سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۴۵

همه چیز درباره آلرژی؛ از علائم تا راه درمان آن

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن
به کرات دیده می‌شود که الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند. پزشکان و درمانگران می‌بایست این مساله را در نظر بگیرند که به درمان ریشه علائم پوستی بپردازند و صرفا به درمان و پاک‌سازی سطحی این علائم نپردازند.

آلرژی، علائم و راه درمان آن

حساسیت و بیماری با منشأ عصبی معمولاً دو گزینه ای هستند که هنگامی که طبیبان از تشخیص درست بیماری بازمی مانند به سوی آنها پناه می برند. هرچند که گاهی حقیقتا میتواند منشأ بیماری، آلرژی و یا عصبی باشد. آلرژی و حساسیت در فصول بهار و پاییز به حداکثر میزان خود بروز می کنند  ( در فصل بهار نسبت به پاییز بیشتر بروز می کند) و در فصل تابستان و زمستان معمولاً کم تر بروز کرده و باعث آزار و اذیت شخص می گردند.

علائم آلرژی

لازم به ذکر است گاهی در فصل تابستان علائمی شبیه علائم تنفسی آلرژی بروز می کند که ناشی از گرمای هوا و بیماری های خفیف تنفسی است که نباید با آلرژی یکسان در نظر گرفته شوند چون از نظر درمان همچنین کاملاً مسیر درمانی متفاوتی با یکدیگر دارند. علائم آلرژی میتواند شامل آبریزش بینی، التهاب مجاری تنفسی، ریزش اشک چشم و خارش پوست برای بازه زمانی طولانی مدت باشد که این علائم میتواند در افراد گوناگون به اشکال مختلف و به میزان مختلف بروز کند ولی نکته ای که در اینجا دارای اهمیت میباشد این است که پایه تمامی این علائم یکسان و همان الرژی می باشد.

طب سنتی و آلرژی

در کتب طب سنتی پایه هر آنچه که بگردیم نامی از الرژی و این بیماری نخواهیم یافت ولیکن بیماری هایی را می یابیم که علائمی شبیه آلرژی برای آنها ذکر گردیده است. به عنوان نمونه افزایش صفرا در بدن و یا ابتلا به سوء مزاج صفراوی را با علائمی مثل خارش، التهاب، سوزش، قرمزی یا آبریزش بینی و چشم که بسیار شبیه و نزدیک به علائم بیماری آلرژی است، توصیف کرده اند.

حکما تلاش کرده اند برای فرو نشاندن علائم افزایش صفرا در بدن به کمک نسخه های گیاهی و روش های پاک سازی به کنترل میزان صفرا در بدن بپردازند و با ایجاد تعادل در بدن به دفع اخلاط زائد و اضافی به کنترل بیماری و درمان آن کمک کنند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن بهتر است در این حالت (آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد

دو نکته اساسی درباره آلرژی

نکته اول:گاهی اوقات مریض دارای آلرژی تنفسی میباشد که آلرژی آن میتواند در حالات شدید با شوک های تنفسی بسیار عمیقی همراه باشد. همان گونه که در ابتدای این مقاله هم ذکر شد از آنجایی که طب سنتی (Traditional medicine) فصلی به نام آلرژی ندارد و معمولاً علائم آنرا به خلط صفرا نسبت می دهیم بهتر است در این حالت( آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد به دلیل آن که درمان فرو نشاندن آلرژی تنفسی می بایست بسیار سریع صورت گیرد چون در صورت تداوم شوک های تنفسی عمیق، بیمار میتواند وارد شرایط بحرانی بیماری گردد.

نکته دوم:به کرات دیده می شود که الرژی همراه با نشانه ها و علائم پوستی بروز می کند. پزشکان و درمانگران می بایست این مسئله را در نظر بگیرند که به درمان ریشه علائم پوستی بپردازند و صرفا به درمان و پاکسازی سطحی این علائم نپردازند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند

درمان آلرژی و توجه به دفع

صفرا در کیسه صفرا تجمع می یابد تا به هنگام مصرف غذاهای چرب ترشح گردد تا با شکستن چربی ها به هضم غذا هم کمک کند. در زمان فرآیند هضم و جذب مواد غذایی قدری از این صفرا در انتهای روده باز جذب می شود و به کیسه صفرا باز می گردد. ولی در صورتی که شخصی مبتلا به یبوست باشد میزان باز جذب صفرا در انتهای روده بیمار بیشتر شده و در نتیجه بیمار را به سوء مزاج صفرا دچار می کند و به این ترتیب میزان صفرای بدن بیمار از حد مجاز بیشتر می شود و این مسئله باعث تقویت علائم حساسیت می شود.

پس درمانگر می بایست هنگامی که با یک فرد با علائم آلرژی روبرو شد ابتدای امر او را از مصرف غذاهای چرب منع کند و در صورتی که بیمار با یبوست همراه بود راه دفع مواد زائد را برای بیمار سهل کند. برای افرادی که دارای یبوست می باشند سفارش می گردد صبح ها یک قاشق غذاخوری خاکشیر در یک فنجان آب داغ به صورت ناشتا میل گردد. این نسخه علاوه بر اینکه سبب اجابت مزاج و خوش رنگی رنگ پوست می گردد، می تواند مواد زائد تجمع یافته در زیر پوست را هم به سمت بیرون بکشد و به مرور سبب فرو نشاندن علائم آلرژی نیز گردد.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن گیاهان دارویی در درمان بیماری آلرژی به کار می روند

پاکسازی صفرا از بدن

باید به این نکته توجه شود که پاکسازی بدن از صفرای زائد ضمن فرو نشاندن علائم مشابه آلرژی میتواند به شادابی و طراوت پوست و همینطور کاهش زردی پوست هم کمک کند. ما می بایست بعنوان درمانگر جهت پاکسازی صفرا از سه بعد کنترل تولید صفرا، دفع صفرای زائد و درمان توازن تولید و دفع به قضیه نگاه کنیم.

جهت کنترل تولید صفرا، خودداری از خوردن غذاها و مواد خوراکی مثل غذاهایی با ادویه زیاد، انواع سس ها، مواد غذایی سرخ کردنی، شکلات و غذاهای حاضری و فست فود من جمله ساده ترین و کاربردی ترین شیوه ها است که سبب بهبود علائم آلرژی است و امروزه این شیوه ها به وسیله خیلی از درمانگران طب مدرن هم برای جلوگیری از عود کردن آلرژی ها و کنترل حساسیت به بیماران توصیه می شود.

کنترل میزان مواد تولیدکننده صفرا در بدن و دفع صفرای اضافه از بدن با شیوه های طبیعی و تنظیم ساختار و عملکرد سیستم ایمنی بدن من جمله شیوه هایی است که به درمان آلرژی کمک می کند. توجه شود که طبع خلط صفرا، گرم است براین اساس برای متعادل کردن بدن برای مقابله با این طبع می بایست از مواد غذایی با طبع سرد استفاده کنیم. خاکشیر بعنوان یک صفرابر قوی در قالب یک شربت ساده و سوپ جو و گشنیز به عنوان غذاهایی که دارای مزاج سرد است به این قبیل بیماران توصیه می گردد.

همچنین مصرف نان های سبوس دار و کاهو بسیار سفارش می گردد. بعضی گیاهان دارویی خاصیت تنظیم کنندگی و متعادل سازی عملکرد سیستم ایمنی را دارند. این قبیل گیاهان که معمولاً دارای طبع سرد هم می باشند میتوانند در فرو نشاندن علائم آلرژی بسیار مؤثر باشند. به عنوان مثال میتوان از گل ختمی و اسفرزه نام برد. استفاده به صورت خوراکی و یا استعمال موضعی این گیاهان دارویی در کاهش علائم آلرژی بسیار موثر می باشند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن از جوش‌شیرین برای رفع خارش پوستی توصیه می‌شود

درمان خارش های پوستی فصل بهار 

برای درمان خارش و حساسیت های پوستی که در فصل بهار بیشتر می شود میتوان از جوش شیرین، روغن نارگیل، آبلیمو و نعنای تازه استفاده کرد. کهیر یکی از بیماری های پوستی است که در حقیقت یک واکنش آلرژیک به مصرف بعضی از مواد غذایی ، داروهای شیمیایی، عطرها و بوها است که بدن نسبت به آنها واکنش نشان می دهد. بروز کهیر بر پوست غالبا ظاهر نامناسبی را برای شخص ایجاد می کند که همراه با التهاب، قرمزی، درد و خارش است. درمانگران پزشکی سنتی معتقد هستند بعضی از گیاهان دارویی می توانند تا حد زیادی عوارض و نشانه های پیدایش این بیماری را در بدن تقلیل دهند.

یکی از این گیاهان که میتواند میزان خارش و درد ناشی از ابتلا به کهیر را در بدن تقلیل دهد مصرف نعنای تازه است. مصرف این گیاه به صورت تازه به همراه وعده های غذایی در کاهش میزان خارش و درد کهیر بسیار مؤثر است و حتی در بهبود عارضه های ناشی از آن هم نقش دارد.

مصرف روغن نارگیل و آب لیمو هم التهاب و خارش را کاهش می دهد. این مواد خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچی دارند و از پوست در برابر عفونت ها محافظت می کنند.

مصرف آلوئه ورا و استفاده از ژل این گیاه نیز در بهبود خارش ها مؤثر است و همینطور استفاده از جوش شیرین برای رفع خارش پوستی سفارش می شود که با اندکی آب باید مخلوط و روی پوست مالیده شود.

armandaily.ir
  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش