چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۳۸

حکایت ضرب المثل مرغ همسایه غازه چیست؟

داستان مرغ همسایه غاز است کوتاه,مرغ همسایه غازه,معنی ضرب المثل مرغ همسایه غازهحکایت جذاب ضرب المثل مرغ همسایه غازه
از پرکاربردترین ضرب المثل های ایرانی، می توان به مرغ همسایه غاز است، اشاره کرد که حتی شعرا همدر اشعار خود از چنین ضرب المثلی بهره میبرند. کاربرد این ضرب المثل برای مواقعیست که آدم ها به دارایی و توانایی هایشان قانع نیستند و همواره داشته های دیگران در نظرشان بهتر جلوه می کند.

حکایت ضرب المثل مرغ همسایه غازه

معنی ضرب المثل مرغ همسایه غازه اینست که ارزش داشته های دیگران را میدانید ولی برای داشته ها و دستاورد های خودتان، ارزش قائل نیستید.

داستان ضرب المثل مرغ همسایه غازه

حاکمی برای سرکشی و درک اوضاع جامعه تصمیم گرفت که در یک روز، لباس مبدل بپوشد و در میان مردم، حضور پیدا کند. حاکم، پس از عبور از محله ای که سه مرد باهم گفت و گو میکردند، با اجازه گرفتن از آن ها در جمعشان رفت. گفتگوهای این سه مرد درخصوص آرزو هایشان بود؛ آرزوی یکی از آنها چنین بود که به عنوان فرمانده لشکر کشور انتخاب شود درحالیکه آرزو دیگری، وزیر دارائی شدن بود، در بین آن ها آرزوی نفر سوم عجیب تر بود؛ او که شنیده بود چهره ی همسر حاکم به زیبایی ماه است، در این آرزو بود که یک شب در آغوش همسر حاکم بخوابد.

حاکم بعد از این که از آن سه نفر خداحافظی کرد؛ به قصر بازگشت و دستور داد تا مامورانش، آن سه مرد را به قصر بیاورند. بعد از آمدن سه رفیق به قصر، حاکم از آن ها سؤال کرد که یکی از ماموران من آرزوهایتان را در نزد شما شنیده است. من قصد برآورده کردن آرزو هایتان را دارم.

نفر اول باتوجه به آرزویش در سمت فرماده لشکر، برگزیده شد و نفر دوم به عنوان فرمانده دارائی انتخاب شد. سؤال حاکم از نفر سوم این چنین بود که آیا متاهل شده ای و او در پاسخ به حاکم گفت بله. حاکم به او گفت برای برآورده شدن آرزوی تو، فردا شب همسرم را در اختیارت قرار می دهم. این پیشنهاد حاکم باعث شد تا آن شخص بترسد، به همین خاطر از حاکم معذرت خواهی کرد، اما حاکم هم چنان پیگیر ماجرا بود و دستور حاکم این بود که همسر آن مرد به قصر بیاید و با او در مورد آرزوی شوهرش صحبت کرد. او به خادمانش دستور داد تا پس از استحمام زن، لباس فاخری به او بپوشانند و آن زن را به بهترین شکل، آراسته کنند. سپس حاکم به زن گفت که یک شب در آغوش همسرت بخواب و درخواست هایش را بپذیر. ولی باید بگویی که همسر حاکم هستی.

حاکم، فردا شب دستور داد تا دوباره آن مرد را به قصر بیاورند و به او گفت که همسر من امشب در اختیار تو است. مرد که دچار وحشت شده بود، در این تصور بود که حاکم، قصد کشتنش را دارد ولی برخلاف تصورش او را درون اتاقی بردند و همسرش را نیز در همان اتاق بردند.

مرد با دیدن آن زن، مبهوت زیبایی او شده بود. همسرش تا صبح در اختیار مرد برای کام جویی بود و مرد نفهمید که او همسر دائمی اش است. ماموران در روز پس از این ماجرا، مرد را پیش حاکم بردند. حاکم گفت:همسرم چگونه بود؟ در حالیکه مرد، سرش را بر زیر افکنده بود، گفت:قبله عالم به سلامت باد، من در آن شب رویایی به آرزویم رسیدم.

حاکم دو عدد تخم مرغ را به مرد نشان داد. یکی از تخم مرغ ها معمولی بود درحالیکه دیگری رنگ شده بود. حاکم از مرد سؤال کرد که تخم مرغ ها چه فرقی با هم دارند. مرد در جواب به حاکم گفت که هر دوی آن ها تخم مرغ هستند و تنها فرقشان با هم در رنگشان می باشد. حاکم، بعد از شکستن تخم مرغ ها دوباره از مرد پرسید، تفاوتشان در چیست؟ مرد چنین گفت که هر دو سفیده و زرده دارند و تنها فرقشان، همان رنگ آمیزی آنها بود. حاکم پس از این پاسخ مرد گفت:زنی که دیشب با او همبستر شدی، همسر خودت بود. به دستور من، او را به قصر آوردند و با پوشاندن لباس فاخر به او، آراسته اش کردند. پس بدان که اگر به همسرت توجه نشان دهی و در کنارش با عشق باشی با زن حاکم، هیچ فرقی ندارد.

معنی ضرب المثل مرغ همسایه غاز است,زمان استفاده مرغ همسایه غاز است,ضرب المثل مرغ همسایه غازهداستان ضرب المثل مرغ همسایه غازه

داستان مرغ همسایه غاز است، حکایت بسیاری از ماست. ما داشته های دیگران را در مقایسه با داشته های خود، بیشتر و با ارزش تر تصور می کنیم. به مال دیگران، حریص می شویم و از دیگران درخواست ارامش و خوشبختی داریم. این مشکل، ریشه در خودکم بینی یا خودنابینی دارد که در اثر همین امر، ما برای خود و داشته هایمان، هیچ شانی و ارزشی قائل نیستیم.

کاربرد ضرب المثل مرغ همسایه غازه

- بعضی از افراد همواره از داشته هایشان، ناراضی هستند و بر این باورند که دارایی دیگران، برتر از اموال خودشان است.

- مرغ همسایه از نظر آدم های خود کم بین و حریص به مال دیگران، به شکل غاز می باشند.

- این ضرب المثل را به کسی می گویند که غیرمنطقی و بیهوده حرف بزند و روی حرف خودش با لج بازی، پافشاری کند.

- این ضرب المثل برای زمانی کاربرد دارد که داشته های دیگران از نظر فرد، برتر از داشته های خودش باشد.

- وقتی کسی به دارایی های خودش، قناعت نکند و چشم داشتش به مال، دارایی، خانه، لباس و… دیگران باشد و از نظر او اموال و امکانات دیگران، بهتر، کامل تر، زیباتر جلوه کند؛ می توان از این ضرب المثل استفاده کرد.

کاربرد ضرب المثل مرغ همسایه غازه,ضرب المثل در مورد همسایه,داستان ضرب المثل مرغ همسایه غازهحکایت ضرب المثل مرغ همسایه غازه

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

انواع ضرب المثل درباره امانت داری ضرب المثل ها ابزار ارزشمندی برای انتقال مفاهیم مهم اجتماعی و اخلاقی به نسل های بعدی هستند. انواع ضرب المثل درباره امانت داری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طی قرن ها، اهمیت حفظ امانت و درستی در روابط انسانی را به ما گوشزد کرده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش