتوجه به افزایش نرخ ارز میزان تقاضا افزایش پیدا کرده است؛ اما موانع موجود در گمرک باعث می‌شود تا هیچ راهی جز قاچاق این تولیدات صنایع‌دستی وجود نداشته باشد.»

 

عادل بشیری جلال هم صادرکننده دیگری در حوزه صنایع‌دستی است که از محدودیت‌های داخلی انتقاد می‌کند و به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «قانون تعهد ارزی باعث شده است تا بسیاری از فعالیت صادرکنندگان صنایع‌دستی با چالش مواجه شود؛ اتفاقی که تصور نمی‌کنم ارتباطی با تحریم‌ها داشته باشد و آنچه باعث این معضلات شده تنها محدودیت‌های داخلی است.»

 

او بر این باور است که با چنین وضعیتی نه تنها از میزان تولیدات کاسته خواهد شد بلکه صادرات هم در این زمینه ضربه سنگینی می‌خورد: «وضعیت صادرات صنایع‌دستی در ایران هیچ‌وقت خوب نبوده. در حال حاضر با توجه به شرایط فعلی اوضاع بدتر است؛ اما به جای آنکه مسوولان فکری به حال تسهیلات تولید و صادرات کنند با سنگ‌اندازی همین میزان تولیدات را هم به ورطه تعطیلی کشانده‌اند.»

 

این چالش‌های صادرات صنایع‌دستی در حالی مطرح می‌شود که در مقطعی پس از نوسانات ارزی کلیه صادرکنندگان صنایع دستی کشور از اینکه ملزم به ارائه ارزشان به سامانه نیما باشند، معاف شدند؛ پس از تغییر مدیریت بانک مرکزی طی نامه‌ای از سوی معاونت صنایع‌دستی کشور از بانک مرکزی خواسته شد همه صادرکنندگان با هر عدد و رقمی حتی بیش از یک میلیون دلار از الزام ارائه ارزشان به سامانه نیما معاف شوند. اما اواخر آذرماه، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی از رایزنی برای تسهیل فعالیت صادرکنندگان صنایع دستی کشور خبر داده بود.  پویا محمودیان از سعی برای حمایت از صادرکنندگان با ایجاد محیط منعطف‌تر برای آنها یاد کرده بود. حالا به نظر می‌رسد در این خصوص اتفاق موثری رخ نداده است.

 

دلیل گران شدن محصولات صنایع دستی

در همین حال، چالش‌ تامین مواد اولیه، تولیدکنندگان صنایع‌دستی را به مشکلات عدیده‌ای دچار کرده‌است. بسیاری از آنها تولیدات خود را کاهش داده‌اند و برخی نیز به طور کامل فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. به این چالش‌ها، باید مشکل همیشگی بیمه هنرمندان صنایع‌دستی را نیز افزود. نرجس خاتون فیروزی یکی از هنرمندانی که در تولیدات رودوزی‌های سنتی فعالیت می‌کند درباره وضعیت تولیدات صنایع‌دستی به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «کمبود مواد اولیه و گرانی آن باعث شده تا هم میزان تولیدات رودوزی کاهش پیدا کند و هم قیمت آن به میزان چشمگیری افزایش یابد.به همین دلیل هم با معضل زیادی در تولیدات روبه‌رو هستیم.» او بر این نکته تاکید دارد که قیمت مواد اولیه به‌صورت چشمگیری بالا رفته است: «نخی که تا سال گذشته ۳ هزار تومان خریداری می‌شد، در حال حاضر ۱۸ هزار تومان است. این میزان تفاوت قیمت روی قیمت محصول نهایی بسیار اثرگذار است.

 

افزایش قیمت هم نتیجه‌اش کاهش سفارش خواهد بود.» فیروزی در نهایت به کاهش قدرت خرید مردم هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «در حال حاضر قدرت خرید مردم نیز با توجه به وضعیت اقتصادی کشور بسیار کاهش داشته و با وجود آنکه در سال‌های قبل هم وضعیت صنایع‌دستی چندان تعریفی نداشته اما امسال بدتر از سال‌های قبل شده و اعتراضات هم همچنان راه به جایی نمی‌برد.»

 

تاثیر کاهش قدرت خرید مردم در صنایع‌دستی

از سوی دیگر، به دلیل آنکه چرم کالای گرانی به حساب می‌آید بیشتر از هر صنایع‌دستی دیگری تحت‌تاثیر افزایش قیمت قرار گرفته است. مهناز احمدوند، از فعالان صنایع‌دستی در رشته چرم با بیان این موضوع به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «چرم معمولا یک کالای گران است و همیشه از سوی مردم به‌عنوان کالای لوکس شناخته می‌شده و بسیاری که توان خرید چرم ندارند چرم مصنوعی را جایگزین کرده‌اند. با توجه به همین موضوع دیگر کمتر مردمی یافت می‌شوند که قدرت خرید صنایع دستی چرمی را داشته باشند. برای همین هم تولیدات کاسته شده و هم میزان فروش به شگل چشمگیری رو به تنزل رفته است.»

 

میثم رستم‌نژاد نیز که در زمینه سفال و سرامیک فعالیت می‌کند از گران شدن مواد اولیه در این زمینه می‌گوید و از وضعیت بی‌کیفیت بودن مواد اولیه موجود گلایه‌مند است: «مواد اولیه باکیفیت، کاملا نایاب شده و آنچه در بازار وجود دارد کاملا بی‌کیفیت است و همین مواد اولیه بی‌کیفیت را هم باید ۴ برابر قیمت خریداری کرد.» او از نبود مسوولان پاسخگو در بخش بازار مواد شیمیایی انتقاد کرده و ادامه می‌دهد: «در حال حاضر بازار مواد شیمیایی بسیار محصولات بی‌کیفیت تولید کرده و کسی بابت این محصولات جوابگو نیست. در این شرایط تولیدکنندگان صنایع‌دستی نیاز به حمایت دارند؛ اما حمایتی صورت نمی‌گیرد. مواد وارداتی که کیفیت مطلوبی داشت دیگر وجود ندارد و این محصولات داخلی هم کیفیت چندانی ندارند.»

 

رستم‌نژاد بر این باور است که باید مسوولان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با سایر سازمان‌ها هماهنگی لازم داشته باشند تا در این شرایط تولیدکننده بیشتر مورد حمایت قرار گیرد: «در حال حاضر که مواد اولیه بی‌کیفیت است و محصولات با کیفیت کمتری تولید می‌شود و قیمت‌ها بالا رفته است قدرت خرید مردم هم کاسته شده و دیگر خریداری وجود ندارد. همین نبود خریدار هم باعث رکود شدید در بازار شده که در نهایت نتیجه‌ای جز ورشکستگی تولیدکنندگان صنایع دستی نخواهد داشت.» حالا سال ۹۷ در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که فعالان صنایع‌دستی، چه در عرصه تولید و چه درعرصه صادرات، افق روشنی را پیش‌روی خود نمی‌بینند؛ این درحالی است که از صنایع دستی مانند ویترینی برای وعده‌های اقتصاد غیرنفتی استفاده می‌شود. هر از چندگاهی مسوولان از حمایت از صنایع‌دستی دم می‌زنند اما در عمل اتفاق خوشایندی در این خصوص رخ نمی‌دهد.

 

آنچه با عنوان اقتصاد مقاومتی از آن نام برده می‌شود حالا تبلور تمام و کمالش را می‌توان در صنایع‌دستی اجرا کرد؛ هنر-صنعتی که در داخل کشور و با هنر دست مردمان این سرزمین ساخته می‌شود و کشش خوبی در بازار صادرات نیز دارد. اما شرایط موجود چندان مسیر راهبردی برای دستیابی به این رویای دور‌دست پیش پای فعالان قرار نمی‌دهد.

 

 

  • 16
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

وی توانست کشورهایی از قبیل؛ افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان و غرب پاکستان را فتح کند. برای حفظ حاکمیت خود به بغداد؛ پایتخت خلافت عباسی، هجوم برد. بعد از یعقوب برادرش عمرو لیث به حکومت رسید.

یعقوب از جوانی همراه با برادرانش؛ علی و عمرو در عیاری ها شرکت می کرد. کودکی یعقوب با شنیدن داستان های مربوط به پهلوانی زال و سام نریمان در سیستان گذشت که همین موضوع می تواند علت شکل دادن شخصیت او به عنوان یک عیار و پهلوان باشد. او در جوانی چکش رویگری را کنار گذاشت و شمشیر جنگاوری را به دست گرفت زیرا علاقه زیادی به جنگ و نظامی گری داشت.

خانواده یعقوب لیث صفاری,آرامگاه یعقوب لیث,مقبره یعقوب لیث صفاریزندگینامه یعقوب لیث

یعقوب لیث یک شخصیت محبوب و رشید در بین مردم داشت و این موضوع به علت خصلت پهلوانی اش بود. یعقوب لیث به ایرانی بودن خود مفتخر بود و تلاش می کرد در حق فقرا تعدی نکند. وی به شکل داوطلبانه به جنگ می رفت و بعد از آن هم به درهم بن ناصر که زرنگ را از دست عمال طاهریان درآورده بود پیوست. یعقوب توانست از طریق کشتن عمار فرمانده خوارج که در جنگ درهم با خوارج بود، به شهرت بیشتری دست یابد.

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

حجت‌ الله عبدالملکی در سال ۱۳۷۸ موفق به کسب مقام اول المپیاد معارف اسلامی شد همچنین در دوره کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق علیه السالم در سال ۱۳۸۴ مقام اول را کسب کرد.

ایشان ساکن تهران است و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان دریافت کرد و توانست در آن سال (۱۳۸۸) مقام اول دوره را کسب کند. اقتصاددان و جوانترین دانشیار اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۵ است که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی منصوب شد.

حجت‌ الله عبدالملکی به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط است و دیپلم ریاضی و فیزیک خود را از دبیرستان سپاه کردستان در سال ۱۳۷۸ اخذ کرد. او توانست گواهی شرکت در دوره بین المللی اقتصاد مالی اسلامی از بانک Finance Islamic in Issues Current کسب کند.

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

مریلا زارعی برنده سه جایزه جشنواره فیلم فجر و یک جایزه حافظ شد. خانم زارعی برای اولین بار با فیلم ساخته (۱۳۷۳) در سینما حضور پیدا کرد.

مریلا زارعی با سلام سینما که توسط محسن مخملباف در سال ۱۳۷۳ ساخته شد برای اولین بار در سینما حضور پیدا کرد. نخستین سریالی که مریلا زارعی در آن نقش آفرینی کرد؛ مجموعه تلویزیونی کارآگاه بود و با مجموعه تلویزیونی هوای تازه به کارگردانی محمد رحمانیان بیشتر شناخته شد. فیلم های دو زن و واکنش پنجم دو نمونه از شانس های بازیگری مریلا زارعی محسوب می شوند که در آنها استعداد خود را به رخ کشید. مریلا زارعی مجرد است اما شایعه ازدواج او با مهدی رجبی در سال ۱۳۸۱ به گوش رسیده است.

مریلا زارعی بازیگر,عکس مریلا زارعی,عکسهای جدید مریلا زارعیمریلا زارعی در کنار خواهرش ملیکا زارعی

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه

ضرب المثل درباره صبر و تحمل مهم ترین بخش ادبیات فارسی، « ضرب المثل» می باشد. ضرب المثل های زیادی در زبان فارسی در مورد صبر کردن و طعم شیرین نتیجه ی حاصل از صبر وجود دارد که نشان میدهد صبر، یک فضیلت است. ضرب المثل درباره صبر از مهمترین صفات انسانهای مومن می توان به صبر، اشاره کرد.

...[ادامه]
ویژه سرپوش