شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۸۰

راهنمای تحصیل در جمهوری چک

راهنمای تحصیل در جمهوری چکجمهوری چک دارای یک سیستم آموزش عالی سه سطحی در سطح لیسانس، فوق لیسانس و دکتری است
بیش از ۷۰ مؤسسه اموزش عالی در ۲۰ شهر این کشور برای اپلای تاسیس شده که دوره های کوتاه مدت و بلند مدت تحصیلی را فراهم کرده است. بخشی از رشته های تحصیلی کشور چک، رشته های سنتی میباشد که از آن ها می توان به طراحی دوخت، طراحی جواهرات و بدلیجات و طراحی برای صنایع دستی اشاره کرد.

راهنمای تحصیل در جمهوری چک

یکی از کشور های اروپای مرکزی که از اعضای اتحادیه اروپا به شمار میرود جمهوری چک می باشد. زمان بوجود آمدن کشور چک در ادامه تقسیم کشور چکسلواکی سابق در سال ۱۹۹۳ بود. شهر پراگ به عنوان پایتخت این کشور محسوب میشود که پر جمعیت ترین شهر این کشور است. کرونا نام واحد پولی این کشور می باشد.

مقاطع تحصیلی در جمهوری چک

جمهوری چک با بهره گیری از سیستم انتقال اعتبار اروپا در سه سطح لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، یک سیستم اموزش عالی سه سطحی دارد. البته در این سیستم ۳ سطحی استثنا نیز وجود دارد که تحصیل در جمهوری چک، شامل دوره های تمام وقت ۵ یا ۶ ساله می شود.

> تحصیل در مدارس چک:

مقطع پیش دبستانی، نخستین مقطع تحصیلی مدارس جمهوری چک می باشد و در ادامه با تحصیلات ابتدایی و دبیرستان نیز ادامه پیدا می کند. طول دوره ی تحصیل در مدارس چک، حدود ۱۲ سال میباشد و دانش آموزان ۶ ساله مجوز تحصیل در مدارس این کشور را دارند.

برطبق سیستم نمره دهی در مدارس جمهوری چک، ۱ بهترین نمره و ۵ بدترین نمره میباشد و کاربرد این سیستم برای ارزیابی کار دانش آموزان این کشور است.

این دوره اموزشی ۱۲ ساله متشکل از دو دوره ابتدایی و نیمه متوسطه میباشد و سیستم نمره دهی در دوره نیمه متوسطه که همانند دوره راهنمایی در ایران است به صورت ۶ تا ۹ می باشد.

مدت زمان تحصیل در چک در دوره دبیرستان یا متوسطه، ۴ سال میباشد و برطبق سیستم نمره دهی، دانش آموزانی قبول می شوند که توانایی کسب نمره ۱۰ از نمره ۱۳ را داشته باشند.

شرایط تحصیل در جمهوری چک چگونه استتحصیل دکترا در چک معمولا ۳ الی ۵ سال مخصوص دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد

> تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی:

تحصیل در جمهوری چک در مقطع لیسانس بعنوان نخستین سطح اموزش عالی، حدود ۳ تا ۴ سال، طول میکشد. متقاضیان تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی باید در روند گرفتن ویزای تحصیلی از سفارت، گپ تحصیلی داشته باشند. از این رو متقاضیان می توانند از سنین ۱۸ تا ۲۳ سالگی ویزای تحصیلی خود را در مقطع کارشناسی بگیرند. ارایه نمره زبان آیلتس با نمره ۶ به منظور تحصیل در دانشگاه های چک به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی، الزامیست اما متقاضیانی که میخواهند بدون مدرک زبان  در چک، تحصیل کنند و نمره زبان لازم را کسب نکرده اند، می توانند قبل از ورود به دانشگاه، با ثبت نام در کالج زبان یک ساله مهارت های لازم در زبان انگلیسی را به دست آورند. 

> تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد:

مدت زمان تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان دومین سطح اموزش عالی، براساس اموزش محور یا پژوهش محور بودن، تعيين میشود؛ به این صورت که دوره های اموزش محور بمدت ۱ تا ۳ سال و دوره های پژوهش محور بمدت ۴ تا ۶ سال طول میکشد. در نظر داشته باشید که داشتن گپ تحصیلی در روند گرفتن ویزای تحصیلی در این مقطع نیز اهمیت به سزایی دارد. همچنین ارایه نمره زبان آیلتس با نمره ۶.۵ برای تحصیل در دانشگاه های چک به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد، مورد لازم است.

> تحصیل مقطع دکترا در چک:

طول دوره ی تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکترا حدود ۳ الی ۵ سال، زمان میبرد. دانشجویان به انجام کارهای تحقیقاتی در این مقطع می پردازند و نهایتا ملزم به ارائه پایان نامه و چاپ آن هستند. زبان تحصیل در چک به انگلیسی و چکی می باشد و یکی از شروط تحصیل در این مقطع، ارائه مدرک آیلتس ۷ یا معادل آن است.

سیستم اموزشی در این مقطع تحصیلی بر پایه تحقیق و توسعه بوجود آمده است؛ به همین خاطر، تمامی دانشجویان، ملزم به ارائه پایان نامه متناسب با رشته تحصیلی خود هستند و باید در مقابل اساتید دانشگاه های جمهوری چک از آن دفاع کنند.

کار دانشجویی در جمهوری چک

دانشجویان محصل در جمهوری چک میتوانند به کار پاره وقت در حین تحصیل نیز مشغول شوند. دانشجویان اتحادیه اروپا نیازی به دریافت اجازه کار ندارند و مجوز انجام به کار پاره وقت در حین تحصیل را دارند. سایر دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا در حین تحصیل میتوانند بمدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند، اما کارفرما باید به شهرداری منطقه چنین موضوعی را اطلاع رسانی کند. دانشجویان جویای کار در این کشور در صورت آشنایی به زبان چکی، شانس کاریابی بیشتری خواهند داشت.

کار دانشجویی در جمهوری چکتحصیل در مدارس جمهوری چک معمولا با پیش دبستانی شروع می شود

تحصیل دندانپزشکی در چک و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در چک

تحصیل در جمهوری چک در رشته دندانپزشکی ۳ الی ۴ سال زمان میبرد و گاهی اوقات به دلیل سختی این رشته، ۶سال طول میکشد. شما برای ورود به تخصص دندانپزشکی در کشور چک باید حتما یک دوره پیش نیاز را بگذرانید و در ازمون های مشخصی نیز شرکت کنید.

از رشته های پول ساز در کشور چک می توان به رشته دندانپزشکی اشاره کرد که شرایط تحصیل خوبی در بسیاری از دانشگاه های معتبر این کشور دارد. شرایط آزمون دندانپزشکی در کشور چک به این صورتست که فرد باید با گذراندن یک دوره عملی، ذرصورت داشتن شرایط خوب در ازمون های بعدی نیز شرکت نماید.

بررسی ویزای همراه جمهوری چک

امکان ویزای همراه در زمینه اعزام دانشجو به جمهوری چک، اهمیت بسیار زیادی برای دانشجویان متاهل دارد. افراد خارج از اتحادیه اروپا باید برای اقامت اعضای خانواده خود از ویزای همراه استفاده کنند. اعضای خانواده دانشجو که مجوز درخواست بعنوان همراه ویزای دانشجویی چک را دارند، شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشند. اعضای خانواده دانشجو باید درخواست خود را برای ویزای همراه به سفارت یا کنسولگری ارائه دهند یا این که از ویزای توریستی استفاده کنند. البته ویزای توریستی، مدت زمان محدودی دارد.

اقامت پس از تحصیل در جمهوری چک

اقامت پس از تحصیل در جمهوری چک با سایر کشور های اروپایی، مشابه است و تمامی دانشجویان فارغ التحصیل، در صورتی که موفق به کشف کار در این کشور شوند؛ مجوز تبدیل ویزای تحصیلی جمهوری چک به ویزای کار جمهوری چک را دارند و به این ترتیب اقامت جمهوری چک را می گیرند. سرمایه گذاری در جمهوری چک، از راه‌های دیگر کسب اقامت جمهوری چک به شمار می رود.

افراد دارای شرایط مالی مناسب برای اخذ اقامت پس از تحصیل در چک باید در این کشور، سرمایه گذاری کنند و شرکتی را به ثبت برسانند.

مقاطع تحصیلی در جمهوری چکجمهوری چک یکی از کشور های اروپای مرکزی و همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپاست

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش