چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
۱۵:۰۹ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۷۸۱
فناوری اطلاعات و ارتباطات

اینترنت یک زمین بدون مرز است

مانور وزیر ارتباطات در برابر دشمن فرضی

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات,ادعاهای عیسی زارع پور وزیر ارتباطات

روزنامه «جهان‌صنعت» نوشت: عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه نخستین همایش و نمایشگاه صنعت پست، تجارت الکترونیک، لجستیک هوشمند و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران درباره میزان استقبال از قابلیت اینترکانکشن میان پیام‌رسان‌های داخلی اظهار کرد: قابلیت اتصال متقابلی که بین پیام‌رسان‌ها راه‌اندازی شده، بسیار خوب است و در کلاس جهانی، اتحادیه اروپا آن را به قانون تبدیل کرده است.

وی افزود: اکنون نیاز به تبلیغ و ترویج وجود دارد که این قابلیت به مردم معرفی و گفته شود نیاز ندارند برای ارتباط چند پیام‌رسان را نصب کنند، بلکه هر پیام‌رسانی که بیشتر استفاده دارند را نصب می‌کنند و هر کسی که با آنها کار داشته باشد، از طریق سایر پلتفرم‌ها و با استفاده از این قابلیت می‌تواند به آنها پیام بفرستد.

زارع‌پور گفت: حتی در قدم بعد به دنبال ایجاد کانال و گروه هستیم. به صورت کلی قابلیت خوبی است که مردم بشناسند و استفاده کنند. زارع‌پور همچنین مدعی شد ایران در بحث دسترسی به اینترنت جزو چند کشور اول دنیاست.

زارع‌پور ارائه پلتفرم‌های بومی را به جنگ در فضای مجازی برای ندادن خاک به دشمن، تشبیه کرد. وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه به ‌دلیل وجود پلتفرم‌های بومی قوی در حوزه تجارت الکترونیکی، کسی در کشور احساس نیاز به خدماتی چون «آمازون» و «eBay» ندارد، گفت: ما پلتفرم‌های بومی قوی در حوزه تجارت الکترونیکی داریم و باید به افرادی که برای این موضوع تلاش کرده‌اند، سرداران استقلال کشور گفت. یک عده در میدان جنگ جنگیدند تا خاک ما به دشمن نرسد و یک عده از جوانان نخبه ما نیز تلاش کرده‌اند تا در فضای مجازی به دشمن نیازمند نشویم و خاکمان را در این فضا به آنها ندهیم.

کسی در کشور نیازی به «آمازون» و «eBay» حس نمی‌کند

زارع‌پور همچنین تاکید کرد امروزه در کشور کسی حس نیاز به پلتفرم‌های جهانی مثل آمازون و eBay را ندارد، چراکه به همت جوانان مستعد کشور، نسبت به آنها بی‌نیاز شده‌ایم: «زمانی که در استرالیا بودم، این نیاز را می‌دیدم، اما در کشور خوشبختانه سکوهای بومی قدرتمندی داریم.» او زیرساخت دیگر مورد نیاز اقتصاد دیجیتال را لجستیک قابل ‌اتکا و هوشمند دانست و گفت: «با وجود تمام اقدامات انجام‌شده، راه زیادی داریم تا به پست هوشمند برسیم. باید حداکثر استفاده را از فناوری‌های نوین مثل هوش مصنوعی، تحلیل داده و اینترنت اشیا ببریم تا بتوانیم خدمت تضمین‌شده و قابل اتکا به مردم ارائه کنیم.» گفتنی است با توجه به تحریم‌ها، مردم ایران امکان خرید از پلتفرم‌های خارجی یاد‌شده توسط وزیر ارتباطات را ندارند؛ اگرچه پلتفرم‌های واسطه‌ای در حال‌ حاضر برای ارائه محصولات «آمازون» و «eBay» در کشور فعالیت می‌کنند.

وزیر ارتباطات درباره بروز چالش بعد از عدم تغییر ساعت رسمی برای برخی دستگاه‌های الکترونیکی گفت: اگر به سایت بین‌المللی تنظیم ساعت مراجعه کنید، مشاهده می‌کنید که از شهریور سال گذشته بحث عدم تغییر ساعت انجام شده بود و در سایت وجود دارد.‌ از ثانیه‌های اول سال ۱۴۰۲ تمام سرورهای جهانی ساعت دقیق را نشان دادند، مساله‌ای که اشاره شد، به فناوری برخی گوشی‌ها مربوط است که نیاز به به‌روزرسانی دارد و تولیدکننده گوشی باید این کار را انجام دهد.

شاید در بالای۹۰ درصد گوشی‌ها انجام شده باشد اما برای برخی از مدل‌های گوشی مانند سامسونگ هنوز این اتفاق رخ نداده که در حال رایزنی هستیم و یک‌به‌یک در حال انجام است. این ماموریت وزارت ارتباطات نیست بلکه به وزارت صمت مرتبط است که البته در حال رایزنی هستیم تا مشکل حل شود، اما کمی زمانبر است و آنچه که به عهده ما بوده انجام شده است.

اینترنت یک زمین بدون مرز است

در همین خصوص کیوان نقره‌کار کارشناس ارتباطات و فناوری اطلاعات به «جهان‌صنعت» گفت: نکته‌ای که درخصوص فناوری و به طور خاص اینترنت می‌توان گفت این است که اینترنت یک زمین بدون مرز است که همه می‌توانند از برکات این زمین بهره‌مند شوند. همچنین از ابزارها و محصولاتی که روی این زمین قرار دارد، استفاده کنند. این چرخه را می‌توانیم مجددا اختراع نکنیم و روی این زمین حدومرزی را برای خودمان مشخص کنیم و در آنجا به کاشت و برداشت مشغول شویم.

این داستان به این موضوع برمی‌گردد که چگونه از این فرصت ارتباطات و تبادل داده‌های بین‌الملل استفاده کنیم. بسیاری از شرکت‌های بزرگ در دنیا این مسیر را طی کرده و اتفاقاتی را رقم زدند که در حال حاضر می‌توانیم از آنها به بهترین نحو استفاده کنیم. بنابراین تولید یک محصول جدید که نمونه بین‌المللی آن وجود دارد، جز هزینه‌ زمانی، ریالی و عدم‌اعتماد چیزی را ایجاد نمی‌کند. او در ادامه گفت: پیشنهادم به وزیر ارتباطات این است که برای فضای مجازی و فرصت‌های موجود در آن، حد‌ومرزی را تعیین نکند. اگر قرار باشد اتفاقاتی رخ دهد و اطلاعاتی درز پیدا کند ممکن است این اتفاق برای یکی از شبکه‌های اجتماعی خودمان رخ دهد و بعد از سال‌ها متوجه شویم که اطلاعات از دست رفته است.

یک نخبه از فعالیت در فضای گسترده‌تر استقبال می‌کند

نقره‌کار در ادامه خاطرنشان کرد: یک نخبه، فارغ‌‌التحصیل و دانشمند بیشتر دوست دارد در یک فضای گسترده‌تر کاری فعالیت کند. به عنوان مثال یک تاجر دوست دارد در بازار‌های بین‌المللی هم حضور پیدا کند. به نظر می‌رسد وزیر محترم یک‌سری حسن‌نیت‌هایی دارند تا مشکلات را حل کنند، اما راه آن هزینه بیش‌از اندازه روی محصولات داخلی که نمونه بین‌المللی دارد، نیست. ما باید از محصولات داخلی‌ای که نمونه‌های بین‌المللی آن گران است، استقبال کنیم. باید از محصولات داخلی‌ای که به توسعه صنعت کمک می‌کند، حمایت کنیم. وگرنه شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های بین‌المللی به وفور وجود دارند. بنابراین این نوع حرکت هیچ بازدهی‌ای ندارد و ضرر روی ضرر و بی‌اعتمادی روی بی‌اعتمادی است.

  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش