پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۶:۲۱ - ۰۳ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۶۰۰۶۸۷
فناوری اطلاعات و ارتباطات

میانگین استفاده از فضای مجازی در ایران، روزانه ۷ ساعت

فضای مجازی,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,اخبار فناوری اطلاعات
مدیرکل امور مشاوره و بهداشت دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه در بسیاری مواقع خود ما روانشناسان و مشاوران که باید به آرامش در جامعه کمک کنیم در حاشیه قرار گرفتیم و به دلیل بضاعتی که داریم نمی‌توانیم منشاء اثر باشیم گفت: آنچه اکنون شاهدیم وضع نامطلوب است که باید به سمت وضع مطلوب حرکت کنیم.

به گزارش ایسنا، مصطفی عرب در همایش آسیب‌های نوپدید در فضای مجازی؛ تهدیدها و فرصت‌ها که در پردیس نسیبه دانشگاه فرهنگیان برگزار شد با بیان اینکه در بزرگترین، مهم ترین و تربیت محورترین دانشگاه کشور که به نوعی وظیفه حساسی دارد به لحاظ روان‌شناسی بسیار فقیر هستیم گفت: آنچه امروز به آن نیاز داریم جامعه شناسی و تلفیق آن با روانشناسی برای دانشگاه معظمی به نام تربیت معلم است.

 

عرب با اشاره به معضلات حوزه روانشناسی گفت: در جامعه‌ای که بناست پیشرفت کند، افرادی که طی مسیر می‌کنند باید آماده شوند، اما اکنون پاسخگو نیستند. باید با این اوضاع نامطلوب و جامعه پرمساله چه کنیم؟.

 

مدیر کل امور مشاوره، بهداشت دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه چطور باید با نسل‌هایی که این انداره فاصله با آنها داریم ارتباط برقرار کرده و کمک کنیم مشکلات و گرفتاری‌هایشان به حداقل ممکن برسد گفت: چقدر مطالعه می‌کنیم و خودمان را در معرض اطلاعات و بروزرسانی آن قرار می دهیم؟ اگر ملتی صاحب فرهنگ فاخر و دینی معظم هستیم باید مدلی ارائه دهیم که کارا و قابل پذیرش باشد.

 

وی افزود: امروز با شعارزدگی روبرو هستیم. در بسیاری مواقع خود ما که باید به آرامش در جامعه کمک کنیم در حاشیه قرار گرفتیم و به دلیل بضاعتی که داریم نمی‌توانیم منشاء اثر باشیم. آنچه اکنون شاهدیم وضعی نامطلوب است که باید به سمت وضع مطلوب حرکت کنیم. ۳۰ درصد بار مسوولیت دانشگاه به عهده روانشناسان است و باید آماده باشیم و به رفع مشکلات در دانشگاه و وزارتخانه کمک کنیم.

 

به گزارش ایسنا، امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه توجه به فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی از سال‌ها قبل مورد تاکید رهبری و مسئولان عالی رتبه بوده است گفت: به همین علت از پنج سال قبل شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد که چند وزیر و ۱۰ استاد دانشگاه عضو آن هستند.

 

وی افزود: در یک نگاه کلی یکی از مهمترین مسائل این است که نقش فضای مجازی در عرصه های مختلف چیست. فضای مجازی در عرصه های مختلف نقش های جدی پیدا کرده و فقط محدود به ارسال پیام نیست.

 

معاون مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه در امور زیر بنایی چون انرژی، راه و حمل و نقل فضای مجازی بسیار تعیین کننده است گفت: قانون گذاری، تامین عدالت و حقوق مردم نیز از این جمله است و امروز باید این قوانین را بر اساس مدلی که در فضای مجازی با آن روبرو هستیم مورد بازنگری قرار دهیم.

 

وی با اشاره به دیپلماسی فضای مجازی گفت: آمریکایی‌ها مباحث را به شرکت‌های بزرگ کشانده‌اند و اساسا معتقد به رعایت حقوق کشورهای دیگر نیستند و آنچه منافعشان ایجاب می‌کند را در فضای مجازی دنبال می کنند.

 

خوراکیان ادامه داد: در آینده نزدیک با تحولاتی که رخ خواهد داد مساله بهداشت و درمان دستخوش تغییر و تحولات جدی می‌شود. نقش فضای مجازی در اقتصاد نیز پررنگ است و پنج شرکت برتر اقتصادی دنیا در سال ۲۰۱۶ در حوزه فضای مجازی فعالیت می‌کردند.

 

وی ادامه داد: امروز حتی بحث پول مجازی مطرح است که در تلگرام هم قرار بود پولی وارد شود که می‌خواست تعاملات را بدست بگیرد که فعالیت اقتصادی کشور را مختل می‌کرد و سرمایه در گردش مردم به این فضا می‌رفت و یکی از دلایل فیلتر تلگرام همین بود.

 

معاون مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به بحث فضای مجازی در رفاه و خانواده و حوزه آموزش و پرورش گفت: بحث آموزش در این سال‌ها بسیار متحول شده است. اولین مساله مهمی که باید به معلمان منتقل شود این است که فضای مجازی یک مساله غیرواقعی و در حد یک پیام رسان نیست، بلکه بستری همه جانبه است که قواعد خاص خود را دارد.

 

خوراکیان با بیان اینکه فضای مجازی بستری است که شرایطی را آماده کرده تا پنج فناوری به همدیگر بپیوندند و نتیجه آن این است که در دهه آینده تحولی جدید رخ دهد گفت: فناوری کوانتوم، فناوری نانو، فناوری زیستی، فناوری اطلاعات و فناوری شناختی این پنج مورد هستند.

 

وی با اشاره به افزایش روزافزون سیطره فضای مجازی، درباره ضریب نفوذ پیام رسان‌ها گفت: واتساپ در ۱۰۹ کشور برترین پیام رسان است. تعداد شهروندان این پیام رسان از بسیاری کشورها بزرگتر است. بعد از واتساپ، یاهو مسنجر و سپس وایبر قرار دارد.

 

خوراکیان با بیان اینکه پنج درصد اقتصاد بازی‌های یارانه‌ای، ایرانی است گفت: در حوزه رسانه‌های اجتماعی وضعیتمان نسبت به دنیا وضعیت خوبی نیست و مصرف کننده‌ایم و قبل از فیلتر تلگرام ۶۰ درصد مردم از آن استفاده می‌کردند.

 

معاون مرکز ملی فضای مجازی افزود: فضای مجازی باعث تشدید آسیب‌های اجتماعی می‌شود. ضمن آنکه برخی آسیب‌ها منحصر به خود فضای مجازی و ماهیتی است. در چین کمپ‌های ترک اعتیاد فضای مجازی وجود دارد.

 

خوراکیان ادامه داد: اطلاعات هرز، تضعیف فکر و اندیشه، تاثیرات منفی بر روان و جریان سازی غیرواقعی از آسیب‌های ماهیتی فضای مجازی هستند. مواردی چون تضییع حقوق افراد، طلاق، دروغ، غیبت، سرقت، تفریح ناسالم و تشویق به زندگی مجردی نیز از دیگر آسیب‌های فضای مجازی هستند.

 

وی ادامه داد: بچه‌ها مهارت استفاده از تکنولوژی‌ها را دارند اما نگاه کلان نسبت به ماهیت فضای مجازی ندارند. سند سواد رسانه‌ای در دست تهیه در شورای فضای مجازی است. باید نهادینه شود که سواد رسانه‌ای برای استفاده درست چیست و مرزهای ما در فضای مجازی کجاست که بتوانیم از هویت و استقلال و اطلاعات مردم حفاظت کنیم؟.

 

معاون مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه ما ملتی در جو هستیم و در حالی که میانگین استفاده از فضای مجازی در دنیا چهار ساعت در روز است در ایران بالای هفت ساعت است عنوان کرد: باید بدانیم از این فضا با چه سبک و سیاقی و تا چه میزانی استفاده کنیم. اکنون در دنیا بین فرزند و والدین توافق نامه‌ای وجود دارد که چند ساعت باید از اینترنت استفاده کنند، کودکان آنها باید اینترنت خانواده را استفاده کنند که با اینترنت معمول متفاوت است.

 

خوراکیان افزود: هدایت دانش آموزان مهم است. اگر بچه‌ها منافع این فضا را بدانند دیگر به عنوان مصرف کننده صرف فعالیت نمی‌کنند و می توانند ایده پرداز و نرم افزار نویس بشوند و اقتصاد آینده شان را تامین کنند. در این فضا فرصت اشتغال بسیار زیاد و بکر است، باید روی بچه ها کار کنیم نگاهشان تاثیرگذار شود و از حالت مصرف کننده خارج شوند.

 

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش