شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۴۵

همه چیز درباره آلرژی؛ از علائم تا راه درمان آن

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن
به کرات دیده می‌شود که الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند. پزشکان و درمانگران می‌بایست این مساله را در نظر بگیرند که به درمان ریشه علائم پوستی بپردازند و صرفا به درمان و پاک‌سازی سطحی این علائم نپردازند.

آلرژی، علائم و راه درمان آن

حساسیت و بیماری با منشأ عصبی معمولاً دو گزینه ای هستند که هنگامی که طبیبان از تشخیص درست بیماری بازمی مانند به سوی آنها پناه می برند. هرچند که گاهی حقیقتا میتواند منشأ بیماری، آلرژی و یا عصبی باشد. آلرژی و حساسیت در فصول بهار و پاییز به حداکثر میزان خود بروز می کنند  ( در فصل بهار نسبت به پاییز بیشتر بروز می کند) و در فصل تابستان و زمستان معمولاً کم تر بروز کرده و باعث آزار و اذیت شخص می گردند.

علائم آلرژی

لازم به ذکر است گاهی در فصل تابستان علائمی شبیه علائم تنفسی آلرژی بروز می کند که ناشی از گرمای هوا و بیماری های خفیف تنفسی است که نباید با آلرژی یکسان در نظر گرفته شوند چون از نظر درمان همچنین کاملاً مسیر درمانی متفاوتی با یکدیگر دارند. علائم آلرژی میتواند شامل آبریزش بینی، التهاب مجاری تنفسی، ریزش اشک چشم و خارش پوست برای بازه زمانی طولانی مدت باشد که این علائم میتواند در افراد گوناگون به اشکال مختلف و به میزان مختلف بروز کند ولی نکته ای که در اینجا دارای اهمیت میباشد این است که پایه تمامی این علائم یکسان و همان الرژی می باشد.

طب سنتی و آلرژی

در کتب طب سنتی پایه هر آنچه که بگردیم نامی از الرژی و این بیماری نخواهیم یافت ولیکن بیماری هایی را می یابیم که علائمی شبیه آلرژی برای آنها ذکر گردیده است. به عنوان نمونه افزایش صفرا در بدن و یا ابتلا به سوء مزاج صفراوی را با علائمی مثل خارش، التهاب، سوزش، قرمزی یا آبریزش بینی و چشم که بسیار شبیه و نزدیک به علائم بیماری آلرژی است، توصیف کرده اند.

حکما تلاش کرده اند برای فرو نشاندن علائم افزایش صفرا در بدن به کمک نسخه های گیاهی و روش های پاک سازی به کنترل میزان صفرا در بدن بپردازند و با ایجاد تعادل در بدن به دفع اخلاط زائد و اضافی به کنترل بیماری و درمان آن کمک کنند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن بهتر است در این حالت (آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد

دو نکته اساسی درباره آلرژی

نکته اول:گاهی اوقات مریض دارای آلرژی تنفسی میباشد که آلرژی آن میتواند در حالات شدید با شوک های تنفسی بسیار عمیقی همراه باشد. همان گونه که در ابتدای این مقاله هم ذکر شد از آنجایی که طب سنتی (Traditional medicine) فصلی به نام آلرژی ندارد و معمولاً علائم آنرا به خلط صفرا نسبت می دهیم بهتر است در این حالت( آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد به دلیل آن که درمان فرو نشاندن آلرژی تنفسی می بایست بسیار سریع صورت گیرد چون در صورت تداوم شوک های تنفسی عمیق، بیمار میتواند وارد شرایط بحرانی بیماری گردد.

نکته دوم:به کرات دیده می شود که الرژی همراه با نشانه ها و علائم پوستی بروز می کند. پزشکان و درمانگران می بایست این مسئله را در نظر بگیرند که به درمان ریشه علائم پوستی بپردازند و صرفا به درمان و پاکسازی سطحی این علائم نپردازند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند

درمان آلرژی و توجه به دفع

صفرا در کیسه صفرا تجمع می یابد تا به هنگام مصرف غذاهای چرب ترشح گردد تا با شکستن چربی ها به هضم غذا هم کمک کند. در زمان فرآیند هضم و جذب مواد غذایی قدری از این صفرا در انتهای روده باز جذب می شود و به کیسه صفرا باز می گردد. ولی در صورتی که شخصی مبتلا به یبوست باشد میزان باز جذب صفرا در انتهای روده بیمار بیشتر شده و در نتیجه بیمار را به سوء مزاج صفرا دچار می کند و به این ترتیب میزان صفرای بدن بیمار از حد مجاز بیشتر می شود و این مسئله باعث تقویت علائم حساسیت می شود.

پس درمانگر می بایست هنگامی که با یک فرد با علائم آلرژی روبرو شد ابتدای امر او را از مصرف غذاهای چرب منع کند و در صورتی که بیمار با یبوست همراه بود راه دفع مواد زائد را برای بیمار سهل کند. برای افرادی که دارای یبوست می باشند سفارش می گردد صبح ها یک قاشق غذاخوری خاکشیر در یک فنجان آب داغ به صورت ناشتا میل گردد. این نسخه علاوه بر اینکه سبب اجابت مزاج و خوش رنگی رنگ پوست می گردد، می تواند مواد زائد تجمع یافته در زیر پوست را هم به سمت بیرون بکشد و به مرور سبب فرو نشاندن علائم آلرژی نیز گردد.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن گیاهان دارویی در درمان بیماری آلرژی به کار می روند

پاکسازی صفرا از بدن

باید به این نکته توجه شود که پاکسازی بدن از صفرای زائد ضمن فرو نشاندن علائم مشابه آلرژی میتواند به شادابی و طراوت پوست و همینطور کاهش زردی پوست هم کمک کند. ما می بایست بعنوان درمانگر جهت پاکسازی صفرا از سه بعد کنترل تولید صفرا، دفع صفرای زائد و درمان توازن تولید و دفع به قضیه نگاه کنیم.

جهت کنترل تولید صفرا، خودداری از خوردن غذاها و مواد خوراکی مثل غذاهایی با ادویه زیاد، انواع سس ها، مواد غذایی سرخ کردنی، شکلات و غذاهای حاضری و فست فود من جمله ساده ترین و کاربردی ترین شیوه ها است که سبب بهبود علائم آلرژی است و امروزه این شیوه ها به وسیله خیلی از درمانگران طب مدرن هم برای جلوگیری از عود کردن آلرژی ها و کنترل حساسیت به بیماران توصیه می شود.

کنترل میزان مواد تولیدکننده صفرا در بدن و دفع صفرای اضافه از بدن با شیوه های طبیعی و تنظیم ساختار و عملکرد سیستم ایمنی بدن من جمله شیوه هایی است که به درمان آلرژی کمک می کند. توجه شود که طبع خلط صفرا، گرم است براین اساس برای متعادل کردن بدن برای مقابله با این طبع می بایست از مواد غذایی با طبع سرد استفاده کنیم. خاکشیر بعنوان یک صفرابر قوی در قالب یک شربت ساده و سوپ جو و گشنیز به عنوان غذاهایی که دارای مزاج سرد است به این قبیل بیماران توصیه می گردد.

همچنین مصرف نان های سبوس دار و کاهو بسیار سفارش می گردد. بعضی گیاهان دارویی خاصیت تنظیم کنندگی و متعادل سازی عملکرد سیستم ایمنی را دارند. این قبیل گیاهان که معمولاً دارای طبع سرد هم می باشند میتوانند در فرو نشاندن علائم آلرژی بسیار مؤثر باشند. به عنوان مثال میتوان از گل ختمی و اسفرزه نام برد. استفاده به صورت خوراکی و یا استعمال موضعی این گیاهان دارویی در کاهش علائم آلرژی بسیار موثر می باشند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن از جوش‌شیرین برای رفع خارش پوستی توصیه می‌شود

درمان خارش های پوستی فصل بهار 

برای درمان خارش و حساسیت های پوستی که در فصل بهار بیشتر می شود میتوان از جوش شیرین، روغن نارگیل، آبلیمو و نعنای تازه استفاده کرد. کهیر یکی از بیماری های پوستی است که در حقیقت یک واکنش آلرژیک به مصرف بعضی از مواد غذایی ، داروهای شیمیایی، عطرها و بوها است که بدن نسبت به آنها واکنش نشان می دهد. بروز کهیر بر پوست غالبا ظاهر نامناسبی را برای شخص ایجاد می کند که همراه با التهاب، قرمزی، درد و خارش است. درمانگران پزشکی سنتی معتقد هستند بعضی از گیاهان دارویی می توانند تا حد زیادی عوارض و نشانه های پیدایش این بیماری را در بدن تقلیل دهند.

یکی از این گیاهان که میتواند میزان خارش و درد ناشی از ابتلا به کهیر را در بدن تقلیل دهد مصرف نعنای تازه است. مصرف این گیاه به صورت تازه به همراه وعده های غذایی در کاهش میزان خارش و درد کهیر بسیار مؤثر است و حتی در بهبود عارضه های ناشی از آن هم نقش دارد.

مصرف روغن نارگیل و آب لیمو هم التهاب و خارش را کاهش می دهد. این مواد خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچی دارند و از پوست در برابر عفونت ها محافظت می کنند.

مصرف آلوئه ورا و استفاده از ژل این گیاه نیز در بهبود خارش ها مؤثر است و همینطور استفاده از جوش شیرین برای رفع خارش پوستی سفارش می شود که با اندکی آب باید مخلوط و روی پوست مالیده شود.

armandaily.ir
  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش