پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
۱۵:۴۴ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۰۰۹۱
حوزه بهداشت و رفاه

سهل انگاری در ایران؛

ثبت جهش بدتر از ویروس انگلیسی در چکسلواکی/ تکمیل ظرفیت ICU در اهواز

کرونای جهش یافته در ایران, تکمیل ظرفیت ICU در کلانشهر اهواز
عضو کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: در کالیفرنیا، نیویورک و اوگاندا جهش‌های جدیدی از ویروس کرونا گزارش‌ شده است و جهش بدتر از انگلیسی را در چکسلواکی شاهد هستیم.

به گزارش مهر، مجید مختاری در برنامه یه روز تازه، افزود: در ابتدا به ۵۳۲ خانواده‌ای که عزیزان خود را در هفته گذشته از دست داده‌اند، تسلیت می‌گویم. در هفته گذشته مواد مثبت ابتلاء در آمریکا و انگلیس با وجود گونه‌های جدید روند کاهشی داشته است و درصد بسیار زیادی از این روند احتمالاً به دلیل تزریق واکسن است. نیمی از جمعیت انگلستان واکسینه شده‌اند و رعایت مسائل بهداشتی در این دو کشور تغییر عمده نداشته است. در هر گوشه و کنار جهان ویروس سرکوب شود، به نفع کل دنیاست و در نتیجه این جهش‌ها کاهش پیدا خواهند کرد.

وی اظهار داشت: تعداد موارد مثبت در ایران رو به افزایش است و موارد فوتی نیز در آمریکا و انگلیس کاهش چشمگیر داشته است. ایران روند کاهشی در مرگ‌ومیر دارد اما اندکی ممکن است با افزایش همراه شود و ۶۹۸ در یک‌میلیون جمعیت مرگ‌ومیر برای ما ثبت شده است. افزایش ۶۰ فوتی در هفته گذشته نسبت به هفته قبل‌تر نگران‌کننده است. ممکن است این روند افزایشی باشد و مرگ‌ومیرها ۲ تا ۳ هفته بعد از افزایش ابتلاها خودنمایی می‌کند.

مختاری افزود: تعداد ویروس جهش‌یافته موجود در ایران نمایانگر افزایش مرگ‌ومیر نیست و عدم رعایت پروتکل‌ها تأثیر بیشتری دارد. ممکن است این ویروس‌ها در گذشته هم به ایران ورود کرده باشند اما ما شناسایی نکرده باشیم و تعداد آنها به اندازه این نیست که روند فوتی ما نشان می‌دهد. بازگشایی نمایشگاه‌ها، رستوران‌ها، مراسم‌ها و… شرایط را تغییر داده است. در فروردین و اردیبهشت سال گذشته از نظر تعداد مرگ‌ومیر در کنار کره جنوبی و استرالیا قرار داشتیم و جز بهترین کشورهای دنیا بودیم که تعطیلات و رعایت‌ها این موقعیت را برای ما شکل داد و بهتر است برنامه‌ای برای نوروز نداشته باشیم و چند ماه دیگر تحمل کنیم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تأکید کرد: در صورتی که ایران همین روند را ادامه بدهد، تعداد مرگ‌ومیر و ابتلاها کاهش چشم‌گیری خواهند داشت اما روند برای آمریکا، فرانسه و آلمان وحشتناک است؛ البته در ایران متأسفانه با سهل‌انگاری مواجه شده‌ایم. در اکثر کشورهای اروپایی رعایت‌ها انجام نمی‌شود و احتمالاً واکسن مؤثر بوده است و ۸۰ درصد مبتلاها بیماری خفیف دارند و از این تعداد حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بدون علامت یا ناقل هستند و ۶۰ درصد ابتلاها هم توسط افراد بدون علامت ناقل است.

مختاری خاطرنشان کرد: رفت‌وآمدهای بین‌شهری منجر به پخش ویروس به سراسر کشور شده است و وظیفه اجتماعی ما ایجاب می‌کند که ماسک و پروتکل‌ها را رعایت کنیم و در مراسم‌ها حضور نداشته باشیم. مطالعات در خصوص فرار ویروس از سیستم ایمنی و مقاومت در برابر واکسن‌ها ادامه دارد و درگیری کودکان و نوجوان موضوع حساسی است که باید توجه کرد و مطالعات نشان می‌دهد که این ویروس به صورت مستقیم به کبد حمله می‌کند و شاهد درگیری قلب و مغز درصد بالایی از بهبودیافتگان هستیم و تورم قلب و مغز را شاهد بوده‌ایم. برجستگی شبکیه چشم نیز از عوارض ابتلاء به کرونا است و ۹ ماه بعد ابتلاء ۳۰ درصد افراد خستگی مفرط دارند و حس بویایی آنها بر نمی‌گردد و بیماران بوهای بد و ناهنجار حس می‌کنند.

وی افزود: در اوگاندا شرایط وخیم است و در کالیفرنیا، نیویورک و اوگاندا جهش‌های جدیدی گزارش شده است. جهش بدتر از انگلیس را در چکسلواکی شاهد هستیم و در غرب آفریقا شرایط نگران‌کننده شده است. در این منطقه ابتلاء به ابولا گزارش شده است که خطر ابتلاء به ابولا و کرونا به طور همزمان نگران‌کننده است چراکه این دو ویروس می‌توانند تبادل پروتئین داشته باشند و در آینده با تبانی ویروس‌ها روبه‌رو خواهیم بود.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: ویروسی که وارد بدن می‌شود با ویروسی که از بدن خارج می‌شود، متفاوت‌تر است و تمامی این جهش‌ها در بدن ما ایجاد می‌شود. بدن ما بهترین میزبان برای جهش‌ها است. اگر ابتلاء کاهش یابد، جهش هم کاهش می‌یابد.

مختاری گفت: ایمنی نکته مهمی است و با واکسیناسیون شرایط بهتر می‌شود. حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر واکسینه شده‌اند و حدود ۱۳۰ کشور هنوز روند واکسیناسیون را آغاز نکرده‌اند و نیازمند عزم جهانی برای واکسیناسیون هستیم. کشورهای ثروتمند باید کمک کنند و همه ما در یک قایق هستیم. ایمنی گله‌ای توسط واکسن ایجاد می‌شود اما ایمنی طبیعی گله‌ای به دلیل کشت و کشتار برای این بیماری وجود ندارد و مهم‌ترین بحث پیشگیری هست.

 تکمیل ظرفیت ICU در کلانشهر اهواز / آینده خوزستان قابل پیش‌بینی نیست

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از تکمیل صد درصدی ظرفیت تخت‌های ICU، بیمارستان های کلانشهر اهواز خبر داد

کرونای جهش یافته در ایران, تکمیل ظرفیت ICU در کلانشهر اهواز

فرهاد سلطانی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت:  ظرفیت ICU در کلانشهر اهواز تکمیل شده و با این روند، ممکن است دچار کمبود خدمات درمانی شویم و بیمارستان‌ها جوابگو نباشند.

وی افزود: در اهواز، بیمارستان رازی و امیرالمومنین(ع) با همه ظرفیت و بخش‌هایی از بیمارستان‌های فاطمه الزهرا(س)، سینا، امام خمینی(ره)، گلستان و بقایی یک در حال ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کرونا هستند.

سلطانی تصریح کرد: در دو سه روز آینده نیز بیمارستان آیت‌الله طالقانی قدیم به بیمارستان‌های پذیرای بیماران مبتلا به کرونا در اهواز افزوده می‌شود.

  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
ویژه سرپوش