پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۸:۳۳ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۱۵۸
تجارت و بازرگانی

امضای موافقت نامه برای پرداخت بدهی‌های تانزانیا به ایران به صورت قسطی

بدهی تانزانیا به ایران,امضای موافقت نامه برای پرداخت بدهی‌های تانزانیا به ایران به صورت قسطی
مدیر کل دفتر­سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری گفت: با امضای موافقتنامه پرداخت بدهی‌های کشور تانزانیا ماهیانه ۷ میلیون دلار از بدهی‌های خود را­ به ایران پرداخت می‌کند.

به گزارش صدا و سیما­، مدیر کل دفتر­سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری در­نشست سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و تانزانیا و ایران ­گفت: تانزانیا از کشور‌های باسابقه و دارای روابط طولانی اقتصادی و سیاسی ­قابل اتکایی در حوزه آفریقا با­ایران دارد­.

­فکری گفت: بر اساس سیاست‌های دولت سیزدهم توسعه روابط با افریقا و بویژه کشور‌هایی که از گذشته سوابق روابط مثبت و مهم بوده و تاریخ روابط همیشه فراز‌هایی را داشته ما را بر ان داشت تا در جهت توسعه روابط دوجانبه­ گام‌های جدیدی برداریم که خوشبختانه دولت تانزانیا و مسئولان این کشور نیز تلاش‌های گسترده‌ای را در بخش‌های مختلف انجام دادند­ تا این نشست صورت بگیرد. ­

وی افزود: رایزنی‌های زیاد صورت گرفت تا ما بتوانیم برای تسویه دیون گذشته به توافقات مهمی با دولت تانزانیا دست یابیم ویک سندی بین ایران و تانزانیا تنظیم گردید تا به امضا برسد.

علی فکری­­­ گفت: این گام نخست برای یک شروع خوب ارزیابی می‌شود تا روابط دوکشور­ سرعت بگیرد و­ امضای این توافقنامه سبب می‌شود که بخش خصوصی ایرن و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی بعنوان یک علامت مثبت در نظر بگیرند برای توسعه روابط دوجانبه و برای اینکه بتوانند فرصت‌های جدیدی را با طرف تانزانیایی ایجاد کنند.

امضای موافقتنامه پرداخت بدهی‌های گذشته دولت تانزانیا به ایران

بعد از امضای موافقت نامه­ مدیر کل دفتر­سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری به خبرنگار­ صدا و سیما  گفت:­ این موافقت نامه در خصوص پرداخت بدهی‌هایی است که دولت تانزانیا از گذشته به دولت جمهوری اسلامی ایران داشته که مربوط به چند دهه است ولی، چون دولت سیزدهم سیاست توسعه همکاری و سرمایه گزاری بادولت‌های مختلف را پیگیری می‌کند قرار بر این شد که موانع موجود جهت تسهیل روابط برداشته شود و کشور تانزانیا با توجه به روابط دیرینه اش با ایران از جمله کشور‌های مورد توجه این سیاست بود که با همکاری وزارت امورخارجه نشستی برای این کشور برگزار کنیم که به امضای توافق نامه پرداخت بدهی‌ها انجامید.

قسط اول پرداخت بدهی­ ۷ میلیون دلار

فکری در ادامه گفت: قرار بر این شد که دولت تانزانیا برای شروع همکاری ۷ میلیون دلار از بدهی‌های خودش را بصور ت­ قسط اول پرداخت­ کند تا بر اساس جدول­ توافق شده مابقی بدهی‌ها هرماه به ایران پرداخت شود.

افزایش جذب سرمایه خارجی از ابتدای سال تا کنون

فکری گفت: از ابتدای سال تاکنون حدود ۴ میلیارد دلار­ جذب سرمایه خارجی داشتیم، که مجموع مصوبات سرمایع گذاری خارجی بوده که صادر شده و بخش عمده آنها نیز فعالیت خود را شروع کرده اند و وارد مراحل­ اجرایی شده اند.

­وی افزود: این سرمایه گذاری‌ها در حوز ه‌های صنعتی، خدماتی، کشاورزی و حوزه آب و برق از مهمترین حوزهای­ سرمایه گذاری خارجی می‌باشد.

کشور‌های مهم­ سرمایه گذار در ایران

وی افزود: مهمترین کشور سرمایه گذار در این در درجه نخست چین است و بعد از آن کشور امارات قرار دارد. سومین سرمایه گذار خارجی­ ایرانیان مقیم کشور‌های خارجی­ هستند که علاقه وافری به سرمایه گذاری­ در ایران دارند و چهارمین سرمایه گذار خارجی کشور ترکیه و عراق می‌باشد.

رویکر دولت دلیل افزایش سرمایه گذاری خارجی

مدیر کل دفتر­سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری در خصوص­ علت افزایش سرمایه گزاران خارجی در ایران­ افزود: مهمترین دلیل تغییر رویکرد دولت سیز دهم برای­ توسعه روابط با کشورهای­ همسایه وهمسو­ و تسهیل شرایط برای­ سرمایه گذاری خارجی در ایران است که بخوبی برنامه ریزی و اجرایی شد و نتیجه داد. ­

وی افزود: سال گذشته بزرگترین سرمایه گذارخارجی در ایران روسیه بود و امسال بزرگترین سرمایه گذار چین­ است که البته شما می‌توانید نامه کشور‌های همسایه را نیز در فهرست سرمایه گذاران مشاهده کنید که این مهمترین دلیل دلیل سرمایه گذاری خارجه است، ضمن اینکه دولت آقای رئیسی تمام هم خود را برای­ رفع موانع سرمایه گذاری خارجی بکار گرفته است که گام به گام صورت گرفته است. ­

اهم­ تسهیلات ­دولت برای رفع موانع­

فکری اقدامات دولت برای رفع موانع را شامل، چگونگی انتقال سرمایه، چگونگی­ صدور مجوز‌های مورد نیاز برای سرمایه گذاری‌ها عنوان کرد که این مورد خیلی کمک کرد به ورود سرمایه­، یعنی وقتی سرمایه گذاران تسهیلات را مشاهده می‌کنند علاقه مند می‌شوند به اینکه برای­ سرمایه گذاری اقدام کنند. از جمله اقدامات دیگر که سرمایه گذاران خواستار آن هستند نرخ ارز مورد نظر سرمایه گذاران است که اخیرا اتفاق افتاده و­ ما الان با نرخ ارز ترجیحی از سرمایه گذاران خارجی ارز­ را خریداری می‌کنیم. ­

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش