جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۳۸

حکایت ضرب المثل مرغ همسایه غازه چیست؟

داستان مرغ همسایه غاز است کوتاه,مرغ همسایه غازه,معنی ضرب المثل مرغ همسایه غازهحکایت جذاب ضرب المثل مرغ همسایه غازه
از پرکاربردترین ضرب المثل های ایرانی، می توان به مرغ همسایه غاز است، اشاره کرد که حتی شعرا همدر اشعار خود از چنین ضرب المثلی بهره میبرند. کاربرد این ضرب المثل برای مواقعیست که آدم ها به دارایی و توانایی هایشان قانع نیستند و همواره داشته های دیگران در نظرشان بهتر جلوه می کند.

حکایت ضرب المثل مرغ همسایه غازه

معنی ضرب المثل مرغ همسایه غازه اینست که ارزش داشته های دیگران را میدانید ولی برای داشته ها و دستاورد های خودتان، ارزش قائل نیستید.

داستان ضرب المثل مرغ همسایه غازه

حاکمی برای سرکشی و درک اوضاع جامعه تصمیم گرفت که در یک روز، لباس مبدل بپوشد و در میان مردم، حضور پیدا کند. حاکم، پس از عبور از محله ای که سه مرد باهم گفت و گو میکردند، با اجازه گرفتن از آن ها در جمعشان رفت. گفتگوهای این سه مرد درخصوص آرزو هایشان بود؛ آرزوی یکی از آنها چنین بود که به عنوان فرمانده لشکر کشور انتخاب شود درحالیکه آرزو دیگری، وزیر دارائی شدن بود، در بین آن ها آرزوی نفر سوم عجیب تر بود؛ او که شنیده بود چهره ی همسر حاکم به زیبایی ماه است، در این آرزو بود که یک شب در آغوش همسر حاکم بخوابد.

حاکم بعد از این که از آن سه نفر خداحافظی کرد؛ به قصر بازگشت و دستور داد تا مامورانش، آن سه مرد را به قصر بیاورند. بعد از آمدن سه رفیق به قصر، حاکم از آن ها سؤال کرد که یکی از ماموران من آرزوهایتان را در نزد شما شنیده است. من قصد برآورده کردن آرزو هایتان را دارم.

نفر اول باتوجه به آرزویش در سمت فرماده لشکر، برگزیده شد و نفر دوم به عنوان فرمانده دارائی انتخاب شد. سؤال حاکم از نفر سوم این چنین بود که آیا متاهل شده ای و او در پاسخ به حاکم گفت بله. حاکم به او گفت برای برآورده شدن آرزوی تو، فردا شب همسرم را در اختیارت قرار می دهم. این پیشنهاد حاکم باعث شد تا آن شخص بترسد، به همین خاطر از حاکم معذرت خواهی کرد، اما حاکم هم چنان پیگیر ماجرا بود و دستور حاکم این بود که همسر آن مرد به قصر بیاید و با او در مورد آرزوی شوهرش صحبت کرد. او به خادمانش دستور داد تا پس از استحمام زن، لباس فاخری به او بپوشانند و آن زن را به بهترین شکل، آراسته کنند. سپس حاکم به زن گفت که یک شب در آغوش همسرت بخواب و درخواست هایش را بپذیر. ولی باید بگویی که همسر حاکم هستی.

حاکم، فردا شب دستور داد تا دوباره آن مرد را به قصر بیاورند و به او گفت که همسر من امشب در اختیار تو است. مرد که دچار وحشت شده بود، در این تصور بود که حاکم، قصد کشتنش را دارد ولی برخلاف تصورش او را درون اتاقی بردند و همسرش را نیز در همان اتاق بردند.

مرد با دیدن آن زن، مبهوت زیبایی او شده بود. همسرش تا صبح در اختیار مرد برای کام جویی بود و مرد نفهمید که او همسر دائمی اش است. ماموران در روز پس از این ماجرا، مرد را پیش حاکم بردند. حاکم گفت:همسرم چگونه بود؟ در حالیکه مرد، سرش را بر زیر افکنده بود، گفت:قبله عالم به سلامت باد، من در آن شب رویایی به آرزویم رسیدم.

حاکم دو عدد تخم مرغ را به مرد نشان داد. یکی از تخم مرغ ها معمولی بود درحالیکه دیگری رنگ شده بود. حاکم از مرد سؤال کرد که تخم مرغ ها چه فرقی با هم دارند. مرد در جواب به حاکم گفت که هر دوی آن ها تخم مرغ هستند و تنها فرقشان با هم در رنگشان می باشد. حاکم، بعد از شکستن تخم مرغ ها دوباره از مرد پرسید، تفاوتشان در چیست؟ مرد چنین گفت که هر دو سفیده و زرده دارند و تنها فرقشان، همان رنگ آمیزی آنها بود. حاکم پس از این پاسخ مرد گفت:زنی که دیشب با او همبستر شدی، همسر خودت بود. به دستور من، او را به قصر آوردند و با پوشاندن لباس فاخر به او، آراسته اش کردند. پس بدان که اگر به همسرت توجه نشان دهی و در کنارش با عشق باشی با زن حاکم، هیچ فرقی ندارد.

معنی ضرب المثل مرغ همسایه غاز است,زمان استفاده مرغ همسایه غاز است,ضرب المثل مرغ همسایه غازهداستان ضرب المثل مرغ همسایه غازه

داستان مرغ همسایه غاز است، حکایت بسیاری از ماست. ما داشته های دیگران را در مقایسه با داشته های خود، بیشتر و با ارزش تر تصور می کنیم. به مال دیگران، حریص می شویم و از دیگران درخواست ارامش و خوشبختی داریم. این مشکل، ریشه در خودکم بینی یا خودنابینی دارد که در اثر همین امر، ما برای خود و داشته هایمان، هیچ شانی و ارزشی قائل نیستیم.

کاربرد ضرب المثل مرغ همسایه غازه

- بعضی از افراد همواره از داشته هایشان، ناراضی هستند و بر این باورند که دارایی دیگران، برتر از اموال خودشان است.

- مرغ همسایه از نظر آدم های خود کم بین و حریص به مال دیگران، به شکل غاز می باشند.

- این ضرب المثل را به کسی می گویند که غیرمنطقی و بیهوده حرف بزند و روی حرف خودش با لج بازی، پافشاری کند.

- این ضرب المثل برای زمانی کاربرد دارد که داشته های دیگران از نظر فرد، برتر از داشته های خودش باشد.

- وقتی کسی به دارایی های خودش، قناعت نکند و چشم داشتش به مال، دارایی، خانه، لباس و… دیگران باشد و از نظر او اموال و امکانات دیگران، بهتر، کامل تر، زیباتر جلوه کند؛ می توان از این ضرب المثل استفاده کرد.

کاربرد ضرب المثل مرغ همسایه غازه,ضرب المثل در مورد همسایه,داستان ضرب المثل مرغ همسایه غازهحکایت ضرب المثل مرغ همسایه غازه

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه

ضرب المثل درباره صبر و تحمل مهم ترین بخش ادبیات فارسی، « ضرب المثل» می باشد. ضرب المثل های زیادی در زبان فارسی در مورد صبر کردن و طعم شیرین نتیجه ی حاصل از صبر وجود دارد که نشان میدهد صبر، یک فضیلت است. ضرب المثل درباره صبر از مهمترین صفات انسانهای مومن می توان به صبر، اشاره کرد.

...[ادامه]
ویژه سرپوش