دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
۰۸:۴۱ - ۱۴ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۱۱۶۲
لیگ برتر و جام حذفی

یحیی و فرهاد نگران صندلی‌هایشان بودند

غلامرضا فتح‌آبادی,بازیکن سابق استقلال وپرسپولیس
مالکیت توپ در این دیدار برای پرسپولیس بیشتر بود این درحالی است که از زمان برانکو و حتی وقتی که گل‌محمدی به پرسپولیس آمده از لحاظ مالکیت توپ برای پرسپولیس در دیدارهای این تیم معمولا این اتفاق می‌افتد اما آنها در گذشته از همین طریق ایجاد موقعیت می‌کردند و از کناره‌ها نفوذهای خوبی را ترتیب داده و فرصت می‌ساختند.

 دربی ۹۷ مثل خیلی از دربی‌های دیگر بی‌روح و کم‌موقعیت از آب درآمد، مسابقه‌ای که اصلا انتظارات را برآورده نکرد هرچند به‌خاطر نتیجه به دست آمده در دیدار صدرنشینان یعنی برتری گل‌گهر مقابل سپاهان، تساوی بدون گل در دیدار بین استقلال و پرسپولیس باعث شد هر دو تیم برای هفته‌های آینده برای رسیدن به صدر جدول همچنان امیدوار بمانند‌. درخصوص این دیدار با غلامرضا فتح‌آبادی، بازیکن اسبق دو تیم صحبت کردیم که این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

دربی ۹۷ چطور بود؟

من از شما سوال می‌کنم اصلا این بازی بود؟

حق با شماست، اما هر فوتبالی می‌تواند مورد نقد و انتقاد قرار بگیرد، مثل همین دربی که برگزار شد.

در هر صورت توقع مردم این است که دیداری مثل دربی با کیفیت فراتر از این صحبت‌ها برگزار ‌شود نه چیزی که ما دیدیم. ۱۲دربی برای هر دو تیم بازی کردم و در رقابت‌های مختلف از لیگ تا جام‌حذفی به میدان رفتم اما خدا را گواه می‌گیرم در همه این دیدارها به‌دنبال آن بودیم که بازی را فقط ببریم چه زمانی که در استقلال بودم و چه زمانی که در پرسپولیس بودم و هیچ‌وقت به‌دنبال مساوی نبودیم و یا اتفاقی بیفتد که خدایی‌ناکرده تماشاگر یا کادرفنی بخواهد آسیب دیده یا تیم‌مان متضرر شود. الان به‌نظر می‌رسد مربیان دو تیم از صندلی خود نگران هستند که تیم‌هایشان تا این حد محتاط به میدان می‌روند، در هر صورت کادرفنی دو تیم با توجه به اینکه قراردادهای آنها نیز در ابتدای فصل تمدید شد، نباید بازیکنان‌شان این‌طور بازی می‌کردند، شاید بین ۱۰۰ تا ۲۰۰میلیارد تومان ارزش ۲۲بازیکنی بود که با قراردادهای نجومی و آپشن‌هایی که دارند در زمین به میدان رفتند. قرارداد مربیان نیز به همین شکل، بنابراین خیلی توقع زیادی نیست که با حدود ۶۰میلیون نفر که طرفدار استقلال و پرسپولیس هستند این دو تیم انتظارات را برآورده کنند. هر تیم شاید فقط ۱۰دقیقه خوب بازی کرد آن‌هم به‌ناچار، چون حریف عقب‌نشینی می‌کرد، این اتفاق افتاد و چون اجازه بازی‌سازی دادند باعث شد تا چند موقعیت گل به‌خصوص برای پرسپولیس در نیمه دوم به وجود بیاید.

درمجموع بازی چطور بود؟

واقعا چیز خاصی نداشت، دو تیم در جریان ۹۴دقیقه بازی چند شوت در چارچوب به یکدیگر زدند؟ از لحاظ فنی این بازی چیزی نداشت که من بخواهم شما را توجیه کنم که بگویم این‌شکلی شد یا آن‌شکلی! آنها دست همدیگر را خوانده بودند. وقتی که استقلال فهمید پرسپولیس از چپ و راست هجوم می‌آورد، بلافاصله مدافعان خود را تغییر داد و سیستم چهاردفاع را ۳دفاعه کرد و مرکز زمین را بست و ازسوی دیگر وقتی پرسپولیس فهمید دو بازیکن خارجی استقلال می‌خواهند با سرزنی به موقعیت برسند دفاع‌های خود را نگه داشت تا از این طریق این تیم آسیب نبیند، این درحالی است که من هم‌زمان بازی گل‌گهر و سپاهان را هم تماشا می‌کردم، واقعا حیف نبود که این بازی هم‌زمان برگزار شد تا علاقه‌مندان به فوتبال این بازی را نبینند؟ من معتقدم این دیدار یکی از بهترین بازی‌های هشت‌هفته ابتدایی لیگ برتر بود، تازه این بازی از لحاظ تصویربرداری کیفیت خوبی نداشت و زمین هم مثل ورزشگاه آزادی نبود اما بالاخره ما از تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس که امثال من در هر دو تیم بازی کرده‌ایم یا حتی در آن بازی نکرده باشیم انتظار داریم چیزی از این بازی یاد بگیریم و به‌طور مثال اگر مربیان جوانی هستند که نمی‌توانند برای یادگیری دانش روز فوتبال به خارج از کشور بروند حداقل این بازی برای آنها یک درس مربیگری خوب باشد و برای سایر بازیکنان لیگ برتر نیز این دیدار الگو باشد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد. دو تیم ضعیف کار کردند و به‌دنبال آن بودند تا نبازند.

از لحاظ فنی و تاکتیکی می‌توان به بحث خاصی اشاره کرد؟

مالکیت توپ در این دیدار برای پرسپولیس بیشتر بود این درحالی است که از زمان برانکو و حتی وقتی که گل‌محمدی به پرسپولیس آمده از لحاظ مالکیت توپ برای پرسپولیس در دیدارهای این تیم معمولا این اتفاق می‌افتد اما آنها در گذشته از همین طریق ایجاد موقعیت می‌کردند و از کناره‌ها نفوذهای خوبی را ترتیب داده و فرصت می‌ساختند، از زمان برانکو پرسپولیس در دیدارهای رودررو معمولا مالکیت توپ بیشتری داشته و امسال هم به‌جز یکی، دو دیدار در اوایل فصل که خیلی بد بازی کرد و به آلومینیوم هم باخت اما بازهم مالکیت توپ بالایی داشت و ازسوی دیگر استقلال پنجمین تساوی پیاپی خود را به دست آورد و این درحالی است از آنجایی که در فوتبال هر سه تساوی یعنی دو باخت، حالا استقلال در هفته هشتم در آستانه چهارمین شکست قرار گرفته است و اگر هفته آینده مساوی کند این ۶تساوی پیاپی با ۴باخت هیچ تفاوتی نخواهد داشت. الان شاید بگویند استقلال در دربی نباخت و گل هم نخورد، با همه این تفاسیر اگر استقلال می‌خواهد به قهرمانی رقابت‌های امسال برسد با توجه به اینکه کادر بازیکنان این تیم را هم فرهاد مجیدی خودش با احاطه کامل روی شرایط تیم و نظراتش بسته من فکر می‌کنم این استقلال نیاز دارد تا بیشتر از اینها کار کند، هرچند من احساس کردم از دقیقه۷۵ تا ۸۰ به‌بعد استقلال در بازی سنگین شد و یک مقدار کند کارها را انجام می‌داد و تعویض‌ها به داد مجیدی و تیمش رسید. پرسپولیس به‌دنبال آن بود تا بازی را ببرد و به صدر جدول برسد که اتفاقا انگیزه انجام این کار را هم داشت چون این تیم می‌دانست که گل‌گهر سپاهان را شکست داده و با پیروزی به صدر جدول می‌رسد و استقلال هم می‌خواست با ۳امتیاز این دیدار تا رده دوم جدول بالا بیاید، اما این اتفاقات محقق نشد.

بحث مدیریتی دو باشگاه تقریبا متفاوت دنبال می‌شود، در این خصوص چه صحبتی دارید؟

فرهاد مجیدی و استقلال با آمدن سردار آجرلو به آرامش رسیده‌اند اما ازسوی دیگر اگر در پرسپولیس هیات‌مدیره و مدیرعامل زودتر انتخاب شود بهتر است، در هر صورت این افراد کارهای ستادی انجام می‌دهند، همان‌طور که کارهای اجرایی را سرمربی در زمین انجام می‌دهد و این دو موضوع دو مقوله جدا از هم هستند و نباید به کادرفنی ارتباطی داشته باشد که اعضای هیات‌مدیره و مدیرعامل چه کار می‌کنند یا چه کار نمی‌کنند. وظیفه پیروانی و طاهری این است که کارها را برای سرمربی مهیا کنند و آنها نیز تمرین بدهند و تیم را برای بازی آماده کنند و این دو سرمربی نباید دخالتی در این مورد داشته باشند.

پرسپولیس انگار به ترکیب دلخواه خود رسیده اما استقلال همچنان برای رسیدن به ترکیب دلخواه مجیدی با وجود آنکه هفته هشتم هم به پایان رسید همچنان درحال آزمون و خطا است، در این خصوص چه صحبتی دارید؟

گل‌محمدی افرادی را گرفته که قبلا شاگردان خودش در تیم‌های دیگر بودند و از آنجایی که گل‌محمدی به خصوصیات آنها آشنا بوده این هماهنگی زودتر اتفاق افتاده، ضمن اینکه سرمربی فعلی پرسپولیس ادامه‌دهنده راه برانکو است، این تیم بعد از دو پیروزی تازه فهمید که باید از چه افرادی در زمین بازی بگیرد تا نتیجه دلخواه را بگیرد، اما امسال با وجود تیم‌هایی مثل سپاهان، گل‌گهر و حتی همین استقلال یا آلومینیوم اراک و صنعت نفت آبادان برای پرسپولیس سال سختی خواهد بود، هرچند معتقدم تیم‌های میانه جدول نیز می‌توانند موی دماغ تیم‌های مدعی قهرمانی شوند و اجازه نمی‌دهند این تیم‌ها راحت قهرمانی را به‌دست بیاورند.

 • 18
 • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳ بهمن
  جام ملت های آفریقا
  نیجریه - تونس
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • هفته ۲۲ لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - رنس
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • هفته ۲۳ سری آ ایتالیا
  آث میلان - یوونتوس
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • هفته ۲۲ لالیگا اسپانیا
  آلاوس - بارسلونا
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • هفته ۱۹ لیگ برتر پرتغال
  پورتو - فامالیسائو
  ساعت: ۲۳:۵۹
 • دوشنبه ۴ بهمن
  هفته ۱۶ لیگ برتر ایران
  فجر سپاسی - نساجی
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • جام ملت‌های آفریقا
  کامرون - کومور
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۵ بهمن
  جام ملت‌های آفریقا
  سنگال - کیپ ورد
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • چهارشنبه ۶ بهمن
  جام ملت‌های آفریقا
  ساحل عاج - مصر
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • جام ملت‌های آفریقا
  مالی - گینه استوایی
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • پنجشنبه ۷ بهمن
  مقدماتی جام جهانی
  ژاپن - چین
  ساعت: ۱۳:۳۰
 • مقدماتی جام جهانی
  لبنان - کره‌جنوبی
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • مقدماتی جام جهانی
  ایران - عراق
  ساعت: ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش