۰۷:۴۷ - ۲۶ دي ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۰۰۶۹۲۷
خارج از گود ورزش

بررسی رفتارها و دغدغه های متفاوت امیر قلعه‌نویی

امیر قلعه‌نویی,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,اخبار ورزشکاران
بررسی رفتارها و دغدغه های متفاوت امیر قلعه‌نویی در ماه‌های گذشته که دیگر تنها فوتبالی نیست و به مشکلات جامعه و مردم برمی‌گردد.

این روزها خیلی با گذشته فرق کرده... به قول قدیمی‌ها انگار از «تک» و «تا» افتاده... ژنرال سابق آبی‌های پایتخت که ٣ قهرمانی برای آنها به دست آورده، این روزها شباهتی به گذشته‌های نه‌چندان دور خود ندارد. او از یک سرمربی جنجالی با ادبیات نامناسب و قرارگرفتن کنار افراد نامعقول به فردی با دغدغه‌های اجتماعی و حتی سیاسی تبدیل شده و اهالی رسانه و فوتبال را متعجب کرده است. کسی که حرف دل مردم را می‌زند و برمحبوبیتش می‌افزاید.

 

 

موفق در فوتبال و رفتار

امیر قلعه‌نویی پرافتخارترین سرمربی تاریخ لیگ برتر است که بعید به نظر می‌رسد به این زودی‌ها هیچ مربی‌ای به نزدیکی رکورد او برسد. اگرچه او بعد از قهرمانی با استقلال در‌ سال ٩٢ افتخار دیگری به دست نیاورده و در سال‌های اخیر نتوانسته دوران طلایی خود را تکرار کند اما با ٥ قهرمانی در لیگ و ٣ قهرمانی در جام حذفی رکوردی استثنایی دارد. قلعه‌نوعی از‌ سال ٩٢ تاکنون بهترین عنوانی که در لیگ به دست آورده، سومی در لیگ بوده و همین باعث شده تا برخی از تمام‌شدن دوران موفقیت‌های او بگویند. قلعه‌نوعی در یکی دو‌سال اخیر تغییرات جالبی از نظر فکری و رفتاری داشته و خیلی‌ها را با حرف‌های جدید خود متعجب کرده است.

 

البته او در نیم‌فصل دوم لیگ برتر امسال باز هم نبوغ فوتبالی خود را به رخ کشیده و با تیمی که از نظر مالی و نیروی انسانی بشدت در مضیقه است تا رده چهارم صعود کرده و بالاتر از استقلال پرستاره ایستاده تا این روزها هم از نظر فوتبالی و هم از نظر رفتاری مورد تمجید رسانه‌ها و اهالی فوتبال قرار بگیرد.

 

 

همراهی با مردم؛ رویکرد جدید امیر

سال ٨٨ بود که محمد مایلی‌کهن در مصاحبه‌ای جنجالی القاب عجیبی را به قلعه‌نوعی نسبت داد. القابی که آن روزها حسابی اوقات قلعه‌نوعی را تلخ کرد و ادامه‌دار هم شد. برخوردهای تند او با منتقدانش و کمک‌گرفتن از بادیگارهایش برای ساکت‌کردن آنها یکی از مواردی بود که باعث می‌شد انگشت‌های اتهام به سمت امیر نشانه برود.

 

اصطلاح ناپسندی که سرمربی سابق استقلال درباره برخی خبرنگاران منتقدش به کار برد هم باعث کاهش شدید محبوبیت او بین اهالی فوتبال شد اما امیری که این روزها می‌بینیم، واقعا شایستگی درجه ژنرالی را دارد. او به تازگی با مطرح‌کردن دغدغه‌های سیاسی و اجتماعی، منتقدان خود را هم به تحسین واداشته و اهالی فوتبال را شگفت‌زده کرده است. به نظر می‌رسد قلعه‌نوعی در سال‌های اخیر با بهره‌گرفتن از مشاوران خوب توانسته با حرف‌هایش و مطرح کردن مسائلی که برای مردم هم اهمیت زیادی دارد، جایگاهی فوق‌العاده بین آنها پیدا کند.

 

قلعه‌نوعی در انتخابات ریاست‌جمهوری‌ سال‌جاری، همان رویکردی را برگزید که اکثریت جامعه داشتند. او به خوبی توانست خود را همراه موج مردمی انتخابات کند و در این میان با حمایت خاص خود از حسن روحانی، محبوبیت ویژه‌ای میان مردم به دست آورد. از همان روزهای داغ انتخابات می‌شد فهمید قلعه‌نوعی که قرار است از این به بعد در فوتبال ایران ببینیم، دیگر به موفقیت و کسب محبوبیت در مستطیل سبز قانع نیست و می‌خواهد خاطره‌ای دوست‌داشتنی در ذهن مردم و نه فقط فوتبالی‌ها از خودش به جای بگذارد.

 

 

فعالیت اینستاگرامی و رویکرد متفاوت

وقتی امیر قلعه‌نوعی فعالیت خود را در شبکه مجازی اینستاگرام آغاز کرد، معلوم بود که خود او اداره‌کننده این صفحه نیست. صفحه رسمی قلعه‌نوعی در اینستاگرام دست پسر او محمد هوتن است که البته متن‌ها و تصاویر با هماهنگی یکی از مشاوران و شخص قلعه‌نوعی منتشر می‌شوند. اگر سری به صفحه رسمی این سرمربی موفق بزنید، می‌بینید که او بیشتر از این‌که پست‌های فوتبالی داشته باشد، به اتفاقاتی که در جامعه رخ می‌دهند، واکنش نشان می‌دهد. امیر آغاز تغییر رویکرد اجتماعی‌اش را از صفحه اینستاگرام خود استارت زد و با انتشار متن‌هایی درباره واقعه‌های تلخ جامعه نشان داد. از این پس واکنش‌هایش با چاشنی انتقاد همراه خواهد بود.

 

او‌ سال گذشته در همین روزها با انتقاد از کم‌کاری‌ها در واقعه تلخ پلاسکو که منجر به از دست‌رفتن جان آتش‌نشان‌ها شد، با خانواده داغدار آنها همدردی کرد. اتفاقات تلخ مثل زلزله کرمانشاه و ماندن مردم زلزله‌زده در میان خانه‌های ویران‌شده هم یکی از اتفاقات تلخ اجتماعی بود که باعث انتقاد سرمربی فعلی ذوب‌آهن شد. قلعه‌نوعی چند شب پیش هم با یکی از منتقدان همیشگی خود عادل فردوسی‌پور آشتی کرد تا نشان دهد دیگر آن امیر فراری از منتقدان نیست. او به تازگی در مصاحبه‌ای خواستار احقاق حق زنان ایرانی برای ورود به ورزشگاه شد و از مسئولان درخواست کرد به دنبال فرهنگ‌سازی برای ورود بانوان به ورزشگاه باشند.

 

 

انتقاد تند ژنرال از صداوسیما

 اوج رفتارهای متفاوت امیر که باعث افزایش محبوبیت او در جامعه شده، اعتراض به بی‌اهمیتی رسانه ملی نسبت به شهادت دریانوردان ایرانی روی آنتن زنده تلویزیون بود. رضا رشیدپور صبح دیروز امیر قلعه‌نوعی را روی خط تلفن برنامه حالا خورشید آورد و او از فرصت استفاده کرد و روی آنتن برنامه زنده به انتقاد از صداوسیما پرداخت که در روز شهادت دریانوردان ایرانی کشتی سانچی به پخش برنامه‌های طنز ادامه داد.

 

قلعه‌نوعی با تسلیت به خانواده‌های داغدار روی آنتن برنامه حالا خورشید گفت: «همه مردم ایران در ماتم و عزا به سر می‌برند اما صداوسیما بدون توجه به این اتفاق و با بی‌تفاوتی نسبت به از دست‌دادن ٣٢ دریانورد ایرانی، برنامه طنز پخش می‌کند. این دریانوردان برای همه مردم ایران بودند و حالا همه ما عزادار هستیم. از صمیم قلب برای صداوسیما ابراز تأسف می‌کنم.»

 

این واکنش قلعه‌نوعی باعث شد مردم در شبکه‌های مجازی به تمجید از او بپردازند. در واقع این روزها پرافتخارترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران به لطف مشاوران باهوش خود توانسته نبض جامعه را در دست بگیرد و همان‌طور واکنش نشان دهد که مردم می‌خواهند و از او انتظار دارند.

 

 

حاج‌رضایی: امیر به اوج پختگی رسیده است

امیر حاج‌رضایی، کارشناس برجسته فوتبال ایران یکی از منتقدان امیر قلعه‌نوعی در گذشته بوده است. حاج‌رضایی بعد از حذف تیم‌ملی ایران از مسابقات جام‌ملت‌های آسیا در زمان مربیگری قلعه‌نوعی، از ادبیات او انتقاد کرد و آن را درشأن مربی تیم‌ملی ندانست. با این حال رفتارهای اخیر قلعه‌نوعی باعث شده حتی این منتقد او هم از رویکرد اخیر امیر تمجید کند. حاج‌رضایی درباره تغییرات این روزهای قلعه‌نوعی به «شهروند» می‌گوید: «من دلیل اصلی تغییرات مثبت قلعه‌نوعی را رسیدن او به سن پختگی و باتجربه‌ترشدن می‌دانم. شور و انرژی سال‌های اول قلعه‌نوعی در فوتبال ایران با کسب افتخارات زیاد و کسب ٥ جام باعث شده او این روزها آرامش زیادی را تجربه کند.

 

قلعه‌نوعی از جنوب شهر آمد و مسیر موفقیت را طی کرد و حالا که از مطرح‌ترین و موفق‌ترین مربیان فوتبال ایران است، با تغییر مسیر خود، در کنار مردم قرار گرفت. قلعه‌نوعی چه بخواهد چه نخواهد، جامعه به حرف‌های او توجه می‌کند و او هم به خوبی می‌داند باید چه بگوید و چه کند تا مردم راضی باشند. در واقع قلعه‌نوعی به خوبی توانسته اتفاقاتی که در دل جامعه رخ می‌دهد را درک کند و با احساسات مردم هم‌مسیر شود. ظاهرا او به تازگی از وجود یک مشاور بهره می‌برد که باعث ایجاد تغییراتی در نگاه و رفتار قلعه‌نوعی شده است.

 

گاهی هم برخی مشاوران نامریی هستند و بدون این‌که کسی آنها را ببیند، مشاوره می‌دهند و مسیر موفقیت را ترسیم می‌کنند. رفتارها و واکنش‌های قلعه‌نوعی در یکی دو‌سال اخیر می‌تواند کمک زیادی به زدودن خاطرات بد جامعه از او بکند و چهره‌ای همراه با مردم از او به جای بگذارد.»

 

پریسا اسلام‌زاده

 

 

shahr​vand-newspaper.‎​ir
 • 10
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 13 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
مریم معصومی,بیوگرافی مریم معصومی,عکس های مریم معصومی بیوگرافی مریم معصومی + عکس‌های جدید و مصاحبه جذاب او

نام کامل: مریم معصومی

تاریخ تولد:۲۴ اسفندماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: لیسانس علوم سیاسی

پیشه: بازیگر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر، تلویزیون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۲۹ بهمن
  جام حذفی ایران
  پرسپولیس - پدیده شهر خودرو
  ساعت: ۱۷:۱۵
 • جام حذفی انگلیس
  چلسی - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۳:۰۰
 • ﺳﻪشنبه ۳۰ بهمن
  لیگ قهرمانان اروپا
  لیون - بارسلونا
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لیورپول - بایرن مونیخ
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۱ اسفند
  هفته ۱۹ لیگ برتر ایران
  استقلال - پارس جنوبی جم
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اتلتیکو مادرید - یوونتوس
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  شالکه - منچسترسیتی
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۲ اسفند
  لیگ اروپا
  زنیت - فنرباغچه
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • جمعه ۳ اسفند
  هفته ۱۹ لیگ برتر ایران
  پدیده شهر خودرو - سپیدرود
  ساعت: ۱۵:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید