چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۹:۲۲ - ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۳۲۳
فناوری اطلاعات و ارتباطات

مراقب صحبت‌هایتان با ChatGPT باشید

چت جی پی تی,خطرات ChatGPT
به‌صورت پیش‌فرض، OpenAI از پیغام‌هایی که شما برای ChatGPT ارسال می‌کنید، برای آموزش و پیشرفت مدل‌هایش بهره می‌برد ولی کاربران این امکان را دارند که با بهره‌گیری از فعال کردن "حالت ناشناس" در این پلتفرم، مانع از انجام این کار شوند.

به گزارش خبرآنلاین، با عرصه و ارائه فناوری های جدید در دنیا، مدت زمانی طول می کشد تا مسائل متعددی از جمله حریم خصوصی و امنیتی آن تعریف و تعیین شود و حالا این موضوع درمورد ChatGPT نیز صادق است. این مدل زبانی مولد متن که با بهره گیری از هوش مصنوعی کار می کند، در نوع خود بی نظیر و خیره کننده است؛ ولی حالا تردیدهایی در مورد نحوه جمع آوری و پردازش داده های ما توسط این ابزارها ایجاد شده است.

توسعه دهندگان ChatGPT، این مدل زبانی بزرگ را بر پایه حجم وسیعی از متون در دسترس و موجود در اینترنت تعلیم داده اند. ولی این ربات چت بات، علاوه بر این داده ها، از گفتگوهایی که با شما دارد نیز برای یادگیری استفاده می کند. پس اگر میخواهید از حریم خصوصی تان محافظت کنید، باید بدانید که شرایط و گزینه های پیش رو چیست؛ تا چه اندازه باید به ChatGPT اطلاعات بدهید و چه بایدها و نبایدهایی در این مسیر وجود دارد.

در این مقاله سه نکته مشخص را به شما یادآوری می کنیم:

فعال کردن حالت ناشناس در ChatGPT

به صورت پیش فرض، OpenAI از پیغام هایی که شما برای ChatGPT ارسال می کنید، برای آموزش و پیشرفت مدل هایش بهره می برد ولی کاربران این امکان را دارند که با بهره گیری از فعال کردن" حالت ناشناس" در این پلتفرم، مانع از انجام این کار شوند.

برای فعال کردن این حالت، ChatGPT را در مرورگر خود باز کنید، بر روی نام کاربری خود در سمت چپ کلیک کرده و وارد بخش تنظیمات شوید. در کنار گزینه Data Controls، روی Show کلیک کرده و گزینه Chat History& Training را خاموش کنید.

از حالا به بعد، هر زمانی که برگه مرورگر خود را ببندید، گزارش گفتگوهای شما با ChatGPT از حسابتان ناپدید می شود؛ البته این بدان معنا نیست که این گفتگوها کاملاً از بین بروند (چرا‌که OpenAI، تاریخچه گفتگوها را برای ۳۰ روز نگاه می دارد تا برای "نظارت بر سوءاستفاده های احتمالی" آنها را در اختیار داشته باشد و بعد از سی روز این گفتگوها پاک خواهند شد.)

در منوی Data Controls، یک گزینه به نام Export Data نیز در اختیار شماست. استفاده از این گزینه تاثیری بر نحوه استفاده OpenAI از اطلاعات شما و یا پاک کردن اطلاعاتی که تا حالا جمع آوری کرده ندارد؛ بلکه به شما در مورد آنچه OpenAI از شما می داند، ایده بهتری می دهد. این ممکن است شامل گفتگوهایی که پاک نکرده اید و یا بازخوردهایی که به سوالات ChatGPT داده اید، باشد.

اگر موضوعی است که شما با آن احساس راحتی نمی کنید، می توانید به صورت دستی، تاریخچه گفتگوها را پاک کنید. به صفحه ChatGPT خود برگردید، بر روی نام کاربری تان کلیک کرده و سپس وارد بخش Clear Conversations بشوید تا به یک باره کل گفتگوها را پاک کنید. یا میتوانید روی علامت سطل زباله در کنار هر گفتگوی خاص کلیک کنید تا آن گفت و گو را به کلی پاک کنید.

ChatGPT قادر نخواهد بود تا از متن گفتگوهای پاک شده ، برای یادگیری استفاده کند ولی بسته به مدت زمانی که سابقه گفتگوهای شما موجود باشد، ربات چت ممکن است قبل از آنکه شما تصمیم به پاک کردن شان بگیرید، از آنها استفاده کند. پس برای جلوگیری از این اتفاق، یا درصورتی که فردی به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کرده و بخواهد تا به گفتگوهای شما با ChatGPT نگاهی بیندازد، این فکر خوبی است که هر چند وقت یک بار، تاریخچه گفتگوهایتان را سر و سامان بدهید.

در نهایت، اگر دیگر نخواستید تا با ChatGPT صحبت کنید، همیشه این امکان برایتان فراهم است که حساب کاربری تان را پاک کنید که این کار را میتوانید از پنل Data controls انجام دهید.

مراقب صحبت هایتان با ChatGPT باشید

ChatGPT امکان دارد به صورت طبیعی و روزمره پاسخگوی شما باشد؛ ولی هرگز به هوش مصنوعی مثل یک دوست یا مشاور اعتماد نکنید. اسناد پشتیبانی رسمی این پلتفرم به کاربران توصیه می کند که هیچ اطلاعات شخصی را با چت بات به اشتراک نگذارند. چون مشخص کردن اینکه در آینده به چه ترتیب از اطلاعات شما استفاده شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت، سخت است.

خط مشی رازداری و حریم خصوصی چت بات، گفته که OpenAI داده هایی مثل گفتگوها و ویژگی هایی که با آن سروکار دارید را ثبت می کند و ممکن است اطلاعات جمع آوری شده از جمله آمار کاربران را با اشخاص ثالث به اشتراک بگذارد. مثلا کمپانی OpenAI، در واکنش به درخواست های قانونی مجریان قانون، ممکن است اطلاعات شخصی کاربران مثل آدرس ایمیل آنها و یا داده های موقعیت مکانی شان را در اختیار شرکت هاي وابسته قرار دهند. ولی حتی اطلاعات ارائه شده در این رابطه نیز مبهم است و مشخص نیست که شرکت های وابسته ای که OpenAI ممکن است اطلاعات مان در اختیارشان قرار بگیرد، چه شرکت هایی هستند؟

این یک خط مشی رازداری استاندارد است و قوانین ChatGPT هم مشابه با اکثر پلتفرم های آنلاین است:در نتیجه هر چه اطلاعات کمتری به اشتراک بگذارید، بهتر خواهد بود. این ماجرا نه تنها شما را در برابر اقدامات مشکوک حریم خصوصی که OpenAI ممکن است در آینده پیش بیاید محافظت می کند، بلکه از شما در مقابل هرگونه باگ و هک شدن های احتمالی نیز مراقبت خواهد کرد. به عنوان مثال ، قطعی اخیر ChatGPT منجر به این شد که افراد تیتر تاریخچه گفتگوهای کاربران فعال دیگر را ببینند.

اگر هر گونه اطلاعات عمومی از شما در اینترنت وجود داشته باشد، ChatGPT قادر خواهد بود تا به دیگران کاربران، درباره شما اطلاعاتی بدهد و اگر این موضوع برایتان هنوز ترسناک به نظر نمی رسد، به این فکر کنید که اگر روزی اشتباهاتی رخ دهد، چه خواهد شد. اگر قصد دارید تا موارد نادرست را اصلاح کرده یا تنها مانع از آن شوید که ChatGPT اطلاعاتی از شما داشته باشد، می توانید یک فرم خاص را پر کرده و یا از طریق ایمیل dsar@ openai.com با کمپانی OpenAI تماس بگیرید و یا در سایت این پلتفرم اطلاعات بیشتری کسب کنید.

درمورد برنامه های شخص ثالث ChatGPT محتاط باشید

تا این جا هر آنچه باید در هنگام استفاده از پلتفرم ChatGPT بدانید را گفتیم؛ اما این تنها جایی نیست که با ربات های چت بات مواجه می شوید. کمپانی OpenAI به اپلیکیشن ها و پلاگ- این های شخص ثالث نیز اجازه می دهد تا برپایه این پلتفرم کار کنند و در صورت استفاده از هریک از آنها، باید در مورد مجموعه تازه ای از مسائل حریم خصوصی و امنیتی نیز فکر کنید.

وقتی بحث استفاده از یک اپلیکیشن یا افزونه مرورگرهایی که برپایه ChatGPT کار می کنند، مطرح می شود، باید دقیقا همان دقتی که در استفاده از هر ابزار شخص ثالث دیگر اعمال می کنید را مدنظر قرار دهید :اجازه هایی که از شما گرفته می شود را بررسی کنید؛ Privacy Policy (خط مشی رازداری) و شرایط و ضوابط را مطالعه کنید و درباره هزینه های مرتبط، چه هزینه اشتراک باشد و چه پرداخت های درون برنامه ای مطلع شوید.

به محض آنکه چیزی مثل ChatGPT به محبوبیت برسد، کلاهبرداران و هکرها نیز به سراغش می آیند. از همین رو توصیه می شود که همیشه درباره پیشینه توسعه دهنده پشت هر ابزار ChatGPT که از آن استفاده می کنید، اطلاعاتی کسب کنید.

باید این را بدانید که قابل اعتمادترین برنامه ها، تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی خاص خود را دارند که میتوانید شخصا آن ها را تنظیم کنید.

  • 17
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش