یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۳۱

استفاده از انواع شیشه های رنگی در دکوراسیون

شیشه های رنگی در دکوراسیون,استفاده از شیشه های رنگی در دکوراسیونشیشه های رنگی در دکوراسیون
یکی از اصول طراحی دکوراسیون استفاده از شیشه ها است، اگر این شیشه ها رنگی باشند بسیار مناسب تر خواهد بود زیرا علاوه بر زیبایی می توانند بسیار جذاب تر باشند. در گذشته از شیشه های رنگی در منازل قدیمی هم استفاده می شد اما امروزه استفاده از شیشه های رنگی در دکوراسیون های امروزی هم به چشم می خورد.

شیشه رنگی چیست؟

شیشه های رنگی همان شیشه های عادی هستند که به دلیل مواد موجود خاص در آنها؛ رنگ، جنس و مدل های متفاوتی دارند. این شیشه ها از گذشته تا به امروز در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی کاربرد گسترده ای داشته اند. یکی از مهمترین دلایلی که می توان برای استفاده از شیشه های رنگی اشاره کرد مربوط به؛ زیبایی، طرح و نقش چشم نواز زمان عبور نور می باشد که محیطی زیبا و دلنشینی ایجاد خواهد کرد. زمانی که نور از شیشه های رنگی عبور می کند و به داخل خانه می تابد؛ حال و هوایی خاص ایجاد کرده و محیط را شاداب می کند. 

نقش شیشه رنگی در دکوراسیون داخلی چیست؟

همانطور که اشاره شد شیشه های رنگی تنوع رنگی فراوانی دارند همچنین از مقاومت بالایی برخوردار هستند به همین دلیل کاربرد گسترده ای در دکوراسیون داخلی دارند. برای ایجاد یک فضای مدرن و زیبا می توان از شیشه های رنگی استفاده کرد. باید اشاره کرد کاربرد شیشه های با اهداف گوناگونی انجام می شوند. یکی از مدل های شیشه که بسیار کاربردی است و در قسمت های مختلف یک ساختمان استفاده می شود؛ بدون شک شیشه های رنگی هستند. 

به طورکلی تولید شیشه های رنگی با دو روش انجام می شوند که شامل موارد زیر می باشند:

- در روش اول از شیشه های فاقد رنگ استفاده می کنند بدین شکل که شیشه را داخل یک محفظه رنگی قرار می دهند تا رنگ دو طرف شیشه پخش شود. 

- در روش دوم از مواد شیشمیایی استفاده می شود که می تواند رنگ خاصی به شیشه منتقل کند. برای مثال برای تولید شیشه قرمز می تواند از اکسید مسی استفاده کرد. 

- بیشترین استفاده از شیشه های رنگی مربوط به دکوراسیون داخلی است. یکی از شیشه های رنگی در ساختمان استفاده می شود لاکوبل نام دارد. در ادامه بیشتر به این موضوع اشاره خواهد شد.

شیشه های رنگی در دکوراسیون,استفاده از شیشه های رنگی در دکوراسیوناستفاده از شیشه های رنگی در دکوراسیون

انواع شیشه های رنگی در دکوراسیون:

شیشه لاکوبل چیست؟

یکی از انواع شیشه های رنگی شیشه لاکوبل نام دارد که کیفیت بالایی دارد و بهترین نوع شیشه محسوب می شود. رنگ های اروپایی این شیشه جذابیت خاصی به محیط خواهد داد. 

ازجمله ویژگی هایی که می توان به شیشه های لاکوبل نسبت داد؛ مقاومت، سختی بالا و چسبندگی زیاد می باشد که هدف این خصوصیات، استفاده از شیشه در ساختمان و منازل می باشد. 

شیشه های رنگی در طرح و رنگ های متنوعی تولید می شوند که هرکدام از آنها زیبایی خاصی خواهند داشت. می توان از این شیشه ها در هر نوع سبکی استفاده کرد تا جلوه ای زیبا به محیط ببخشد. با این کار نور بیشتری داخل ساختمان منتشر خواهد شد درنتیجه فضایی روشن دارید که علاوه بر زیبایی، می توانید کاربردهای دیگری هم داشته باشد. 

شیشه های لاکوبل تنها در یک سمت رنگ دارد زیرا زمان ساخت این شیشه ها رنگ مورد نظر فقط یک سمت را می پوشاند و سمت دیگر را با استفاده از یک لایه ورق PVC لمینت می پوشانند که به عنوان پوشش حفاظتی برای شیشه محسوب می شود. همین دلیل موجب افزایش مقاومت شیشه های لاکوبل نسبت به شیشه های معمولی خواهد شد. شما می توانید از این نوع شیشه ها در مکان های مختلف استفاده کنید، برای مثال اداره، منازل، محیط های اداری، دکوراسیون بیرونی ساختمان و....

شیشه های رنگی هوشمند:

شیشه های رنگی هوشمند امکانات بیشتری به ساختمان شما خواهد داد همچنین موجب زیباسازی ساختمان یا منازل می شوند. این شیشه ها می توانند میزان نوری که میخواهید را وارد فضای مورد نظر کنند. براساس آزمایشات انجام شده یک سوم از انرژی مصرفی برای تولید سرما یا گرما در فصول مختلف استفاده می شود، به وسیله شیشه ها از بین می روند، اما شیشه های هوشمند به کمک بشر آمده اند تا مشکل را برطرف کنند. این شیشه ها در پنجره های دوجداره از اتلاف انرژي جلوگیری می کنند. شیشه های هوشمند حالتی مات داشته و جذب نور بالایی نیز دارند به همین دلیل در اماکن مختلف قابل استفاده خواهند بود برای مثال ساختمان های اداری، شرکت و منازل و... 

شیشه های رنگی در دکوراسیون,شیشه های رنگی هوشمند در دکوراسیونشیشه های رنگی هوشمند در دکوراسیون

استفاده از شیشه های رنگی در دکوراسیون:

استفاده از شیشه رنگی به جای دیوار بیرونی:

یکی از بهترین موارد استفاده از شیشه های رنگی در نمای بیرونی است که فضای داخلی را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. این شیشه ها با عبور نور فضایی خیره کننده ایجاد خواهند کرد که بسیار چشم نواز است. مهم نیست تم دکوراسیون داخلی ساختمان مدرن است یا سنتی یا کلاسیک، استفاده از شیشه های رنگی تاثیر جادویی به فضای شما خواهد داد. 

بلوک‌های شیشه‌ای رنگی:

یکی از جذاب ترین شیشه های رنگی ساخته شده؛ بلوک های شیشه ای هستند که میزان امنیت محیطی را بالا خواهند برد، همچنین می توانید خلاقیت را در انتخاب نوع چیدمان این بلوک ها کنار همدیگر کاملا به کار بگیرید تا دکوراسیون داخلی متفاوتی داشته باشید. کاربرد بلوک های رنگی در دکوراسیون داخلی بسیار بالا است و محدود به یک بخش و یا المان خاصی نمی‌شود.

شیشه های رنگی در دکوراسیون,شیشه های رنگی در دکوراسیون به جای بلوک های رنگیشیشه های رنگی در دکوراسیون به جای بلوک های رنگی

پنجره‌های جذاب و رنگی:

استفاده از شیش های رنگی برای پنجره ها موضوعی جدید محسوب نمی شود. هنگامی که از شیشه های رنگی در پنجره به خصوص در قسمت اتاق خواب اتفاده می کنید، با ایستادن آفتاب پشت پنجره می توانید علاوه بر زیبایی شیشه ها از نور تابش شده و هاله های رنگی داخل فضا لذت ببرید. 

استفاده از شیشه رنگی در سقف:

یکی دیگر از بخش هایی که برای افزایش زیبایی دکوراسیون منزل استفاده می شود سقف رنگی خواهد بود، همین موضوع سبب می شود برخی از افراد ترجیح دهند از شیشه های رنگی با طرح های مختلف به خصوص طرح های گلدار یا ساده در سقف شیشه ای منزل استفاده کنند. 

شیشه های رنگی در دکوراسیون,شیشه های رنگی در دکوراسیون سقفشیشه های رنگی در دکوراسیون سقف

استفاده از شیشه رنگی در پاگردهای راه پله:

یکی دیگر از کاربردهای جذابی که مربوط به شیشه های رنگی است؛ استفاده از آن در پاگردهای راه پله که به سمت بیرون ساختمان راه دارند می باشد. پاگردها فضاهایی می باشند که کمتر موردتوجه هستند و برای زیباسازی منزل خیلی موردتوجه قرار نمی گیرند. با به کارگیری شیشه های رنگی مدرن یا سنتی می توانید این فضای خاص را به بهترین وجه ممکن تزئین کنید. همچنین می‌توان از شیشه های رنگی به شرط نشکن و مقاوم بودن برای نرده های شیشه ای مدرن راه پله‌ها و یا پاگردها استفاده کرد که ایده ای بسیار زیبا و دلنشین محسوب می شود. 

استفاده از شیشه رنگی در ورودی ساختمان:

اولین جایی که در منازل موردتوجه است قسمت ورودی است به خصوص اگر از شیشه های رنگی استفاده شود تا زمانی تابش نور آفتاب، فضایی رنگی و شاد ایجاد کنند، از این طریق فضایی زیبا و دلچسب ایجاد می شود. 

شیشه های رنگی در دکوراسیون,شیشه های رنگی در دکوراسیون ورودی ساختمانشیشه های رنگی در دکوراسیون ورودی ساختمان

استفاده از شیشه های رنگی در سرویس بهداشتی و حمام:

یکی از کاربردهای شیشه های رنگی مربوط به جداسازی و فضاسازی در سرویس های بهداشتی است که اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم از بلوک های شیشه ای استفاده می شود. این بلوک ها همزمان با کاهش محدودسازی بصری نسبت به پارتیشن های شیشه ای می توانند فضایی زیبا به سرویس بهداشتی دهند. بیشترین کاربرد بلوک های رنگی در فضا مربوط به دوش حمام می باشد که با ایجاد فضایی مانند اتاق دوش یا حمام شیشه ای در سرویس بهداشتی دکوری خلاقانه شکل می دهد. 

شیشه های رنگی در دکوراسیون,شیشه های رنگی در دکوراسیون سرویس بهداشتیشیشه های رنگی در دکوراسیون سرویس بهداشتی

استفاده از شیشه های رنگی ساده به عنوان پارتیشن:

از شیشه های رنگی می توان به عنوان پارتیشن های تکه ای هم استفاده کرد که علاوه بر جداسازی دو فضای، نمای خاصی هم ایجاد می کند. این آیتم ها غالبا در فضاهای مدرن استفاده می شوند و ساختاری هندسی و منظم با خود به همراه می آورد. نمونه شیشه های به کار رفته برای این المان‌ها رنگ‌های یکدست و یا ترکیبی و متنوعی دارند.

شیشه های رنگی در دکوراسیون,شیشه های رنگی در دکوراسیون و پارتیشنشیشه های رنگی در دکوراسیون و پارتیشن

مزایای استفاده از شیشه های رنگی در محیط داخلی:

شما با استفاده از شیشه های رنگی در محیط های داخلی می توانید زیبایی خاصی ایجاد کنید که بسیار خلاقانه است. درصورتی که می خواهید یک مدل خانه تاریخی یا سنتی داشته باشید می توانید در طراحی داخلی هم از شیشه های رنگی استفاده کنید. شیشه های رنگی یک عنصر زیبا و جذاب در محیط خانه شما سمحسوب می شود و علاوه بر زیبایی می تواند کارساز و کاربردی نیز باشد.

همه ما رویای نورطبیعی فراوان را در خانه به سر داریم به خصوص اگر درفضای کوچک یا محدودتر زندگی می کنید این نیاز بسیار به چشم می خورد. از شیشه های رنگی در پارتیشن های شیشه ای، پنجره های داخلی و درها هم استفاده می شود. آن ها راه حل تایید شده توسط طراحان هستند که جریان بصری را قطع نمی کند در حالی که می تواند محیط را جدا کند، بنابراین هر ناحیه عملکرد متفاوتی را انجام می دهد با نور خورشید فراوانی که از آن می گذرد.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش