پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
۱۰:۰۴ - ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۲۳۸۸
سرپوش فوتبالی

احتمال کسر امتیاز و سقوط استقلال به دسته پایین‌تر!

کسر امتیاز از استقلال,اخبار باشگاه استقلال
موعد تسویه حساب با آندره‌آ استراماچونی سرمربی سابق استقلال فرا رسیده اشت.

آبان ماه سال ۹۹ فدراسیون جهانی فوتبال فیفا، با ارسال‌ای میل به باشگاه استقلال، حکم نهایی پرونده آندره استراماچونی سرمربی سابق ایتالیایی این باشگاه را صادر کرد که به واسطه آن استقلال به پرداخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو جهت پرداخت مطالبات این مربی ایتالیایی محکوم شد. در ادامه استقلالی‌ها پس از اعلام این حکم این پرونده را به دادگاه CAS کشاندند و در تلاش بودند تا مبلغ این مطالبات را به کمترین حد ممکن برسانند، اما درنهایت دادگاه حکمیت ورزش پس از چندین بار تعویق در صدور رأی (۵ بار)، فرجام خواهی استقلال را نپذیرفت و این دادگاه ۲۱ مرداد امسال رأی فیفا درمورد پرونده باشگاه استقلال و آندره استراماچونی را مورد تایید قرار داد.

بر همین اساس مقرر شد باشگاه استقلال با محکومیت در این پرونده که پیگیری آن را به وکلای خارجی سپرده بود، علاوه‌بر مطالبات مربی ایتالیایی، جریمه تأخیر بابت اعتراض به دادگاه CAS و حق‌الوکاله سنگینی را هم به وکلای خارجی پرداخت کند. آن زمان اعلام شد براساس رأی صادر شده، باشگاه استقلال ملزم به پرداخت مبلغی حدود یک میلیون و چهارصد هزار دلار است اما با پیگیری‌ها مشخص شد که این رقم با تاخیر تادیه (خسارت دیرکرد) و حق‌الوکاله وکلای خارجی بالغ بر یک میلیون و پانصد هزار دلار است.

بر همین اساس و طبق حکم دادگاه عالی ورزش، برطبق رای صادر شده از سوی فیفا، باشگاه استقلال ۳۰ روزکاری فرصت داشت تا این رقم را به سرمربی ایتالیایی پرداخت کند این در حالی است که اگرچه با سپری شدن این ۳۰ روز این امر محقق نشده است اما گویا هماهنگی‌های لازم درخصوص موعد پرداختی به سرمربی ایتالیایی به عمل آمده تا تبعات این اتفاق گریبان استقلال را نگیرد.

یک مدیر استقلال: مشکلی پیش نمی‌آید

در این خصوص با یکی از مدیران میانی استقلال تماس گرفتیم تا کم‌وکیف این کار را از وی جویا شود. وی در این مورد اظهار داشت: «هماهنگی‌های لازم با استراماچونی صورت گرفته و همه چیز تحت کنترل است. تامین اعتبار در این مورد به‌ عمل آمده و طبق نقشه کارها را پیش می‌بریم.»

باشگاه استقلال تا به امروز ۳ بار برای تسویه‌حساب با استراماچونی سرمربی سابق ایتالیایی این باشگاه و بسته شدن این پرونده اقدام لازم را به عمل آورده است که به دلایل مختلف این امر محقق نشده تا این امر به روزهای بعدی موکول شود.

عواقب عدم تسویه با استرا از نگاه کارشناس حقوقی

اینکه این موضوع یعنی عدم تسویه‌حساب با استراماچونی در موعد مقرر اعلام شده چه عواقبی می‌تواند داشته باشد موضوعی است که مورد پرسش از رسول باختر کارشناس حقوقی قرار گرفت. وی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: «درصورتی‌که این امر انجام نشود، استراماچونی یا وکلای وی با یک ایمیل کمیته مرتبط با این امر در فیفا را از موضوع مطلع کرده و طبیعتا پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه استقلال تا زمانی که مطالبات وی پرداخت نشود، بسته می‌شود. سرمربی ایتالیایی درواقع با مضمون این پیام که رای دادگاه عالی ورزش نیز صادر شده اما استقلالی‌ها از پرداخت مطالبات ممانعت می‌کنند فیفا را از این امر مطلع می‌کند.»

وی درباره اینکه استقلال تا پنجره زمستانی نیازی به جذب بازیکن ندارد، بنابراین می‌تواند به این شکل هم زمان بخرد یا خیر، ادامه داد: «اگر تا زمانی که در رای به‌عنوان مهلت پرداخت است، این رقم پرداخت نشود، طبق قوانین تا ۳ پنجره نقل و انتقالاتی، پنجره این باشگاه بسته می‌شود و هیچ اتفاق خاصی در این بازه زمانی نخواهد افتاد. بعد از این ۳ پنجره اگر باز هم اقدام خاصی صورت نگیرد، یک بار دیگر سرمربی ایتالیایی می‌تواند در کمیته انضباطی فیفا طرح دعوا کرده و اعلام کند که هنوز مطالباتش را دریافت نکرده که در این زمان کمیته انضباطی فیفا دوباره وارد عمل شده و علاوه‌بر جریمه نقدی باشگاه از ۵ تا ۱۰۰ هزار فرانک سوئیس، در مراتب بعدی استقلال را به کسر ۶ امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر محکوم خواهد کرد.»

باختر تاکید کرد: «همه این‌ها در حالی است که در هر زمان و مرحله‌ای اگر استقلالی‌ها مطالبات سرمربی ایتالیایی را پرداخت و در این خصوص فیفا را مطلع کنند، درصورتی‌که در فرصت ۳ روزه‌ای که فیفا برای بدهکار برای اعتراض مشخص می‌کند، اعتراضی صورت نگیرد؛ پنجره نقل و انتقالاتی باز می‌شود. درواقع تا روزی که پنجره زمستانی باز می‌شود استقلالی‌ها می‌توانند باز هم برای پرداخت مطالبات استراماچونی زمان بخرند و بعید است در این بازه زمانی نیز اتفاقی بیفتد.»

با این حال به نظر می‌رسد اراده‌ای در باشگاه استقلال وجود دارد که تا پیش از اینکه این مساله تبعات سنگینی را ایجاد کند، پرداختی به استرا در دستورکار قرار بگیرد.

 مجوز حرفه‌ای استقلال دچار مشکل می‌شود؟

عدم پرداخت مطالبات به طلبکاران یکی از آیتم‌های حساس و دردسرساز برای باشگاه‌هایی هست که به‌دنبال مجوز حرفه‌ای برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا هستند و چه‌بسا یکی از دلایلی که باعث شد تا سرخابی‌ها فصل جاری از حضور در آسیا محروم شوند به همین موضوع مربوط می‌شود.

درواقع باشگاه‌ها برای صدور مجوز حرفه‌ای نباید هیچ بدهی به افراد حقیقی و حقوقی داشته باشند؛ باید تکلیف بدهی‌های اجتماعی‌شان مانند مالیات، بیمه، حقوق معوقه بازیکنان و مربیان و شکایت‌هایی که از آنها وجود دارد را مشخص و همه را تسویه کنند.

زارعی رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال درباره شروع زمان بررسی مدارک تیم‌ها روز گذشته گفت: «زمان آغاز چرخه صدور مجوز امسال با توجه به عدم برگزاری لیگ قهرمانان آسیا تغییر کرده و امسال از بهمن‌ ماه چرخه آغاز می‌شود و باشگاه‌ها تا ۱۰ اردیبهشت فرصت دارند مدارک‌ شان را بارگذاری کنند. در ادامه از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد کمیته‌های بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای مدارک را بررسی می‌کنند و ۱۰ خرداد آرا برای ما ارسال می‌شود تا هم به باشگاه‌ها و هم کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کنیم.»

طبق اطلاعات دریافتی پروسه تسویه‌حساب با طلبکاران به این شکل است که با توجه به زمان‌بندی جدید ارائه‌شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه‌ها باید پرونده‌های قطعی که تا تاریخ ۱۱ دی ماه سال جاری به آنها ابلاغ می‌شود را تا تاریخ ۱۱ فروردین ماه تعیین‌تکلیف کرده تا در پروسه کسب مجوز حرفه‌ای دچار مشکل نشوند که در این خصوص باشگاه استقلال نیز برای اینکه از قبال پرونده استراماچونی در پروسه صدور مجوز حرفه‌ای دچار مشکل نشود و بتواند در فصل بعدی لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند، باید تا ۱۱ فروردین این پرونده را تحت هر شرایطی ببندد.

farhikhtegandaily.com
 • 13
 • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۰ آذر
  جام جهانی
  کرواسی - بلژیک
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  کانادا - مراکش
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  ژاپن - اسپانیا
  ۲۲:۳۰
 • جام جهانی
  کاستاریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • جمعه ۱۱ آذر
  جام جهانی
  کره جنوبی - پرتغال
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  غنا - اروگوئه
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  کامرون - برزیل
  ۲۲:۳۰
 • جام جهانی
  صربستان - سوئیس
  ۲۲:۳۰
 • شنبه ۱۲ آذر
  جام جهانی
  هلند - آمریکا
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  آرژانتین - استرالیا
  ۲۲:۳۰
 • یکشنبه ۱۳ آذر
  جام جهانی
  فرانسه - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  انگلیس - سنگال
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش