جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰
۱۴:۰۳ - ۲۶ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۲۳۲۰
حوزه بهداشت و رفاه

پروژه مقصرتراشی وزارت بهداشت رئیسی برای پیک ششم کرونا

شروع پیک ششم کرونا,پیک ششم کرونا در ایران
پیک ششم کرونا در کشور آغازشده است و دولت همچنان با عادی‌سازی بیماری و بازگشایی‌ها بر آتش زیر خاکستر آن می‌دمد و از کنترل موفق موج کشتار کرونا به‌عنوان بزرگ‌ترین دستاورد ۱۰۰ روزه دولت جدید یاد می‌کند. وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی کرونا به‌خوبی دریافته‌اند که پنهان‌کاری در خصوص بیماری نمی‌تواند بیشتر از این تداوم داشته باشد؛ بنابراین سر باز کردن پیک ششم بیماری را می‌خواهند متوجه جمعیت واکسینه نشده در کشور کنند و با کلید زدن پروژه مقصرتراشی برای پیک ششم کرونا، سرپوشی برای ناکامی‌های داخلی و خارجی برای در دسترس قرار دادن واکسن‌های معتبر و به‌روز شده در جامعه فراهم کنند.

به گزارش همدلی، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در بخشنامه‌ای خطاب به تمامی دستگاه‌ها اعلام داشته است که «همه کارکنان باید واکسن بزنند و از حضور کسانی که واکسن نزدند جلوگیری خواهد شد.» خطاب این بخشنامه که تاریخ آن، ۲۷/۷/۱۴۰۰ است، تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور به‌استثنای نیروهای مسلح است. طبق این بخشنامه بنا بود از حضور کارمندانی که تا اول آبان ماه حداقل یک دوز واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند، جلوگیری شود.علاوه بر این، تأکید شده بود که ارائه خدمات اداری به کسانی که دوز اول و دوم واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند نیز انجام نمی‌شود.

 این بخشنامه در حالی صادر و ابلاغ‌شده است که علیرغم ادعاها در خصوص آغاز نظارت بر واکسیناسیون کارکنان ادارات و سازمان‌ها و توبیخ و انفصال‌ازخدمت کارمندان فاقد کارت دیجیتال واکسن، مفاد آن تاکنون به‌طور کامل اجرانشده و ممنوعیت‌ها هنوز برای مخالفان واکسیناسیون و جمعیت واکسینه نشده در سطح ادارات و سازمان‌های بخش دولتی و غیردولتی محقق نشده است. حال، پیرو بخشنامه سازمان اداری و استخدامی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت و درمان با اشاره به تصویب طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها و اجرای آن از ابتدای آذرماه گفته درصورتی‌که کارمندی برای واکسیناسیون اقدام نکند با انفصال‌ازخدمت روبه‌رو خواهد شد. 

محسن فرهادی در یک گفت‌وگوی رادیویی با اشاره به ابلاغیه سازمان امور اداری استخدامی کشور به تمام دستگاه‌های دولتی و مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر الزام واکسیناسیون برای حضور کارمندان ادارات دولتی در محل کار خود و عدم رعایت دقیق این قانون در سراسر کشور اظهار داشته است: معاونان توسعه دستگاه‌های اجرایی کشور موظف به اجرای این ابلاغیه هستند و چون این طرح با مقداری تخفیف جلو رفته است، طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها از ابتدای آذرماه با شدت بیشتری اجرایی خواهد شد.ناظران حوزه بهداشت و درمان کشور، سختگیری ستاد ملی کرونا درباره اجرای بخشنامه سازمان اداری و استخدامی را بی‌ارتباط با فروکش کردن سرعت واکسیناسیون و افزایش تبلیغات و تجمعات ضد واکسن‌ها و موضوع واکسن هراسی در جامعه نمی‌دانند. 

روند هشدار‌آمیز واکسیناسیون، وزیر بهداشت و درمان را مجبور ساخته است تا برای تشویق و ترغیب مردم به حضور در مراکز و پایگاه‌های واکسیناسیون هم که شده است درباره آمار واکسینه شده‌ها ادعاهای عجیبی را مطرح کند. اخبار دریافتی از نهادهای مرتبط با سلامت کشور، حکایت از تنزل شدید تعداد افرادی است که برای دریافت دوز اول واکسن به مراکز واکسیناسیون کشور مراجعه می‌کرده‌اند. طی دو هفته اخیر، آمار رسمی منتشرشده از سوی وزارت بهداشت و درمان نشان می‌دهد که رقم واکسینه شده‌های دوز اول کرونا ثابت مانده است و روی رقم اعلام‌شده ۵۵ میلیون نفر توقف کرده است. آنچه مسلم است؛ رقم واکسینه شدگان هنوز به ۵۰ درصد کل جمعیت کشور نزدیک نشده است و نمی‌توان ادعای پیدایش ایمنی جمعی و عادی انگاری بیماری کرونا و انجام بازگشایی‌ها در سطح جامعه را داشت.

به نظر نمی‌رسد مقاومت مخالفان واکسیناسیون، با قرنطینه اجباری واکسینه نشده‌ها درون خانه‌های خود و انفصال‌ازخدمت و حتی جرم انگاری عمل آن‌ها و محاکمه در دادگاه، شکستنی باشد.

استقامت مردمی در مقابل واکسیناسیون اجباری به هراس آن‌ها نسبت به صدور مجوز تزریق آزمایشی و اضطراری واکسن‌ها و عوارض احتمالی واکسن‌های موجود در کشور و یقین از عدم تأثیرگذاری واکسن‌ها روی سویه‌های جدیدتر ویروس کرونا بازمی‌گردد. همچنین مردم اصرار دولت بر تزریق واکسن‌هایی که یا از حداقل‌های استاندارد سازمان جهانی بهداشت برخوردار هستند یا اصلاً تأییدیه این سازمان و دیگر مجامع سلامت جهانی را برخوردار نیستند، متوجه نمی‌شوند. واکسن‌های وارداتی یا داخلی تولیدشده در کشور به نحوی هستند که حتی دولت جمهوری اسلامی ایران مسئولیت عواقب تزریق واکسن به افراد مراجعه‌کننده به مراکز واکسیناسیون را بر عهده نمی‌گیرد و مسئولیت عوارض احتمالی واکسن‌ها طی تعهدنامه‌ای بر عهده تزریق کننده است.

 برخی برندهای واکسن موجود چنان نامعتبر هستند که حتی تأییدیه برای مصرف آزمایشی و اضطراری نیز دریافت نکرده‌اند و پس‌ازاینکه به‌طور گسترده در مراکز واکسیناسیون، توزیع و به مردم تزریق‌شده‌اند، به‌طور بی‌سروصدا و با نامه وزارت بهداشت و درمان از سطح پایگاه‌های واکسیناسیون جمع‌آوری‌شده‌اند.

واکسن «حیات واکس» از آن جمله است که پس‌ازاینکه ده‌ها میلیون از این واکسن از کشور امارات متحده عربی وارد کشور می‌شود، پس از توزیع، مشخص می‌شود که این واکسن ازجمله واکسن‌های بی‌نام‌ونشانی بوده که حتی در لیست واکسن‌های آزمایشی و اضطراری سازمان بهداشت جهانی قرار نداشته و اصلاً چنین واکسنی مجوز صادرات و مصرف نداشته است.

بااین‌حال معلوم نیست که چرا حکومت و دولت، واکسینه نشده‌ها را تهدید به قرنطینه و انفصال از خدمات دولتی و عدم ارائه خدمات اجتماعی به آنان می‌کند و از طرفی در بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور، نیروهای مسلح را مستثنی از مصوبه واکسیناسیون اجباری و اعمال محدودیت‌های اجتماعی تلقی کرده است؟! در شرایطی که حتی کشورهایی که واکسن‌های اصلی و معتبر تزریق کردند و میزان جمعیت واکسینه شده آن‌ها بالغ بر ۷۰ درصد بوده است، امروز گرفتار موج جدید ابتلا و مرگ‌ومیر کرونایی شده‌اند؛ اما در خصوص ایران، متأسفانه مواجهه دولت با واکسیناسیون و پیک ششم بیماری بسیار عجیب می‌نماید.

 پیک ششم کرونا در کشور آغازشده است و دولت همچنان با عادی‌سازی بیماری و بازگشایی‌ها بر آتش زیر خاکستر آن می‌دمد و از کنترل موفق موج کشتار کرونا به‌عنوان بزرگ‌ترین دستاورد ۱۰۰ روزه دولت جدید یاد می‌کند. وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی کرونا به‌خوبی دریافته‌اند که پنهان‌کاری در خصوص بیماری نمی‌تواند بیشتر از این تداوم داشته باشد؛ بنابراین سر باز کردن پیک ششم بیماری را می‌خواهند متوجه جمعیت واکسینه نشده در کشور کنند و با کلید زدن پروژه مقصرتراشی برای پیک ششم کرونا، سرپوشی برای ناکامی‌های داخلی و خارجی برای در دسترس قرار دادن واکسن‌های معتبر و به‌روز شده در جامعه فراهم کنند.

  • 18
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ویژه سرپوش