۱۱:۵۵ - ۱۶ تير ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۴۰۴۲۶۸
حوزه بهداشت و رفاه

وضعیت توجه به مدیریت بدن در میان جوانان جامعه به چه شکل است؟

عالیه شکربیگی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

در عصر حاضر با رشد فرهنگ مصرفی و رسانه‌های ارتباط جمعی‌، بدن اهمیت بسیاری یافته است. یکی از مسائل مطرح‌شده در حوزه جامعه‌شناسی بدن، مدیریت بدن است که امروزه در میان دختران، زنان و مردان رواج فراوانی یافته است که در آن افراد با تغییر ویژگی‌های ظاهری بدن خود به ساخت بدن اجتماعی مبادرت می‌کنند. عالیه شکر‌بیگی، جامعه شناس در گفت‌و‌گو با آرمان در ارتباط با اهمیت مدیریت بدن در جامعه می‌گوید: « امروز شاهد توجه افراطی به مدیریت بدن در میان افراد جامعه هستیم، اکثریت جامعه توجه افراطی به ظواهر چهره و بدن خود دارند و نسبت به ارتقای ارزش‌های معنوی درون خود بی‌توجه هستند. اگر تعادلی منطقی میان توجه به ارزش‌های ظاهری و باطنی در میان افراد وجود داشته باشد در نهایت شاهد بهبود کیفیت در ارزش‌های زندگی هستیم.»

 

وضعیت توجه به مدیریت بدن در میان جوانان جامعه به چه شکل است؟

مدیریت بدن امری است با سابقه تاریخی طولانی در ایران است و بحث تازه‌ای نیست، در گذشته زنان و آقایان در حرمسراهای شاهی به این مساله توجه داشتند. امروز این مساله شکل مدرنی یافته است. گیدنز می‌گوید: در هیچ دوره‌ای از تاریخ، بشر به اندازه امروز توجه به بحث مدیریت بدن وجود نداشته است. مدیریت صورت یکی از موارد معمول و جراحی‌‌های مختلف مانند گونه، لب و بینی به میزان زیاد مشهود است. انواع و اقسام جراحی‌ها و مدیریت‌های مختلفی در گروه‌های سنی مختلف وجود دارد.

 

اما ضرورت و لزوم مدیریت بدن چیست؟ نوع مدیریت بدن در جوامع توسعه‌یافته و در حال توسعه و گونه‌های مختلف علمی- بشری متفاوت است. علاوه براین نوع مدیریت در استان‌های مختلف کشور نیز تفاوت دارد، اما ضرورت آن در همه جا دیده شده است. چند عامل تاثیرگذار در میزان تمایل افراد به مدیریت بدن وجود دارد، اگر توسعه فرهنگی و اجتماعی در یک جامعه وجود نداشته باشد ممکن است هر مساله‌ای از طریق شبکه‌های اجتماعی، ماهواره و رسانه‌ها وارد آن شود. فیلم‌ها بر خانواده‌ها، دختران و پسران بر نحوه مدیریت آنها بر بدنشان تاثیر بگذارد و آنها از الگوی ترویج داده شده، تقلید کنند که منظور پذیرش اجتماعی این الگوهاست.

 

افراد علاقه‌مند به آنند که زیبا جلوه کنند و مورد پذیرش قرار بگیرند. بحث مدیریت بدن در جامعه بسیار حائزاهمیت است و علت تقاضای بالا برای مدیریت بدن است. به عنوان مثال در بسیاری از خانواده‌ها شوهر از همسر خود تقاضا دارد به بحث مدیریت بدن توجه کند، البته مدیریت بدن صرفا برای خانم‌ها نیست و آقایان نیز به نوعی به آن توجه دارند.

 

در مقابل به چه میزان توجه به ارزش‌های معنوی و علمی در جامعه وجود دارد؟

رابطه معناداری میان مدیریت بدن و توجه فرد به عقلانیت و ارزش‌های معنوی وجود دارد، هر چه فرد از عقلانیت و تفکر انسان نسبت به مسائل، جامعه و دنیای اطراف کمتری برخوردار باشد بحث مدیریت بدن برای او جدی‌تر می‌شود. امروز صورتک‌های نقاشی شده را در خیابان‌ها، خانواده‌، مسافرت‌ها ملاحظه می‌کنیم که بیشتر از آن چیزی باتوجه به تفکر و عقلانیت رشد کرده باشند از نظر مدیریت‌های ظاهری تکامل یافته‌اند. اگر بتوان برنامه‌ریزی مناسبی برای گذران اوقات فراغت خوب برای جوانان داشت آنها به ورزش و موارد دیگر بیشتر می‌پردازند و کمتر به سوی مدیریت بدن گرایش می‌یابند. از سوی دیگر مساله مدیریت‌بدن هزینه‌بردار است و پیامدهای مناسبی نیز ندارد. به عنوان مثال بسیاری از موارد جراحی‌های بینی برای افراد دردسر ساز شده‌اند و از این کار پشیمان شده‌اند یا جراحی‌هایی برای کاستن چربی و چاقی در مواردی به مرگ فرد انجامیده است.

 

بنابراین نیازمند روشنگری‌ نسبت به نوعی از مدیریت بدن مدرن هستیم که وارد جامعه شده است و افراد را بیشتر از آنکه به افکار و اندیشه‌های‌مدرن جذب کند متمرکز ظواهر زندگی و عینیت‌ها کرده است. این موضوع برمی‌گردد به نوع برخورد ما با جهان غرب. آیا از این جهان اندیشه‌های‌نو را به ارمغان می‌گیریم یا ظواهر زندگی مدرن را؟ امروز غرب از ظواهر عبور کرده و افراد ساده‌ترین ظاهر و پوشش را دارند، مردم در ایران وضعیت ساده‌ای در پوشش و ظاهر ندارند و حتی در دانشگاه‌ها نیز وضعیت مناسبی را ملاحظه نمی‌کنیم.

 

افراد در دانشگاه‌ها، خیابان‌ها و مهمانی‌ها به طور مضاعف به بحث مدیریت بدن توجه دارند. البته توجه به مدیریت بدن تا حدی معقول است، اما هنگامی که از حد بگذرد و بیما‌رگونه ‌شود، خطرناک است و پیامدهای منفی زیاد برای فرد دارد. مدیریت بدن می‌تواند به جراحی صورت، بدن و حتی کوتاهی یا بلندی قد خلاصه شود، البته در ایران جراحی‌های زیبایی صورت طرفداران بیشتری دارد، زیرا زنان حجاب چادر یا مانتو دارند و بنابراین در تلاش‌اند آن نقطه‌ای که بیشتر در معرض دید و مورد پذیرش‌اجتماع قرار است را نقاشی و مدیریت کنند.

 

چگونه می‌توان اقداماتی را برای حرکت فرد به سوی تعالی روح و ارزش‌های معنوی انجام داد؟

گام اول عبور از مدیریت‌های افراطی بدن رسیدن به خودآگاهی است، در واقع اگر فرد آگاه باشد که زمانی را که برای مدیریت بدن می‌گذارد می‌تواند به گونه‌ای بهتر صرف کند دست از توجه افراطی به مدیریت بدن برمی‌دارد. برخی از جوانان امروز ساعات متمادی را صرف مدیریت بدن می‌کنند، به عنوان مثال اگر در خیابان ظاهر افراد را مورد ارزیابی قرار دهید، برخی افراد برای انواع پوشش، مدل مو و آرایش خود حداقل دو، سه ساعت زمان صرف کرده‌اند.

 

افراد هرچه آگاهی بیشتری نسبت به جهان، زندگی، هستی و معرفت‌شناسی کسب کنند برای آراستگی افراطی و به تبع آن پذیرش اجتماعی دغدغه چندانی ندارند. این خودآگاهی باید در درون فرد رخ دهد، در واقع هنگامی که اندیشه مدرن انسان پیش رود می‌تواند نسبت به جهان اطراف خود کنجکاو باشد و آن را مطالعه کند تا روش زندگی مناسب را پیش گیرد. در نقطه مقابل توجه زیاد به ظواهر بیرونی است که در نهایت برآیند چندانی ندارد. البته برخی افراد از مدیریت بدن فوق‌العاده شاد می‌شوند و گونه‌های مختلف اخلاق و رفتار در میان جوانان، دختران و خانواده‌ها داریم، اما بهتر آن است که به تعالی‌درون و اندیشه بپردازیم تا تعالی‌برون. مدیریت بدن تا حدی معقول است و موردی ندارد، اما در مورد تعالی‌درون و اندیشه شما در وادی بی انتهایی حرکت می‌کنید که هیچ‌گاه سیر نمی‌شوید.

 

اگر افراد به دنبال آن آگاهی باشند پا در چشمه آگاهی و دانایی می‌گذارند و در نهایت مسیری را مشاهده می‌کنند که هیچ پایانی ندارد. در آن زمان آنها لذت واقعی در دست گرفتن یک کتاب و مطالعه سه ساعته آن را درک می‌کنند و به دنیاهای متفاوت لابه‌لای این کتاب‌ها و فیلم‌های ارزشمند دست می‌یابند. علاوه براین در این صورت انسان‌ها با یکدیگر به گفت‌و‌گو و تعامل می‌پردازند، زیرا تعاملات انسانی امروز در جامعه صرفا امکانی برای عرضه و به نمایش گذاری خود به دیگران شده است. خودنمایی بیرونی به معنای توجه افراطی به لباس و صورت زیباست و فرد این مسائل را اولویت می‌داند.

 

البته توجه افراطی به مدیریت بدن ریشه در شیوه‌های آموزشی و نگرشی فرزندان در خانواده و نهاد آموزشی نیز دارد. در واقع آنها مفاهیمی مانند جهان‌بینی، معرفت‌شناسی به زندگی و جامعه و خدا را یاد نمی‌گیرند. بنابراین اگر فرزندان امروز به دنبال صورتک‌های نقاشی‌شده هستند به دلیل آن چیزی است که در خانواده‌ها، نهادهای آموزشی و جامعه‌پذیری رسانه‌ای آموخته‌اند و به دنبال منش و کنش‌هایی بود که به نوعی خودآگاهی آنها را نسبت به جهان هستی، زندگی و مدت محدود زندگی در دنیا آگاه کند تا نسل‌های بعدی منشا خیر و برکت برای خود و دیگران باشند.

 

 آرزو ضیایی

 

  • 22
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 29 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید