چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
۱۷:۰۵ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۳۱۴
اقتصاد کلان

آقای رئیسی! چرا با اینکه ادعا می کنید درآمد نفتی تان بالا رفته، رفاه عمومی بهتر نشده؟

دولت اصولگراي,عباس عبدی,درآمد نفتی,سياست‌هاي رئیسی اقتصادي
چندي پيش پرسشي را از دولت محترم طرح كردم مبني بر اينكه چرا دو دولت اصولگراي احمدي‌نژاد و رييسي و در دو سال اول روي كار آمدن؛ تورم بيشتري ايجاد كردند در حالي كه درآمدهاي نفتي آنان نيز بيشتر شده بود و در ادامه كار نيز تورم را نتوانستند كم كنند؟

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:

چندي پيش پرسشي را از دولت محترم طرح كردم مبني بر اينكه چرا دو دولت اصولگراي احمدي‌نژاد و رييسي و در دو سال اول روي كار آمدن؛ تورم بيشتري ايجاد كردند در حالي كه درآمدهاي نفتي آنان نيز بيشتر شده بود و در ادامه كار نيز تورم را نتوانستند كم كنند؟ ولي دو دولت خاتمي و روحاني در مدت مشابه تورم را كمتر كردند، ‌گرچه درآمدهاي نفتي آنها نيز به‌ شدت كاهش يافته بود؟ درخواست كردم كه دولت پاسخ دهد كه متاسفانه تاكنون پاسخي گرفته نشده است، شايد اين واكنش از ابتدا هم قابل پيش‌بيني بود. البته يك فرد غيردولتي در يك روزنامه طرفدار وضع موجود پاسخي را منتشر كرده است كه اگر دولت آن را به عنوان پاسخ خود مي‌پذيرد، آمادگي انتشار و پاسخ به آن نيز وجود دارد، هر چند بعيد است كه هيچ كارشناس دولتي حاضر باشد آن پاسخ بدون ربط را تاييد كند. حالا پس از گذشت يك هفته پاسخم را به آن سوال مي‌دهم. يكي از عجايب ايران نفي برخي بديهيات از جانب صاحبان قدرت است. يكي از اين بديهيات ارتباط بسيار قوي ميان نرخ تورم و ميزان نقدينگي است. هر چند اين ارتباط در كوتاه‌مدت كامل نيست، زيرا عوامل ديگري هم هستند كه بر انتظارات تورمي اثر مي‌گذارند، عواملي كه لزوما اقتصادي نيستند. بنابراين در اين پاسخ بدون وارد شدن به اثرگذاري عوامل اقتصادي و مهم‌ترين آن ميزان نقدينگي به موارد ديگري اشاره مي‌شود كه در بازه زماني يكي، دو ساله مي‌توانند اثرگذار باشند. اولين عامل اميد و چشم‌انداز است.

هر دو دولت خاتمي و روحاني هنگامي كه در مصدر كار قرار گرفتند، چشم‌اندازي را ايجاد كردند كه موجب اميد نزد مردم شد. اينكه اين اميد حقيقي بود يا خيالي، بحث ما نيست. مساله اصلي باور مردم به وجود اين اميد بود. اميدي كه فراتر از ادعاهاي كلي و بي‌دليل بود، بلكه اميدي معطوف به اراده و برنامه دولت‌هاي مزبور بود. شعارهاي دولت خاتمي روشن بود. بسط و توسعه آزادي‌ها، تاكيد بر عقلانيت، بهبود روابط خارجي، احترام به مردم و حق آنان در اينكه سرنوشت خود را تعيين كنند، كوشش براي بسط دايره كساني كه مي‌توانستند در سياست و قدرت حضور داشته باشند و حاكميت قانون اهم شعارهاي وي بود. مجموعه‌اي منسجم از اين شعارها، چشم‌انداز باورپذيري را ترسيم مي‌كرد كه همه را نسبت به آينده اميدوار مي‌كرد. اين شعارها از همان ابتدا نيز در حد مقدور و در توان آنان اجرايي شد. نتيجه اين وضع بهبود تورم، رشد سرمايه‌گذاري و از همه مهم‌تر كاهش فساد و گرايش به داخل و... بود.

دولت روحاني هم چشم‌انداز رفع تحريم و به نتيجه رساندن برجام را ارايه كرد كه پس از دو سال آن دولت هم در اين كار موفق شد و البته اين دولت شعارهاي ديگري هم داشت ولي مهم‌ترين آن همين برجام بود. در سوي ديگر هر دو دولت اصولگرا، قادر به ارايه اين چشم‌انداز نبودند، هر چند پس از آمدن اميدهايي بي‌پايه را ايجاد كردند، ولي چون با طرد و نفي عده زيادي از مردم همراه بود و هم اينكه خيلي زود مشت شعارهاي توخالي آنان باز شد، اميدها هم از ميان رفت. پس فقدان چشم‌انداز و اميد، عامل اصلي در تفاوت عملكرد اين دولت‌هاست. عامل ديگر نظارت‌پذيري بيشتر دو دولت روحاني و خاتمي بود. آنها از دو طريق تحت نظارت بودند. از يك سو مخالفان سياسي در داخل قدرت، نهادهاي نظارتي را در دست داشتند تا هنگامي كه چوب لاي چرخ دولت نمي‌گذاشتند، به سود دولت بود كه تحت نظارت عمل مي‌كند. از سوي ديگر رسانه‌هاي آزادتر نظارت موثرتري داشتند و هر دو عامل ‌گرچه سبب مشكلاتي مي‌شد ولي سرجمع به بهبود عملكرد آنان كمك مي‌كرد. عامل بعدي عقلانيت و علم‌گرايي بود. در واقع در اين دو دولت حرف‌هاي عجيب و غريب و غيرعلمي و غيرعقلاني كمتر زده مي‌شد و اگر كسي چنين حرف‌هايي مي‌زد يا ايده‌هايي غيرعقلاني ارايه مي‌داد با واكنش تند جامعه مواجه مي‌شد. اين به سود آنان بود، ضمن اينكه مديران آنان هم علي‌الاصول معتقد به اين عقلانيت بودند. اين ويژگي مثبت در سخنان كارگزاران دو دولت ديگر معكوس ديده مي‌شد. 

يكي از عجايب ايران نفي برخي بديهيات از جانب صاحبان قدرت است. يكي از اين بديهيات ارتباط بسيار قوي ميان نرخ تورم و ميزان نقدينگي است. هر چند اين ارتباط در كوتاه‌مدت كامل نيست، زيرا عوامل ديگري هم هستند كه بر انتظارات تورمي اثر مي‌گذارند، عواملي كه لزوما اقتصادي نيستند. بنابراين در اين پاسخ بدون وارد شدن به اثرگذاري عوامل اقتصادي و مهم‌ترين آن ميزان نقدينگي به موارد ديگري اشاره مي‌شود كه در بازه زماني يكي، دو ساله مي‌توانند اثرگذار باشند. اولين عامل اميد و چشم‌انداز است.

شفافيت در دو دولت خاتمي و روحاني قابل مقايسه با دو دولت ديگر نبوده و نيست. شفافيت كمك زيادي مي‌كند كه تخصيص منابع و صرف پول و بودجه، منطقي و عقلايي انجام شود و در نتيجه كارايي اقتصادي بهتر شود و با منابع مشخص مالي خروجي‌هاي بهتري به دست آيد. اينها را مي‌توان علل اصلي اين تفاوت در عملكرد كوتاه‌مدت اين چهار دولت دانست، عملكرد بلندمدت آنان در اقتصاد بالتبع متاثر از سياست‌هاي اقتصادي است كه متاسفانه در دولت احمدي‌نژاد وضعيت بسيار بدي بود با آن درآمدهاي نفتي كلان، رشد اشتغال در حد صفر، رشد توليد ناخالص داخلي ناپايدار و كمتر از دوره‌هاي قبلي بود. اميدواريم كه دولت كنوني درس گرفته و در حوزه اقتصاد سياست خود را تغيير دهد.

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش