جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۳۶

آریایی ها چه کسانی بودند؟

آریایی ها,آریایی ها چه کسانی بودند,آریایی ها چگونه مردمی بودندآريايي ها اقوام كوچ نشيني بودند كه با دام داري روزگار مي گذراندند
 عقیده ی برخی از مورخان این است که مردمانی کوچ نشین به نام آریایی ها در حدود چهار هزار سال پیش ، به تدریج از مناطق شمال دریای خزر به سرزمین ایران مهاجرت کردند. از قوم های بزرگ آریایی که در مناطق مختلف ایران سکونت داشتند، می توان به پارس ها در جنوب و پارت ها در شمال شرق و ماد در شمال غرب ایران اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با قوم آریایی آشنا خواهید شد.

آریایی ها

دسته ای از آریایی ها طی چندین سال، توسط رؤسای قبیله ی خود به فلات ایران رفتند و بهمراه دام هایشان مهاجرت کردند.

فلات ایران برای زندگی و سكونت از هر جهت، مساعد بود. ایران یا سرزمین آریایی ها، نام سرزمینی بود كه آریایی ها شامل سه گروه ماد، پارس و پارت در آن سکونت داشتند که به ترتیب در غرب، جنوب و شمال شرقی فلات ایران بودند. ایرانیان، مشغول به زندگی كوچ نشینی و دام داری تا چندین وقت بودند. گروهی در نواحی كوهستانی، گروهی در نواحی مرتفع كوه ها و در زمستان به دامنه ی كوه ها رفتند و گروهی دیگر به دشت ها روی آوردند.

زردشت، پس از گذشت مدتی در میان ایرانیان کشف شد و آئین جدیدی بوجود آمد. او به دعوت مردم به پیروی از اهورا مزدا و جنگ با اهریمن می پرداخت. اوستا، نام كتاب مقدس زردتشیان می باشد.

دلیل مهاجرت آریایی ها

در حدود چهار هزار سال پیش ، آریایی ها از سرزمین اولیه ی خود به دلایل گوناگونی مهاجرت کردند که از آن ها می توان به افزایش جمعیت، هجوم اقوام همسایه(( حملات و تجاوزات اقوام ساکن( ایلیری) و شبه جزیره بالکان))، کمبود چراگاه، سردشدن ناگهانی هوا( شرایط بد آب و هوایی و افزایش روزافزون برودت هوا و یخ بندان ) و از بین رفتن چراگاه ها، انسانها و دامها اشاره کرد.

مهاجرت آریایی ها,دلیل مهاجرت آریایی ها,دین آریایی هادر حدود چهار هزار سال پيش آريايي ها از سرزمين اوليه ي خود مهاجرت كردند

زبان آریایی

گروهی از مهاجران هندو اروپایی به زبان آریایی آغازین صحبت میکردند و از هم نژادانشان در حدود هزاره ۳ ق. م جدا شدند و به زندگی در دشت های آسیای مرکزی پرداختند. آریایی زبان ها در گذشته های بسیار دور، با بالتها،  داکیه ای- میسیه ای ها و اقوام فینو- اوگری در ارتباط بودند.

جامعه و اقتصاد آریایی

آریایی ها اشنا به شغل کشاورزی بودند و برای تهیه ی آرد به کاشت غلاتی همچون جو و گندم می پرداختند. آنان گاوها را به قصد شخم زدن به یوغ می بستند.

از حدود هزاره ۳ پ. م، اقوام هند و اروپایی، شناخت کاملی نسبت به فلزات، نقره، مس و طلا داشتند. از اوایل هزاره ۳ پ. م، گاری دو چرخ در فرهنگ کورگان مرسوم شد اما دلیلی مبنی بر کشیدن آنها از اسب در دست نیست. ظاهراً برای این کار از گاو استفاده می کردند. بهره بردن از گردونه جنگی در ایران آغاز شد. جنگجویان از اسب و گردونه جنگی استفاده می کردند. حیواناتی همچون سگ، گاو، خوک، گوسفند و بز به غیر از اسب، اهلی شده بودند ولی گاو در جامعه آریایی، مانند دیگر جوامع هند واروپایی ارزشمندتر بود.

گاو برای آریایی ها معیار ثروت و اساس مناسبات دادوستد بود؛ بدین دلیل که غذا، شیر و فرآورده های شیر برای نوشیدن توسط گاو تأمین میشد. برای تهیه ی لباس و روانداز و بندهای چرمی از پوست گاو و برای تهیه ی ابزار از استخوان گاو و همچنین برای تهیه ی سوخت از سرگین آن استفاده می کردند. ادرار گاو بعنوان ماده ای پلشت زدا کاربرد داشت.

خانواده به صورت پدرسالاری بعنوان بزرگ ترين رکن جامعه آریایی به شمار می رفت و زن نیز پس از شوهر خود بعنوان عنصری بسیار ارزشمند و مٶثر ستوده می شد .سن ۱۵ سالگی در میان آریایی ها بعنوان سن بلوغ در نظر گرفته شده بود. همه ی افراد بالغ در این سن، کمربندی به خود می بستند و به جرگه بالغان درمی آمدند. کوچک ترین واحد اجتماعی در این جامعه، خانواده بزرگ پدرسالار بود که افراد، چندین نسل را در زیر یک سقف جمع میکردند که این نسل ها از طریق پدر، با هم ارتباط خونی داشتند. اداره ی این خانوار بر عهده ی خانه سالار بود.

آریایی ها چه کسانی بودند,مذهب آریایی ها,زبان آریایی,آریایی ها چگونه مردمی بودندآريايي ها دامدارانی بودند که با کشاورزی هم آشنایی داشتند

مذهب و مظاهر مورد احترام آریایی ها

آریایی ها به ستایش مظاهر طبیعت از زمان گذشته می پرداختند و درواقع آن ها آب، آتش، باد و خاک را مورد پرسشت قرار می دادند و در حیات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انسان به نور و تاریکی و تاثیرات آن پی برده و نیکی و بدی را در ارتباط با دو نیروی بالا می دانستند. البته در ابتدا دانه های فیروزه و مهره های گوناگون از شاخ جانوران و گوش ماهی را به منظور دفع نیروهای اسیب رسان و بیماری زا و بی اثر کردن آن ها به گردنشان آویزان می کردند و یا از آن به صورت دستبند استفاده می کردند. طبق عقیده ی آن ها، چنین مهره هایی به صورت طلسم در زندگی انسان و جانوران و کشتزارها و مراتع از توانایی ارواح و نیروهای آسیب رسان می کاهند که در ناحیه ی فارس، نمونه ای از این اشیاﺀ پیدا شده است. علاوه بر این زینت آلات و حتی اشیاﺀ و ابزارهای زندگی و جنگی و شکار در قبرهای انسان ها به دست آمده است که این مسأله اعتقاد آریایی ها به زندگی بعد از مرگ را نشان میدهد .

آریایی ها برای عبادت و بزرگداشت خدایان، اماکن مقدس خود را در بلندی ها و یا کوه ها و کشتزارها و حتی مناطق مسطح انتخاب می کردند. روحانیون، مراسم قربانی و عبادت را برگزار می کردند. وظایف روحانیون، شامل آراﺀ الهی و اداره ی جامعه بر اساس عقل و عدل و توجه به وظایف دینی بود. آنان در جامعه به عنوان طبقه آگاه و مسلط و پرنفوذ محسوب میشدند.

با توجه به این که دین اقوام هند و ژرمن، ضوابط و قوانین دقیق و حساسی داشت؛ می توانست بیانگر جزیی ترین مساﺌل خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی جامعه باشد.

آریایی های ایرانی و هندی بمدت چند وقت، یک مذهب داشتند؛ به این دلیل که آنان دارای یک زبان واحد بودند و محل سکونتشان یکجا بود. پس از جدایی آریایی های ایرانی و هندی، مذهب آن ها نیز از یکدیگر جدا شد.

دلیل مهاجرت آریایی ها,دین آریایی ها,زبان آریاییآریایی ها به ستایش مظاهر طبیعت از زمان گذشته می پرداختند

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش