پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۶۳

معرفی کامل رشته ادبیات نمایشی

رشته ادبیات نمایشی,معرفی رشته ادبیات نمایشی,هدف رشته ادبیات نمایشی ادبیات نمایشی واسطه ادبیات و صحنه نمایش است و رویکردی ادبی - نمایشی دارد
یکی از بخش های اصلی و پایه ای هنرهای نمایشی، رشته ادبیات نمایشی نام دارد که به اصول و قواعد فنی و شیوه های نگارش متون دراماتیک و سنت ها و تاریخ ادبیات نمایشی در ایران و جهان می پردازد. در این مطلب از سرپوش با رشته ادبیات نمایشی آشنا خواهید شد.

رشته ادبیات نمایشی

رشته ادبیات نمایشی در زیر مجموعه ی کنکور هنر قرار دارد و داوطلبان متقاضی شرکت در کنکور هنر می توانند آن را انتخاب کنند. هر ساله تدریس رشته ادبیات نمایشی در دانشگاه های دولتی روزانه و پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد، امکانپذیر است. رشته ادبیات نمایشی به صورت غیر متمرکز، اقدام به پذیرش دانشجوی خلاق، مبتکر و علاقه مند به این رشته میکند.

هدف رشته ادبیات نمایشی

رشته ادبیات نمایشی با این هدف بوجود آمد تا متخصصانی را تربیت کند که می توانند در حوزه ی فرهنگ فارسی، انواع متن های نمایشی را نگارش کنند و از توانایی کافی در حوزه ی نقد، بررسی و پژوهش برخوردار شوند.

توانایی های دانشجویان رشته ادبیات نمایشی در طول تحصیل

دانشجویان رشته ادبیات نمایشی می توانند در طول تحصیل، متون نمایشی و دراماتیک بنویسند و پس از یادگیری اصول و فنون نگارش متن های نمایشی، در این حوزه تحقیق و پژوهش کنند.

گرایشات رشته ادبیات نمایشی

فارغ التحصیلان رشته ادبیات نمایشی میتوانند در ازمون ورودی جامع مجموعه رشته های هنرهای نمایشی و سینمایی شرکت کنند. در ادامه با این رشته ها اشنا شوید:

- کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی

- کارشناسی ارشد سینما

- کارشناسی ارشد کارگردانی نمایش

- کارشناسی ارشد کارگردانی سینما

- کارشناسی ارشد تولید سیما( دانشکده صدا و سیما)

- کارشناسی ارشد تهیه کنندگی

کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی در میان رشته های مذکور، مرتبط ترین رشته برای ادامه تحصیل است و به شکل قابل توجهی ، موجب افزایش بار علمی و تجربی این نویسندگان میشود.

رشته ادبیات نمایشی,گرایشات رشته ادبیات نمایشی,دروس رشته ادبیات نمایشی هدف رشته ی ادبیات نمایشی تربیت نویسندگانی است که مهارت نوشتن انواع متون نمایشی را دارند

کدام دروس دوره ی دبیرستان در رشته ادبیات نمایشی کاربرد بیشتری دارند؟

داشتن اطلاعات عمومی بالا برای نویسنده شدن در هر حوزه ای الزامیست. بنابراین بعضی از دروس عمومی نظیر روانشناسی، تاریخ، شناخت اقوام، تاریخ هنر ایران و جهان در نویسندگی تأثير به سزایی دارد. البته هر نویسنده ی توانا باید در رشته ادبیات و اصول نگارشی فارسی، قوی باشد؛ بدین دلیل که رشته ادبیات و اصول نگارشی فارسی، پایه و اساس نویسندگی به زبان فارسی است.

آشنایی با دروس رشته ادبیات نمایشی 

کلیه ی دروس رشته ادبیات نمایشی درطول تحصیل، شامل ۲۱ واحد دروس عمومی، ۲۲ واحد دروس پایه، ۱۹ واحد دروس اصلی، ۷۴ واحد دروس تخصصی، ۴ واحد دروس اختیاری می باشد. از دروس پایه ی این رشته می توان به اصول و مبانی ارتباطات، اشنایی با تاریخ ادبیات کهن و معاصر ایران، شناخت موسیقی، جامعه شناسی عمومی، روش تحقیق و تدوین پروژه، اشنایی با تاریخ ادبیات کهن و معاصر جهان، فرهنگ و ادبیات عامه، تمثیل شناسی، جامعه شناسی هنر، فلسفه مقدماتی شرق و فلسفه مقدماتی غرب اشاره کرد. 

دروسی نظیر واحدهای  بنیاد نمایش در غرب و شرق، مبانی نمایش عروسکی، تاریخ نمایش در ایران، مبانی کارگردانی، مبانی طراحی صحنه، مبانی بازیگری، مبانی ادبیات نمایشی، تاریخ نمایش در جهان و بررسی تطبیقی نظریه های نمایش شرق و غرب از دروس اصلی رشته ادبیات نمایشی به شمار می رود. 

دروس تخصصی رشته ادبیات نمایشی، شامل ادبیات نمایشی در شرق ۱ و ۲، اصول و فنون نمایشنامه نویسی ۱ و ۲، ادبیات نمایش کلاسیک در اروپا ۱ و ۲، داستان نویسی ۱ و ۲، مکتب های ادبی ۱ و ۲، اسطوره و نمایش، فیلمنامه نویسی، ادبیلت نمایش در ایران ۱ و ۲، کارگاه نمایشنامه نویسی، ادبیات نمایشی معاصر اروپا ۱ و ۲ و ۳، تحلیل نمایشنامه ۱ و ۲، نقد در ادب نمایشی ۱ و ۲، بررسی متون فارسی از منظر نمایش ۱ و ۲، نمایشنامه نویسی برای رادیو، تاریخ ادبیات نمایشی در امریکا، کارگاه نمایشنامه نویسی ۳ و ۴، نمایشنامه نویسی برای تلویزیون، دیدن و تحلیل نمایش و پروژه است. 

امکان ادامه تحصیل در رشته ادبیات نمایشی در مقاطع بالاتر در ایران

امکان ادامه ی تحصیل در رشته ادبیات نمایشی در ایران، صرفا در مقطع کارشناسی ارشد، امکانپذیر است و دانشجویان نمیتوانند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

رتبه لازم برای قبولی در رشته ادبیات نمایشی

تصور مشاوران تحصیلی برای رتبه قبولی در دانشگاه دولتی روزانه در رشته ادبیات نمایشی اینست که اگر داوطلبان، ۵۰ درصد نمره را به دست آورند و یا نیمی از سوالات عمومی خود را پاسخ درست دهند، با چنین شرایطی امکان قبولی آن ها محرز و قطعیست.

بازار کار رشته ادبیات نمایشی,معرفی رشته ادبیات نمایشی,هدف رشته ادبیات نمایشی رشته ادبیات نمایشی ، از جمله رشته های پر طرفدار کنکور هنر است

ادبیات فارسی از مهمترین دروسی محسوب میشود که باید برای قبولی در رشته ادبیات نمایشی در دانشگاه روزانه به آن توجه شود. اگر داوطلب بتواند ۵۵٪ تست ها را به صورت صحیح بزند تا حدود زیادی در این رشته قبول میشود.

توجه کنید که امکان تغيير در این درصد ها بنابر شرایط دانشگاهی و ظرفیت هر رشته به نسبت مناطق مختلف وجود دارد ولی اگر دانشجو بتواند در دروس عمومی، درصدهای بالا کسب کند؛ تضمین کننده رسیدن به هدف و قبولی در این رشته است.

بررسی بازار کار رشته ادبیات نمایشی

مهم ترین عامل برای ورود فارغ التحصیل رشته ادبیات نمایشی به بازار کار اینست که مهارت های لازم برای نویسندگی را در دوران تحصیل خود، کسب کند و برای فعالیت در دنیای ادبیات نمایشی، علم کافی داشته باشد.

فارغ التحصیل رشته ادبیات نمایشی، مجوز فعالیت در تئاتر، سینما، صدا و سیما، نمایش خانگی و آنلاین در نقش نویسنده را دارد که موفق شدن در این مسیر، آرزوی فارغ التحصیلان این رشته است. 

فارغ التحصیل رشته ادبیات نمایشی میتواند در سمت های گوناگونی کار کند که نظیر کارشناس و منتقد تئاتر و سینما و نوشتن مقالات برای مجلات است و یا این رشته را در دانشگاه و موسسات اموزشی به علاقه مندان دیگر، اموزش دهد. از این رو برای رسیدن به تمامی این مراتب، باید از توانایی ها و استعداد کافی برخوردار باشید و تمامی این عوامل را در کنار دروس تئوری بکار گیرید.

دروس رشته ادبیات نمایشی,بازار کار رشته ادبیات نمایشی رشته ادبیات نمایشی نیاز به افراد با ذهن خلاق و پویا دارد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش