دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
۱۵:۰۹ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۷۸۱
فناوری اطلاعات و ارتباطات

اینترنت یک زمین بدون مرز است

مانور وزیر ارتباطات در برابر دشمن فرضی

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات,ادعاهای عیسی زارع پور وزیر ارتباطات

روزنامه «جهان‌صنعت» نوشت: عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه نخستین همایش و نمایشگاه صنعت پست، تجارت الکترونیک، لجستیک هوشمند و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران درباره میزان استقبال از قابلیت اینترکانکشن میان پیام‌رسان‌های داخلی اظهار کرد: قابلیت اتصال متقابلی که بین پیام‌رسان‌ها راه‌اندازی شده، بسیار خوب است و در کلاس جهانی، اتحادیه اروپا آن را به قانون تبدیل کرده است.

وی افزود: اکنون نیاز به تبلیغ و ترویج وجود دارد که این قابلیت به مردم معرفی و گفته شود نیاز ندارند برای ارتباط چند پیام‌رسان را نصب کنند، بلکه هر پیام‌رسانی که بیشتر استفاده دارند را نصب می‌کنند و هر کسی که با آنها کار داشته باشد، از طریق سایر پلتفرم‌ها و با استفاده از این قابلیت می‌تواند به آنها پیام بفرستد.

زارع‌پور گفت: حتی در قدم بعد به دنبال ایجاد کانال و گروه هستیم. به صورت کلی قابلیت خوبی است که مردم بشناسند و استفاده کنند. زارع‌پور همچنین مدعی شد ایران در بحث دسترسی به اینترنت جزو چند کشور اول دنیاست.

زارع‌پور ارائه پلتفرم‌های بومی را به جنگ در فضای مجازی برای ندادن خاک به دشمن، تشبیه کرد. وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه به ‌دلیل وجود پلتفرم‌های بومی قوی در حوزه تجارت الکترونیکی، کسی در کشور احساس نیاز به خدماتی چون «آمازون» و «eBay» ندارد، گفت: ما پلتفرم‌های بومی قوی در حوزه تجارت الکترونیکی داریم و باید به افرادی که برای این موضوع تلاش کرده‌اند، سرداران استقلال کشور گفت. یک عده در میدان جنگ جنگیدند تا خاک ما به دشمن نرسد و یک عده از جوانان نخبه ما نیز تلاش کرده‌اند تا در فضای مجازی به دشمن نیازمند نشویم و خاکمان را در این فضا به آنها ندهیم.

کسی در کشور نیازی به «آمازون» و «eBay» حس نمی‌کند

زارع‌پور همچنین تاکید کرد امروزه در کشور کسی حس نیاز به پلتفرم‌های جهانی مثل آمازون و eBay را ندارد، چراکه به همت جوانان مستعد کشور، نسبت به آنها بی‌نیاز شده‌ایم: «زمانی که در استرالیا بودم، این نیاز را می‌دیدم، اما در کشور خوشبختانه سکوهای بومی قدرتمندی داریم.» او زیرساخت دیگر مورد نیاز اقتصاد دیجیتال را لجستیک قابل ‌اتکا و هوشمند دانست و گفت: «با وجود تمام اقدامات انجام‌شده، راه زیادی داریم تا به پست هوشمند برسیم. باید حداکثر استفاده را از فناوری‌های نوین مثل هوش مصنوعی، تحلیل داده و اینترنت اشیا ببریم تا بتوانیم خدمت تضمین‌شده و قابل اتکا به مردم ارائه کنیم.» گفتنی است با توجه به تحریم‌ها، مردم ایران امکان خرید از پلتفرم‌های خارجی یاد‌شده توسط وزیر ارتباطات را ندارند؛ اگرچه پلتفرم‌های واسطه‌ای در حال‌ حاضر برای ارائه محصولات «آمازون» و «eBay» در کشور فعالیت می‌کنند.

وزیر ارتباطات درباره بروز چالش بعد از عدم تغییر ساعت رسمی برای برخی دستگاه‌های الکترونیکی گفت: اگر به سایت بین‌المللی تنظیم ساعت مراجعه کنید، مشاهده می‌کنید که از شهریور سال گذشته بحث عدم تغییر ساعت انجام شده بود و در سایت وجود دارد.‌ از ثانیه‌های اول سال ۱۴۰۲ تمام سرورهای جهانی ساعت دقیق را نشان دادند، مساله‌ای که اشاره شد، به فناوری برخی گوشی‌ها مربوط است که نیاز به به‌روزرسانی دارد و تولیدکننده گوشی باید این کار را انجام دهد.

شاید در بالای۹۰ درصد گوشی‌ها انجام شده باشد اما برای برخی از مدل‌های گوشی مانند سامسونگ هنوز این اتفاق رخ نداده که در حال رایزنی هستیم و یک‌به‌یک در حال انجام است. این ماموریت وزارت ارتباطات نیست بلکه به وزارت صمت مرتبط است که البته در حال رایزنی هستیم تا مشکل حل شود، اما کمی زمانبر است و آنچه که به عهده ما بوده انجام شده است.

اینترنت یک زمین بدون مرز است

در همین خصوص کیوان نقره‌کار کارشناس ارتباطات و فناوری اطلاعات به «جهان‌صنعت» گفت: نکته‌ای که درخصوص فناوری و به طور خاص اینترنت می‌توان گفت این است که اینترنت یک زمین بدون مرز است که همه می‌توانند از برکات این زمین بهره‌مند شوند. همچنین از ابزارها و محصولاتی که روی این زمین قرار دارد، استفاده کنند. این چرخه را می‌توانیم مجددا اختراع نکنیم و روی این زمین حدومرزی را برای خودمان مشخص کنیم و در آنجا به کاشت و برداشت مشغول شویم.

این داستان به این موضوع برمی‌گردد که چگونه از این فرصت ارتباطات و تبادل داده‌های بین‌الملل استفاده کنیم. بسیاری از شرکت‌های بزرگ در دنیا این مسیر را طی کرده و اتفاقاتی را رقم زدند که در حال حاضر می‌توانیم از آنها به بهترین نحو استفاده کنیم. بنابراین تولید یک محصول جدید که نمونه بین‌المللی آن وجود دارد، جز هزینه‌ زمانی، ریالی و عدم‌اعتماد چیزی را ایجاد نمی‌کند. او در ادامه گفت: پیشنهادم به وزیر ارتباطات این است که برای فضای مجازی و فرصت‌های موجود در آن، حد‌ومرزی را تعیین نکند. اگر قرار باشد اتفاقاتی رخ دهد و اطلاعاتی درز پیدا کند ممکن است این اتفاق برای یکی از شبکه‌های اجتماعی خودمان رخ دهد و بعد از سال‌ها متوجه شویم که اطلاعات از دست رفته است.

یک نخبه از فعالیت در فضای گسترده‌تر استقبال می‌کند

نقره‌کار در ادامه خاطرنشان کرد: یک نخبه، فارغ‌‌التحصیل و دانشمند بیشتر دوست دارد در یک فضای گسترده‌تر کاری فعالیت کند. به عنوان مثال یک تاجر دوست دارد در بازار‌های بین‌المللی هم حضور پیدا کند. به نظر می‌رسد وزیر محترم یک‌سری حسن‌نیت‌هایی دارند تا مشکلات را حل کنند، اما راه آن هزینه بیش‌از اندازه روی محصولات داخلی که نمونه بین‌المللی دارد، نیست. ما باید از محصولات داخلی‌ای که نمونه‌های بین‌المللی آن گران است، استقبال کنیم. باید از محصولات داخلی‌ای که به توسعه صنعت کمک می‌کند، حمایت کنیم. وگرنه شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های بین‌المللی به وفور وجود دارند. بنابراین این نوع حرکت هیچ بازدهی‌ای ندارد و ضرر روی ضرر و بی‌اعتمادی روی بی‌اعتمادی است.

  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش