چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۱۷

معرفی رشته پروتز دندان و بازار کار آن

رشته پروتز دندان,همه چیز درمورد رشته پروتز دندان,بازار کار رشته پروتز دندانرشته پروتز دندان یکی از زیر مجموعه های رشته تجربی است
تکنسین های دندانپزشکی، وظیفه ی تولید پروتزهای دندانپزشکی نظیر پل، تاج و پروتز دندان را بر عهده دارند. آن ها بر اساس اصول دندانپزشکی، این اعضاء مصنوعی را می سازند. تکنسین های پروزتز دندانی معمولاً با خود بیماران، هیچ ارتباط مستقیمی ندارند. افراد در زمان نیاز به تعویض دندان یا جراحی دندان، از یک متخصص پروتز کمک می گیرند. در این مطلب از سرپوش توضیحاتی درباره رشته پروتز دندان داده شده است.

رشته پروتز دندان

دندانپزشکی و پروتز دندانی از این نظر با هم تفاوت دارند که تکنسین پروتز دندان، اقدام به ساخت چیزی می کند که برای سلامت دندان توسط دندانپزشک تجویز شده است. بدین ترتیب رشته پروتز دندان، به اموزش داوطلبانی می پردازد که اعضای مصنوعی دندان را می سازند. در جامعه پزشکی، حضور فارغ التحصیلان رشته پروتز دندان، امری اجتناب ناپذیر است؛ چون اگر دندان پزشکان، ابزار کاری نداشته باشند نمیتوانند در زمینه سلامت دندان، موفق شوند. صرفا فردی اموزش دیده و متخصص می تواند انواع اعضای مصنوعی دندان را بسازد. در سالهای اخیر در رابطه با رشته پروتز دندان، شناخت خوبی پیدا شده است و این رشته تبدیل به یکی از رشته های پرتقاضا شده است.

تاریخچه رشته پروتز دندان

در سال ۱۳۴۵ رشته پروتزهای دندانی یا دندانسازی، برای نخستین بار در مقطع کاردانی دانشگاه علوم پزشکی تهران بوجود آمد و بعد از آن در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۸۸ارائه شد. مباحثی که در رشته پروتز دندان به دانشجویان اموزش میدهند نظیر، آناتومی دهان، دندان، فک و داینامیک حرکت مفاصل فکی و بطور کلی آناتومی دهان و دندان می باشد. در واقع یک فارغ التحصیل پروتزهای دندانی، وظیفه ی انجام کار قالب گیری از دندان و ساخت انواع پروتزهای دندانی را بر عهده دارد. ارائه ی این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی امکانپذیر است. دانشکده دندانپزشکی در دانشگاه ها، رشته ساخت پروتزهای دندانی را تدریس می کنند.

توانایی های رشته پروتز دندانی

رشته پروتز دندانی به توانایی ها و ویژگی های خاصی همانند سایر رشته های پزشکی و پیراپزشکی، نیاز دارد. افرادی که توانایی های زیر را دارند؛ می توانند جایگاه شغلی مناسبی را با ارائه بهترین خدمات در جامعه کسب کنند:

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید بر علوم فیزیک، شیمی و زیست شناسی مسلط باشند.

- تسلط بر زبان انگلیسی، از دیگر لازمه های تحصیل در رشته پروتز دندانی به شمار می رود.

گرایش های رشته پروتز دندان,رشته پروتز دندان,بازار کار رشته پروتز دندانرشته پروتز دندان، دانشجویان و کارورزان خود را در جهت ساخت اعضای مصنوعی دندان آموزش می دهد

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید حتماً در ساخت اعضای مصنوعی دندان، توجه و دقت بالایی داشته باشند.

- از دیگر توانایی های موردنیاز رشته پروتز دندانی می توان به توانایی در پاسخ به نیازهای دندانپزشکی اشاره کرد.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید برای انجام ریزکاری ها دستانی توانمند و هنرمند داشته باشند.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید بتوانند برای انجام بهتر کارها از دید کافی به خصوص نزدیک بینی برخوردار باشند.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی موظقند که دربرابر خواسته های بیماران، مسئولیت پذیر باشند.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی به منظور برقراری درست ارتباط با بیماران و درک بهتر خواسته هایشان، ارتباط قوی داشته باشند.

- لازمه ی تحصیل در رشته پروتز دندانی اینست که به تحقیق و پژوهش و تقویت مداوم سواد علمی پروتزهای دندان علاقه داشته باشید.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید از این توانایی برخوردار باشند که برای گسترده کردن کار خود با دندان پزشکان مختلف در ارتباط باشند.

معرفی دروس رشته تکنسین پروتز های دندانی

دروس رشته تکنسین پروتز های دندانی در طول تحصیل، شامل بیوشیمی نظری، آناتومی عمومی نظری و عملی، آناتومی دندان نظری و عملی، اسیب شناسی، پروتز کامل نظری و عملی، بافت شناسی نظری و عملی، میکروب شناسی نظری و عملی، اوکلوژن نظری و عملی، بهداشت خانواده، فیزیک، پروتزهای اطفال و ارتودنسی نظری و عملی، پروتز پارسیل، ارتودنسی نظری و عملی، استاتیک نظری و عملی و لابراتوار اختصاصی می باشد.

گرایش های تکنسین پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی

ارائه ی رشته پروتز دندانی در مقطع کاردانی در زمان قبل، امکانپذیر بود ولی این رشته از سال ۹۸ در مقطع کارشناسی ارائه می شود و هیچ گرایشی ندارد.

گرایش های تکنسین پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی ارشد

فارغ التحصیلان کارشناسی رشته پروتز دندانی می توانند در رشته های دیگر برای مقطع کارشناسی ارشد، ادامه تحصیل دهند.

گرایش های تکنسین پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی,گرایش های تکنسین پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی ارشد,معرفی رشته پروتز دندانتکنسین های پروزتز دندانی معمولا هیچ ارتباط مستقیمی با خود بیماران ندارند

وضعیت ادامه تحصیل رشته تکنسین پروتزهای دندانی در مقاطع بالاتر

در حال حاضر، رشته پروتز دندانی تا مقطع کارشناسی در ایران ارائه می شود. فارغ التحصیلان کارشناسی رشته پروتز دندانی مجوز ادامه تحصیل در رشته های دیگر را دارند.

وظایف و مسئولیت های تکنسین پروتزهای دندان

به شخصی که برای بیماران دندانپزشکی، پروتز نظیر تاج، روکش، دندان مصنوعی کامل یا جزئی و همچنین وسایل ارتودنسی تهیه میکند؛ تکنسین دندانپزشکی میگویند. دندانپزشک به تکنسین دندانپزشکی، اطلاعات دقیقی درمورد خواسته هایش ارائه می دهد. از این رو تکنسین دندانپزشکی، این اطلاعات را جمع آوری می کند تا بتواند در صورت نیاز بیمار، پروتزهای خاص را بسازد.

آن ها با ابزار دستی کوچک، بالاترین بخش کارشان را انجام می دهند. آن ها باید در طول روز برای انجام این نوع کارها کاملاً صبور باشند. یکی از لازمه های اصلی شغل تکنسین دندانپزشکی، دقت می باشد. درصورت ساخت اشتباه پروتز دندان، باید به تکنسین برگردانده شود تا به قصد تعویض یا حتی ضایعات، یک پروتز جدید ساخته شود. محل فعالیت تکنسین های دندانپزشکی، عمدتاً در آزمایشگاه ها می باشد. تکنسین دندانپزشکی معمولی باید توانایی انجام مسئولیت های زیر را داشته باشد:

> تکنسین دندانپزشکی، وظیفه ی طراحی و ساخت پروتزهای دندانی را برعهده دارد.

> تکنسین دندانپزشکی باید بتواند پروتزهای دندانی دارای ایراد را اصلاح و ترمیم کند.

> از دیگر وظایف تکنسین دندانپزشکی می توان به ترمیم و اصلاح زیبایی دندان شکسته شده در یک حادثه اشاره کرد.

> تکنسین دندانپزشکی باید از این توانایی برخوردار باشد که انواع پروتزهای دندانی ثابت و متحرک را بسازد.

> تکنسین دندانپزشکی موظف است که با مواد تشکیل دهنده پروتزهای دندانی مانند پلیمر ها، آلیاژها و … آشنایی کامل داشته باشد.

> طراحی و ساخت روکش های دندانی، از سایز مسئولیت های یک تکنسین دندانپزشکی به شمار می رود.

> تکنسین دندانپزشکی، شخصی است که پلاک های ارتودنسی را طراحی می کند و آن ها را میسازد.

> تکنسین دندانپزشکی وظیفه دارد که دندان های مصنوعی بسازد.

رشته پروتزهای دندانی بدون کنکور

اکنون پذیرش در رشته پروتزهای دندانی بدون کنکور به دلیل متقاضی بالا و حساسیت های شغلی، امکانپذیر نیست اما هر سال میتوانید شرایط پذیرش پروتزهای دندانی را با مراجعه به دفترچه رشته های بدون کنکور، بررسی کنید. بنابراین درصورت تمایل به تحصیل در این رشته با پرداخت شهریه، باید نمرات و معدل بالایی را کسب کنید یا نسبت به ترمیم معدل خود اقدام کنید تا درصورت فراهم شدن شرایط این نوع پذیرش در آينده، امکان آنرا داشته باشید. پذیرش بدون کنکور، صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود و از طرفی ممکن است که هر دانشگاه باتوجه به تغییرات پذیرش دانشجو، یک حد نصاب معدل را در نظر بگیرد.

درآمد تکنسین پروتز های دندانی

تکنسین پروتزهای دندانی در مراکز گوناگون، درآمد متفاوتی دارند. درامد آنها بسته به تعداد مراجعه کنندگان تعیین میشود.

تکنسین های پروتز دندان، مجوز فعالیت در کلینیک های دندان پزشکی و لابراتوار های دندان پزشکی را دارند. در صورتی که محصلان این رشته، توانایی فعالیت در لابراتوار های خصوصی را داشته باشند، درآمدشان بیشتر است. میزان درآمد یک تکنسین دندانی با کیفیت کار بالاتر، افزایش می یابد.

از موارد تاثیرگذار در درآمد تکنسین های پروتز دندانی می توان به مدیریت لابراتوار، کیفیت کار ارائه شده به بیماران، سوابق کاری و ارتباط تکنسین با دندان پزشکان اشاره کرد.

بازار کار رشته پروتز دندان

تکنسین پروتزهای دندانی به منظور ساخت انواع پروتزهای مصنوعی دندانی در طول دوره تحصیل، برای کار در لابراتوراها و مراکز درمانی، مهارت و دانش لازم را یاد می گیرد. با توجه به اینکه امروزه افراد به ظاهر و سلامتی خود توجه بیشتری می کنند، تعداد مراجعین برای انجام کارهای ترمیمی، روکش و ساخت پروتزهای زیبایی، کاشت دندان و ... افزایش یافته است. بنابراین یکی از شغل های رشته تجربی با درآمد بسیار مناسب، تکنسین پرتز دندانی می باشد. این رشته خصوصا برای افراد مسلط به دانش روز دنیا توصیه میشود تا بتوانند در کلینیک های زیبایی با انجام کارآموزی و کسب مهارت های مرتبط، کار کنند.

ادامه تحصیل رشته پروتز دندان,توانایی های رشته پروتز دندانی,تاریخچه رشته پروتز دندانمیزان درآمد تکنسین پروتزهای دندانی در مراکز بسیار متفاوت است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش