یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۸۰

راهنمای تحصیل در جمهوری چک

راهنمای تحصیل در جمهوری چکجمهوری چک دارای یک سیستم آموزش عالی سه سطحی در سطح لیسانس، فوق لیسانس و دکتری است
بیش از ۷۰ مؤسسه اموزش عالی در ۲۰ شهر این کشور برای اپلای تاسیس شده که دوره های کوتاه مدت و بلند مدت تحصیلی را فراهم کرده است. بخشی از رشته های تحصیلی کشور چک، رشته های سنتی میباشد که از آن ها می توان به طراحی دوخت، طراحی جواهرات و بدلیجات و طراحی برای صنایع دستی اشاره کرد.

راهنمای تحصیل در جمهوری چک

یکی از کشور های اروپای مرکزی که از اعضای اتحادیه اروپا به شمار میرود جمهوری چک می باشد. زمان بوجود آمدن کشور چک در ادامه تقسیم کشور چکسلواکی سابق در سال ۱۹۹۳ بود. شهر پراگ به عنوان پایتخت این کشور محسوب میشود که پر جمعیت ترین شهر این کشور است. کرونا نام واحد پولی این کشور می باشد.

مقاطع تحصیلی در جمهوری چک

جمهوری چک با بهره گیری از سیستم انتقال اعتبار اروپا در سه سطح لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، یک سیستم اموزش عالی سه سطحی دارد. البته در این سیستم ۳ سطحی استثنا نیز وجود دارد که تحصیل در جمهوری چک، شامل دوره های تمام وقت ۵ یا ۶ ساله می شود.

> تحصیل در مدارس چک:

مقطع پیش دبستانی، نخستین مقطع تحصیلی مدارس جمهوری چک می باشد و در ادامه با تحصیلات ابتدایی و دبیرستان نیز ادامه پیدا می کند. طول دوره ی تحصیل در مدارس چک، حدود ۱۲ سال میباشد و دانش آموزان ۶ ساله مجوز تحصیل در مدارس این کشور را دارند.

برطبق سیستم نمره دهی در مدارس جمهوری چک، ۱ بهترین نمره و ۵ بدترین نمره میباشد و کاربرد این سیستم برای ارزیابی کار دانش آموزان این کشور است.

این دوره اموزشی ۱۲ ساله متشکل از دو دوره ابتدایی و نیمه متوسطه میباشد و سیستم نمره دهی در دوره نیمه متوسطه که همانند دوره راهنمایی در ایران است به صورت ۶ تا ۹ می باشد.

مدت زمان تحصیل در چک در دوره دبیرستان یا متوسطه، ۴ سال میباشد و برطبق سیستم نمره دهی، دانش آموزانی قبول می شوند که توانایی کسب نمره ۱۰ از نمره ۱۳ را داشته باشند.

شرایط تحصیل در جمهوری چک چگونه استتحصیل دکترا در چک معمولا ۳ الی ۵ سال مخصوص دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد

> تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی:

تحصیل در جمهوری چک در مقطع لیسانس بعنوان نخستین سطح اموزش عالی، حدود ۳ تا ۴ سال، طول میکشد. متقاضیان تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی باید در روند گرفتن ویزای تحصیلی از سفارت، گپ تحصیلی داشته باشند. از این رو متقاضیان می توانند از سنین ۱۸ تا ۲۳ سالگی ویزای تحصیلی خود را در مقطع کارشناسی بگیرند. ارایه نمره زبان آیلتس با نمره ۶ به منظور تحصیل در دانشگاه های چک به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی، الزامیست اما متقاضیانی که میخواهند بدون مدرک زبان  در چک، تحصیل کنند و نمره زبان لازم را کسب نکرده اند، می توانند قبل از ورود به دانشگاه، با ثبت نام در کالج زبان یک ساله مهارت های لازم در زبان انگلیسی را به دست آورند. 

> تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد:

مدت زمان تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان دومین سطح اموزش عالی، براساس اموزش محور یا پژوهش محور بودن، تعيين میشود؛ به این صورت که دوره های اموزش محور بمدت ۱ تا ۳ سال و دوره های پژوهش محور بمدت ۴ تا ۶ سال طول میکشد. در نظر داشته باشید که داشتن گپ تحصیلی در روند گرفتن ویزای تحصیلی در این مقطع نیز اهمیت به سزایی دارد. همچنین ارایه نمره زبان آیلتس با نمره ۶.۵ برای تحصیل در دانشگاه های چک به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد، مورد لازم است.

> تحصیل مقطع دکترا در چک:

طول دوره ی تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکترا حدود ۳ الی ۵ سال، زمان میبرد. دانشجویان به انجام کارهای تحقیقاتی در این مقطع می پردازند و نهایتا ملزم به ارائه پایان نامه و چاپ آن هستند. زبان تحصیل در چک به انگلیسی و چکی می باشد و یکی از شروط تحصیل در این مقطع، ارائه مدرک آیلتس ۷ یا معادل آن است.

سیستم اموزشی در این مقطع تحصیلی بر پایه تحقیق و توسعه بوجود آمده است؛ به همین خاطر، تمامی دانشجویان، ملزم به ارائه پایان نامه متناسب با رشته تحصیلی خود هستند و باید در مقابل اساتید دانشگاه های جمهوری چک از آن دفاع کنند.

کار دانشجویی در جمهوری چک

دانشجویان محصل در جمهوری چک میتوانند به کار پاره وقت در حین تحصیل نیز مشغول شوند. دانشجویان اتحادیه اروپا نیازی به دریافت اجازه کار ندارند و مجوز انجام به کار پاره وقت در حین تحصیل را دارند. سایر دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا در حین تحصیل میتوانند بمدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند، اما کارفرما باید به شهرداری منطقه چنین موضوعی را اطلاع رسانی کند. دانشجویان جویای کار در این کشور در صورت آشنایی به زبان چکی، شانس کاریابی بیشتری خواهند داشت.

کار دانشجویی در جمهوری چکتحصیل در مدارس جمهوری چک معمولا با پیش دبستانی شروع می شود

تحصیل دندانپزشکی در چک و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در چک

تحصیل در جمهوری چک در رشته دندانپزشکی ۳ الی ۴ سال زمان میبرد و گاهی اوقات به دلیل سختی این رشته، ۶سال طول میکشد. شما برای ورود به تخصص دندانپزشکی در کشور چک باید حتما یک دوره پیش نیاز را بگذرانید و در ازمون های مشخصی نیز شرکت کنید.

از رشته های پول ساز در کشور چک می توان به رشته دندانپزشکی اشاره کرد که شرایط تحصیل خوبی در بسیاری از دانشگاه های معتبر این کشور دارد. شرایط آزمون دندانپزشکی در کشور چک به این صورتست که فرد باید با گذراندن یک دوره عملی، ذرصورت داشتن شرایط خوب در ازمون های بعدی نیز شرکت نماید.

بررسی ویزای همراه جمهوری چک

امکان ویزای همراه در زمینه اعزام دانشجو به جمهوری چک، اهمیت بسیار زیادی برای دانشجویان متاهل دارد. افراد خارج از اتحادیه اروپا باید برای اقامت اعضای خانواده خود از ویزای همراه استفاده کنند. اعضای خانواده دانشجو که مجوز درخواست بعنوان همراه ویزای دانشجویی چک را دارند، شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشند. اعضای خانواده دانشجو باید درخواست خود را برای ویزای همراه به سفارت یا کنسولگری ارائه دهند یا این که از ویزای توریستی استفاده کنند. البته ویزای توریستی، مدت زمان محدودی دارد.

اقامت پس از تحصیل در جمهوری چک

اقامت پس از تحصیل در جمهوری چک با سایر کشور های اروپایی، مشابه است و تمامی دانشجویان فارغ التحصیل، در صورتی که موفق به کشف کار در این کشور شوند؛ مجوز تبدیل ویزای تحصیلی جمهوری چک به ویزای کار جمهوری چک را دارند و به این ترتیب اقامت جمهوری چک را می گیرند. سرمایه گذاری در جمهوری چک، از راه‌های دیگر کسب اقامت جمهوری چک به شمار می رود.

افراد دارای شرایط مالی مناسب برای اخذ اقامت پس از تحصیل در چک باید در این کشور، سرمایه گذاری کنند و شرکتی را به ثبت برسانند.

مقاطع تحصیلی در جمهوری چکجمهوری چک یکی از کشور های اروپای مرکزی و همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپاست

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش