دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۱:۰۶ - ۲۲ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۱۴۶
اقتصاد کلان

شيريني هم كالاي لوكس مي ‌شود

شیرینی,کالای لوکس

 قيمت مواداوليه غذايي طي يك سال گذشته نوسانات زيادي داشته؛ از قيمت شكر و قند گرفته تا آرد و گندم. اخيرا هم تصميم گرفته شده كه شكر از بخش معافيت‌هاي مالياتي كنار گذاشته شود تا توليدكنندگان آن نيز ماليات بپردازند.

اين امر مي‌تواند بر قيمت برخي كالاها مانند شيريني و كيك نيز اثرگذار باشد. وزارت بهداشت اين تصميم دولت را در واقع حمايت از مصرف‌كنندگان مي‌داند و بر اين باور است كه افزايش قيمت، مصرف اين كالا را كاهش داده و از اين رو افراد با مصرف كمتر شكر دچار بيماري‌هايي مانند ديابت نمي‌شوند. البته كه اين نظر وزارت بهداشت است و رييس اتحاديه قنادان تهران اقدام دولت را گامي براي ايجاد نوسان در بازار مي‌داند.

البته كه نظر وزارت بهداشت واكنش‌هايي را نيز در بين روساي اتحاديه قنادان و شيريني‌فروشان ساير شهرها نيز داشته؛ سيد علي آسايش رييس اتحاديه قنادان و شيريني‌فروشان يزد نيز روز گذشته اعلام كرد كه: «آنچه براي مردم ضرر دارد؛ فساد، رانت و دروغگويي است چرا كه شكر هم مانند ديگر موادغذايي از لازمه‌هاي رشد انسان است ولي متاسفانه با تصميم‌گيري‌هاي اخير، شيريني نيز مانند بسياري از مواد غذايي ديگر به يك كالاي لوكس و دور از دسترس اغلب مردم تبديل خواهد شد.» با استناد به گفته‌هاي او در دو هفته اخير نرخ شكر به صورت روزانه افزايش داشته و از كيلويي ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان به كيلويي ۱۶ هزار تومان رسيده است. 

قيمت شكر رشد ۷۲ درصدي داشت

اخيرا انجمن صنفي كارخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي قند و شكر ايران اعلام كرده كه طبق قانون جديد معافيت ماليات ‌ارزش‌افزوده، شكر از بخش معافيت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي مالياتي حذف شده و از تاريخ ۱۳ دي‌ماه توليدكنندگان اين ماده بايد ۹ درصد ماليات بر ارزش افزوده آن را پرداخت كنند. اگرچه اين حذف معافيت مالياتي سر و صداي چنداني در بازار نداشت اما به باور كارشناسان مي‌تواند تبعاتي همچون افزايش قيمت شيريني و كيك را به دنبال داشته باشد و پس از آجيل، خريد اين نوع خوراكي‌ها نيز از عهده طبقات متوسط و آسيب‌پذير جامعه بر نيايد. به خصوص آنكه در ماه‌هاي پاياني سال به سر مي‌بريم و اين تصميم دولت در اين روزها مي‌تواند بازار شيريني عيد را دچار التهاب كند تا جايي كه اتحاديه قنادان به دنبال افزايش قيمت‌ها در اين بخش است.

غلامعلي حسني، دبير اتحاديه بنكداران مواد غذايي ايران در مورد افزايش نرخ شكر به «اعتماد» گفت: «تا چند ماه گذشته قيمت شكر در بخش صنف و صنعت ۶ هزار و ۶۵۰ تومان بود و اين نرخ براي مصرف‌كننده ۸ هزار و ۷۰۰ تومان تعيين شده بود و پس از تغييرات قيمتي در تيرماه قيمت اين كالا نيز با افزايش ۷۲ درصدي همراه شد و براي صنف و صنعت اين قيمت به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و براي مصرف‌كننده به ۱۵ هزار تومان رسيد. پس از آن قبل از آغاز به كار دولت سيزدهم در ۱۹ شهريورماه يك هزار تومان ديگر اين نرخ‌ها بالا رفت ضمن آنكه اين كالا هميشه در بازار آزاد بين هزار و پانصد تا ۲ هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب قيمت‌گذاري مي‌شود. تا اينكه اخيرا زمزمه‌هاي شكر با نرخ ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان هم به گوش مي‌رسد كه البته در بازار آزاد اين نرخ حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.» او علت اين افزايش قيمت‌ها را سودجويي و گران‌فروشي برخي افراد عنوان كرد و افزود: «اگر بار شكر نيست چرا به قيمت آزاد وجود دارد و اگر هم بار هست چرا سهميه اينقدر كم است؟»

براساس گفته‌هاي حسني «بيشتر شكر موجود در كشور وارداتي است البته توليد داخل هم هست و در صورتي كه دولت ارز دولتي را حذف كند و اجازه دهد با ارز آزاد اين كالا وارد شود قيمت اين كالا هم متعادل مي‌شود. در حال حاضر ايراني‌ها اين كالا را بدون انتقال ارز نمي‌توانند وارد كنند اين در حالي است كه تجار ايراني به راحتي مي‌توانند اين كالا را از كوبا، برزيل و آلمان وارد ايران كنند.»

روغن و شكر كمياب شده است

با علي بهره‌مند، رييس اتحاديه قنادان تهران درباره رشد قيمت شكر و تاثير آن بر قيمت شيريني نيز به گفت‌وگو پرداختيم. او در اين خصوص به «اعتماد» گفت: «با توجه به افزايش قيمت‌ها در بخش مواد اوليه شيريني بايد گفت اين كالا هم به جمع كالاهاي لوكس و لاكچري وارد شده است و همه مردم ديگر نمي‌توانند آن را تهيه كنند.

اين روزها نه روغن در بازار است و نه شكر با قيمت مناسب مي‌توان پيدا كرد، يك روز بار شكر نيست روز ديگر شكر را اصلا كارخانجات نمي‌فروشند و مي‌خواهند مجددا نرخ شكر را افزايش دهند و ما هم در تهيه اين اقلام با مشكل مواجه شده‌ايم.»رييس اتحاديه قنادان تهران در مورد نرخ شكر گفت: «قيمت اين كالا در هر كيلو بين ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان شده است و اصلا ديگر با نرخ دولتي شكر نيست، قيمت روغن جامد تخصصي قنادان هم بسيار بالا رفته و حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان شده است.»

بهره‌مند در خصوص تاثير قيمت مواد اوليه روي قيمت شيريني گفت: «آخرين تغيير قيمت شيريني در تيرماه صورت گرفت، اين افزايش قيمت‌ها باعث رشد قيمت شيريني و كيك مي‌شود و همكاران ما چاره‌اي جز افزايش قيمت كالاهاي خود ندارند و همه با نرخ‌هاي تيرماه مخالف هستند و اعتراض دارند و ما هم چاره‌اي نداريم جز اينكه اعلام كنيم هر چقدر مي‌صرفد، بفروشيد.»او در پاسخ به اين پرسش كه چند درصد قيمت شيريني رشد خواهد كرد، خاطرنشان كرد: «با وجود اين عدم ثبات و اينكه هرروز اين قيمت‌ها بالا و پايين مي‌شود نمي‌توان عددي را اعلام كرد. همكاران ما قصد گران‌فروشي ندارند اما متاسفانه مواد اوليه گران شده و اين دو مبحث جدا از هم هستند.

مسوولان تنظيم بازار بايد پاسخگو باشند كه چرا امروز روغن در بازار نيست؟ چرا روغني كه ۱۶۰ هزار تومان بود را بايد امروز ۶۰۰ هزار تومان تهيه كرد؟ علت اين همه افزايش قيمت و كمبودها در بازار چيست؟ چه كسي پاسخگو است؟»رييس اتحاديه قنادان تهران افزود: «قدرت خريد مردم هم به شدت پايين آمده و با اين رشد قيمت‌ها ديگر كسي توان خريد شيريني را هم نخواهد داشت، در حال حاضر كمترين نرخ شيريني زير ۶۰ يا ۷۰ هزار تومان در بازار نيست و شيريني‌هايي هم كه مغز پسته و گردو، يا كاكائو در آنها به ‌كار رفته مسلما قيمت بالاتري هم خواهند داشت و قيمت پودر كاكائو هم به شدت رشد داشته و حتي شكلاتي كه ۱۲۰ هزار تومان بود امروز به ۲۰۰ هزار تومان رسيده است. بين ۷۰ تا ۸۰ درصد كالاهاي مربوط به صنف ما وارداتي هستند و با تغيير نرخ ارز قيمت اين كالاها هم بالا مي‌رود و شاهد بوديم كه قيمت دلار تا ۳۰ هزار تومان هم افزايش پيدا كرده بود و وضعيت به گونه‌اي شد كه حتي هزينه‌ها سر به سر هم نمي‌شود.»

  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش