۱۰:۳۳ - ۱۱ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۲۱۳۶
لیگ برتر و جام حذفی

۵ برداشت از بازی بزرگ هفته نهم/شاهکار استراماچونی گاردِ باز دنیزلی

پیروزی تیم استقلال مقابل تراکتور,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

 وقتی در روز اول هفته نهم همه بازی‌ها مساوی شد و ۴ تایش هیچ گلی نداشت، خیلی‌ها پیش‌بینی می‌کردند بزرگترین بازی هفته هم به همین سرنوشت دچار می‌شود. تیم‌های ایرانی اساساً در بازی‌های بزرگ با احتیاط وارد زمین می‌شوند و همین باعث می‌شود تا جذابیت بازی کشته شود اما بازی دیروز استقلال و تراکتور اصلاً شبیه بازی‌های بزرگ قبلی نبود. دو تیم از ابتدا برای برد در زمین حاضر شده بودند. بازی سرعت بالایی داشت و موقعیت‌های فراوانی خلق شد. نتیجه‌اش هم شد زیباترین بازی لیگ تا به اینجا؛ تراکتور ۲ - استقلال ۴.

اولین باری که استراماچونی پا به تبریز گذاشت، دنیا برایش رنگ و بوی دیگری داشت. قرار بود اولین تجربه‌اش در فوتبال ایران را مقابل ماشین‌سازی به دست بیاورد و شرایط اصلاً آنطوری که باید برایش پیش نرفت. استقلال در لحظات تلف شده بازی به تیم رسول خطیبی باخت.

استراماچونی که مترجمی در کنارش نداشت، از زمین و زمان شاکی بود. کنفرانس پر تنشی را برگزار کرد و چهره عصبانی‌اش به جلد همه روزنامه‌ها تبدیل شد. او که اصلاً با شرایط فوتبال ایران آشنایی نداشت، چند روز بعد سعی کرد به کمک دوستان روزنامه‌نگارش در رم، خبرهایی را جهت جدا شدنش از استقلال منتشر کند اما حالا در فاصله ۲ ماه از آن روزها، شرایط برای مرد ایتالیایی کاملاً تغییر کرده. تیم او ۶ هفته پیاپی است که -‌در لیگ و جام حذفی‌- همه مسابقاتش را برده. استقلالی‌ها دیگر تردیدی درباره او ندارند و مهم‌تر از همه، بازیکنان تیمش هم در زمین بازی خوبی ارائه می‌دهند.

 بازی دیروز در تبریز نشان داد که باید استقلال را جدی گرفت. اگر تا دیروز خیلی‌ها اعتقاد داشتند نباید پسران آبی را هم در جمع مدعیان قهرمانی جای داد، احتمالاً حالا با طرفداران تیم استراماچونی هم نظر شده‌اند که در کنار تیم‌هایی مثل سپاهان، تراکتور، شهر خودرو و پرسپولیس، باید استقلال را هم در زمره مدعیان اصلی جام نوزدهم قرار داد. آنها جمعه‌شب یکی از مدعیان اصلی جام را شکست دادند تا برای سایر مدعیان هم خط و نشان بکشند. این هفته همه به نفع استقلال بازی کردند و هیچ‌کدام از تیم‌های بالای سر استقلال موفق به کسب ۳ امتیاز نشدند. در عوض استقلال بعد از ۸ سال تراکتور را در تبریز برد.

 شیخ دیاباته یکی از خریدهای پر حرف و حدیث استقلال در این فصل بود. شاید اگر ضعف عجیب و غریب جونیور، مهاجم خارجی پرسپولیس نبود، این دیباته بود که از سوی کارشناسان به‌عنوان یک خرید بد به هواداران فوتبال معرفی می‌شد. او که فیزیکش با تمام بازیکنان دیگر لیگ فرق دارد، تا همین هفته پایش به گلزنی باز نشده بود اما در ورزشگاه یادگار نشان داد که می‌تواند یکی از بازیکنان کلیدی استقلال در این فصل باشد. او هت‌تریک کرد و با زدن گل‌هایی زیبا نشان داد که استراماچونی باید خیالش از مهاجم نوک این فصل راحت باشد. شیخ دیروز محبوب‌ترین بازیکن برای هواداران استقلال بود.

 بازی برای تراکتور بد شروع نشد. آنها بازی خوبی ارائه دادند و گل اول بازی را هم به زیبایی هرچه تمام‌تر به ثمر رساندند. تبریزی‌ها در آن لحظات سر از پا نمی‌شناختند. تیم‌شان نه تنها موفق شده بود استقلال را شکست دهد بلکه با این پیروزی به صدر جدول هم رفته بود. سپاهان، رقیب مستقیم‌شان پنجشنبه در جم امتیاز از دست داده بود و گرفتن این ۳ امتیاز برای‌شان از هر چیزی مهم‌تر بود اما ادامه بازی نشان داد که دنیزلی باید فکری اساسی بابت خط دفاعی تیمش بکند. تیمی که در ۷ هفته اول هیچ گلی دریافت نکرده بود و بدون باخت بود، در دو هفته دو بار باخته و ۶ گل دریافت کرده است.

رسول مجیدی

شاهکار استراماچونی گاردِ باز دنیزلی
استراماچونی در تبریز مهم‌ترین بردش روی نیمکت استقلال را به دست آورد. اگر پنج برد قبلی به حساب قرعه آسان در جام حذفی و تقابل با تیم‌های پایین جدول لیگ نوشته شد، او این بار توانست تراکتور مدعی را در خانه‌اش شکست دهد. کافی است به یاد بیاوریم که آخرین برد استقلال مقابل تراکتور در تبریز به هشت سال قبل برمی‌گشت، آن هم مسابقه‌ای که حاجی‌صفی در نیمه اول اخراج شده بود. بعد از آن مربیان مختلف استقلال نتوانسته بودند از زمین تراکتور با برد برگردند.

با بررسی روند نتایج استقلال کاملاً می‌توان اثرگذاری مربی ایتالیایی را دید. استقلال پس از ۵ بازی بدون برد در شروع فصل که بدبیاری‌ها هم نقش زیادی در آن داشت، توانسته به شش برد متوالی برسد و حالا می‌تواند ادعا کند که یک مدعی جدی لیگ است.

در هفته‌ای که هیچ‌کدام از مدعیان نتوانستند برنده شوند، استقلال با این برد به چهار امتیازی صدر رسید و امیدوار است با ادامه این روند نیم‌فصل را روی سکو به پایان ببرد.


در تبریز مشخص شد که استقلال استراماچونی می‌تواند در بازی‌های بزرگ هم برنده باشد، اتفاقی که در زمان مربیگری شفر به یک آرزو تبدیل شده بود. در فصلی که پنج تیم برای قهرمانی دورخیز کرده‌اند، رسیدن به جام بدون بردن بازی‌های شش امتیازی غیرممکن خواهد بود و حالا خیال استقلال راحت است که می‌تواند روی شم تاکتیکی و کوچینگ مربی ایتالیایی برای این بازی‌های نزدیک حساب کند.

بازی بزرگ هفته نهم شش گل داشت، دو گل بیشتر از مجموع گل‌های هشت بازی دیگر! هر دو مدعی برای بردن آمده بودند، ولی یک تصمیم عجیب از دنیزلی بازی را به سمتی برد که کسی انتظارش را نداشت. او که تمام فصل را با ۴ مدافع بازی کرده بود، ناگهان تصمیم گرفت تیمش را با سه مدافع به زمین بفرستد. ترفندی برای مقابله با ۲‌-۵‌-۳ استقلال و خنثی کردن آن. با این حال سه مدافع تراکتور برای این چیدمان جدید هماهنگ نبودند. از همان شروع بازی مشخص بود که فضاهای پشت دفاع این تیم برای بازیکنان استقلال قابل دستیابی است و پس از پاس درخشان قائدی در صحنه گل تساوی این مسیر برای بازیکنان میهمان کاملاً باز شد.

فصل گذشته لیکنز با فوتبال بسته موفق شد با تک اشتباه بازیکنان استقلال به یک گل سه امتیازی برسد، ولی دنیزلی هرگز مربی محتاطی نبوده و پیش‌بینی می‌شد که در خانه با نفرات زیاد حمله خواهد کرد. وقتی استقلال دو بر یک پیش افتاد، فضاهای دفاع این تیم کاملاً باز شد و دیاباته با گام‌های بلندش توانست ستاره زمین شود.

اگر بخواهیم به کوچینگ مربیان بپردازیم، نمی‌توان به تعویض رضاوند اشاره نکرد. اولین تعویض بازی. او جای قائدی به زمین رفت که خطرناک‌ترین بازیکن استقلال تا آن لحظه بود. تصور اولیه این بود که استراماچونی می‌خواهد بازی را کنترل کند، ولی استقلال در دقایق بعدی به دو گل متوالی رسید. رضاوند با تبحرش در توپگیری کمک کرد استقلال توپ‌های بیشتری قطع کند و ضدحملات خطرناکی بسازد. هرچند دست او روی نیمکت به اندازه دنیزلی باز نیست، ولی از داشته‌هایش به بهترین شکل استفاده کرد.

نمی‌توان از این بازی نوشت و به درخشش شیخ دیاباته اشاره نکرد. مهاجم فرانسوی حتی در هفته‌هایی که گل نمی‌زد هم نمایش بدی نداشت و با سابقه درخشانش در لیگ فرانسه قابل انتظار بود که دیر یا زود گل‌هایش از راه می‌رسد. دوره تطبیق‌پذیری با لیگ ایران و مصدومیت‌ها آماده شدن مهاجم فرانسوی را به تأخیر انداخت، ولی او در حساس‌ترین بازی توانست برای استقلال بدرخشد و تیمش را در این بازی بزرگ برنده کند. استقلال که در شروع فصل گلزن نداشت، حالا دو مهاجم سه گله دارد و خوشبین است که این بردها در هفته‌های آینده ادامه داشته باشد.

البته این مسیر طولانی و دشوار است. سه‌شنبه استقلال باید در زمین صنعت نفت، پدیده لیگ نوزدهم بازی کند، ولی حالا هواداران می‌دانند که با حضور مربی خوشفکر ایتالیایی روی نیمکت می‌توان امید داشت راهی برای خروج از سخت‌ترین میدان‌ها پیدا شود.

newspaper.iran-va​rzeshi.‎​com
 • 9
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲۰ آذر
  لیگ قهرمانان اروپا
  دیناموزاگرب - منچسترسیتی
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بایرلورکوزن - یوونتوس
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بایرن مونیخ - تاتنهام
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • جمعه ۲۲ آذر
  هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  نساجی - شهر خودرو
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  سپاهان - پیکان
  ساعت: ۱۶:۴۰
 • شنبه ۲۳ آذر
  هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  استقلال - شاهین شهرداری بوشهر
  ساعت: ۱۵:۱۵
 • هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  سایپا - پرسپولیس
  ساعت: ۱۷:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید