چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
۰۹:۲۵ - ۰۵ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۰۴۷۷
حوزه بهداشت و رفاه

استعفای اعتراضی مسوولان نظام ‌پزشکی تهران

مطالبه پزشکان: عدم‌استفاده غیرمشروع از آمبولانس‌ها، درمان آزاد و بی‌قید و شرط مجروحان اعتراضات اخیر

استعفای اعتراضی مسوولان نظام ‌پزشکی تهران,مطالبه پزشکان
پزشکان سه مطالبه اصلی دارند: اولین و مهمترین مطالبه تمام پزشکان درمان آزاد و بی‌قید و شرط مجروحان اعتراضات اخیر است. البته پزشکان خواهان درمان تمام بیماران اعم از معترضان و ماموران مصدوم هستند. همچنین دومین خواسته ما عدم‌استفاده غیرمشروع از آمبولانس‌ها است. از آمبولانس‌ها فقط باید جهت خدمات پزشکی استفاده شود. با توجه به قسم پزشکان، ما باید مانند گذشته درخصوص پرونده بیماران آسیب‌دیده از وقایع اخیر رازدار باشیم.

روزنامه جهان صنعت نوشت: دامنه اعتراض‌ها به سازمان نظام‌پزشکی سراسر کشور نیز رسید. همزمان با تجمع پزشکان در شیراز، اعضای نظام‌پزشکی در تهران و اصفهان اعلام کردند که در اعتراض به دخالت نیروهای امنیتی دست به اعتراض زده‌اند.

برخی خبرگزاری‌ها از عدم برگزاری تجمع اعضای نظام‌پزشکی در تهران خبر دادند اما گزارش‌خبرنگار«جهان صنعت» حاکی از آن است که دیروز جمعی از پزشکان و اعضای جامعه پزشکی مقابل سازمان نظام‌پزشکی واقع در امیرآباد شمالی دست به اعتراض زدند، اما فارس نوشته است: «علی‌رغم فضاسازی عده‌ای معدود از پزشکان در فضای مجازی و درخواست آنها برای تجمع مقابل سازمان نظام‌پزشکی، هیچ‌گونه تجمعی مقابل این سازمان انجام نشد و پزشکان هیچ توجهی به درخواست این معدود افراد نداشتند و این فضاسازی با استقبال آنها مواجه نشد.»

اما براساس مشاهده میدانی خبرنگار «جهان صنعت» تمام مسیرهای منتهی به این سازمان به شدت امنیتی بود. درب اصلی سازمان نظام‌پزشکی هم توسط ماموران امنیتی بسته شده بود و اجازه ورود و خروج به هیچ فردی را نمی‌دادند.

برخی‌گزارش‌ها حاکی است تعدادی از پزشکان بازداشت شده‌اند و هنوز اطلاع دقیقی از محل نگهداری آنها نیست. همچنین به تمام کارکنان سازمان پیامکی حاوی امکان عدم حضور در سازمان به دلیل عدم تامین امنیت پزشکان ارسال شده است.

همچنین قائم‌مقام نظام پزشکی تهران نیز در اعتراض به آنچه بی‌احترامی به پزشکان خوانده شده است از سمت خود استعفا کرد.

دکتر محمد رازی در متن استعفاء خود ضمن انتقاد به نحوه برخورد با برخی پزشکان حاضر در صحنه افزوده است: «بنده در این پیام ضمن عذرخواهی از جامعه پزشکی خدمتگذار و آحاد جامعه نیازمند سلامت، از این نظر که نتوانستم در دوران عضویت هیات مدیره نظام‌پزشکی تهران کاری در خور شأن مردم شریف انجام دهم استعفای خود را اعلام می‌نمایم.»

از سوی دیگر صبح دیروز دکتر موید علویان، رییس نظام‌پزشکی تهران بزرگ در حالی که پزشکان را به درون سازمان هدایت می‌کرد، توسط یکی از ماموران هدف ضرب و شتم قرار گرفت که فک او شکست. در پی همین امر ایشان نیز از ریاست سازمان نظام‌پزشکی تهران استعفا کرده است. به گزارش «جهان‌صنعت»، متن استعفاء دکتر علویان بدین شرح است:

« جامعه محترم پزشکی: اینجانب ضمن تشکر از اعتمادی که بنده داشتید، به دلیل اینکه در حال حاضر امکان تکالیف قانونی و محوله خود را ندارم، ضمن استعفا از ریاست نظام‌پزشکی تهران بزرگ از عضویت در هیات مدیره هم کنار می‌روم. عزت و سربلندی جامعه پزشکی آرزوی همگان است.»

مطالبه پزشکان

دکتر محمد رازی، قائم‌مقام سازمان نظام‌پزشکی تهران بزرگ با انتقاد از رفتار ماموران امنیتی با پزشکان به «جهان‌صنعت» گفت: مطالبه اصلی پزشکان حاضر در تجمعات یک امر کاملا طبیعی است. پزشکان سه مطالبه اصلی دارند: اولین و مهمترین مطالبه تمام پزشکان درمان آزاد و بی‌قید و شرط مجروحان اعتراضات اخیر است. البته پزشکان خواهان درمان تمام بیماران اعم از معترضان و ماموران مصدوم هستند.

همچنین دومین خواسته ما عدم‌استفاده غیرمشروع از آمبولانس‌ها است. از آمبولانس‌ها فقط باید جهت خدمات پزشکی استفاده شود. با توجه به قسم پزشکان، ما باید مانند گذشته درخصوص پرونده بیماران آسیب‌دیده از وقایع اخیر رازدار باشیم. بنابراین خواهان حفظ پرونده پزشکی مصدومان از طرف مراکز درمانی هستیم. به نظرم خواسته پزشکان کاملا قانونی است و هر دولتی باید این امر را بپذیرد. برخلاف تصورات مطالبات پزشکان براساس قوانین جاری کشور است، حکومت باید آن را بپذیرد. پزشکان غیر از این موارد خواسته دیگری ندارند.

وی با اشاره به استعفای خود از سمت قائم‌مقامی این سازمان، اظهار کرد: دلیل این موضوع عدم احترام به جامعه پزشکی و هتک حرمت به پزشکانی بود که قصد برگزاری تجمعی مسالمت‌آمیز در این سازمان را داشتند.

همچنین دلیل دیگر این استعفا تعدی به خانه پزشکان و امنیتی کردن فضای اطراف سازمان نظام‌پزشکی و دانشگاه بود. نه تنها اجازه برگزاری تجمع را ندادند بلکه درهای سازمان نظام‌پزشکی را بسته و اجازه ورود به پزشکان را هم ندادند. چهارشنبه درب‌های سازمان نظام‌پزشکی توسط مدیران نه بلکه توسط پلیس بسته شده است. در زمان اعتراض بنده به برخورد توهین‌آمیز با یکی از پزشکان حاضر و درخواست از آنها برای رها کردن ایشان به من هم بی‌احترامی شد.

قائم‌مقام مستعفی سازمان نظام‌پزشکی بیان کرد: دامنه این بی‌احترامی‌ها به دکتر علویان رییس نظام‌پزشکی تهران بزرگ هم رسید.

زمانی که ایشان در حال صحبت کردن و دعوت به‌ آرامش بود یکی از ماموران با مشت به صورت ایشان ضربه زد که به نظر می‌آید فک دکتر علویان شکسته باشد. در این میان تعدادی از پزشکان بازداشت شدند که هنوز تعداد و اسامی آنها را نمی‌دانیم.

مطالبات قانونی

دکتر محمدمهدی قیامت معاون پیشین نظام پزشکی تهران نیز با انتقاد از شیوه برخورد نیروهای امنیتی با پزشکان به «جهان‌صنعت» گفت: روز چهارشنبه پزشکان به صورت مسالمت‌آمیز برای بیان مطالبات قانونی‌شان مقابل درب سازمان ایستاده بودند که ماموران با شلیک گلوله ساچمه‌ای پزشکان را متفرق کردند. اینگونه رفتارها با پزشکان کشور برای حاکمیت هزینه سنگینی دارد. حاکمیت در چنین شرایط حساسی لازم است به مطالبات پزشکان گوش دهد و به آنها رسیدگی کند. مدیرعامل بیمارستان ایرانمهر با بیان اینکه برخورد قهری ماموران با پزشکان به خصوص دکتر علویان که یکی از مسوولان کشور به‌شمار می‌رود بسیار اشتباه است تاکید کرد دکتر علویان سال‌ها به این کشور خدمت کرده است.

این‌گونه رفتارهای خشن با پزشکان پیامدهای منفی را نیز در جامعه اشاعه دهد، چرا که احساسات و انگیزه مردم به خصوص پزشکان نسبت به سیستم تغییر می‌کند و احتمال شعله‌ور شدن اعتراضات را در پی دارد. امیدوارم حاکمیت در راستای آرامش دوباره‌ کشور برای مطالبات همگان توجه لازم را به عمل بیاورد.

وی افزود: مطالبات پزشکان در چارچوب قانون است. یکی از اساسی‌ترین مطالبات ما عدم استفاده از آمبولانس برای جابه‌جایی ماموران است. در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. مردم همیشه در ترافیک برای عبور آمبولانس راه باز می‌کردند، برخی از این موضوع سوءاستفاده کردند. حالا حیثیت و آبروی آمبولانس در میان مردم رفته است. این روزها دیگر کسی برای آمبولانس‌ها را‌ه باز نمی‌کند. اگر واقعا بیماری درون آن باشد، جان می‌دهد. در این میان آبروی وزارت بهداشت هم رفته است.

مدیرعامل بیمارستان ایرانمهر با اشاره به درمان مصدومان در حوادث اخیر بیان کرد: بنده زمان جنگ پزشک بودم. آن زمان سرویس خدمات درمانی از مصدوم سوال نمی‌کرد ایرانی هستی یا عراقی؛ به تمام مصدومان فارغ از ملیت و دین به صورت یکسان خدمات ارائه می‌کردیم.

وی افزود: از منظر ما بیمار، بیمار است. نگاه سیاسی بیمار برای ما مورد توجه نیست. برخوردهای امنیتی در بیمارستان در شأن و شخصیت هیچ‌کس نیست.

به نظرم اینگونه رفتارها آرامش را به جامعه بازنمی‌گرداند بلکه مردم جریحه‌دار می‌شوند. امیدوارم تعدادی از پزشکانی که مقابل درب سازمان بازداشت شدند، به زودی آزاد شوند.

او ادامه داد: مسوولان باید به درخواست پزشکان توجه کنند زیرا مطالبات کاملا منطقی است اما برخورد ماموران با پزشکان غیرمنطقی بوده است. چنین رفتارهایی منجر به هزینه‌سازی برای سیستم و نظام کشور می‌شود، چرا که پزشکانی که در این مدت در کشور مانده‌اند و خدمت کرده‌اند هم به فکر مهاجرت هستند. چنین موضوعی نه تنها برای مردم بلکه برای کل سیستم نیز معضل جدی‌ای است.

حجت بر همه تمام شد

دکتر علی نوبخت، رییس سابق کمیسیون بهداشت مجلس نیز ضمن ابراز تاسف از اهانت به رییس و قائم‌مقام سازمان نظام پزشکی تهران به «جهان‌صنعت» گفت: برخورد فیزیکی ماموران با دکتر علویان و رازی و دیگر همکاران که جهت بیان اعتراض و مطالبات قانونی در محل سازمان نظام پزشکی جمع شده بودند، امری کاملا اشتباه است. بنابراین در جلسه مورخ ۲۰/۷/۱۴۰۱ هیات‌مدیره مجمع انجمن‌ها از دکتر محمد رئیس‌زاده، رییس کل محترم سازمان نظام پزشکی دعوت به عمل آورد و از ایشان در مورد اطلاق اغتشاشگر به مردم معترض به سیاست‌های غلط مسوولان توضیح خواسته شد. ایشان اعلام داشتند که اعتراض حق مردم است و نیروهای مسلح ذی‌ربط مسوول حفظ امنیت معترضان هستند و همین نکته روز بعد رسما در سایت سازمان نظام پزشکی منعکس شد. اکنون رفتار خشن نیروها با تامین‌کنندگان سلامت (همکاران ارجمند پزشک و دندانپزشک و…) را ملاحظه کردیم، حجت بر همگان تمام شده است و منتظر عکس‌العمل اعضای مجمع عمومی و شورایعالی و رییس کل سازمان نظام پزشکی می‌مانیم.

مهدیه بهارمست

jahanesanat.ir
  • 23
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
، پزشکان ارجمند و با شرف به ضاربان مردم خدمات پزشکی و اورژانسی ارائه نکنند تا شاید میخ آهنین در سنگ رود
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش