سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۹:۲۲ - ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۳۲۳
فناوری اطلاعات و ارتباطات

مراقب صحبت‌هایتان با ChatGPT باشید

چت جی پی تی,خطرات ChatGPT
به‌صورت پیش‌فرض، OpenAI از پیغام‌هایی که شما برای ChatGPT ارسال می‌کنید، برای آموزش و پیشرفت مدل‌هایش بهره می‌برد ولی کاربران این امکان را دارند که با بهره‌گیری از فعال کردن "حالت ناشناس" در این پلتفرم، مانع از انجام این کار شوند.

به گزارش خبرآنلاین، با عرصه و ارائه فناوری های جدید در دنیا، مدت زمانی طول می کشد تا مسائل متعددی از جمله حریم خصوصی و امنیتی آن تعریف و تعیین شود و حالا این موضوع درمورد ChatGPT نیز صادق است. این مدل زبانی مولد متن که با بهره گیری از هوش مصنوعی کار می کند، در نوع خود بی نظیر و خیره کننده است؛ ولی حالا تردیدهایی در مورد نحوه جمع آوری و پردازش داده های ما توسط این ابزارها ایجاد شده است.

توسعه دهندگان ChatGPT، این مدل زبانی بزرگ را بر پایه حجم وسیعی از متون در دسترس و موجود در اینترنت تعلیم داده اند. ولی این ربات چت بات، علاوه بر این داده ها، از گفتگوهایی که با شما دارد نیز برای یادگیری استفاده می کند. پس اگر میخواهید از حریم خصوصی تان محافظت کنید، باید بدانید که شرایط و گزینه های پیش رو چیست؛ تا چه اندازه باید به ChatGPT اطلاعات بدهید و چه بایدها و نبایدهایی در این مسیر وجود دارد.

در این مقاله سه نکته مشخص را به شما یادآوری می کنیم:

فعال کردن حالت ناشناس در ChatGPT

به صورت پیش فرض، OpenAI از پیغام هایی که شما برای ChatGPT ارسال می کنید، برای آموزش و پیشرفت مدل هایش بهره می برد ولی کاربران این امکان را دارند که با بهره گیری از فعال کردن" حالت ناشناس" در این پلتفرم، مانع از انجام این کار شوند.

برای فعال کردن این حالت، ChatGPT را در مرورگر خود باز کنید، بر روی نام کاربری خود در سمت چپ کلیک کرده و وارد بخش تنظیمات شوید. در کنار گزینه Data Controls، روی Show کلیک کرده و گزینه Chat History& Training را خاموش کنید.

از حالا به بعد، هر زمانی که برگه مرورگر خود را ببندید، گزارش گفتگوهای شما با ChatGPT از حسابتان ناپدید می شود؛ البته این بدان معنا نیست که این گفتگوها کاملاً از بین بروند (چرا‌که OpenAI، تاریخچه گفتگوها را برای ۳۰ روز نگاه می دارد تا برای "نظارت بر سوءاستفاده های احتمالی" آنها را در اختیار داشته باشد و بعد از سی روز این گفتگوها پاک خواهند شد.)

در منوی Data Controls، یک گزینه به نام Export Data نیز در اختیار شماست. استفاده از این گزینه تاثیری بر نحوه استفاده OpenAI از اطلاعات شما و یا پاک کردن اطلاعاتی که تا حالا جمع آوری کرده ندارد؛ بلکه به شما در مورد آنچه OpenAI از شما می داند، ایده بهتری می دهد. این ممکن است شامل گفتگوهایی که پاک نکرده اید و یا بازخوردهایی که به سوالات ChatGPT داده اید، باشد.

اگر موضوعی است که شما با آن احساس راحتی نمی کنید، می توانید به صورت دستی، تاریخچه گفتگوها را پاک کنید. به صفحه ChatGPT خود برگردید، بر روی نام کاربری تان کلیک کرده و سپس وارد بخش Clear Conversations بشوید تا به یک باره کل گفتگوها را پاک کنید. یا میتوانید روی علامت سطل زباله در کنار هر گفتگوی خاص کلیک کنید تا آن گفت و گو را به کلی پاک کنید.

ChatGPT قادر نخواهد بود تا از متن گفتگوهای پاک شده ، برای یادگیری استفاده کند ولی بسته به مدت زمانی که سابقه گفتگوهای شما موجود باشد، ربات چت ممکن است قبل از آنکه شما تصمیم به پاک کردن شان بگیرید، از آنها استفاده کند. پس برای جلوگیری از این اتفاق، یا درصورتی که فردی به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کرده و بخواهد تا به گفتگوهای شما با ChatGPT نگاهی بیندازد، این فکر خوبی است که هر چند وقت یک بار، تاریخچه گفتگوهایتان را سر و سامان بدهید.

در نهایت، اگر دیگر نخواستید تا با ChatGPT صحبت کنید، همیشه این امکان برایتان فراهم است که حساب کاربری تان را پاک کنید که این کار را میتوانید از پنل Data controls انجام دهید.

مراقب صحبت هایتان با ChatGPT باشید

ChatGPT امکان دارد به صورت طبیعی و روزمره پاسخگوی شما باشد؛ ولی هرگز به هوش مصنوعی مثل یک دوست یا مشاور اعتماد نکنید. اسناد پشتیبانی رسمی این پلتفرم به کاربران توصیه می کند که هیچ اطلاعات شخصی را با چت بات به اشتراک نگذارند. چون مشخص کردن اینکه در آینده به چه ترتیب از اطلاعات شما استفاده شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت، سخت است.

خط مشی رازداری و حریم خصوصی چت بات، گفته که OpenAI داده هایی مثل گفتگوها و ویژگی هایی که با آن سروکار دارید را ثبت می کند و ممکن است اطلاعات جمع آوری شده از جمله آمار کاربران را با اشخاص ثالث به اشتراک بگذارد. مثلا کمپانی OpenAI، در واکنش به درخواست های قانونی مجریان قانون، ممکن است اطلاعات شخصی کاربران مثل آدرس ایمیل آنها و یا داده های موقعیت مکانی شان را در اختیار شرکت هاي وابسته قرار دهند. ولی حتی اطلاعات ارائه شده در این رابطه نیز مبهم است و مشخص نیست که شرکت های وابسته ای که OpenAI ممکن است اطلاعات مان در اختیارشان قرار بگیرد، چه شرکت هایی هستند؟

این یک خط مشی رازداری استاندارد است و قوانین ChatGPT هم مشابه با اکثر پلتفرم های آنلاین است:در نتیجه هر چه اطلاعات کمتری به اشتراک بگذارید، بهتر خواهد بود. این ماجرا نه تنها شما را در برابر اقدامات مشکوک حریم خصوصی که OpenAI ممکن است در آینده پیش بیاید محافظت می کند، بلکه از شما در مقابل هرگونه باگ و هک شدن های احتمالی نیز مراقبت خواهد کرد. به عنوان مثال ، قطعی اخیر ChatGPT منجر به این شد که افراد تیتر تاریخچه گفتگوهای کاربران فعال دیگر را ببینند.

اگر هر گونه اطلاعات عمومی از شما در اینترنت وجود داشته باشد، ChatGPT قادر خواهد بود تا به دیگران کاربران، درباره شما اطلاعاتی بدهد و اگر این موضوع برایتان هنوز ترسناک به نظر نمی رسد، به این فکر کنید که اگر روزی اشتباهاتی رخ دهد، چه خواهد شد. اگر قصد دارید تا موارد نادرست را اصلاح کرده یا تنها مانع از آن شوید که ChatGPT اطلاعاتی از شما داشته باشد، می توانید یک فرم خاص را پر کرده و یا از طریق ایمیل dsar@ openai.com با کمپانی OpenAI تماس بگیرید و یا در سایت این پلتفرم اطلاعات بیشتری کسب کنید.

درمورد برنامه های شخص ثالث ChatGPT محتاط باشید

تا این جا هر آنچه باید در هنگام استفاده از پلتفرم ChatGPT بدانید را گفتیم؛ اما این تنها جایی نیست که با ربات های چت بات مواجه می شوید. کمپانی OpenAI به اپلیکیشن ها و پلاگ- این های شخص ثالث نیز اجازه می دهد تا برپایه این پلتفرم کار کنند و در صورت استفاده از هریک از آنها، باید در مورد مجموعه تازه ای از مسائل حریم خصوصی و امنیتی نیز فکر کنید.

وقتی بحث استفاده از یک اپلیکیشن یا افزونه مرورگرهایی که برپایه ChatGPT کار می کنند، مطرح می شود، باید دقیقا همان دقتی که در استفاده از هر ابزار شخص ثالث دیگر اعمال می کنید را مدنظر قرار دهید :اجازه هایی که از شما گرفته می شود را بررسی کنید؛ Privacy Policy (خط مشی رازداری) و شرایط و ضوابط را مطالعه کنید و درباره هزینه های مرتبط، چه هزینه اشتراک باشد و چه پرداخت های درون برنامه ای مطلع شوید.

به محض آنکه چیزی مثل ChatGPT به محبوبیت برسد، کلاهبرداران و هکرها نیز به سراغش می آیند. از همین رو توصیه می شود که همیشه درباره پیشینه توسعه دهنده پشت هر ابزار ChatGPT که از آن استفاده می کنید، اطلاعاتی کسب کنید.

باید این را بدانید که قابل اعتمادترین برنامه ها، تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی خاص خود را دارند که میتوانید شخصا آن ها را تنظیم کنید.

  • 17
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش