سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۸:۵۱ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۳۶۳
سرپوش فوتبالی

جزئیات جدید از پرونده فساد در لیگ برتر؛ محرمانگی تا زمان کشف حقیقت

فساد در فوتبال ایران,پرونده فساد در لیگ برتر
یکی از کارشناسان حقوقی فعال در حوزه ورزش، به بخشی از سوالات در خصوص ابعاد جدید از پرونده فساد در لیگ برتر پاسخ داد.

رضا شاه‌منصوری در گفت و گو با فارس، درخصوص شرایط رسیدگی به پرونده فساد در باشگاه مس رفسنجان، اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم، رسیدگی به این پرونده در کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال همزمان با محاکم دادگستری در جریان است. در واقع همان طور که در دادگاه یا دادسرا در مرحله کشف تحقیقات و کشف حقیقت است، کمیته اخلاق هم افراد مرتبط را احضار می کند.

وی در خصوص انتظار جامعه ورزش برای انتشار اسنادی از اتفاقات رقم خورده و جزئیات پرونده به خصوص در خصوص پرداخت پول، سکه، دلار یا هر رشوه دیگری به مسئولان فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ یا سایر کمیته‌های زیرمجموعه، گفت: اساسا در مرحله تحقیقات مقدماتی همه چیز محرمانه است اما با این حال، این پرونده تا همین حالا هم شکل مسجلی به خود گرفته و بخش‌هایی از آن توسط رسانه‌ها بازگو شده است.

کارشناس حقوقی ورزش تصریح کرد: در پرونده‌هایی از این دست، هرچند باید اسناد وجود داشته باشد اما شاید کشف حقیقت بر اساس استماع اظهارات و اقرارهای بزه‌کنندگان و متهمان باشد. به همین دلیل رسانه ای شدن مدارک محلی از اعراب ندارد مگر آن که به روشن شدن بخش های دیگری از این فساد کمک کند.

شاه‌منصوری در مورد اینکه چقدر احتمال دارد باشگاه یا باشگاه‌هایی که در این فساد دست داشتند، مجازاتی چون سقوط به دسته پایین تر را تجربه کنند، افزود: اگر فدراسیون و سازمان لیگ به اجتماع در خصوص فساد در هر باشگاهی برسد، می تواند احکامی که موجب رقم خوردن کالچوپولی در فوتبال ایتالیا شد را تکرار کند. البته این موضوع حقوقی است.

وی تاکید کرد: شاید در جلسه دادرسی کشف شود که شخصی حقوقی تخلفی انجام داده و موجب سقوط یک شرکت حقوقی به لیگ های پایین تر شود. ممکن است افراد حقیقی هم تخلف داشته باشند. در بحث امکان تعمیم دادن فعل شخص حقیقی به شخص حقوقی، قانونگذار در مجازات اسلامی و بخش مجازات اشخاص حقوقی صراحت دارد. در واقع اگر می خواهیم با فعل شخص حقیقی، شخص حقوقی را مجازات کنیم باید یکسری شرایط را کشف کنیم که از شخص حقیقی به شخص حقوقی پل بزند.

این کارشناس و حقوقدان ورزشی ادامه داد: در این صورت، مجازات های سنگین هم صورت می‌گیرد؛ مثل انحلال شخصیت حقوقی یا کاهش سرمایه شخصیت حقوقی. شاید تخلف را مدیران یک شرکت انجام دهند اما جور این تنبیه را شرکت می‌کشد. باید دید آیا این شرایط در پرونده‌های فعلی تاثیرگذار بوده یا خیر. حالا اینکه احراز حقایق چطور کشف می‌شود، باید گفت بر اساس تحقیقات مقدماتی.

شاه منصوری عنوان کرد: تحقیقات که به سرانجام رسید، درست وقتی که مقام ذیصلاح از همه امکاناتش از جمله احضار طرفین، حضور کارشناس خبره و مطلع و شهود و... برای کشف حقیقت استفاده کرد، نهایتا موضوعات جدید کشف می‌شود و کار مطالعه و بررسی پرونده به سرانجام می‌رسد. آن وقت است که می‌توان گفت اشخاص درگیر پرونده متخلف هستند یا نیستند. در واقع مقام قضایی به آنها می‌گوید متهم.

وی افزود: اگر تخلف احراز شد، حالا وارد مرحله بعدی می‌شویم تا ببینیم عنوان تخلفات چیست؟ چه نوع تخلفاتی داریم؟ سپس به به سراغ قانون مجازات اسلامی می‌رویم تا ببینیم بعد از کشف حقیقت، می‌توان از آن طریق، افراد حقوقی را تنبیه کرد یا خیر. سوال بعدی این بود که چرا کمیته اخلاق وارد پرونده شده است؟

کارشناس حقوقی عنوان کرد: بر اساس موازین قانونی و آیین‌نامه اخلاق و انضباطی و اساسنامه فدراسیون فوتبال، تمام اتفاقات و اتهاماتی که در پرونده، در حال رسیدگی است در صلاحیت ذاتی کمیته اخلاق است. به این دلیل که هم اتهامات توسط خانواده فوتبال قابل انتصاب شده و هم تخلفاتی صورت گرفته که بیرون از زمین مسابقه و ورزشگاه است. به همین علت، امکان رسیدگی در کمیته اخلاق هم وجود دارد.

شاه‌منصوری در پاسخ به این سوال که «اگر حکم دادگستری، انحلال یک باشگاه فوتبال باشد، کمیته اخلاق می تواند این حکم را نقص کند یا خیر» اینگونه جواب داد:  یک کارشناس حقوقی هستم و می‌دانم که هیچ کس نباید آرامش قضایی مراجع رسیدگی‌کننده را بر هم بزند. اینکه بگویم بله، باشگاه متخلف حتما باید به لیگ پایین‌تر برود یا نمی تواند برود، علی الخصوص در شرایطی که پرونده در مرحله مقدماتی قرار دارد، موضوعیتی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: اساس فعالیت در این مرحله، مشخص است و از دید قوانین کیفری، فعلا همه چیز محرمانه است. حالا باید اتهامات بررسی شود تا ببینیم به کجا می‌کشد اما مقام قضایی در کمیته اخلاق یا مراجع دادگستری از باب مجازات‌های تکمیلی، دست شان برای اعمال هر گونه تنبیه و مجازات که قابلیت اعمال در این پرونده را دارد، باز است.

 • 17
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱ مرداد
  دوستانه
  الهلال - العربی
  ۱۹:۳۰
 • دوستانه
  اینتر - پرگولتزه
  ۲۰:۰۰
 • دوستانه
  کوشیچه - آاس رم
  ۲۱:۰۰
 • جام ملت های زیر ۱۹ سال اروپا ۲۰۲۴
  اسپانیا - فرانسه
  ۲۱:۳۰
 • جام ملت های زیر ۱۹ سال اروپا ۲۰۲۴
  ترکیه - دانمارک
  ۲۱:۳۰
 • بسکتبال دوستانه
  آمریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۲ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش