پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۴۵

همه چیز درباره آلرژی؛ از علائم تا راه درمان آن

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن
به کرات دیده می‌شود که الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند. پزشکان و درمانگران می‌بایست این مساله را در نظر بگیرند که به درمان ریشه علائم پوستی بپردازند و صرفا به درمان و پاک‌سازی سطحی این علائم نپردازند.

آلرژی، علائم و راه درمان آن

حساسیت و بیماری با منشأ عصبی معمولاً دو گزینه ای هستند که هنگامی که طبیبان از تشخیص درست بیماری بازمی مانند به سوی آنها پناه می برند. هرچند که گاهی حقیقتا میتواند منشأ بیماری، آلرژی و یا عصبی باشد. آلرژی و حساسیت در فصول بهار و پاییز به حداکثر میزان خود بروز می کنند  ( در فصل بهار نسبت به پاییز بیشتر بروز می کند) و در فصل تابستان و زمستان معمولاً کم تر بروز کرده و باعث آزار و اذیت شخص می گردند.

علائم آلرژی

لازم به ذکر است گاهی در فصل تابستان علائمی شبیه علائم تنفسی آلرژی بروز می کند که ناشی از گرمای هوا و بیماری های خفیف تنفسی است که نباید با آلرژی یکسان در نظر گرفته شوند چون از نظر درمان همچنین کاملاً مسیر درمانی متفاوتی با یکدیگر دارند. علائم آلرژی میتواند شامل آبریزش بینی، التهاب مجاری تنفسی، ریزش اشک چشم و خارش پوست برای بازه زمانی طولانی مدت باشد که این علائم میتواند در افراد گوناگون به اشکال مختلف و به میزان مختلف بروز کند ولی نکته ای که در اینجا دارای اهمیت میباشد این است که پایه تمامی این علائم یکسان و همان الرژی می باشد.

طب سنتی و آلرژی

در کتب طب سنتی پایه هر آنچه که بگردیم نامی از الرژی و این بیماری نخواهیم یافت ولیکن بیماری هایی را می یابیم که علائمی شبیه آلرژی برای آنها ذکر گردیده است. به عنوان نمونه افزایش صفرا در بدن و یا ابتلا به سوء مزاج صفراوی را با علائمی مثل خارش، التهاب، سوزش، قرمزی یا آبریزش بینی و چشم که بسیار شبیه و نزدیک به علائم بیماری آلرژی است، توصیف کرده اند.

حکما تلاش کرده اند برای فرو نشاندن علائم افزایش صفرا در بدن به کمک نسخه های گیاهی و روش های پاک سازی به کنترل میزان صفرا در بدن بپردازند و با ایجاد تعادل در بدن به دفع اخلاط زائد و اضافی به کنترل بیماری و درمان آن کمک کنند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن بهتر است در این حالت (آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد

دو نکته اساسی درباره آلرژی

نکته اول:گاهی اوقات مریض دارای آلرژی تنفسی میباشد که آلرژی آن میتواند در حالات شدید با شوک های تنفسی بسیار عمیقی همراه باشد. همان گونه که در ابتدای این مقاله هم ذکر شد از آنجایی که طب سنتی (Traditional medicine) فصلی به نام آلرژی ندارد و معمولاً علائم آنرا به خلط صفرا نسبت می دهیم بهتر است در این حالت( آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد به دلیل آن که درمان فرو نشاندن آلرژی تنفسی می بایست بسیار سریع صورت گیرد چون در صورت تداوم شوک های تنفسی عمیق، بیمار میتواند وارد شرایط بحرانی بیماری گردد.

نکته دوم:به کرات دیده می شود که الرژی همراه با نشانه ها و علائم پوستی بروز می کند. پزشکان و درمانگران می بایست این مسئله را در نظر بگیرند که به درمان ریشه علائم پوستی بپردازند و صرفا به درمان و پاکسازی سطحی این علائم نپردازند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند

درمان آلرژی و توجه به دفع

صفرا در کیسه صفرا تجمع می یابد تا به هنگام مصرف غذاهای چرب ترشح گردد تا با شکستن چربی ها به هضم غذا هم کمک کند. در زمان فرآیند هضم و جذب مواد غذایی قدری از این صفرا در انتهای روده باز جذب می شود و به کیسه صفرا باز می گردد. ولی در صورتی که شخصی مبتلا به یبوست باشد میزان باز جذب صفرا در انتهای روده بیمار بیشتر شده و در نتیجه بیمار را به سوء مزاج صفرا دچار می کند و به این ترتیب میزان صفرای بدن بیمار از حد مجاز بیشتر می شود و این مسئله باعث تقویت علائم حساسیت می شود.

پس درمانگر می بایست هنگامی که با یک فرد با علائم آلرژی روبرو شد ابتدای امر او را از مصرف غذاهای چرب منع کند و در صورتی که بیمار با یبوست همراه بود راه دفع مواد زائد را برای بیمار سهل کند. برای افرادی که دارای یبوست می باشند سفارش می گردد صبح ها یک قاشق غذاخوری خاکشیر در یک فنجان آب داغ به صورت ناشتا میل گردد. این نسخه علاوه بر اینکه سبب اجابت مزاج و خوش رنگی رنگ پوست می گردد، می تواند مواد زائد تجمع یافته در زیر پوست را هم به سمت بیرون بکشد و به مرور سبب فرو نشاندن علائم آلرژی نیز گردد.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن گیاهان دارویی در درمان بیماری آلرژی به کار می روند

پاکسازی صفرا از بدن

باید به این نکته توجه شود که پاکسازی بدن از صفرای زائد ضمن فرو نشاندن علائم مشابه آلرژی میتواند به شادابی و طراوت پوست و همینطور کاهش زردی پوست هم کمک کند. ما می بایست بعنوان درمانگر جهت پاکسازی صفرا از سه بعد کنترل تولید صفرا، دفع صفرای زائد و درمان توازن تولید و دفع به قضیه نگاه کنیم.

جهت کنترل تولید صفرا، خودداری از خوردن غذاها و مواد خوراکی مثل غذاهایی با ادویه زیاد، انواع سس ها، مواد غذایی سرخ کردنی، شکلات و غذاهای حاضری و فست فود من جمله ساده ترین و کاربردی ترین شیوه ها است که سبب بهبود علائم آلرژی است و امروزه این شیوه ها به وسیله خیلی از درمانگران طب مدرن هم برای جلوگیری از عود کردن آلرژی ها و کنترل حساسیت به بیماران توصیه می شود.

کنترل میزان مواد تولیدکننده صفرا در بدن و دفع صفرای اضافه از بدن با شیوه های طبیعی و تنظیم ساختار و عملکرد سیستم ایمنی بدن من جمله شیوه هایی است که به درمان آلرژی کمک می کند. توجه شود که طبع خلط صفرا، گرم است براین اساس برای متعادل کردن بدن برای مقابله با این طبع می بایست از مواد غذایی با طبع سرد استفاده کنیم. خاکشیر بعنوان یک صفرابر قوی در قالب یک شربت ساده و سوپ جو و گشنیز به عنوان غذاهایی که دارای مزاج سرد است به این قبیل بیماران توصیه می گردد.

همچنین مصرف نان های سبوس دار و کاهو بسیار سفارش می گردد. بعضی گیاهان دارویی خاصیت تنظیم کنندگی و متعادل سازی عملکرد سیستم ایمنی را دارند. این قبیل گیاهان که معمولاً دارای طبع سرد هم می باشند میتوانند در فرو نشاندن علائم آلرژی بسیار مؤثر باشند. به عنوان مثال میتوان از گل ختمی و اسفرزه نام برد. استفاده به صورت خوراکی و یا استعمال موضعی این گیاهان دارویی در کاهش علائم آلرژی بسیار موثر می باشند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن از جوش‌شیرین برای رفع خارش پوستی توصیه می‌شود

درمان خارش های پوستی فصل بهار 

برای درمان خارش و حساسیت های پوستی که در فصل بهار بیشتر می شود میتوان از جوش شیرین، روغن نارگیل، آبلیمو و نعنای تازه استفاده کرد. کهیر یکی از بیماری های پوستی است که در حقیقت یک واکنش آلرژیک به مصرف بعضی از مواد غذایی ، داروهای شیمیایی، عطرها و بوها است که بدن نسبت به آنها واکنش نشان می دهد. بروز کهیر بر پوست غالبا ظاهر نامناسبی را برای شخص ایجاد می کند که همراه با التهاب، قرمزی، درد و خارش است. درمانگران پزشکی سنتی معتقد هستند بعضی از گیاهان دارویی می توانند تا حد زیادی عوارض و نشانه های پیدایش این بیماری را در بدن تقلیل دهند.

یکی از این گیاهان که میتواند میزان خارش و درد ناشی از ابتلا به کهیر را در بدن تقلیل دهد مصرف نعنای تازه است. مصرف این گیاه به صورت تازه به همراه وعده های غذایی در کاهش میزان خارش و درد کهیر بسیار مؤثر است و حتی در بهبود عارضه های ناشی از آن هم نقش دارد.

مصرف روغن نارگیل و آب لیمو هم التهاب و خارش را کاهش می دهد. این مواد خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچی دارند و از پوست در برابر عفونت ها محافظت می کنند.

مصرف آلوئه ورا و استفاده از ژل این گیاه نیز در بهبود خارش ها مؤثر است و همینطور استفاده از جوش شیرین برای رفع خارش پوستی سفارش می شود که با اندکی آب باید مخلوط و روی پوست مالیده شود.

armandaily.ir
  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش