شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۳:۳۷ - ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۲۹۵۷
فوتبال در جهان

گزارشی از پشت پرده تصمیم‌گیری‌های نیمار

نیمار,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان

کاری نمی‌شد کرد. در آوریل ۲۰۱۵ سه نفر از طرف «فورفورتو» صبورانه در سالن بزرگی در نوکمپ منتظر نیمار بودند. دو ساعت تبدیل به سه ساعت شد. صبح، بعدازظهر شد. هیچ خبری نبود. به بارسلونا رفته بودیم تا با مهاجم برزیلی درباره کوپا‌آمه‌ریکای پیش رو صحبت کنیم و چند عکس بگیریم، مصاحبه‌ای که شش ماه برایش برنامه‌ریزی کرده بودیم.

کارکنان دلواپس نایکی هر ‌نیم ساعت یک بار سر می‌زنند و ظرف گوشت و سالاد پاستا و نان شیرینی روی میز را پر می‌کنند. یکی‌شان می‌گوید: «حتماً از برنامه امروز خبر دارد.» چند ساعت بعد اینطور می‌گویند: «یکی را فرستاده‌ایم که بیاوردش.»

ساعت ۹ شب، نیمار و گروه همراهش بالاخره می‌آیند در حالی که با صدای بلند آهنگ معروف خواننده برزیلی، میشل تلو با عنوان «اوه، اگه بگیرمت» را گوش می‌دهند و صدایش از آن طرف در ورودی کاملاً به گوش می‌رسد. ۹ ساعت دیر کرده‌اند. قرار است مذاکرات مهمی با نایکی صورت بگیرد و برای همین گروه خوشگذران را از چندکیلومتری خلیج کاستل دیفلس در کاتالونیا به زور به اینجا کشانده‌اند. این آشنایی فورفورتو با

 Los Toiss، گروه جنجالی شش نفره و گاهی بیشتر دوستان، هم‌تیمی‌های سابق و کارچاق‌کن‌ها است که مثل ماه در خدمت کهکشان نیمار هستند و همه بین ۲۶ تا ۳۰ سال سن دارند. ژو آمانسیو قدیمی‌ترین دوست نیمار است و از برادر به او نزدیکتر. این دو در یکی از فقیرترین مناطق سائوپائولو بزرگ شده‌اند. ژیلمار سبولا آرائوخو از نوجوانی نیمار را می‌شناخته و با یکی از وکلای نیمار، واگنر ریبیرو در بازاریابی فوق‌ستاره برزیلی فعالیت می‌کند. گوستاوو آلمیدا نخستین بار وقتی نیمار را دیده که ۱۲ سال داشته و برای تیم فوتسال سانتوس بازی می‌کرده. او حالا برای کمپانی دوست فوق‌ستاره‌اش هنرمندان موسیقی که عمدتا برزیلی هستند، انتخاب می‌کند. کریستین گوئدس یکی دیگر از اعضای قدیمی این گروه است. گیلرمه پیتا مسئول میهمانی‌ها است و برنامه‌های شب گروه را تنظیم می‌کند.

در سال ۲۰۱۳، تنها این پنج نفر بودند که بعد از انتقال ۷۵ میلیون پوندی نیمار از سانتوس به بارسلونا به او کمک کردند تا با فوتبال اروپا منطبق شود و برای همین باشگاه کاتالان به گرمی از آنها استقبال کرد.

در بارسلونا، آلوارو کاستا هم به جمع‌شان اضافه شد از طرف باشگاه به‌عنوان دستیار شخصی نیمار. کاستا مدتی در ریودوژانیرو زندگی کرده بود و برای بازاریابی ورزشی نایکی فعالیت می‌کرد و برای همین به راحتی پرتغالی صحبت می‌کرد. پدر او، پپه نزدیکترین دوست لیونل مسی است که در تصمیم‌گیری‌ها به او کمک می‌کند با آنها بیش از دو دهه از فوق‌ستاره آرژانتینی بزرگتر است. برنامه این بود که کاستاها می‌توانند رابطه خوبی بین دو ستاره بزرگ تیم برقرار کنند. مشکل بارسلونا این بود که آلوارو کاستا و نیمار رابطه خیلی خوبی با هم پیدا کردند و وقتی بازیکن برزیلی به پاری‌سن‌ژرمن رفت، کاستا هم با او رفت.

یک برند لباس هم هست به نام «تویس» که با چند چهره سرشناس برزیلی قرارداد بسته از جمله روبینیو و درست حدس زدید، نیمار. لو تویس به خاطر خدمات متنوع‌شان از جمله اینکه بعد از میهمانی‌های خانگی به استخر پرتاب می‌شوند! ماهانه بین چهار تا شش هزار یورو دستمزد می‌گیرند. دستمزد آنها در قرارداد نیمار با باشگاه گنجانده می‌شود، در غیر این صورت نیمار امضا نمی‌کند.

هر کدام از حروف کلمه Amigos که به معنای دوستان است روی دست یکی از این شش نفر تتو شده. این را باید هنر نیمار دانست که نزدیکترین دوستانش را از ثروتش بهره‌مند کرده و آنها را از زندگی‌که می‌توانست خیلی فقیرانه باشد، نجات داده. اما اگر شما می‌خواهید نیمار کاری برایتان انجام دهد، باید لو تویس او باشید. آنها هر روز با هم ارتباط دارند، توجه او را به دست آورده‌اند، اعتماد او را جلب کرده‌اند و گروه از آن برای رسیدن به منافعشان استفاده می‌کند. آنها با او زندگی می‌کنند، همه با هم در یک خانه. آنها با او سفر می‌کنند، معمولاً با جت اختصاصی و گاهی با پروازهای چارتر باشگاه برای بازی‌های خارج از خانه. برنامه‌های او را تنظیم می‌کنند، می‌خندند وقتی او می‌خندد، خوشحالند وقتی او خوشحال است، ناراحتند وقتی او ناراحت است، تصمیم می‌گیرند وقتی او خسته است مثل یک امپراطور فوتبالی. آن روز در سال ۲۰۱۵ به همراه فورفورتو چند ساعت طول کشید، در بارسلونا چهار سال و در پاری‌سن‌ژرمن احتمالاً تنها دو سال.

خود نیمار هم به‌عنوان یکی از بهترین فوتبالیست‌های جهان از این وضعیت به شدت راضی است و به شکلی شگفت‌آور صبور. سعی می‌کند از هر چه اطرافش پیش می‌آید نکته‌ای مثبت برداشت کند و بتواند خودش را به همه معرفی کند. خوب می‌داند که تصویرش به فروش می‌رسد و هرچه می‌گوید در سراسر جهان منتشر می‌شود.

پدرش نیمار بزرگ-کسی که می‌تواند نظر پسرش را در مورد هر چیزی تغییر دهد- وکیل ریبیرو و مذاکره کننده ارشد، پینی زهاوی مسائل مربوط به قراردادها با باشگاه‌ها را تحت نظارت و اشراف دارند اما نه شادی‌ها و دلخوشی‌های نیمار را. این کار گروه است بخصوص در فضاهای مجازی که هنر شیرینی دارد، اینکه هیچ کاری نکنی و سرگرم و خوشحال باشی. نایکی، ژیلت، پاناسونیک، ردبول، ریپلی جینز، عینک‌های آفتابی پلیس و دیگران به او کمک زیادی می‌کنند.

این گروه نامش را از آهنگ Eh Tudo Toiss گرفته که ستاره‌های موسیقی پاپ برزیل، «هنریکه و دیگو» خوانده‌اند که ترجمه‌اش چیزی شبیه «ما، ما هستیم» می‌شود. این گروه موسیقی آنقدر به نیمار نزدیک است که برخی رسانه‌های اسپانیا آنها را با رگ و ریشه ایتالیایی و اسپانیایی توصیف می‌کنند. کافی است شما مخالف خانواده باشید و آنها دنبالتان می‌آیند. در سال ۲۰۱۶، بارسلونا تلاش کرد قدرت تویس را محدود کند چون از رفتار روزانه ستاره‌شان ناراضی بودند که هر شب تا صبح پوکر بازی می‌کرد، مستقیماً به تمرین می‌رفت و بعد تا ساعت ۹ شب می‌خوابید و دوباره پوکر. کمتر از یک سال بعد نیمار رفت. حالا بازیکنان و کارکنان پاری‌سن‌ژرمن از حضور گروه در زمین تمرین تیم خسته شده‌اند، اینکه آنها می‌توانند در زمین تمرین تیم حاضر شوند، موهبتی است که نصیب هیچ کس دیگری نمی‌شود.

نیمار لیگ فرانسه را پایین‌تر از سطح خودش می‌داند و برای همین هیچ وقت به طور کامل در تمرین‌ها حاضر نمی‌شود، در ماه فوریه و نزدیک تولدش، یک هفته مرخص می‌شود و جشن می‌گیرد و بقیه بازیکنان هم در جشن تولد او که توسط گروه برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند و روز بعد در تمرین حاضر می‌شوند.

حالا دیگر رفتن به میدان مرکزی پاریس که روزگاری آرزویی دوردست بود، به چشم نمی‌آید همینطور عکسی که عکاس فوق‌العاده، ماریو تستینو برای مجله Vogue می‌گیرد، کافی نیست. او عکس امثال مدونا، کیت ماس و پرنسس دایانا را گرفته. آنها چیزهای دیگری می‌خواهند. هیچ چیز مثل بودن با تویس نیست. وقتی یک انتقال پیش می‌آید-آنها به خاطر انتقال نیمار به پاری‌سن‌ژرمن ۲۰۰ هزار یورو گرفتند- تویس فرصت عکس را فراهم می‌کند. دو سال قبل در زمین پارک دو پرنس بود و در سال ۲۰۱۳ در نوکمپ که با پیراهن «تویس ۱۱» عکس گرفتند. آنچه دو سال قبل غیرممکن بود، حالا یک واقعیت است و نیمار شاید به بارسلونا برگردد. در امکان چنین اتفاقی هرگز نقش لو تویس را دست کم نگیرید. رابطه میان آلوارو و پپه کاستا باعث شده مسی و نیمار مرتب همدیگر را ببینند و اینکه فوق‌ستاره برزیلی در بازگشت به رختکن بارسا مورد استقبال قرار می‌گیرد با وجود برخی احساسات منفی که در ابتدای انتشار این اخبار وجود داشت.

مدیران بارسلونا با یک مشکل بزرگ مواجه هستند. شما برای اینکه به خواسته‌تان برسید-خواسته بارسلونا بازگشت استعداد ناب نیمار است- باید با شیطان برقصید. چه خوب چه بد شما نمی‌توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید.

اندرو ماری

newspaper.iran-v​arzeshi.‎​com
  • 19
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رافائل نادال,زندگینامه رافائل نادال,بیوگرافی رافائل نادال بیوگرافی رافائل نادال مشهورترین تنیسور جهان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ جون ۱۹۸۶

محل تولد: ماناکور/مایورکا

نام پدر: سباستیان

نام مادر: آنا ماریا

قد: ۱/۸۵ سانتی متر 

تعداد عنوانهای قهرمانی: ۲۲ عنوان قهرمانی

ادامه
رونالدینیو,زندگینامه رونالدینیو,ازدواج رونالدینیو بیوگرافی رونالدینیو فوتبالیست مشهور (+ تصاویر خانوادگی)

القاب: ال ماسترو، گوچو، دنیو، رونی، وان ماگو

ملیت: برزیلی

تاریخ تولد: ۲۱ مارس ۱۹۸۰

محل تولد: پورتو آلگرا

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ادامه
علی اصغر مجرد,بیوگرافی علی اصغر مجرد,زندگینامه علی اصغر مجرد زندگی خصوصی و ورزشی علی اصغر مجرد (+عکس)

زادگاه: بجنورد، خراسان شمالی، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: مدافع میانی( سرعتی زن)

قد: ٢٠۵ سانتی‌متر

وزن: ۹۰ کیلوگرم

ادامه
مجید علیاری,زندگینامه ی مجید علیاری,مجید علیاری بازیکن فوتبال بیوگرافی مجید علیاری مهاجم فوتبال (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

زادروز: ۱۲ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: مهاجم

ادامه
محمدرضا حضرت ‌پور,بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور,زندگینامه محمدرضا حضرت ‌پور بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور (+تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ فروردین ۱۳۷۸

زادگاه:ارومیه، کشور ایران

شغل:بازیکن والیبال

پست در والیبال:لیبرو

قد:۱۸۷

وزن:۸۷ کیلوگرم

ادامه
مسعود صادقلو,عکس اینستاگرام مسعود صادقلو,بیوگرافی مسعود صادقلو بیوگرافی مسعود صادقلو، خواننده ی پاپ (+ تصاویر)

متولد: ۱۹ فروردین ماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

فعالیت: نوازنده، خوننده

سبک: پاپ

ادامه
همایون شجریان,آلبوم همایون شجریان,همسر همایون شجریان بیوگرافی همایون شجریان از بزرگان موسیقی سنتی کشور (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

محل تولد: تهران

تاریخ تولد: ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴

سبک: موسیقی سنتی ایرانی

سازها: تنبک، کمانچه

همسر: گیتا خوانساری

ادامه
وارن بافت,بیوگرافی وارن بافت,تجربیات وارن بافت بیوگرافی وارن بافت، مشهورترین سرمایه گذار آمریکایی (+ تصاویر)

متولد:۳۰ اوت ۱۹۳۰ ‏

محل تولد: اوماها، ایالات متحده آمریکا

دین: ندانم گرایی

همسران: سوزان بافت (۱۹۵۲–۲۰۰۴)، استرید مینکس (۲۰۰۶–تاکنون)

محل تحصیل: دانشگاه نبراسکا در لینکلن (کارشناسی مدیریت اجرایی)، دانشگاه کلمبیا (کارشناسی ارشد اقتصاد)

ادامه
شهرام محمودی,شهرام محمودی و سوگند خورشیدی,اینستاگرام شهرام محمودی بیوگرافی شهرام محمودی والیبالیست ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

تولد: ۱۳۶۷/۰۴/۲۹

زادگاه: میانه - آذربایجان شرقی 

قد: ۱۹۸ سانتیمتر 

پُست: پشت خط زن

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
  • ۹ گل مهدی قایدی (استقلال)
    ۸ گل مهدی ترابی (پرسپولیس) محمد نوری (پارس جنوبی جم) شیخ دیاباته (استقلال) امیرارسلان مطهری (استقلال)
    ۷ گل
ویژه سرپوش