شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۴۵

همه چیز درباره آلرژی؛ از علائم تا راه درمان آن

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن
به کرات دیده می‌شود که الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند. پزشکان و درمانگران می‌بایست این مساله را در نظر بگیرند که به درمان ریشه علائم پوستی بپردازند و صرفا به درمان و پاک‌سازی سطحی این علائم نپردازند.

آلرژی، علائم و راه درمان آن

حساسیت و بیماری با منشأ عصبی معمولاً دو گزینه ای هستند که هنگامی که طبیبان از تشخیص درست بیماری بازمی مانند به سوی آنها پناه می برند. هرچند که گاهی حقیقتا میتواند منشأ بیماری، آلرژی و یا عصبی باشد. آلرژی و حساسیت در فصول بهار و پاییز به حداکثر میزان خود بروز می کنند  ( در فصل بهار نسبت به پاییز بیشتر بروز می کند) و در فصل تابستان و زمستان معمولاً کم تر بروز کرده و باعث آزار و اذیت شخص می گردند.

علائم آلرژی

لازم به ذکر است گاهی در فصل تابستان علائمی شبیه علائم تنفسی آلرژی بروز می کند که ناشی از گرمای هوا و بیماری های خفیف تنفسی است که نباید با آلرژی یکسان در نظر گرفته شوند چون از نظر درمان همچنین کاملاً مسیر درمانی متفاوتی با یکدیگر دارند. علائم آلرژی میتواند شامل آبریزش بینی، التهاب مجاری تنفسی، ریزش اشک چشم و خارش پوست برای بازه زمانی طولانی مدت باشد که این علائم میتواند در افراد گوناگون به اشکال مختلف و به میزان مختلف بروز کند ولی نکته ای که در اینجا دارای اهمیت میباشد این است که پایه تمامی این علائم یکسان و همان الرژی می باشد.

طب سنتی و آلرژی

در کتب طب سنتی پایه هر آنچه که بگردیم نامی از الرژی و این بیماری نخواهیم یافت ولیکن بیماری هایی را می یابیم که علائمی شبیه آلرژی برای آنها ذکر گردیده است. به عنوان نمونه افزایش صفرا در بدن و یا ابتلا به سوء مزاج صفراوی را با علائمی مثل خارش، التهاب، سوزش، قرمزی یا آبریزش بینی و چشم که بسیار شبیه و نزدیک به علائم بیماری آلرژی است، توصیف کرده اند.

حکما تلاش کرده اند برای فرو نشاندن علائم افزایش صفرا در بدن به کمک نسخه های گیاهی و روش های پاک سازی به کنترل میزان صفرا در بدن بپردازند و با ایجاد تعادل در بدن به دفع اخلاط زائد و اضافی به کنترل بیماری و درمان آن کمک کنند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن بهتر است در این حالت (آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد

دو نکته اساسی درباره آلرژی

نکته اول:گاهی اوقات مریض دارای آلرژی تنفسی میباشد که آلرژی آن میتواند در حالات شدید با شوک های تنفسی بسیار عمیقی همراه باشد. همان گونه که در ابتدای این مقاله هم ذکر شد از آنجایی که طب سنتی (Traditional medicine) فصلی به نام آلرژی ندارد و معمولاً علائم آنرا به خلط صفرا نسبت می دهیم بهتر است در این حالت( آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد به دلیل آن که درمان فرو نشاندن آلرژی تنفسی می بایست بسیار سریع صورت گیرد چون در صورت تداوم شوک های تنفسی عمیق، بیمار میتواند وارد شرایط بحرانی بیماری گردد.

نکته دوم:به کرات دیده می شود که الرژی همراه با نشانه ها و علائم پوستی بروز می کند. پزشکان و درمانگران می بایست این مسئله را در نظر بگیرند که به درمان ریشه علائم پوستی بپردازند و صرفا به درمان و پاکسازی سطحی این علائم نپردازند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند

درمان آلرژی و توجه به دفع

صفرا در کیسه صفرا تجمع می یابد تا به هنگام مصرف غذاهای چرب ترشح گردد تا با شکستن چربی ها به هضم غذا هم کمک کند. در زمان فرآیند هضم و جذب مواد غذایی قدری از این صفرا در انتهای روده باز جذب می شود و به کیسه صفرا باز می گردد. ولی در صورتی که شخصی مبتلا به یبوست باشد میزان باز جذب صفرا در انتهای روده بیمار بیشتر شده و در نتیجه بیمار را به سوء مزاج صفرا دچار می کند و به این ترتیب میزان صفرای بدن بیمار از حد مجاز بیشتر می شود و این مسئله باعث تقویت علائم حساسیت می شود.

پس درمانگر می بایست هنگامی که با یک فرد با علائم آلرژی روبرو شد ابتدای امر او را از مصرف غذاهای چرب منع کند و در صورتی که بیمار با یبوست همراه بود راه دفع مواد زائد را برای بیمار سهل کند. برای افرادی که دارای یبوست می باشند سفارش می گردد صبح ها یک قاشق غذاخوری خاکشیر در یک فنجان آب داغ به صورت ناشتا میل گردد. این نسخه علاوه بر اینکه سبب اجابت مزاج و خوش رنگی رنگ پوست می گردد، می تواند مواد زائد تجمع یافته در زیر پوست را هم به سمت بیرون بکشد و به مرور سبب فرو نشاندن علائم آلرژی نیز گردد.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن گیاهان دارویی در درمان بیماری آلرژی به کار می روند

پاکسازی صفرا از بدن

باید به این نکته توجه شود که پاکسازی بدن از صفرای زائد ضمن فرو نشاندن علائم مشابه آلرژی میتواند به شادابی و طراوت پوست و همینطور کاهش زردی پوست هم کمک کند. ما می بایست بعنوان درمانگر جهت پاکسازی صفرا از سه بعد کنترل تولید صفرا، دفع صفرای زائد و درمان توازن تولید و دفع به قضیه نگاه کنیم.

جهت کنترل تولید صفرا، خودداری از خوردن غذاها و مواد خوراکی مثل غذاهایی با ادویه زیاد، انواع سس ها، مواد غذایی سرخ کردنی، شکلات و غذاهای حاضری و فست فود من جمله ساده ترین و کاربردی ترین شیوه ها است که سبب بهبود علائم آلرژی است و امروزه این شیوه ها به وسیله خیلی از درمانگران طب مدرن هم برای جلوگیری از عود کردن آلرژی ها و کنترل حساسیت به بیماران توصیه می شود.

کنترل میزان مواد تولیدکننده صفرا در بدن و دفع صفرای اضافه از بدن با شیوه های طبیعی و تنظیم ساختار و عملکرد سیستم ایمنی بدن من جمله شیوه هایی است که به درمان آلرژی کمک می کند. توجه شود که طبع خلط صفرا، گرم است براین اساس برای متعادل کردن بدن برای مقابله با این طبع می بایست از مواد غذایی با طبع سرد استفاده کنیم. خاکشیر بعنوان یک صفرابر قوی در قالب یک شربت ساده و سوپ جو و گشنیز به عنوان غذاهایی که دارای مزاج سرد است به این قبیل بیماران توصیه می گردد.

همچنین مصرف نان های سبوس دار و کاهو بسیار سفارش می گردد. بعضی گیاهان دارویی خاصیت تنظیم کنندگی و متعادل سازی عملکرد سیستم ایمنی را دارند. این قبیل گیاهان که معمولاً دارای طبع سرد هم می باشند میتوانند در فرو نشاندن علائم آلرژی بسیار مؤثر باشند. به عنوان مثال میتوان از گل ختمی و اسفرزه نام برد. استفاده به صورت خوراکی و یا استعمال موضعی این گیاهان دارویی در کاهش علائم آلرژی بسیار موثر می باشند.

درمان خارش های پوستی فصل بهار,نکاتی درباره آلرژی,روش درمان آلرژی,علائم آلرژی,پاکسازی صفرا از بدن از جوش‌شیرین برای رفع خارش پوستی توصیه می‌شود

درمان خارش های پوستی فصل بهار 

برای درمان خارش و حساسیت های پوستی که در فصل بهار بیشتر می شود میتوان از جوش شیرین، روغن نارگیل، آبلیمو و نعنای تازه استفاده کرد. کهیر یکی از بیماری های پوستی است که در حقیقت یک واکنش آلرژیک به مصرف بعضی از مواد غذایی ، داروهای شیمیایی، عطرها و بوها است که بدن نسبت به آنها واکنش نشان می دهد. بروز کهیر بر پوست غالبا ظاهر نامناسبی را برای شخص ایجاد می کند که همراه با التهاب، قرمزی، درد و خارش است. درمانگران پزشکی سنتی معتقد هستند بعضی از گیاهان دارویی می توانند تا حد زیادی عوارض و نشانه های پیدایش این بیماری را در بدن تقلیل دهند.

یکی از این گیاهان که میتواند میزان خارش و درد ناشی از ابتلا به کهیر را در بدن تقلیل دهد مصرف نعنای تازه است. مصرف این گیاه به صورت تازه به همراه وعده های غذایی در کاهش میزان خارش و درد کهیر بسیار مؤثر است و حتی در بهبود عارضه های ناشی از آن هم نقش دارد.

مصرف روغن نارگیل و آب لیمو هم التهاب و خارش را کاهش می دهد. این مواد خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچی دارند و از پوست در برابر عفونت ها محافظت می کنند.

مصرف آلوئه ورا و استفاده از ژل این گیاه نیز در بهبود خارش ها مؤثر است و همینطور استفاده از جوش شیرین برای رفع خارش پوستی سفارش می شود که با اندکی آب باید مخلوط و روی پوست مالیده شود.

armandaily.ir
  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
ویژه سرپوش