سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۳۶

آریایی ها چه کسانی بودند؟

آریایی ها,آریایی ها چه کسانی بودند,آریایی ها چگونه مردمی بودندآريايي ها اقوام كوچ نشيني بودند كه با دام داري روزگار مي گذراندند
 عقیده ی برخی از مورخان این است که مردمانی کوچ نشین به نام آریایی ها در حدود چهار هزار سال پیش ، به تدریج از مناطق شمال دریای خزر به سرزمین ایران مهاجرت کردند. از قوم های بزرگ آریایی که در مناطق مختلف ایران سکونت داشتند، می توان به پارس ها در جنوب و پارت ها در شمال شرق و ماد در شمال غرب ایران اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با قوم آریایی آشنا خواهید شد.

آریایی ها

دسته ای از آریایی ها طی چندین سال، توسط رؤسای قبیله ی خود به فلات ایران رفتند و بهمراه دام هایشان مهاجرت کردند.

فلات ایران برای زندگی و سكونت از هر جهت، مساعد بود. ایران یا سرزمین آریایی ها، نام سرزمینی بود كه آریایی ها شامل سه گروه ماد، پارس و پارت در آن سکونت داشتند که به ترتیب در غرب، جنوب و شمال شرقی فلات ایران بودند. ایرانیان، مشغول به زندگی كوچ نشینی و دام داری تا چندین وقت بودند. گروهی در نواحی كوهستانی، گروهی در نواحی مرتفع كوه ها و در زمستان به دامنه ی كوه ها رفتند و گروهی دیگر به دشت ها روی آوردند.

زردشت، پس از گذشت مدتی در میان ایرانیان کشف شد و آئین جدیدی بوجود آمد. او به دعوت مردم به پیروی از اهورا مزدا و جنگ با اهریمن می پرداخت. اوستا، نام كتاب مقدس زردتشیان می باشد.

دلیل مهاجرت آریایی ها

در حدود چهار هزار سال پیش ، آریایی ها از سرزمین اولیه ی خود به دلایل گوناگونی مهاجرت کردند که از آن ها می توان به افزایش جمعیت، هجوم اقوام همسایه(( حملات و تجاوزات اقوام ساکن( ایلیری) و شبه جزیره بالکان))، کمبود چراگاه، سردشدن ناگهانی هوا( شرایط بد آب و هوایی و افزایش روزافزون برودت هوا و یخ بندان ) و از بین رفتن چراگاه ها، انسانها و دامها اشاره کرد.

مهاجرت آریایی ها,دلیل مهاجرت آریایی ها,دین آریایی هادر حدود چهار هزار سال پيش آريايي ها از سرزمين اوليه ي خود مهاجرت كردند

زبان آریایی

گروهی از مهاجران هندو اروپایی به زبان آریایی آغازین صحبت میکردند و از هم نژادانشان در حدود هزاره ۳ ق. م جدا شدند و به زندگی در دشت های آسیای مرکزی پرداختند. آریایی زبان ها در گذشته های بسیار دور، با بالتها،  داکیه ای- میسیه ای ها و اقوام فینو- اوگری در ارتباط بودند.

جامعه و اقتصاد آریایی

آریایی ها اشنا به شغل کشاورزی بودند و برای تهیه ی آرد به کاشت غلاتی همچون جو و گندم می پرداختند. آنان گاوها را به قصد شخم زدن به یوغ می بستند.

از حدود هزاره ۳ پ. م، اقوام هند و اروپایی، شناخت کاملی نسبت به فلزات، نقره، مس و طلا داشتند. از اوایل هزاره ۳ پ. م، گاری دو چرخ در فرهنگ کورگان مرسوم شد اما دلیلی مبنی بر کشیدن آنها از اسب در دست نیست. ظاهراً برای این کار از گاو استفاده می کردند. بهره بردن از گردونه جنگی در ایران آغاز شد. جنگجویان از اسب و گردونه جنگی استفاده می کردند. حیواناتی همچون سگ، گاو، خوک، گوسفند و بز به غیر از اسب، اهلی شده بودند ولی گاو در جامعه آریایی، مانند دیگر جوامع هند واروپایی ارزشمندتر بود.

گاو برای آریایی ها معیار ثروت و اساس مناسبات دادوستد بود؛ بدین دلیل که غذا، شیر و فرآورده های شیر برای نوشیدن توسط گاو تأمین میشد. برای تهیه ی لباس و روانداز و بندهای چرمی از پوست گاو و برای تهیه ی ابزار از استخوان گاو و همچنین برای تهیه ی سوخت از سرگین آن استفاده می کردند. ادرار گاو بعنوان ماده ای پلشت زدا کاربرد داشت.

خانواده به صورت پدرسالاری بعنوان بزرگ ترين رکن جامعه آریایی به شمار می رفت و زن نیز پس از شوهر خود بعنوان عنصری بسیار ارزشمند و مٶثر ستوده می شد .سن ۱۵ سالگی در میان آریایی ها بعنوان سن بلوغ در نظر گرفته شده بود. همه ی افراد بالغ در این سن، کمربندی به خود می بستند و به جرگه بالغان درمی آمدند. کوچک ترین واحد اجتماعی در این جامعه، خانواده بزرگ پدرسالار بود که افراد، چندین نسل را در زیر یک سقف جمع میکردند که این نسل ها از طریق پدر، با هم ارتباط خونی داشتند. اداره ی این خانوار بر عهده ی خانه سالار بود.

آریایی ها چه کسانی بودند,مذهب آریایی ها,زبان آریایی,آریایی ها چگونه مردمی بودندآريايي ها دامدارانی بودند که با کشاورزی هم آشنایی داشتند

مذهب و مظاهر مورد احترام آریایی ها

آریایی ها به ستایش مظاهر طبیعت از زمان گذشته می پرداختند و درواقع آن ها آب، آتش، باد و خاک را مورد پرسشت قرار می دادند و در حیات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انسان به نور و تاریکی و تاثیرات آن پی برده و نیکی و بدی را در ارتباط با دو نیروی بالا می دانستند. البته در ابتدا دانه های فیروزه و مهره های گوناگون از شاخ جانوران و گوش ماهی را به منظور دفع نیروهای اسیب رسان و بیماری زا و بی اثر کردن آن ها به گردنشان آویزان می کردند و یا از آن به صورت دستبند استفاده می کردند. طبق عقیده ی آن ها، چنین مهره هایی به صورت طلسم در زندگی انسان و جانوران و کشتزارها و مراتع از توانایی ارواح و نیروهای آسیب رسان می کاهند که در ناحیه ی فارس، نمونه ای از این اشیاﺀ پیدا شده است. علاوه بر این زینت آلات و حتی اشیاﺀ و ابزارهای زندگی و جنگی و شکار در قبرهای انسان ها به دست آمده است که این مسأله اعتقاد آریایی ها به زندگی بعد از مرگ را نشان میدهد .

آریایی ها برای عبادت و بزرگداشت خدایان، اماکن مقدس خود را در بلندی ها و یا کوه ها و کشتزارها و حتی مناطق مسطح انتخاب می کردند. روحانیون، مراسم قربانی و عبادت را برگزار می کردند. وظایف روحانیون، شامل آراﺀ الهی و اداره ی جامعه بر اساس عقل و عدل و توجه به وظایف دینی بود. آنان در جامعه به عنوان طبقه آگاه و مسلط و پرنفوذ محسوب میشدند.

با توجه به این که دین اقوام هند و ژرمن، ضوابط و قوانین دقیق و حساسی داشت؛ می توانست بیانگر جزیی ترین مساﺌل خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی جامعه باشد.

آریایی های ایرانی و هندی بمدت چند وقت، یک مذهب داشتند؛ به این دلیل که آنان دارای یک زبان واحد بودند و محل سکونتشان یکجا بود. پس از جدایی آریایی های ایرانی و هندی، مذهب آن ها نیز از یکدیگر جدا شد.

دلیل مهاجرت آریایی ها,دین آریایی ها,زبان آریاییآریایی ها به ستایش مظاهر طبیعت از زمان گذشته می پرداختند

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

انواع ضرب المثل درباره امانت داری ضرب المثل ها ابزار ارزشمندی برای انتقال مفاهیم مهم اجتماعی و اخلاقی به نسل های بعدی هستند. انواع ضرب المثل درباره امانت داری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طی قرن ها، اهمیت حفظ امانت و درستی در روابط انسانی را به ما گوشزد کرده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش