یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۴۶ - ۲۹ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۲۸۶۷
سرپوش فوتبالی

بازگشت «لک» به تنظیمات کارخانه؛ دروازه‌بان پرسپولیس به رفتارهای سابقش رجعت کرد!

حامد لک,دروازه‌بان پرسپولیس
مهم‌ترین سؤالی که بسیاری از هواداران پرسپولیس و هر ناظر فوتبالی این روزها مطرح می‌کند، این است که چرا حامد لک بعد از کارنامه درخشانی که فصل پیش بر جای نهاد، امسال این همه لرزان ظاهر شده و هیچ نشانی از اقتدار آن ایام ندارد.

به گزارش ایران ورزشی، لک فصل پیش فقط ۱۴ گل خورد و در ۲۹ بازی از ۳۰ مسابقه لیگی سرخ‌ها درون دروازه ایستاد. کلین‌شیت کردن در ۱۷ مسابقه که برابر با رکورد قبلی لیگ در این زمینه بود (و آن مورد را نیز پرسپولیس البته در دوره حضور علیرضا بیرانوند به ثبت رسانده بود) سبب شد پرسپولیس در رقابت پایاپای خود با سپاهان در صدر جدول لیگ برتر فوتبال کشور، یک بار دیگر به قهرمانی برسد و اگر لک آن نمایش‌های فوق‌العاده را نداشت و به روند پولادین شدن خط دفاعی تیمش شدت بیشتری نمی‌بخشید، بعید بود که سرخ‌ها پنجمین عنوان اولی متوالی‌شان را دشت کنند و سپاهان را از نقطه نخست دور نگه دارند. شدت این گمانه‌زنی و صحت آن زمانی بیشتر جلوه می‌کند که در نظر بگیریم طلایی‌های اصفهان در فصل گذشته ۶۵ امتیاز اندوختند که در هر فصل دیگری می‌توانست برای تصاحب کاپ قهرمانی کفایت کند اما نه در آن فصل خاص که قرمزها با همت فراوان مدافعان و مساعی لک ۶۷ پوئن اندوختند.

خاطرهای مشوش

حامد لک اما امسال فرد دیگری است. او به لحاظ فنی در دو سه دیدار اول از لیگ بیست و یکم طوری لرزید که مربیان ترجیح دادند در دو دیدار متوالی بوژیدار رادوشویچ کروات را که همیشه با قرمزها مشکل مالی داشته است، درون دروازه بگذارند. کار وقتی خراب‌تر شد که عده‌ای گفتند دلیل بیرون ماندن لک از آن مسابقه‌ها فقط فنی نبوده است و به این ترتیب مشخص شد که وی حرف‌شنوی فصل پیش‌اش را هم که بانی یک تحول بزرگ رفتاری در وی بود، از دست داده و یک بار دیگر مانند دوران قبل از قرمزپوش شدنش راه دلخواه خود را می‌رود و رفتارهایی را بروز می‌دهد که نه داود فنایی مربی دروازه‌بان‌های پرسپولیس می‌پسندد و نه نفرات دیگر کادر فنی که کریم باقری از نمونه‌های روشن آن بوده و از تقابل‌های آشکارش با لک موارد متعددی در دست است و بعید است که این موارد ذهن یحیی گل‌محمدی و حمید مطهری را هم نسبت به این سنگربان مشوش نکرده باشد.

نخستین نشانه‌های رجعت

اولین نشانه‌های رجعت لک به رفتارهای مسأله‌ساز قبلی‌اش در واپسین هفته‌های لیگ قبلی رؤیت شد. موقعی که او در یکی از مسابقه‌های پرسپولیس با یک توپ جمع‌کن بینوا در کنار زمین قاطی و او را به گونه‌ای تحقیر کرد. مجازات آن رفتار می‌توانست محرومیت یکی دو جلسه‌ای لک از شرکت در مسابقات باشد اما چون سازمان لیگ بیم داشت که در آن روزهای اوج حساسیت بین این تیم و سپاهان لک را محروم و سران سرخ را عملاً وادار به رویکرد به «رادو» کند (و از این بابت امتیازات حساسی از مشت قرمزها خارج شود) سر و ته قضیه با یک محرومیت تعلیقی و به واقع با یک مجازات صوری برای سنگربان قرمزها هم آمد و او توانست در دو دیدار بسیار مهم آخر سرخ‌ها هم آنها را همراهی کند و با گل نخوردن در آن مسابقات قهرمانی دوباره پرسپولیس را محقق کند.

سهم اول در گل‌های خورده

با اینکه سران این باشگاه از صحبت صریح و مستقیم درباره مشکلات غیرفنی اخیر حامد لک امتناع ورزیده‌اند اما بسط یافتن آن از فصل پیش به فصل فعلی گویای این است که سنگربان پیشین صبا و تراکتور همان رفتارهای مسأله‌سازی را که در اواخر فصل پیش از خود بروز داده بود و در دوره پیش از الحاقش به پرسپولیس مدل‌های بسیار تندتری از آن را هم در دستور کارش داشت، یک بار دیگر به نمایش گذاشته است. محصول چنین روش‌هایی این بوده که پرسپولیس بعد از گذشت فقط ۱۰ هفته از لیگ بیست و یکم و با اینکه دو سوم از این مسابقات باقی مانده، هشت بار دروازه‌اش فرو ریخته و هر چیزی را از خود بروز داده الا یک نمایش و رفتار توأم با اطمینان را درون دروازه‌اش. شاید گل هشتم خورده قرمزها همان پنالتی بحث‌برانگیز و نابه‌جایی باشد که داور دیدار اخیر آنان با پیکان بر علیه لک اعلام کرد (به نظر می‌رسید که مهاجم پیکان روی لک خطا کرده و قضیه کاملاً بر عکس تصور داور بوده است) اما در مورد سایر گل‌های خورده لک شکی از این دست وجود ندارد و به رغم قصورها و اشتباهات آشکار خط دفاعی، لرزش‌ها و اشتباهات او سهم محسوسی را در آن گل‌ها داشته است. لک حتی در صحنه‌ای از بازی اخیر قرمزها با صنعت نفت روی پاس رو به عقب مدافع خودی چنان ضعیف عمل کرد که توپ از زیر پایش خارج شد و در پشت سرش به حرکت درآمد و کم مانده بود که وارد دروازه خالی شود و اگر چنین نشد، به سبب اقبال بلندش بود که توپ به پایه تیر دروازه خورد و به سمت بیرون سوق یافت. رادوشویچ هم در مواردی که جای لک فاقد تمرکز و فاقد انضباط را گرفت، لغزش داشت و او هم گل خورد اما این لک بوده که با انواع دوری جستن‌هایش از توانایی فنی و نظم رفتاری یک مدل ضعیف و رنگ و رو رفته از خودش نشان داده و به تبع آن اسباب تأسف شده است.

دوباره در دام‌های بزرگ

همه اینها را قیاس کنید با زمانی که لک تازه به پرسپولیس آمده بود. در آن زمان از وی خواسته شده بود جای علیرضا بیرانوند را درون واپسین سنگر قرمزها بگیرد و آن هم در حالی که «علی بیرو» بهترین رکوردها را از خود بر جای گذاشته و به همین سبب نیز لژیونر شده و به بلژیک رفته بود (او اینک بازیکن لیگ پرتغال است) موضوع وقتی خطیرتر و حساس‌تر می‌شد که کارنامه بد انضباطی و حاشیه‌سازی‌های مکرر لک در تیم‌های قبلی‌اش و به ‌ویژه طی دیدارهای بزرگ و پر سر و صدا با سرخابی‌ها به یاد می‌آمد که آنقدر از جانب وی حاشیه‌سازی می‌شد که هواداران این دو تیم برای تنبیه لک، از روی سکوها اشعه لیزر را توی چشم‌های او می‌تاباندند و اجازه کار آزادانه و نمایش راحت را از او می‌گرفتند. با این حال لک چنان از جانب فنایی و سایر مربیان پرسپولیس مدیریت و مهار شد که در چهار پنجم فصل گذشته آن رفتارهای بحران‌ساز هرگز از سوی وی مشاهده نشد و او بر عکس تبدیل به نماد کار و تلاش شد و همگان اذعان داشتند که او فقط روی کارش متمرکز است و با هیچ‌کس کاری ندارد و از فضای مجازی هم دوری می‌کند تا در این دام بزرگ نیفتد و بدیهی است که پیشرفت فنی محسوس و آرامش فزآینده و تغییر رفتار چشمگیرش محصول همان تغییر رویه و قدم برداشتن در مسیری تازه‌تر و کم دردسرتر بود.

امروز اما لک بیشتر شبیه به همان دروازه‌بان قبلی شده است. مردی که چون متمرکز بر کارش نیست و مسائل حاشیه‌ای هم بر او سایه انداخته، طبعاً به لحاظ فنی هم نزول آشکاری داشته و گل‌های بد و ساده‌ای می‌خورد و همانطور که قبلاً گفتیم، فقط اسباب تأسف می‌شود.

 • 17
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳۱ تیر
  جی لیگ ژاپن
  ساگان توسو - سانفرسه هیروشیما
  ۱۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  عربستان - عمان
  ۱۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  کویت - کره جنوبی
  ۱۵:۳۰
 • دوستانه
  پاتوم تایلند - دورتموند
  ۱۶:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  ایران - ژاپن
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر روسیه
  اورنبورگ - اسپارتاک
  ۱۸:۰۰
 • بسکتبال دوستانه
  فرانسه - استرالیا
  ۲۲:۳۰
 • دوشنبه ۱ مرداد
  سوپرلیگ آرژانتین
  دفنسا و جاستیسیا - بوکاجونيورز
  ۰۲:۳۰
 • دوستانه
  اینتر - پرگولتزه
  ۱۵:۳۰
 • دوستانه
  الهلال - العربی
  ۱۹:۳۰
 • دوستانه
  کوشیچه - آاس رم
  ۲۱:۰۰
 • بسکتبال دوستانه
  آمریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۲ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش