پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
۱۹:۳۰ - ۱۲ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۰۹۷۱
حوزه بهداشت و رفاه

موج پنجم کرونا؛ انتقاد از وزارت بهداشت و درخواست از رئیسی

چرا واکسن داخلی تزریق نمی‌شود؟/ دکتر طبرسی: این چه وضع واکسیناسیون و بازی با رنگ‌هاست؟

وضعیت واکسیناسیون در ایران,عدم تزریق واکسن کرونا در ایران
با آغاز پیک پنجم کرونا در کشور و وضعیت وخیم در برخی از استان های جنوبی و سیستان و بلوچستان نشانه‌هایی از اختلاف تازه میان مقامات و مسئولان بهداشت و درمان بروز پیدا کرده است. 

به گزارش فرارو، وزارت بهداشت به ویژه سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان در پیک‌های قبلی دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت کشور، سازمان گردشگری و حتی ستاد ملی کرونا را متهم اصلی شکل گیری موج های کرونا می‌دانست و همین موضوع موجب ایجاد بگو مگو میان مسئولان می‌شد.

اما در این دور تازه بیماری، خبری از اظهار نگرانی‌ها و سخنان پرشور، از سر استیضال و متهم کردن دیگران از سوی  وزیر بهداشت نیست. به نظر می‌رسد این بار نمکی نمی تواند شکل گیری موج پنجم را توجیه کند و به گردن مردم، سفرهای تفریحی و دیگر دستگاه‌ها بیاندازد. 

در موج های قبلی وزیر بهداشت مدام از این شهر به آن شهر سخنرانی می‌کرد و با خواهش و تمنا به دنبال کنترل ویروس بود. سعید نمکی این روزها سکوت کرده است و درباره وضعیت موج پنجم کمتر سخن می‌گوید. 

وضعیت واکسیناسیون در ایران,عدم تزریق واکسن کرونا در ایران

حمله به دولت به خاطر کم کاری در واکسیناسیون

موج جدید بیماری در حالی در کشور آغاز شده است که کم کاری وزارت بهداشت و دولت در واکسیناسیون کرونا آشکار است و انتقادات زیادی را برانگیخته است. 

وزارت بهداشت که مانع اصلی واردات واکسن به کشور بود و منتنقدان می گویند باید پاسخگوی جانباختن بسیاری از شهروندان در هفته‌های اخیر باشد.

از طرف دیگر با وجود اینکه مجوز اضطراری استفاده از واکسن ایرانی کوو برکت صادر شده است، اما هنوز هیچی خبری از واکسیناسیون گسترده نیست. 

پیشتر وزیر بهداشت وعده داده بود که تا پایان خرداد ماه حدود پانزده میلیون ایرانی واکسینه شوند اما تاکنون حدود پنج میلیون نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و برای دوز نیز محدودیت های فراوانی وجود دارد. 

مشخص نیست چرا با وجود اینکه مجوز اضطراری واکسن داخلی صادر شده است، هنوز واکسیناسیون با این واکسن آغاز نشده است. 

مقامات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام می گویند بیش از دومیلیون واکسن برکت تا کنون تولید شده است و تا پایان شهریور نیز این میزان به پنجاه میلیون می رسد. 

حجت نیکی ملکی در این باره در توئیتی نوشت: «تا الان دو میلیون و پنجاه هزار دز واکسن برکت تولید شده است. از این هفته افزایش ظرفیت تولید محقق شد و هم اکنون یک میلیون و دویست هزار دز در هفته تولید واکسن داریم. بر سر وعده خود هستیم با افزایش ظرفیت های بعدی ان شاالله تا پایان شهریور بیش از ۵۰ میلیون دز واکسن تولید خواهیم کرد.»

این در حالی است که نیکی ملکی پیشتر گفته بود تا تیر ماه حدود هشت میلیون واکسن تولید می شود و نهایتا تا پایان شهریور به پنجاه میلیون دوز می رسد. به نظر می‌رسد برکت در برنامه تولید واکسن کمی عقب است اما توئیت تازه نیکی ملکی برای اعلام این مطلب است که واکسن هست اما تزریق نمی‌شود. 

این توئیت در واقع پاسخی است به برخی مطالب درباره اینکه واکسن تولید داخلی به تولید انبوه نرسیده است. 

کاربری از نیکی ملکی پرسید "پس چرا سرعت تزریق اینقدر پایینه؟!"، او پاسخ داد: «واکسیناسیون در حوزه وزارت بهداشت است.»

این فقط نیکی ملکی نیست که وزارت بهداشت و دولت را در مورد خودداری از آغاز واکسیناسیون با واکسن داخلی مورد انتقاد قرار می دهد. 

دکتر پیام طبرسی از  پزشکیان مرجع مبارزه با کرونا در کشور و از مدیران بیمارستان مسیح دانشوری که در تولید واکسن برکت نیز همکاری داشته است در اظهار نظری به تندی به وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا انتقاد کرد. 

او از بازی "واکسیناسیون" و  "رنگ بندی" شهرهای کرونایی سخن می گوید. این متخصص بیماری های عفونی گفت خنده دار است که چند روز قبل اعلام می‌شود شنبه تهران قرمز می شود.

طبرسی به شدت از روند واکسیناسیون انتقاد کرد و گفت: "این چه نوع واکسن زدنی است که افراد تجمع می‌کنند. وقتی واکسن داخلی هست چرا تزریق نمی شود."

طبرسی همچنین از ابراهیم رئیسی رییس جمهور منتخب خواست که تیم بهداشت و درمان خود را مستقر کند و وارد عمل شود. اظهار نظری که آشکار انتقاد از  وزارت بهداشت حسن روحانی است. 

رئیسی: سیصد هزار دوز واکسن برکت به ما رسیده است

وضعیت واکسیناسیون در ایران,عدم تزریق واکسن کرونا در ایران

در همین حال با وجود اعلام ستاد اجرایی مبنی بر تولید بیش از دو میلیون واکسن کرونا وزارت بهداشت می گوید تعداد کمی واکسن ایرانی برای تزریق دریافت کرده است. 

امروز علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا و معاون وزیر بهداشت درباره روند واکسیناسیون گفت: "طی هفته گذشته سرعت واکسیناسیون علیه کرونا افزایش می یابد و در هفته های جاری و آینده میزان قابل توجهی واکسن در اختیار خواهیم داشت."

رییسی افزود: «در سطح کشور ازدحام و تجمع مردم برای تزریق واکسن آنچنان نداشتیم و روان بوده و در تهران نیز با افزایش مراکز تجمیع که از مجموع ۸۷۰ مرکز، ۷۵ مرکز درتهران مستقر است، وضعیت به حالت عادی برگشته و مردم نیز نگران دوز دوم واکسن نباشند.»

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: «هفته آینده گروهای سنی پایین تر را برای تزریق واکسن اعلام می کنیم و اکنون هفت میلیون دوز واکسن توزیع کردیم که دو میلیون نفر دوزهای اول و دوم را دریافت کرده و چهار میلیون نفر نیز دوز اول را تزریق کرده اند.»

سخنگوی ستاد ملی کرونا برخلاف ادعای حجت نیکی ملکی که می گوید تا شهریور پنجاه میلیون دوز واکسن داخلی تولید می شود گفت "شهریور ماه ۱۰ میلیون دوز واکسن داخلی به دستمان می رسد."

 رئیسی در واکنش به انتقادات درباره عدم تزریق واکسن داخلی گفت: «تاکنون ۳۰۰ هزار دوز واکسن برکت به دست ما رسیده که توزیع شده و در هفته آینده واکسن تولید داخل و واکسن های وارداتی با سرعت بیشتری توزیع می شود.»

او افزود: «اکنون روزانه توانایی تزریق ۲۰۰ تا ۳۰۰ دوز واکسن را داریم که به ۵۰۰ هزار دوز واکسن می رسد و تا پایان سال همه گروه های مورد هدف در برابر کرونا واکسینه می شوند.»

رئیسی خاطرنشان کرد: "از مردم می خواهیم به سیستم نوبت دهی توجه کنند و تا به آنها تلفنی اطلاع داده نشده یا پیامک نیامده به مراکز مورد نظر مراجعه نکنند."

  • 9
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ویژه سرپوش