سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۰۹:۲۰ - ۰۳ تير ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۴۰۰۷۳
نفت و انرژی

گرفتاری ناترازی انرژی برای دولت چهاردهم

گرفتاری ناترازی انرژی برای دولت چهاردهم,ناترازی انرژی

روزنامه شرق نوشت: دبیر کل فدراسیون صنعت نفت گفت که اگر خودروهای داخلی به‌روز شوند و مصرف سوخت را با افزایش راندمان کنترل کنند، قطعا به جای ۱۱۸ میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین حداکثر ۶۰ میلیون لیتر مصرف روزانه خواهیم داشت و بخش عمده بنزین تولیدی در پالایشگاه‌های کشور قابلیت صرفه‌جویی و صادرات خواهد داشت.

عرفان افاضلی درخصوص موضوع ناترازی انرژی و اولویت دولت چهاردهم برای رفع این اوضاع به ایلنا گفت: برای کاهش شیب رشد بسیار شدید ناترازی انرژی کشور به‌خصوص ناترازی گاز قاعدتا اولویت دولت باید به دو حوزه تولید و مصرف معطوف شود، دولت جدید در حوزه تولید باید به دنبال جذب سرمایه‌گذاری برای مشارکت در طرح فشارافزایی در پارس جنوبی باشد که ۷۰ درصد گاز کشور را تأمین می‌کند، در این حوزه باید به دنبال سرمایه‌گذاری برای اکتشاف میادین گازی جدید و توسعه و خصوصا میادین گازی کشف‌شده در شمال شرق کشور باشیم.

او افزود: همچنین باید ظرفیت ذخیره‌سازی گاز طبیعی را بالا ببریم چراکه در حال حاضر ظرفیت ذخیره‌سازی گاز طبیعی در کشور ما نسبت به میانگین جهانی بسیار کم است و این موضوع با توجه به اینکه ناترازی تولید و مصرف در کشور ما فصلی بوده؛ حائز اهمیت است. درخصوص بحث بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی توجه ویژه به افزایش راندمان تجهیزات و وسایل گازسوز بسیار حائز اهمیت است از جمله اینکه طرح بخاری‌های گازی و تعویض بخاری گازی فرسوده با بخاری‌های گازی گرید A را دولت جدید مدنظر قرار دهد و با جلب سرمایه‌گذاری‌هایی که در حال حاضر موجود هستند و این امکان را دارند، نسبت به تعویض ۲۱ میلیون بخاری گازی گرید F و G در کشور با بخاری‌های گازی گرید A اقدام کند و با جلب سرمایه‌گذاری‌هایی که در حال حاضر هم موجود است و این امکان را دارند، نسبت به تعویض ۲۱ میلیون بخاری گازی گرید F و G در کشور با A اقدام کند.

دبیر کل فدراسیون صنعت نفت تأکید کرد: در موضوع حامل‌های انرژی مشخصا چند چیز حائز اهمیت هستند، یکی ارتقای کیفی و بهسازی پالایشگاه‌هاست، پالایشگاه‌ها باید به لحاظ کیفی ارتقا پیدا کرده و بهسازی شوند تا بتوانند محصولات باارزش‌تری را تولید کنند و ظرفیت تولید بنزین کشور افزایش پیدا کند و این مستلزم افزایش ضریب نلسون و یا پیچیدگی در پالایشگاه‌هاست، مشخصا در حال حاضر ۳۸ درصد تولید پالایشگاه‌های کشور بنزین است و بخش دیگر خوراک ورودی به پالایشگاه تبدیل به گازوئیل و محصولاتی با ارزش کمتر مثل قیر، وکیوم‌باتوم و نفت‌کوره می‌شود که این موضوع مستلزم بهسازی و ارتقای کیفی پالایشگاه‌هاست.

او ادامه داد: همچنین لزوم توجه به تعویض خودروهای فرسوده و واردات خودرو با استاندارد روز و مصرف کمتر موضوعی است که بارها مورد توجه قرار گرفته و گفته شده اگر خودروها به‌روز شوند و مصرف را با افزایش راندمان کنترل کنند قطعا به جای ۱۱۸ میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین حداکثر ۶۰ میلیون لیتر مصرف روزانه خواهیم داشت و بخش عمده بنزین تولیدی در پالایشگاه‌های کشور قابلیت صرفه‌جویی و صادرات خواهد داشت و این می‌تواند نیاز ما را به واردات سوخت در فصل زمستان برای تولید برق و همچنین واردات هر گونه سوخت را کاهش دهد، سال گذشته مقدار قابل توجهی سوخت وارد کشور شده که در صورت اصلاح روند تولید پالایشگاهی و همچنین اوضاع خودرو این موضوع قابل حل بود و می‌تواند ارزآوری هم داشته باشد.

به گفته افاضلی؛ در حال حاضر ظرفیت روزانه تولید بنزین در کشور توسط پالایشگاه‌ها و ظرفیتی که در کشور برای تولید در پتروشیمی و پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد حداکثر ۱۱۶ میلیون لیتر است و ما به صورت روزانه با ناترازی تولید بنزین و مصرف مواجهیم بنابراین توجه ویژه به تعویض خودروهای فرسوده در ناوگان حمل‌ونقل عمومی و باری بسیار حائز اهمیت است چراکه بخش عمده‌ای از سوخت مصرفی به دلیل فرسودگی از دست می‌رود و بخش عمده‌ای از سوخت خودروهای فرسوده هدر می‌رود.

او تأکید کرد: موضوع دیگر اینکه دولت آینده باید توجه ویژه به افزایش راندمان مشعل‌ها و موتورخانه‌ها داشته باشد و مهم‌تر از همه اینکه بخش عمده گاز کشور در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود و باید به افزایش راندمان توجه ویژه صورت گرفته و نسبت به استفاده از تکنولوژی‌های جدیدتر، بهسازی و ارتقای کیفی نیروگاه‌ها اقدام شود تا در قبال گازی که مصرف می‌کنند، برق بیشتری تولید کنند یا در قبال تولید مقدار مشخص برق، گاز کمتری نسبت به گذشته مصرف کنند و ناترازی گاز را تا حدی

جبران کنند.

دبیرکل فدراسیون صنعت نفت یادآور شد: درخصوص ناترازی گاز انتقال دانش و فناوری و انتقال تکنولوژی چه در حوزه تولید و چه در حوزه مصرف بسیار مؤثر است و دولت جدید باید اهتمام ویژه‌ای را با موضوع جلب دانش و تکنولوژی و هدایت سرمایه‌گذاران در این حوزه داشته باشد.

او گفت: توجه ویژه به جایگزینی نیروگاه‌های راندمان بالا با نیروگاه‌های راندمان پایین و ایجاد نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با راندمان بالا می‌تواند منجر به رفع بخشی از ناترازی شود، همچنین بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی در حوزه تجهیزاتی که مصرف برق دارند از جمله توجه ویژه به موضوع مصرف برق و تجهیزات مورد استفاده در منازل مردم مثل کولرهای آبی و گازی و پمپ‌های چاه‌های کشاورزی موضوعاتی است که باید در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد.

افاضلی ادامه داد: در گزارش‌های پژوهش‌های مجلس به گسترش استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی که ظرفیت آن ۱۲۴ گیگاواتی عنوان شده که از این میزان ۷۰ گیگاوات مربوط به انرژی خورشیدی و ۵۰ گیگاوات مربوط به نیروگاه‌های بادی است، این برنامه موضوعی است که نمی‌توان از ظرفیت آن غافل شد، ضمن اینکه دوستدار محیط زیست است، کاهش مصرف آب و کربن را در پی خواهد داشت و در رفع ناترازی گاز هم مؤثر خواهد بود.

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش