یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
۱۸:۱۹ - ۲۲ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۶۲۱۸
کتاب، شعر و ادب

تشریح جزئیات مراسم انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی

نشست جایزه ادبیات نمایشی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
دبیر هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران اعلام کرد: اگر شرایط برای برگزاری هر دوسال یک بار این رویداد به صورت مناسب فراهم نشود، احتمالا در سال‌های آینده فقط به داوری و اعلام اسامی برگزیده‌ها بسنده خواهد شد.

به گزارش ایسنا طبق خبر رسیده، نشست خبری هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران، صبح چهارشنبه ۲۲ آذرماه، با حضور بهزاد صدیقی، دبیر این دوره و سلما سلامتی دبیر اجرایی آن در خانه تئاتر برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست سلما سلامتی ـ عضو هیئت‌مدیره کانون نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر و دبیر اجرایی هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران ـ با اشاره به اینکه فراخوان این دوره پس از چهار سال تعطیلی، در اسفند ۹۵ منتشر شد، گفت: به علت تعطیلی چهار ساله، تعداد آثار دریافتی در حوزه نمایشنامه تالیفی بالا بود و داوری آن به دو مرحله تقسیم شد. در مرحله اول صحرا رمضانیان، روزبه حسینی و ابراهیم پشت‌کوهی از میان ۴۸۷ اثر دریافتی، ۳۰ اثر را انتخاب کردند و  ما گمان می‌کردیم در شهریور شاهد برگزاری اختتامیه خواهیم بود اما داوران این بخش درخواست مهلت بیشتری برای خواندن متون داشتند و برای این کار دو ماه به آن‌ها فرصت داده شد.

 

او افزود: ۳۰ نمایشنامه انتخاب شده در مرحله اول به فرهاد توحیدی، حسین پاکدل و ناهید طباطبایی تحویل داده شد که کاندیداها و برگزیدگان خود را مشخص کردند و در اختتامیه هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران که شنبه ۲۵ آذر برگزار خواهد شد، حاصل آن را اعلام می‌کنند. 

 

دبیر اجرایی این رویداد در بخشی دیگر در مورد میزان بودجه هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران گفت: تامین بودجه چالشی جدی و اساسی برای همه ماست. برآورد ما که شامل دستمزد هیئت‌داوران و جوایز برگزیدگان هم می‌شود ۶۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که مرکز ارتباطات بین‌الملل شهرداری تهران، دفتر توسعه هنرهای معاصر و مرکز هنرهای نمایشی هر کدام قول تامین بخشی از آن را دادند ولی تا این لحظه که تنها سه روز تا برگزاری جشن مانده است قول کتبی مرکز هنرهای نمایشی به ما در این خصوص عملی نشده و مبلغی را که قولش از طرف مهدی شفیعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی داده شد دریافت نکرده‌ایم.

 

سلامتی در مورد چرایی عدم اعلام نام کاندیداها در بخش نمایشنامه ترجمه شده و نمایشنامه تالیفی برخلاف بخش پژوهش‌های تالیفی و ترجمه شده که اسامی‌شان اعلام شد، هم گفت: قرار دبیرخانه بر این بوده که کاندیداها در هیچ بخشی اعلام نشوند تا همه شرکت‌کنندگان خود را کاندیدا بدانند و در مراسم اختتامیه حضور داشته باشند، منهای کاندیداهای بخش پژوهش و در بخش پژوهش هم به علت مهجور بودن این بخش و تاکید بیشتر بر اهمیت آن این اقدام صورت گرفت.

 

سپس بهزاد صدیقی‌ ـ دبیر هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران ـ گفت: در دوره هفتم که سال ۹۲ برگزار شد شورای سیاستگذاری وقت و هیئت‌مدیره کانون نمایشنامه‌نویسانِ وقت، تصمیم گرفتند آیین‌نامه انتخاب آثار را بازبینی کنند و با توجه به این که شرایط چاپ نمایشنامه بسیار سخت است و هر ناشری حاضر به چاپ نمایشنامه نیست و تمرکز این جایزه نیز بر آثار چاپ شده است، آن را از رویدادی سالانه به اتفاقی دوسالانه تغییر دهند. اما مجموع شرایط و مخصوصا شرایط مالی به گونه‌ای پیش رفت که عدم برگزاری فراتر از دو سال شد و کاری که ما می‌توانستیم بکنیم این بود که اجازه ندهیم بیش از چهار سال شود.

 

او در مورد برگزارکنندگان دوره هشتم ادامه داد: شورای سیاستگذاری هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی متشکل است از هیئت‌مدیره وقت کانون نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر به علاوه دو نفر که به دعوت هیئت‌مدیره به این جمع اضافه شدند. این دو نفر قطب‌الدین صادقی و کوروش نریمانی‌ هستند که به جمع هیئت‌مدیره پیوستند. اعضای هیئت‌مدیره نیز عبارتند از محمدامیر یاراحمدی رئیس هیئت‌مدیره، سلما سلامتی، جواد عاطفه، آندرانیک خچومیان و من به عنوان نایب‌رئیس هیئت‌مدیره و دبیر هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران.

 

صدیقی در ادامه با ارائه آماری از آثار رسیده به دبیرخانه هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران بیان کرد: در بخش نمایشنامه‌های ترجمه شده مجموع آثار رسیده ۲۳۷ اثر، تعداد مترجمان زن ۴۵ نفر و تعداد آثار ترجمه شده توسط زنان ۷۶ اثر بود که ۶ اثر را به صورت مشترک با مردان ترجمه کرده بودند. پرکارترین مترجمان زن بیتا دارابی با هشت اثر و نورا موسوی‌نیا با شش اثر و پرکارترین مترجمان  مرد داوود رشیدی با هشت اثر، عباس‌علی عزتی با هشت اثر، علیرضا کوشک‌جلالی با هفت اثر، محمدرضا خاکی با هفت اثر و اصغر نوری با شش اثر بودند. ناشران فعال در ترجمه نمایشنامه نیز افراز با ۹۵ اثر، دیبایه با ۲۰ اثر، بیدگل با ۱۸ اثر، نی با ۱۶ اثر و پارسه با ۱۲ اثر  و تعداد کل ناشران در حوزه ترجمه نمایشنامه ۲۲ ناشر تهرانی و سه ناشر شهرستانی‌ هستند.  

 

صدیقی ادامه داد:در بخش نمایشنامه‌های تالیفی نیز مجموع آثار رسیده ۴۸۷ اثر در ۲۶۰ مجلد به دبیرخانه رسید. تعداد نمایشنامه‌نویسان زن ۴۸ نفر و تعداد نمایشنامه‌های نوشته شده توسط زنان ۹۴ اثر، تعداد نمایشنامه‌نویسان مرد ۱۵۰ نفر و تعداد نمایشنامه‌های نوشته شده توسط مردان ۳۹۳ اثر بود. تعداد ناشران نمایشنامه‌های تالیفی نیز ۶۲ ناشر بود که ۵۱ ناشر تهرانی و ۱۱ ناشر شهرستانی بودند. ناشران فعال در چاپ نمایشنامه‌های تالیفی نیز عبارت بودند از نیستان با ۷۲ اثر، افراز با ۵۹ اثر، انتشارات نمایش با ۵۳ اثر و نشر روزبهان با ۲۴ اثر و ناشران فعال شهرستانی در زمینه چاپ نمایشنامه‌های تالیفی بوتیمار با ۲۲ اثر، سام آرام با ۱۰ اثر، نشر عنوان با شش اثر و بوتا نشر ارومیه با شش اثر فعال‌ترین بودند.

 

بهزاد صدیقی در پایان گفت: این آخرین دوره‌ای خواهد بود که خود من به عنوان دبیر در انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی حضور خواهم داشت و امیدوارم در دوره‌های بعد دوستان دیگری بتوانند شرایط بهتری را فراهم کنند. امیدوارم بشود روند برگزاری دوره‌های انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران را به صورت دوسالانه ادامه داد و گمان می‌کنم اگر این اتفاق نیفتد ناچار می‌شویم صرفا به داوری آثار و اعلام اسامی کاندیداها و برگزیدگان بدون برگزاری مراسم و اهدای جوایز بسنده کنیم.

 

براساس این گزارش، مراسم اختتامیه هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران روز شنبه ۲۵ آذر ساعت ۱۸ در آمفی‌تئاتر بوستان گفت‌وگو برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش