چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۸۴

با عرق کاسنی و خواص و مضرات این گیاه آشنا شوید!

مزایای عرق کاسنی,عرق کاسنی,فواید عرق کاسنیعرق کاسنی از یک گیاه مدیترانه‌ای گرفته می‌شود که بدلیل کاربردهای دارویی کشت شده است
کاسنی در طب سنتی از گیاهان معروفی به شمار می رود که عرق تهیه شده از آن، خواص درمانی بسیاری دارد و در اکثر خانه های ایران میتوان عرق کاسنی را یافت. درواقع این گیاه که از آن عرق کاسنی تهیه می کنند، به آسانی در انواع آب وهوا رشد میکند.

عرق کاسنی

رنگ گل های گیاه کاسنی، آبی است و بیشترین رشد را در فصل بهار دارد و رشد آن در هوای مرطوب نیز چندین برابر می شود. از گیاه کاسنی، عرقی به نام عرق کاسنی تهیه میشود که طبع آن سرد است و میتواند موجب متعادل سازی دمای بدن در هنگام گرم شدن، شود. درصورت تلخ تربودن عرق کاسنی، فواید آن بیشتر است و امراض کبدی را درمان میکند.

عرق کاسنی، منشأ یک گیاه مدیترانه ایست و بدین دلیل کاشت شده که برای سالادها و داروها کاربرد بسیاری دارد. این گیاه، قابلیت رشد در بسیاری از شرایط آب و هوایی را دارد و معمولاً به راحتی می توان آن را در حاشیه جاده ها پیدا کرد. برگ ها، جوانه ها و ریشه های گیاه کاسنی فواید بسیاری دارند. از برگ های این گیاه در بسیاری از فرهنگ ها به جای اسفناج استفاده می شود. ریشه ی گیاه کاسنی را بجای قهوه به صورت پودر خرد شده استفاده می کنند. کاسنی برای بسیاری از بیماریها سالیان دراز است که بعنوان داروی گیاهی استفاده میشود.

طریقه مصرف عرق کاسنی

صبح ناشتا پیش از خوردن صبحانه می توانید عرق کاسنی بنوشید که بهترین زمان می باشد؛ به این صورت که آنرا با آب در دمای معمولی مخلوط کنید تا از مواد مغذی این گیاه برخوردار شوید.

فواید عرق کاسنی

فواید این گیاه برای سلامتی شامل موارد زیر است:

>> خواص عرق کاسنی در سیستم ایمنی:

عرق کاسنی، سرشار از ویتامین می باشد؛ یکی از آن ها ویتامین C است که سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند. همچنین تأثير عرق کاسنی برطبق تحقیقات، در کاهش چند گونه باکتری خطرناک اثبات شده است. در عرق کاسنی نیز آنتی اکسیدان هایی وجود دارد که به کاهش خطر ابتلا به سرطان ها، پیری و تخریب سلول در اثر آسیب رادیکال های آزاد کمک میکند. عرق کاسنی، علاوه بر برخورداری از خاصیت ضدسرطانی اش، التهاب در بدن را درمان می کند، که در نتیجه ی آن منجر به درمان بسیاری از بیماریها همچون آرتروز می شوند.

>> عرق کاسنی و پوست:

علت ایجاد بسیاری از جوش های صورت، بخاطر گرمی یا خون کثیف است که تمامی آن ها به" کبد" برمیگردد. به همین خاطر، باید کبد را از خون کثیف و غلیظ پاک سازی کرد. درصورت تمیز شدن کبد، صورت افراد، دیگر فاقد لکه و جوش می شود. علت دیگر بعضی از جوش های صورت، به هم ریختن تنظیم هورمونی بدن است. وظیفه کبد در بدن افراد اینست که هورمون ها را تنظیم میکند که اگر عملکرد کبد با اختلال روبرو شود؛ درنهایت شخص با اختلالات هورمونی مواجه میشود. درواقع عرق کاسنی می تواند صفرا را از بدن دفع کند و عملکرد کبد را بهبود دهد و از این طریق موجب فراهم سازی زمینه برای تنظیم هورمون ها و نابودی جوش های ناشی از آن شود.

خواص عرق کاسنی,خاصیت عرق کاسنی,نحوه مصرف عرق کاسنیویتامین‌های C موجود در عرق کاسنی، سبب تقویت سیستم ایمنی بدن میشود

>> خواص عرق کاسنی برای زنان:

از مهم ترین فواید عرق کاسنی که در طب سنتی هم به آن اشاره شده، بهبود چربی و گرمای کبد است؛ درواقع کاسنی، یک عرق گیاهیست که با طبع خنک شناخته میشود. بيش ترین خواصی که عرق کاسنی برای زنان دارد، بهبود عملکرد کبد است. درواقع ارتباط عرق کاسنی و قائدگی از طریق بهبود عملکرد کبد که یکی از اعضای مهم در بدن است و هورمون تولید می کند، ثابت شده است. عرق کاسنی کمک می کند تا هورمون ها تنظیم شوند علاوه‌براین نقش مهمی در تنظیم سیکل های ماهانه خانم‌ها دارد.

>> افزایش سلامت قلب:

عرق کاسنی، منبعی سرشار از فنول هایی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. خاصیت آنتی اکسیدانی عرق کاسنی باعث میشود تا از لخته شدن خون و بی نظمی تپش قلب جلوگیری کند. در کاسنی ترکیباتی وجود دارد که به کاهش کلسترول موجود در خون کمک می کند و در نهایت مانع از بروز بیماری های مختلف قلبی و عروقی می شود.

>> فواید عرق کاسنی در بارداری:

وقتی در حین بارداری عرق کاسنی مصرف کنید باعث میشود تا فشارخون در بارداری کنترل شود. خانم هایی که در بارداری با مشکل فشارخون مواجه می شوند، باید با پزشک خود مشورت کنند و با تایید پزشک عرق کاسنی مصرف کنند. همچنین عرق کاسنی گیاهی ادرارآور است و به تقویت و پاک سازی مثانه ها کمک می کند. به همین خاطرباعث میشود تا در بارداری، احتمال بروز عفونت ادرار کاهش یابد.

>> فواید عرق کاسنی برای کاهش وزن :

عرق کاسنی فواید زیادی برای سلامتی انسان دارد که از جمله آن می توان به کاهش وزن اشاره کرد. یکی از ترکیباتی که درعرق کاسنی وجود دارد الیگوفروکتوزمیباشد که ترشح هورمون گرلین را کاهش میدهد. هورمون گرلین، هورمونیست که در گرسنگی نقش دارد و فرد با مصرف کاسنی احساس سیری می کند و در نتیجه میلش به غذا کم میشود؛ به همین جهت سبب کاهش وزن افراد می شود. این نکته را به خاطر داشته باشید که فرد صرفا با مصرف یک ماده غذایی ، بدون این که تغییری در رژیم غذایی اش ایجاد کند نباید انتظار کاهش وزن چشمگیری بمنظور رسیدن به وزن ایده‌ال از خود داشته باشد.

>> کاهش درد آرتروز:

در طب سنتی از کاسنی برای درمان آرتروز گردن استفاده میشود و طبق شواهد و مطالعات کاسنی، خاصیت ضد التهابی دارد؛ به همین منظور در شرایطی که آرتروز دارید باعث کاهش و تسکین درد میشود. براساس مطالعه ای، حدود ۷۰ درصد از افرادی که مورد ازمایش قرار گرفته اند با مصرف کاسنی، در شرایطی که به آرتروز مبتلا بوده اند بهبود چشمگیری را گزارش داده اند. برای دردهای عضلانی و مفاصل، کاسنی میتواند نقش یک عامل ضد التهابی عمومی را ایفا کند.

>> درمان جوش:

جوش زدن یکی از رایج ترین عوارض جانبی مصرف گرمی هاست که بیشتر در پوست صورت خود را نشان می دهند. عرق کاسنی به دلیل طبع سردش میتواند نقش موثری در کاهش عوارض گرمی ها داشته باشد. فرد میتواند جوش هایی که به خاطر خوردن گرمیجات ظاهر شده اند را از طریق مصرف کاسنی درمان کند.

>> عرق کاسنی و تقویت معده و اشتها:

از دیگر خواص عرق کاسنی می توان به تقویت معده و جلوگیری از ناراحتی معده اشاره کرد که در دوران بارداری بر مادر باردار نقش موثری دارد؛ بدین دلیل که کمبود اشتها و مشکلات معده از بیماریهای مادران باردار بشمار میرود. مصرف کاسنی باعث میشود التهاب معده از بین برود، در نتیجه اسید کلریدریک معده را تحریک می کند و باعث افزایش اشتها میشود.

>> درمان دیابت:

اینولین از ترکیبات کاسنی میباشد. اینولین به تحریک هورمون هایی میپردازد که قندخون را کنترل می کنند در نتیجه مانع از بروز بیماری دیابت میشود. دیگر مواد موجود در کاسنی باعث میشوند که چربی سازی بیش از حد در سلول های بدن متوقف گردد. براساس بعضی از تحقیقات، مصرف کاسنی به برداشت بیش تر گلوکز خون کمک می کند و نهایتا باعث بهبود بیماری دیابت میشود.

خواص عرق کاسنی,خاصیت عرق کاسنی,نحوه مصرف عرق کاسنیطبع عرق کاسنی سرد است

>> درمان زردی در کودکان:

یکی از شایعترین مشکلات نوزادان، زردی میباشد. در دوران بارداری مصرف کاسنی به پاک سازی کبد و دفع سموم آن کمک می کند به همین علت از زردی نوزاد پیشگیری می کند. با این وجود مصرف بیش از حد کاسنی در دوران بارداری، منجر به سقط جنین می شود. بهتر است در دوران بارداری برای مصرف کاسنی با پزشکتان صحبت کنید.

>> درمان یبوست:

اینولین با افزایش حجم مدفوع، تأثير به سزایی در حرکات روده دارد و موجب تقویت حرکات پریستالتیک و ترشح شیره معده میشود. به اینصورت با بهبود فرآیند هضم به کاهش یبوست کمک میکند. کاسنی، احتمال ابتلا به مشکلات و بیماری های گوارشی را با حفظ روند هضم نرم و منظم، کاهش می دهد.

>> کمک به هضم غذا:

کاسنی فواید بسیاری برای سلامتی گوارشی دارد به این خاطر که اینولین( یک پروبیوتیک قدرتمند) دارد. پری بیوتیک به نوعی باکتری گفته میشود که مزایایی به جای بیماری، برای میزبان دارند. از خواص اینولین می توان به مقابله با مشکلات روده ای و گوارشی نظیر سوء هاضمه، ریفلاکس اسید و سوزش معده اشاره کرد؛ به این علت که موجب کاهش خاصیت اسیدی معده میشود. بنابراین، کاسنی در تسهیل هضم غذا نقش بسزایی دارد.

عوارض جانبی عرق کاسنی

عرق کاسنی دارای فواید زیادی برای سلامتی شما میباشد ولی نباید آنرا بیش از حد مصرف کنید.

- یکی از عوارض عرق کاسنی در دوران بارداری اینست که احتمال تحریک خون ریزی و سقط جنین وجود دارد.

- زنان نباید از عرق کاسنی در حین شیردهی مصرف کنند به این خاطر که تحقیقات کمی در مورد انتقال ترکیباتش از مادر به کودک از طریق شیر مادر انجام شده است.

- رابطه ی عرق کاسنی با گل محمدی، گل همیشه بهار و گل مروارید، نزدیک است؛ بنابراین واکنش های آلرژیک، به خصوص درصورت بروز حساسیت، غیرمعمول نیستند.

- درصورت داشتن سنگ کیسه صفرا، کاسنی زیاد، موجب تشدید این مشکل میشود؛ بنابراین اگر با مشکل کیسه صفرا در گذشته مواجه شده اید حتماً به مشورت با پزشکتان بپردازید.

- عرق کاسنی برای افراد مبتلا به سرفه مضر است. تخم کاسنی بدطعم و قی آور است.

مزایای عرق کاسنی,عرق کاسنی,فواید عرق کاسنییکی از مهم‌ترین فواید عرق کاسنی، بهبود چربی و گرمای کبد است

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
ویژه سرپوش