جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
۱۷:۲۹ - ۲۷ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۲۶۴۱
فناوری اطلاعات و ارتباطات

مردم، کسب و کارهایشان را در اینستاگرام از دست دادند، کمک حمایتی از دولت را روبیکا، ایتا و سروش دریافت کردند!

با پدیده مهاجرت استارتاپ‌ها و دنبال کار گشتن مدیر عاملان مواجه هستیم

مهاجرت استارتاپ‌ها و دنبال کار گشتن مدیر عاملان,کسب و کار اینترنتی
سه ماه از فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی در ایران می‌گذرد و در این مدت بار‌ها کارشناسان و فعالان اقتصادی و حتی برخی از نمایندگان مجلس، نسبت به وضعیت کسب و کار‌های خرد و کلان هشدار داده‌اند. از جمله در ماه گذشته که رئیس اتاق ایران در خصوص بیش از ۴۰۰ هزار کسب‌وکاری صحبت کرد که با محدودیت‌های فضای ارتباطی کشور در حال نابود شدن هستند و در این میان همچنین ۹ میلیون نفر وضع معیشت‌شان در خطر قرار دارد. افزون بر این در هفته سوم مهر ماه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، بر اساس نظرسنجی که انجام داده بود، از کاهش ۵۰ تا ۷۵ درصدی فروش خبر داد. مطابق این نظرسنجی، ۲۵ درصد روزانه ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان خسارت برآورد کرده‌اند. همچنین ۲۱ درصد بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان و ۲۶ درصد بالای صد میلیون تومان تخمین زده‌اند.

بیدی مدرس دانشگاه و مدیر استارتاپ اجتماعی کارزار در گفتگو با انتخاب درخصوص آسیب‌های وارد شده بر کسب و کار‌ها به دنبال فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، عنوان کرد: «تقریبا به نقطه‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم به طور قطع بگوییم بخش عمده‌ای از کسب و کار‌ها صدمات جدی دیده‌اند. آماری منتشر شده از وب سایت "جاب ویژین" که بین هشت هزار نفر توزیع کرده بودند، نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر، از هر چهار نفر، یک نفر شغلش را از دست داده بود و یک نفر شغلش تحت تاثیر فیلترینگ قرار گرفته بود. این نشان می‌دهد که مشکلات به وجود آمده تا چه حد است، اما جدا از این تاثیر منفی که فیلترینگ روی کسب و کار‌های اینترنتی گذاشته، که بسیاری از آن‌ها را به ورشکستگی یا تعدیل‌های فراگیر رسانده است، کسب و کار‌های غیراینترنتی هم لطمه جدی دیده‌اند.»

وی درخصوص آسیب‌های وارد شده به کسب و کار‌های غیراینترنتی خاطرنشان کرد: «به عنوان مثال بسیاری از بوتیک‌ها و خرده‌فروش‌ها تبلیغات و اطلاع رسانی و تعامل با مشتریان‌شان از طریق همین شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده بود که الان در این شرایط آن‌ها هم ضربه خورده‌اند؛ بنابراین باید حواسمان باشد که ضربه‌ای که این فیلترینگ وارد کرده است را محدود به کسب و کار‌های اینترنتی نکنیم؛ بلکه طیف وسیعی از کسب و کار‌های خرد و متوسط که غیراینترنتی هم هستند، ضربه‌های فراگیری به آن‌ها وارد شده است.»

بیدی همچنین درمورد خطر مهاجرت استارتاپ‌ها و فعالان حوزه فناوری اطلاعات، گفت: «در حوزه منابع انسانی هم بزرگترین آسیب به فعالان حوزه IT، خصوصا در بخش دیجیتال مارکتینگ وارد شد و عملا دیگر تخصص‌شان به هیچ کاری نمی‌آید چراکه تمام ابزار‌های رایج، حتی گوگل ادز، مسدود شده و با این شرایط طبیعتا تخصص‌شان در ایران اصلا کاربرد ندارد.»

مدیرعامل پلتفرم کارزار افزود: «طبیعی است در چنین شرایطی، از فعالان و متخصصان حوزه دیجیتال مارکتینگ گرفته تا سطح مدیریتی استارتاپ‌ها ترجیح دهند در کشور دیگری به دنبال ادامه زندگی خود باشند. امروز با پدیده مهاجرت استارتاپ‌ها و پدیده دنبال کار گشتن مدیر عاملان مواجه هستیم که به شکل فراگیری دارد اتفاق می‌افتد.»

وی درباره مدیرعاملانی که ناچار به تعطیلی کسب و کار‌های خود شده‌اند، بیان کرد: «مدیرعاملی بوده که کسب و کاری را مثلا با تیم ده نفره‌ای پیش می‌برده است که در حوزه IT این شرکت‌ها خیلی زیاد بودند. با به هم خوردن اوضاع اقتصادی کشور و اتفاقاتی که درون جامعه رخ داد شرکت‌شان را تعدیل و تعطیل کردند. طبعا در این شرایط خودشان باید دنبال کار باشند. در واقع فردی که تا دیروز به عنوان مدیر عامل مشغول به کار بود، امروز دنبال کاری است که به عنوان یک کارمند بتواند در جایی مشغول به کار شود.»

***

مردم، کسب و کارهایشان را در اینستاگرام از دست دادند، کمک حمایتی از دولت را روبیکا، ایتا و سروش دریافت کردند!

پلتفرم‌های کسبینو، روبیکا، شیپور، ایتا و سروش پلاس از بین ۲۴ پلتفرم درخواست دهنده برای دریافت بسته حمایتی کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال تاکنون مشمول دریافت این بسته شده‌اند.

 امروز (۲۷ آذر) در مراسمی، پلتفرم‌های مشمول آیین‌نامه حمایت از کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال از وضعیت فعلی‌شان گزارش‌هایی ارائه کردند. همچنین نمایندگان دستگاه‌هایی که تکالیفی در این آیین‌نامه دارند از فرایندهای اجرایی آیین‌نامه گزارش دادند.

محمد خوانساری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در این مراسم گفت: مراجع ذی‌صلاح تصمیماتی برای بستن سکوهای خارجی علی‌رغم مشکلات و گرفتاری‌ها برای مردم گرفتند. این مساله تکلیف سنگین‌تری برای دولت به وجود آورد.

معاون وزیر ارتباطات گفت: منظم در حال پیگیری آیین‌نامه در دستگاه‌های مختلف هستیم.‌ هدف‌گذاری این است فردی که وارد سکو می‌شود از مزیت‌های سکوها و آیین‌نامه استفاده کنند. حجم خیلی بالایی از مردم در سکوهای بومی حضور پیدا کرده‌اند. در اوایل کار نگرانی جدی برای کمک به زیرساخت‌های فنی سکوها داشتیم. اما با پیگیری‌های انجام‌شده تقریبا مشکل زیرساختی و فنی نداشتیم.

او همچنین اظهار کرد: باید در شرایط فعلی بسته تبلیغاتی خوشامدگویی خود به کسب‌وکارها را بارز و روشن کنند. از طریق سایت ۱۶۴۹ این ظرفیت را ایجاد کردیم که هم بگوییم چه ظرفیت‌هایی وجود دارد و هم اینکه اگر مشکل، مسأله و نگرانی‌ای در رابطه با سکوها وجود دارد، بازخوردها را نیز دریافت کنیم. هر چه حمایت از سوی دولت وجود دارد این آمادگی وجود دارد که همه را در قالب سایت و مرکز تماس ۱۶۴۹ ارائه کنیم.

سامانه ۱۶۴۹ که شامل سایت و مرکز تماس است به منظور پوشش مصوبات و اخبار مربوط به آیین‌نامه حمایت از کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال راه‌اندازی شده است که امکان ثبت شکایت از دستگاه‌ها‌ و سکوهای مشمول و پیگیری آنها را نیز فراهم می‌کند.

۵ پلتفرم مشمول آیین‌نامه شده‌اند

حامد منکرسی، معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات در مورد تکالیف وزارت ارتباطات گفت: آیین‌نامه مشتمل بر چهارده ماده است که در هفت ماده از آن وزارت ارتباطات تکالیفی را بر عهده دارد.

اولین اقدام بلافاصله بعد از تصویب، احراز شرایط سکوهای مشمول بود. برای اینکه مشخص کنیم کسب‌وکارها به چه مسیری هدایت شوند و کدام سکوها را انتخاب کنند، شرایط حداقلی برای سکوها را مشخص کردیم.

۲۴ درخواست دریافت شد و تا کنون ۵ سکو انتخاب شده‌اند.

او ادامه داد: گام دوم، حمایت‌های تبلیغاتی از سکوها بود. آیین‌نامه اجرایی بسته‌های تبلیغاتی از جمله بسته‌های پیامکی را تدوین کردیم و به زودی ابلاغ خواهد شد. بسته‌های تبلیغاتی که سکوها به کسب‌وکارها ارائه می‌کنند نیز اعلام شده و قابل استفاده است. موضوع سوم بحث خدمات لجستیکی و حمل‌ونقل بود. تعامل با هماهنگی شرکت ملی پست و سایر اپراتورهای پستی انجام شده است. خدمات زیرساختی وزارت ارتباطات نیز پای کار آمده و برخی سکوها که نیازمند این حمایت‌ها بودند اعلام کردند و حمایت‌ها انجام شده است.

او در مورد تسهیلات پرداختی که در ماده ۷ آیین‌نامه مذکور آمده است نیز اعلام کرد دستورالعمل اجرایی این بخش تدوین شده است و به محض تخصیص اعتبار از سوی وزارت اقتصاد، فرایند اجرایی شروع خواهد شد.

منکرسی همچنین گفت: موضوع ماده ۱۰ نشان اعتماد ثبت‌شده است. با توجه به اینکه برخی کسب‌وکارها خانگی هستند و در سامانه تسهیل‌گری کسب‌وکارها وزارت اقتصاد ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند به‌زودی نشان اعتماد دریافت کنند.

معاون سازمان فناوری اطلاعات به عرضه خدمات دولتی از طریق پلتفرم‌ها نیز اشاره کرد و گفت: خدمات دولت هوشمند از طریق پنجره واحد ارائه می‌شود و بعضی از طریق گذرگاه خدمات ارائه می‌شود. لیست این خدمات به سکوها ارائه شده است و سکوها خواهند توانست با ترکیب این خدمات، آنها را ارائه کنند.

او در پاسخ به خبرنگار پیوست در مورد اینکه آیا استقبال پلتفرم‌ها از آیین‌نامه حمایتی کافی بوده است یا خیر گفت: این فرایند فرایندی نیست که یک‌شبه انتظار داشته باشیم همه کسب‌وکارها سکوی مورد نظر خود را پیدا کنند و مهاجرت را کامل انجام دهند. کما اینکه اطلاع‌رسانی هم به طور کامل انجام نشده است. خیلی از کسب‌وکارها تصمیم‌گیری نهایی خود را انجام نداده‌اند.

امین کلاهدوزان، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز گفت: حساب‌های امانی و اقساطی در آیین‌نامه مطرح بوده و با همکاری بانک مرکزی این کار را انجام دادیم. با هماهنگی با فعالان فین‌تک پایلوت حساب‌های اقساطی در حال انجام است و تا یک ماه آینده بهره‌برداری می‌شود. در مورد حساب‌های امانی با بانک مرکزی در حال مذاکره هستیم و فکر می‌کنم تا یکی دو ماه آینده قابل بهره‌برداری باشد.

نماینده بانک مرکزی نیز گفت: دو موضوع مشخصا برای بانک مرکزی در آیین‌نامه است. در ماده دو امکاناتی را باید برای سکوهای داخلی فراهم کنیم. کیف دیجیتال و استفاده از ریال دیجیتال. ریال دیجیتال برای برخی سکوهای داخلی فاز تستش رد شده است و به زودی قابل استفاده است. درگاه پرداخت نیز قابل بهره‌برداری است.

نماینده صندوق نوآوری و شکوفایی نیز اعلام کرد این صندوق آماده پرداخت تسهیلات به پلتفرم‌ها برای تجهیز زیرساخت‌های فنی و سایر هزینه‌ها مانند هزینه نیروی انسانی است.

  • 18
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش