چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۶۳

معرفی کامل رشته ادبیات نمایشی

رشته ادبیات نمایشی,معرفی رشته ادبیات نمایشی,هدف رشته ادبیات نمایشی ادبیات نمایشی واسطه ادبیات و صحنه نمایش است و رویکردی ادبی - نمایشی دارد
یکی از بخش های اصلی و پایه ای هنرهای نمایشی، رشته ادبیات نمایشی نام دارد که به اصول و قواعد فنی و شیوه های نگارش متون دراماتیک و سنت ها و تاریخ ادبیات نمایشی در ایران و جهان می پردازد. در این مطلب از سرپوش با رشته ادبیات نمایشی آشنا خواهید شد.

رشته ادبیات نمایشی

رشته ادبیات نمایشی در زیر مجموعه ی کنکور هنر قرار دارد و داوطلبان متقاضی شرکت در کنکور هنر می توانند آن را انتخاب کنند. هر ساله تدریس رشته ادبیات نمایشی در دانشگاه های دولتی روزانه و پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد، امکانپذیر است. رشته ادبیات نمایشی به صورت غیر متمرکز، اقدام به پذیرش دانشجوی خلاق، مبتکر و علاقه مند به این رشته میکند.

هدف رشته ادبیات نمایشی

رشته ادبیات نمایشی با این هدف بوجود آمد تا متخصصانی را تربیت کند که می توانند در حوزه ی فرهنگ فارسی، انواع متن های نمایشی را نگارش کنند و از توانایی کافی در حوزه ی نقد، بررسی و پژوهش برخوردار شوند.

توانایی های دانشجویان رشته ادبیات نمایشی در طول تحصیل

دانشجویان رشته ادبیات نمایشی می توانند در طول تحصیل، متون نمایشی و دراماتیک بنویسند و پس از یادگیری اصول و فنون نگارش متن های نمایشی، در این حوزه تحقیق و پژوهش کنند.

گرایشات رشته ادبیات نمایشی

فارغ التحصیلان رشته ادبیات نمایشی میتوانند در ازمون ورودی جامع مجموعه رشته های هنرهای نمایشی و سینمایی شرکت کنند. در ادامه با این رشته ها اشنا شوید:

- کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی

- کارشناسی ارشد سینما

- کارشناسی ارشد کارگردانی نمایش

- کارشناسی ارشد کارگردانی سینما

- کارشناسی ارشد تولید سیما( دانشکده صدا و سیما)

- کارشناسی ارشد تهیه کنندگی

کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی در میان رشته های مذکور، مرتبط ترین رشته برای ادامه تحصیل است و به شکل قابل توجهی ، موجب افزایش بار علمی و تجربی این نویسندگان میشود.

رشته ادبیات نمایشی,گرایشات رشته ادبیات نمایشی,دروس رشته ادبیات نمایشی هدف رشته ی ادبیات نمایشی تربیت نویسندگانی است که مهارت نوشتن انواع متون نمایشی را دارند

کدام دروس دوره ی دبیرستان در رشته ادبیات نمایشی کاربرد بیشتری دارند؟

داشتن اطلاعات عمومی بالا برای نویسنده شدن در هر حوزه ای الزامیست. بنابراین بعضی از دروس عمومی نظیر روانشناسی، تاریخ، شناخت اقوام، تاریخ هنر ایران و جهان در نویسندگی تأثير به سزایی دارد. البته هر نویسنده ی توانا باید در رشته ادبیات و اصول نگارشی فارسی، قوی باشد؛ بدین دلیل که رشته ادبیات و اصول نگارشی فارسی، پایه و اساس نویسندگی به زبان فارسی است.

آشنایی با دروس رشته ادبیات نمایشی 

کلیه ی دروس رشته ادبیات نمایشی درطول تحصیل، شامل ۲۱ واحد دروس عمومی، ۲۲ واحد دروس پایه، ۱۹ واحد دروس اصلی، ۷۴ واحد دروس تخصصی، ۴ واحد دروس اختیاری می باشد. از دروس پایه ی این رشته می توان به اصول و مبانی ارتباطات، اشنایی با تاریخ ادبیات کهن و معاصر ایران، شناخت موسیقی، جامعه شناسی عمومی، روش تحقیق و تدوین پروژه، اشنایی با تاریخ ادبیات کهن و معاصر جهان، فرهنگ و ادبیات عامه، تمثیل شناسی، جامعه شناسی هنر، فلسفه مقدماتی شرق و فلسفه مقدماتی غرب اشاره کرد. 

دروسی نظیر واحدهای  بنیاد نمایش در غرب و شرق، مبانی نمایش عروسکی، تاریخ نمایش در ایران، مبانی کارگردانی، مبانی طراحی صحنه، مبانی بازیگری، مبانی ادبیات نمایشی، تاریخ نمایش در جهان و بررسی تطبیقی نظریه های نمایش شرق و غرب از دروس اصلی رشته ادبیات نمایشی به شمار می رود. 

دروس تخصصی رشته ادبیات نمایشی، شامل ادبیات نمایشی در شرق ۱ و ۲، اصول و فنون نمایشنامه نویسی ۱ و ۲، ادبیات نمایش کلاسیک در اروپا ۱ و ۲، داستان نویسی ۱ و ۲، مکتب های ادبی ۱ و ۲، اسطوره و نمایش، فیلمنامه نویسی، ادبیلت نمایش در ایران ۱ و ۲، کارگاه نمایشنامه نویسی، ادبیات نمایشی معاصر اروپا ۱ و ۲ و ۳، تحلیل نمایشنامه ۱ و ۲، نقد در ادب نمایشی ۱ و ۲، بررسی متون فارسی از منظر نمایش ۱ و ۲، نمایشنامه نویسی برای رادیو، تاریخ ادبیات نمایشی در امریکا، کارگاه نمایشنامه نویسی ۳ و ۴، نمایشنامه نویسی برای تلویزیون، دیدن و تحلیل نمایش و پروژه است. 

امکان ادامه تحصیل در رشته ادبیات نمایشی در مقاطع بالاتر در ایران

امکان ادامه ی تحصیل در رشته ادبیات نمایشی در ایران، صرفا در مقطع کارشناسی ارشد، امکانپذیر است و دانشجویان نمیتوانند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

رتبه لازم برای قبولی در رشته ادبیات نمایشی

تصور مشاوران تحصیلی برای رتبه قبولی در دانشگاه دولتی روزانه در رشته ادبیات نمایشی اینست که اگر داوطلبان، ۵۰ درصد نمره را به دست آورند و یا نیمی از سوالات عمومی خود را پاسخ درست دهند، با چنین شرایطی امکان قبولی آن ها محرز و قطعیست.

بازار کار رشته ادبیات نمایشی,معرفی رشته ادبیات نمایشی,هدف رشته ادبیات نمایشی رشته ادبیات نمایشی ، از جمله رشته های پر طرفدار کنکور هنر است

ادبیات فارسی از مهمترین دروسی محسوب میشود که باید برای قبولی در رشته ادبیات نمایشی در دانشگاه روزانه به آن توجه شود. اگر داوطلب بتواند ۵۵٪ تست ها را به صورت صحیح بزند تا حدود زیادی در این رشته قبول میشود.

توجه کنید که امکان تغيير در این درصد ها بنابر شرایط دانشگاهی و ظرفیت هر رشته به نسبت مناطق مختلف وجود دارد ولی اگر دانشجو بتواند در دروس عمومی، درصدهای بالا کسب کند؛ تضمین کننده رسیدن به هدف و قبولی در این رشته است.

بررسی بازار کار رشته ادبیات نمایشی

مهم ترین عامل برای ورود فارغ التحصیل رشته ادبیات نمایشی به بازار کار اینست که مهارت های لازم برای نویسندگی را در دوران تحصیل خود، کسب کند و برای فعالیت در دنیای ادبیات نمایشی، علم کافی داشته باشد.

فارغ التحصیل رشته ادبیات نمایشی، مجوز فعالیت در تئاتر، سینما، صدا و سیما، نمایش خانگی و آنلاین در نقش نویسنده را دارد که موفق شدن در این مسیر، آرزوی فارغ التحصیلان این رشته است. 

فارغ التحصیل رشته ادبیات نمایشی میتواند در سمت های گوناگونی کار کند که نظیر کارشناس و منتقد تئاتر و سینما و نوشتن مقالات برای مجلات است و یا این رشته را در دانشگاه و موسسات اموزشی به علاقه مندان دیگر، اموزش دهد. از این رو برای رسیدن به تمامی این مراتب، باید از توانایی ها و استعداد کافی برخوردار باشید و تمامی این عوامل را در کنار دروس تئوری بکار گیرید.

دروس رشته ادبیات نمایشی,بازار کار رشته ادبیات نمایشی رشته ادبیات نمایشی نیاز به افراد با ذهن خلاق و پویا دارد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش
X