یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
۱۶:۰۲ - ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۰۳۲۸
حوزه بهداشت و رفاه

 شیوع یک بیماری مشترک بین انسان و خوک

خوک,زُئونوز
محققان دانشگاه" کپنهاگ" در مطالعه اخیرشان از شیوع یک بیماری مشترک بین انسان و حیوانات( زُئونوز) خبر داده اند. بنابر گفته محققان ابرمیکروب" کلستریدیوم دیفیسیل" می تواند بین انسان و حیوان منتقل شود.

به گزارش ایسنا،  محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک در مطالعه اخیرشان به بررسی نمونه های ابرباکتری کلستریدیوم دیفیسیل در ۱۴ خوک مزارع دانمارک پرداختند و بعد از آن شاهد ژن های مشترک متعدد مقاوم به آنتی بیوتیک بین خوک ها و بیماران انسانی بودند که این امر شواهدی ارائه می کند که انتقال بیماری از حیوان به انسان امکانپذیر است.

 این مطالعه تحقیقاتی توسط دکتر" سمه بژائوی"( Semeh Bejaoui) و همکارانش از دانشگاه کپنهاگ انجام شده است. دکتر بژائوی گفت:نتایج بررسی های ما روی ژن های مقاوم چندگانه و مشترک نشان می دهد که ابرباکتری کلستریدیوم دیفیسیل همانند مخزنی از ژن های دارای مقاومت ضد میکروبی است که میتواند بین حیوانات و انسان ها جا به جا شود. این کشف نشان می دهد که مقاومت به آنتی بیوتیک ها میتواند به صورت گسترده تر از آنچه قبلا تصور می شد گسترش یابد.

کلستریدیوم دیفیسیل یک باکتری است که روده انسان را آلوده می کند و به تمام آنتی بیوتیک های فعلی به جز سه آنتی بیوتیک مقاوم است. بعضی از سویه ها دارای ژن هایی هستند که به آنها اجازه تولید سمومی می دهد که میتواند باعث التهاب مخرب در روده شده و به اسهال منجر شود که این حالت بیشتر در اشخاص مسن و بیماران بستری در بیمارستان که تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گرفته اند، دیده می شود.

کلستریدیوم دیفیسیل بعنوان یکی از جدی ترین تهدیدات مقاومت آنتی بیوتیکی در ایالات متحده در نظر گرفته می شود. این باکتری در سال ۲۰۱۷ باعث آلوده شدن ۲۲۳ هزار و ۹۰۰ فرد و مرگ ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر شد که هزینه مراقبت های بهداشتی آنها نیز بیش از یک میلیارد دلار تخمین زده شده است.

یک سویه بسیار خطرناک کلستریدیوم دیفیسیل به نام" ریبوتیپ ۰۷۸؛ RT۰۷۸"  که میتواند باعث بیماری جدی تر و توالی اصلی آن نوع ۱۱( ST۱۱) شود، با افزایش تعداد مبتلایان در افراد جوان و سالم در جامعه مرتبط است. حیوانات مزرعه اخیرا بعنوان مخزن سویه RT۰۷۸ شناسایی شده اند.

در این مطالعه، دانشمندان دانمارکی شیوع سویه های کلستریدیوم دیفیسیل را در دام( خوک) و پتانسیل انتشار ژن های دارای مقاومت ضد میکروبی توسط انسان و دام را بررسی کردند. پژوهشگران در گام بعد به بررسی نمونه های مدفوع به دست آمده از ۵۱۴ خوک که در مزراع دانمارک زندگی می کردند، پرداختند و این نمونه ها به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول شامل نمونه هایی از خوک ماده، خوک های جوان و خوک های کشتارگاهی بودند که بین سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ جمع آوری شده بودند. ۱۸۴ نمونه گروه دوم نیز طی کشتار در سال ۲۰۲۱ جمع آوری شده بود.

نمونه ها از نظر وجود کلستریدیوم دیفیسیل غربالگری شدند و از روش توالی یابی ژنتیکی برای شناسایی وجود ژن های مقاوم به سم و دارو استفاده شد. از ۵۱۴ نمونه در ۵۴ مورد شواهدی از کلستریدیوم دیفیسیل دیده شد. نتایج بیشتر نشان داد که کلستریدیوم دیفیسیل در خوک های جوان و خوک های ماده بیشتر از خوک های کشتارگاهی بود. محققان حدس می زنند که این امر امکان دارد به علت تفاوت سنی بین خوک های جوان و خوک های بالغ باشد البته گفتنی است خوک های جوان تر دارای ترکیب میکروبیوتا هستند که این مسئله آن ها را دربرابر یک کُلُنی سازی موفق مستعدتر می کند.

دکتر بژائوی بیان کرد:استفاده بی اندازه از آنتی بیوتیک ها در پزشکی انسانی و بعنوان ابزاری ارزان در مزارع، توانایی ما را برای درمان عفونت های باکتریایی سخت کرده است. نگرانی خاص ما وجود مخزن بزرگ ژن هایی است که به آمینوگلیکوزید مقاومت می کنند و آنها نیز دسته ای از آنتی بیوتیک ها هستند که کلستریدیوم دیفیسیل ذاتا به آن ها مقاوم است.

به رغم این یافته های مهم، نویسندگان این مطالعه به چندین محدودیت از جمله اینکه قادر به تعیین جهت انتقال نبودند اشاره کردند. دکتر بژائوی گفت:تا زمانی که تجزیه و تحلیل های فیلوژنتیکی عمیق تری انجام ندهیم، نمی توانیم جهت انتقال را تعیین کنیم که این امر میتواند همچنین دو طرفه باشد و باکتری ها نیز به طور مداوم در جامعه و مزارع منتشر و گسترش یابند.

تبارزایی یا فیلوژنتیک( Phylogenetics) شاخه ای در علم زیست شناسی می باشد که به بررسی ارتباط تکاملی گروه های مختلف جاندران نظیر گونه ها یا جمعیت ها می پردازد.

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش