شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۱۷

معرفی رشته پروتز دندان و بازار کار آن

رشته پروتز دندان,همه چیز درمورد رشته پروتز دندان,بازار کار رشته پروتز دندانرشته پروتز دندان یکی از زیر مجموعه های رشته تجربی است
تکنسین های دندانپزشکی، وظیفه ی تولید پروتزهای دندانپزشکی نظیر پل، تاج و پروتز دندان را بر عهده دارند. آن ها بر اساس اصول دندانپزشکی، این اعضاء مصنوعی را می سازند. تکنسین های پروزتز دندانی معمولاً با خود بیماران، هیچ ارتباط مستقیمی ندارند. افراد در زمان نیاز به تعویض دندان یا جراحی دندان، از یک متخصص پروتز کمک می گیرند. در این مطلب از سرپوش توضیحاتی درباره رشته پروتز دندان داده شده است.

رشته پروتز دندان

دندانپزشکی و پروتز دندانی از این نظر با هم تفاوت دارند که تکنسین پروتز دندان، اقدام به ساخت چیزی می کند که برای سلامت دندان توسط دندانپزشک تجویز شده است. بدین ترتیب رشته پروتز دندان، به اموزش داوطلبانی می پردازد که اعضای مصنوعی دندان را می سازند. در جامعه پزشکی، حضور فارغ التحصیلان رشته پروتز دندان، امری اجتناب ناپذیر است؛ چون اگر دندان پزشکان، ابزار کاری نداشته باشند نمیتوانند در زمینه سلامت دندان، موفق شوند. صرفا فردی اموزش دیده و متخصص می تواند انواع اعضای مصنوعی دندان را بسازد. در سالهای اخیر در رابطه با رشته پروتز دندان، شناخت خوبی پیدا شده است و این رشته تبدیل به یکی از رشته های پرتقاضا شده است.

تاریخچه رشته پروتز دندان

در سال ۱۳۴۵ رشته پروتزهای دندانی یا دندانسازی، برای نخستین بار در مقطع کاردانی دانشگاه علوم پزشکی تهران بوجود آمد و بعد از آن در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۸۸ارائه شد. مباحثی که در رشته پروتز دندان به دانشجویان اموزش میدهند نظیر، آناتومی دهان، دندان، فک و داینامیک حرکت مفاصل فکی و بطور کلی آناتومی دهان و دندان می باشد. در واقع یک فارغ التحصیل پروتزهای دندانی، وظیفه ی انجام کار قالب گیری از دندان و ساخت انواع پروتزهای دندانی را بر عهده دارد. ارائه ی این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی امکانپذیر است. دانشکده دندانپزشکی در دانشگاه ها، رشته ساخت پروتزهای دندانی را تدریس می کنند.

توانایی های رشته پروتز دندانی

رشته پروتز دندانی به توانایی ها و ویژگی های خاصی همانند سایر رشته های پزشکی و پیراپزشکی، نیاز دارد. افرادی که توانایی های زیر را دارند؛ می توانند جایگاه شغلی مناسبی را با ارائه بهترین خدمات در جامعه کسب کنند:

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید بر علوم فیزیک، شیمی و زیست شناسی مسلط باشند.

- تسلط بر زبان انگلیسی، از دیگر لازمه های تحصیل در رشته پروتز دندانی به شمار می رود.

گرایش های رشته پروتز دندان,رشته پروتز دندان,بازار کار رشته پروتز دندانرشته پروتز دندان، دانشجویان و کارورزان خود را در جهت ساخت اعضای مصنوعی دندان آموزش می دهد

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید حتماً در ساخت اعضای مصنوعی دندان، توجه و دقت بالایی داشته باشند.

- از دیگر توانایی های موردنیاز رشته پروتز دندانی می توان به توانایی در پاسخ به نیازهای دندانپزشکی اشاره کرد.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید برای انجام ریزکاری ها دستانی توانمند و هنرمند داشته باشند.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید بتوانند برای انجام بهتر کارها از دید کافی به خصوص نزدیک بینی برخوردار باشند.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی موظقند که دربرابر خواسته های بیماران، مسئولیت پذیر باشند.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی به منظور برقراری درست ارتباط با بیماران و درک بهتر خواسته هایشان، ارتباط قوی داشته باشند.

- لازمه ی تحصیل در رشته پروتز دندانی اینست که به تحقیق و پژوهش و تقویت مداوم سواد علمی پروتزهای دندان علاقه داشته باشید.

- دانشجویان رشته پروتز دندانی باید از این توانایی برخوردار باشند که برای گسترده کردن کار خود با دندان پزشکان مختلف در ارتباط باشند.

معرفی دروس رشته تکنسین پروتز های دندانی

دروس رشته تکنسین پروتز های دندانی در طول تحصیل، شامل بیوشیمی نظری، آناتومی عمومی نظری و عملی، آناتومی دندان نظری و عملی، اسیب شناسی، پروتز کامل نظری و عملی، بافت شناسی نظری و عملی، میکروب شناسی نظری و عملی، اوکلوژن نظری و عملی، بهداشت خانواده، فیزیک، پروتزهای اطفال و ارتودنسی نظری و عملی، پروتز پارسیل، ارتودنسی نظری و عملی، استاتیک نظری و عملی و لابراتوار اختصاصی می باشد.

گرایش های تکنسین پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی

ارائه ی رشته پروتز دندانی در مقطع کاردانی در زمان قبل، امکانپذیر بود ولی این رشته از سال ۹۸ در مقطع کارشناسی ارائه می شود و هیچ گرایشی ندارد.

گرایش های تکنسین پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی ارشد

فارغ التحصیلان کارشناسی رشته پروتز دندانی می توانند در رشته های دیگر برای مقطع کارشناسی ارشد، ادامه تحصیل دهند.

گرایش های تکنسین پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی,گرایش های تکنسین پروتزهای دندانی در مقطع کارشناسی ارشد,معرفی رشته پروتز دندانتکنسین های پروزتز دندانی معمولا هیچ ارتباط مستقیمی با خود بیماران ندارند

وضعیت ادامه تحصیل رشته تکنسین پروتزهای دندانی در مقاطع بالاتر

در حال حاضر، رشته پروتز دندانی تا مقطع کارشناسی در ایران ارائه می شود. فارغ التحصیلان کارشناسی رشته پروتز دندانی مجوز ادامه تحصیل در رشته های دیگر را دارند.

وظایف و مسئولیت های تکنسین پروتزهای دندان

به شخصی که برای بیماران دندانپزشکی، پروتز نظیر تاج، روکش، دندان مصنوعی کامل یا جزئی و همچنین وسایل ارتودنسی تهیه میکند؛ تکنسین دندانپزشکی میگویند. دندانپزشک به تکنسین دندانپزشکی، اطلاعات دقیقی درمورد خواسته هایش ارائه می دهد. از این رو تکنسین دندانپزشکی، این اطلاعات را جمع آوری می کند تا بتواند در صورت نیاز بیمار، پروتزهای خاص را بسازد.

آن ها با ابزار دستی کوچک، بالاترین بخش کارشان را انجام می دهند. آن ها باید در طول روز برای انجام این نوع کارها کاملاً صبور باشند. یکی از لازمه های اصلی شغل تکنسین دندانپزشکی، دقت می باشد. درصورت ساخت اشتباه پروتز دندان، باید به تکنسین برگردانده شود تا به قصد تعویض یا حتی ضایعات، یک پروتز جدید ساخته شود. محل فعالیت تکنسین های دندانپزشکی، عمدتاً در آزمایشگاه ها می باشد. تکنسین دندانپزشکی معمولی باید توانایی انجام مسئولیت های زیر را داشته باشد:

> تکنسین دندانپزشکی، وظیفه ی طراحی و ساخت پروتزهای دندانی را برعهده دارد.

> تکنسین دندانپزشکی باید بتواند پروتزهای دندانی دارای ایراد را اصلاح و ترمیم کند.

> از دیگر وظایف تکنسین دندانپزشکی می توان به ترمیم و اصلاح زیبایی دندان شکسته شده در یک حادثه اشاره کرد.

> تکنسین دندانپزشکی باید از این توانایی برخوردار باشد که انواع پروتزهای دندانی ثابت و متحرک را بسازد.

> تکنسین دندانپزشکی موظف است که با مواد تشکیل دهنده پروتزهای دندانی مانند پلیمر ها، آلیاژها و … آشنایی کامل داشته باشد.

> طراحی و ساخت روکش های دندانی، از سایز مسئولیت های یک تکنسین دندانپزشکی به شمار می رود.

> تکنسین دندانپزشکی، شخصی است که پلاک های ارتودنسی را طراحی می کند و آن ها را میسازد.

> تکنسین دندانپزشکی وظیفه دارد که دندان های مصنوعی بسازد.

رشته پروتزهای دندانی بدون کنکور

اکنون پذیرش در رشته پروتزهای دندانی بدون کنکور به دلیل متقاضی بالا و حساسیت های شغلی، امکانپذیر نیست اما هر سال میتوانید شرایط پذیرش پروتزهای دندانی را با مراجعه به دفترچه رشته های بدون کنکور، بررسی کنید. بنابراین درصورت تمایل به تحصیل در این رشته با پرداخت شهریه، باید نمرات و معدل بالایی را کسب کنید یا نسبت به ترمیم معدل خود اقدام کنید تا درصورت فراهم شدن شرایط این نوع پذیرش در آينده، امکان آنرا داشته باشید. پذیرش بدون کنکور، صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود و از طرفی ممکن است که هر دانشگاه باتوجه به تغییرات پذیرش دانشجو، یک حد نصاب معدل را در نظر بگیرد.

درآمد تکنسین پروتز های دندانی

تکنسین پروتزهای دندانی در مراکز گوناگون، درآمد متفاوتی دارند. درامد آنها بسته به تعداد مراجعه کنندگان تعیین میشود.

تکنسین های پروتز دندان، مجوز فعالیت در کلینیک های دندان پزشکی و لابراتوار های دندان پزشکی را دارند. در صورتی که محصلان این رشته، توانایی فعالیت در لابراتوار های خصوصی را داشته باشند، درآمدشان بیشتر است. میزان درآمد یک تکنسین دندانی با کیفیت کار بالاتر، افزایش می یابد.

از موارد تاثیرگذار در درآمد تکنسین های پروتز دندانی می توان به مدیریت لابراتوار، کیفیت کار ارائه شده به بیماران، سوابق کاری و ارتباط تکنسین با دندان پزشکان اشاره کرد.

بازار کار رشته پروتز دندان

تکنسین پروتزهای دندانی به منظور ساخت انواع پروتزهای مصنوعی دندانی در طول دوره تحصیل، برای کار در لابراتوراها و مراکز درمانی، مهارت و دانش لازم را یاد می گیرد. با توجه به اینکه امروزه افراد به ظاهر و سلامتی خود توجه بیشتری می کنند، تعداد مراجعین برای انجام کارهای ترمیمی، روکش و ساخت پروتزهای زیبایی، کاشت دندان و ... افزایش یافته است. بنابراین یکی از شغل های رشته تجربی با درآمد بسیار مناسب، تکنسین پرتز دندانی می باشد. این رشته خصوصا برای افراد مسلط به دانش روز دنیا توصیه میشود تا بتوانند در کلینیک های زیبایی با انجام کارآموزی و کسب مهارت های مرتبط، کار کنند.

ادامه تحصیل رشته پروتز دندان,توانایی های رشته پروتز دندانی,تاریخچه رشته پروتز دندانمیزان درآمد تکنسین پروتزهای دندانی در مراکز بسیار متفاوت است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش