یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۱۰۶

عسل طبیعی و ترفندهایی برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

عسل طبیعی,مشخصات عسل طبیعی,تشخیص عسل طبیعی از مصنوعیعسل طبیعی در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است
عسل طبیعی،  علاوه بر شیرینی خاصش، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل طبیعی وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه می باشند. اگرچه راههای مختلفی برای شناخت عسل طبیعی مطرح می شود، ولی اکثر این روشها علمی نیستند و هیچگونه اعتباری نمی توان برای آنها قائل شد.

به چه عسلی طبیعی می گوییم؟

به زبان ساده عسل طبیعی به شهد گل هایی گفته می شود که یک زنبور عسل در یک فرآیند طبیعی آنرا جمع آوری کرده و در کندوی خود طی فرآیند های تغلیظ، تبدیل به عسل کرده باشد. اگر در این فرآیند و زنجیره طبیعی تغییری عمدی به وسیله انسان صورت گیرد (به عنوان مثال زنبور ها بجای گرداوری شهد گل ها از شکر سفید یا آب میوه ها استفاده کنند)، محصول تولید شده توسط زنبور ها طبیعی نخواهد بود. البته این غیر طبیعی بودن عسل خود درجات مختلفی دارد و تا تولید کاملاً صنعتی عسل و بدون دخالت زنبور نیز کشیده می شود.

خواص عسل طبیعی

برخی از خواص و فواید عسل طبیعی عبارتند از:

۱. درمان آسم

۲. کمک به درمان سرفه و سرماخوردگی

۳. تقویت حافظه

۴. عسل برای بهبود سوختگی ها و زخم ها

۵. بهبود مشکلات پوستی

۶. کمک به بهبود خواب

عکس عسل طبیعی,عسل طبیعی,روش تشخیص عسل طبیعیهنگام خرید عسل طبیعی دقت کنید که دو نوع عسل موم دار (خود بافت و غیرخودبافت) وجود دارد

نحوه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی 

عسل به عنوان یکی از ارزشمندترین مواد غذایی به دلیل دارا بودن مواد مغذی از قبیل قندهای طبیعی، مواد آلی، معدنی، ویتامین ها و خصوصاً تامین بخشی از انرژی روزانه از اهمیت مخصوصى برخوردار است و همچنین در طب سنتی به اثرات درمانی عسل طبیعی در بیماری های گوارشی، ضعف اعصاب، سرفه و ... اشاراتی شده است. ما در ادامه به چند روش رایج می پردازیم تا بدون تست عسل در آزمایشگاه بتوانید یک عسل طبیعی را به راحتی تشخیص دهید!

>> خرید عسل طبیعی از فروشنده و زنبوردار معتمد:

شاید ساده بنظر بیاید ولی یکی از موثرترین راهها برای مطمئن شدن از طبیعی بودن عسل، خرید عسل طبیعی از افراد یا بستگانی است که به آن ها اعتماد داریم و مطمئنیم که عسل را با مواد دیگری مخلوط نکرده اند و یا تغذیه مصنوعی به زنبور نداده اند.

در صورتیکه در بین افراد خانواده، فامیل و حتی محل خود زنبورداری را می شناسید که به راستگویی و درستی او اعتماد دارید، خرید از او میتواند مطمئن ترین راه برای خرید عسل طبیعی باشد.

فواید عسل طبیعی,راههای تشخیص عسل طبیعی,عسل طبیعیهنگام خرید عسل طبیعی، اطلاع از منطقه زنبورداری کمک شایانی به خرید آن میکند

>> عطر و بوی عسل طبیعی:

یکی از بهترین روش های تست عسل طبیعی، شناسایی بوی عطر گل عسل است. اگر درپوش ظرف عسل مدتی بسته باشد، موقع باز کردن درپوش عسل بو و رایحه خوشایند گل و گیاه عسل طبیعی را میتوانید استشمام کنید، درحالیکه عسل تقلبی و مصنوعی بوی گل و گیاه خاصی نمی دهد و در برخی موارد هیچ عطر و بویی حس نمی شود. شما حتی با چشیدن عسل طبیعی می توانید بوی آنرا  متوجه شوید.

>> رنگ عسل طبیعی: 

باید نوع عسل طبیعی که خریداری کردید را بشناسید، زیرا هر عسلی بسته به گلی که زنبور میمکد، رنگ عسلی که تولید می کند متفاوت است، به عنوان مثال عسل اقاقیا، رنگ مایل به سفید دارد و عسل بهار نارنج، طلایی رنگ است. پس عسل به هر رنگی ممکن است که طبیعی و اصل باشد ولی شناخت رنگ عسل هر گلی به شما در هنگام خرید کمک می کند.

>> آب روشی ساده برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی:

عسل را در آب سرد بریزید خواهید دید که عسل طبیعی کاملاً حالت چسبندگی خود را حفظ می کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می شود ولی عسل تقلبی سریع در آب حل می شود.

یک راه دیگر برای تشخیص عسل طبیع از تقلبی این چنین است که در صورتیکه عسل را درون لیوان محتوی آب بریزید، اگر به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و سریع حل نشود، عسل مطلوبی است، ولی چنانچه عسل موقع ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتری بهره مند است.

>> تشخیص عسل طبیعی با حرارت دادن:

یکی از راههای تشخیص اصل بودن عسل، حرارت دادن است، زمانیکه عسل طبیعی را حرارت می دهید، به سرعت گلوله می زند منتها حباب نمی دهد، درحالیکه عسل مصنوعی به علت قند و رطوبت و همینطور آب اضافی، سریع حباب می دهد.

>> عسل طبیعی شل است: 

یکی از روش تشخیص عسل طبیعی، توجه به مواردی من جمله شل بودن عسل طبیعی میتواند در حین خرید آن به مردم کمک کند؛ عسل طبیعی که بدون شکر است و اکثراً برای درمان بیماری ها استفاده می شود، برعکس فکر مردم، نسبتا شل است.

مردم فکر می کنند عسلی طبیعی سفت است، عسلی که زنبور تولیدکننده آن شکر نخورده باشد، شل است؛ از نظر علمی هم این شل بودن به این دلیل است که قندهای اصلی عسل طبیعی، گلوکز و فروکتوز (قندهای کوچک مولکول) است و زمانیکه ظرف عسل طبیعی را کج می کنیم این قندها به آسانی روی هم حرکت می کنند، اگر به زنبور عسل شکر بدهند، قند شکر که ساکاروز و ایساکارید (قند پیچیده تر) است به دلیل نوع مولکول ها به هم گیر می کنند و به همین دلیل عسل یک مقدار سفت تر از حالت معمولی می شود.

عسل طبیعی,خرید عسل طبیعی,شناخت عسل طبیعیعسل طبیعی که بدون شکر است و اکثراً برای درمان بیماری ها استفاده می شود، شل است

>> میزان چسبندگی عسل طبیعی:

جالب است بدانید یکی از راهکارهای شناسایی عسل طبیعی این است که اگر آنرا بین انگشتان خود قرار دهید ، هیچ چسبندگی ندارد، درحالیکه عسل تقلبی به علت استفاده از شیرین کننده و افزودنی های زیاد، تقریباً چسبناک است و به آسانی میتوانید این نکته را در حین خرید عسل در نظر بگیرید.

>> مات بودن عسل طبیعی:

از مشخصات عسل طبیعی میتوان به این اشاره نمود که از بیرون شیشه ی عسل نمی توان طرف دیگر را ببینید در صورتی که عسل تقلبی شفاف است.

>> طعم عسل طبیعی: 

عسل طبیعی مزه شکر نمی دهد و علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است. برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی، باید توجه داشت که عسل مصنوعی بیشتر طعم شکر می دهد، نه مزه خالص عسل.

>> تست عسل طبیعی از تقلبی با نان تست:

در صورتیکه عسل طبیعی را روی نان تست بمالید نان پس از چند دقیقه سفت می شود ولی اگر عسل تقلبی روی نان مالیده شود نان نمدار خواهد شد.

تشخیص عسل طبیعی,خواص عسل طبیعی,عسل طبیعیاگر عسل طبیعی را روی نان تست بمالید نان بعد از چند دقیقه سفت می شود

>> تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با زرده تخم مرغ: 

یکی از عجیب ترین روش هایی که تا به حال شنیده اید تشخیص عسل با زرده تخم مرغ است، در این روش باید عسل و زرده تخم مرغ خام را با هم مخلوط کرد، اگر پس از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ پخته شد، عسل طبیعی است و در غیر این صورت تقلبی است!

>> تشخیص عسل طبیعی با کاغذ:

کافیست چند قطره از عسل را روی کاغذ بریزید، عسل طبیعی به هیچ وجه جذب کاغذ نخواهد شد، درحالیکه عسل تقلبی سریع روی کاغذ جذب می شود.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
ویژه سرپوش