یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۵۲

آشنایی با دلایل طلاق در میانسالی و راه های پیشگیری از آن

طلاق در میانسالی,دلایل طلاق در میانسالی,علت طلاق در میانسالیامروزه طلاق در میانسالی بسیار رواج پیدا کرده است
امروزه شادی و رضایت فردی از نظر جامعه، بسیار مهم است و به همین خاطر، زوجین به سختی می توانند فشارها را برای چندین سال، تحمل کنند.

طلاق در میانسالی

زن و مرد در اوایل ۲۰ یا ۳۰سالگی برای ازدواج، تصمیم می گیرند. آن ها بعد از گذراندن تحصیلات تکمیلی، در پی کشف شغلی هستند، پس از آن بچه دار میشوند و یکی از این دو نفر، پس از گذشت سالها احساس می کند که این زندگی، مطابق میلشان نیست. با توجه به اینکه زوجین با گذشت سالها از زندگی مشترکشان، باید درک متقابلی از هم داشته باشند و به تفاهم نسبی برسند ولی باز هم یکی از طرفین و یا گاهی هر دو طرف ، انتظارات زیاد از حدی دارند و همین امر باعث طلاق و جدایی این زوج های میانسال میشود.

دلایل طلاق در میانسالی

زوج های میانسال، همان زوج های دیروزی هستند که می خواستند رابطه ی خود را حفظ کنند ولی امروزه برای طلاق به دادگاه خانواده می روند.

>> سازش به خاطر فرزندان:

یک علت طلاق در میانسالی سازش به خاطر فرزندان در دوران جوانی است. گاهی اوقات زوجین میان سال بخاطر فرهنگ نادرست ما ناشی از وجود فرزندان، طلاق خود را به تأخیر می اندازند و یا یکی از طرفین به این نتیجه میرسد که تمایلی به این زندگی زناشویی ندارد و باید از هم جدا شوند. این زوجین در زمان مطرح کردن چنین امری یا اعضای خانواده خود، عموما این جمله را می شنوند« بخاطر بچه ات بساز». به این ترتیب انها به خاطر فرزندانشان از هم طلاق نمی گیرند و به نگهداری فرزندشان در یک خانواده پر تنش می پردازد و این شیوه زندگی را فقط بخاطر حرف اطرافیانشان تحمل می کنند. اما بعد از بالغ شدن فرزندشان تصمیم می گیرند که از هم جدا شوند؛ به این خاطر که تصورشان اینست که فرزندانشان دیگر با اسیب های دوره کودکی مواجه نمیشوند و قادر به تصمیم گیری بهتر هستند.

>> اختلاف فکری و سندروم اشیانه خالی:

اختلال فکری یکی دیگر از دلایل طلاق در میانسالی است. گاهی اوقات زوجین میان سال در طول زندگی مشترک به این نتیجه میرسد که به دلایل گوناگونی از نظر فکری با هم تفاهم ندارند و باید از هم جدا شوند که از این دلایل می توان به فاصله فکری ایجاد شده در اثر رشد فردی، رشد فکری، تحصیلات یا تعاملات اجتماعی، طرفین یا یکی از آن ها اشاره کرد و همین امر باعث ایجاد اختلاف نظر و تفاوت در اندیشه ی آن ها میشود و عاقبت باهم بحث و جدل پیدا می کنند و تصمیم به جدایی می گیرند.

اتفاقات رخ داده در بعضی از خانواده ها پس از ازدواج فرزندان، از دیگر دلایل طلاق در میان سالی به شمار می رود. برخی از همسران به زندگی مشترک خود با وجود مشکلات ارتباطی و عدم تمایل به زندگی مشترک، ادامه میدهند و پس از ازدواج فرزندانشان، محتوای زندگی خود را از دست میدهند و به سندروم آشیانه خالی گرفتار می شوند. از این رو آن ها به خاطر مشکلاتی همچون زندگی تهی و نداشتن دلیلی برای ادامه ی این رابطه، تصمیم به طلاق می گیرند.

>> فقدان آموزش های لازم:

گاهی اوقات بزرگان، با تمایل به طلاق، اموزش زندگی مشترک و شرایط و ضوابط خاص برای ازدواج کردن به فرزندانشان را فراموش میکنند. به بیان دیگر درصورت ازدواج کردن با چنین شرایطی، دچار اسیب می شوید. دو طرف در ابتدا بخاطر تعلق خاطر به یکدیگر، هم را تحمل می کنند و در این تصورند که راه گریزی دیگر وجود ندارد. با گذشت زمان دوست داشتن های زندگی، خرج نداشته ها می شود تا جایی که موجب خالی شدن سپرده حساب دوست داشتن می شود و فرد دچار احساس خستگی و انزجار، پس از این دوره میشود. بعد از گذشت سالیان سال از زندگی مشترک، این احساس انزجار بوجود می آید و فرد در چنین شرایطی احساس می کند که می تواند طلاق بگیرد با این که به سن ۵۰ سالگی رسیده است ولی بقدری خسته است که نمیتواند این زندگی مشترک را تحمل کند.

علت طلاق در میانسالی,دلایل طلاق در میانسالی,علت طلاق در سالمندیعادی شدن طلاق و تمکن مالی زنان یکی از دلایل طلاق در میانسالی محسوب میشود

>> عادی شدن طلاق و تمکن مالی زنان:

از دلایل دیگر طلاق در میانسالی تمکن مالی زن است. در واقع طلاق گرفتن در سنین بالا از دیگر مسایل قابل توجه در جامعه امروز به شمار میرود و کم تر در زمان گذشته اتفاق می افتاد و میزان استقبال مردم به دلیل قبح طلاق به خصوص در سنین بالا کم تر بود؛ ولی باتوجه به آمار بالای طلاق در جامعه ی امروزی، شرایط تغيير کرده و این مسئله، حتی زن و شوهرها را در سنین بالا متأثر کرده و آن ها را به دادگاه های خانواده کشانده است.زنان با اشتغال از نظر مالی باتوجه به تغيير ساختار و فرهنگ جامعه ی امروز نسبت به گذشته و فرصت های اقتصادی بهتر برای زن، تامین هستند. بنابراین تمکن مالی برای زنانی، شرایط مناسب ایجاد می کند که خشنود از بابت زندگی طولانی مدت خود نیستند و با مشکلات زیادی با شریک زندگی خود در طول چندین سال، رو به رو هستند و راحت تر از طلاق استقبال می کنند و نسبت به تبعات مالی طلاق، کم تر نگران هستند.

پیامدهای طلاق در میانسالی روی زنان

طلاق زنان میان سال به خصوص خانه دار و بدون شغل، باعث ایجاد تحول در زندگی آن ها میشود و برای آن ها از نظر مالی فاجعه به بار می اورد. اوضاع مالی زنان بعد از طلاق، بدتر میشود درحالیکه وضعیت مردان بعد از یک مرحله سازگاری پس از طلاق، بهتر میشود. یکی از دلایل چالش برانگیز طلاق در بین زنان میان سال، اغلب نداشتن شغل و استقلال مالی برای ادامه دادن زندگی است. بخش عمده ای از هویت مردان در حین و پس از طلاق، محل کارشان می باشد. آن ها هم چنان پس از کار به انجام فعالیت های قبل می پردازند و ارتباطات اجتماعیشان به اجتمال زیاد با مشکلی رو به رو نمی شود. از سوی دیگر، زنان برای گذران زندگی خود، ناچار به پیدا کردن شغلی هستند و درصورت دور بودن از فضای کار برای مدتی طولانی از فضای کار باید شدوباره اموزش ببینند. بعلاوه زنان در قبال بچه ها احساس مسئولیت بیشتری می کنند که همین امر، بیانگر مراقبت اضافی از کودک و زمان و درامد کم تر می باشد.

پیامدهای طلاق در میانسالی,راههای جلوگیری از طلاق در میانسالی,پیامدهای طلاق در میانسالی برای مردانیافتن علل اصلی نارضایتی ها از دیگر راههای جلوگیری از طلاق در میانسالی است

پیامدهای طلاق در میانسالی بر مردان

شاید مردان میان سال در مقایسه با زنان، کم تر، تحت‌تأثیر پیامدهای طلاق قرار بگیرند ولی اثرات مخرب آن بر روی آقایان نیز بیشتر است. با این که استقلال مردان از نظر مالی، بیشتر است ولی گاهی اوقات با مشکلاتی از نظر کاری، پس از طلاق مواجه میشوند و دچار افت می شوند. این مسائل که پس از جدایی از همسر به آنها دست می دهد؛ غالبا ناشی از چالش های عاطفی، روحی، جسمی و اعتباری است. مردان پس از طلاق در میان سالی با مسائلی رو به رو میشوند که از آن ها می توان به احساس تنهایی و نیازمندی های جنسی اشاره کرد. مردان با وجود عدم بروز کمبودهای عاطفی خود به حمایت احساسی زن نیاز دارند و برای انها چنین تغییرات بزرگی ناخوش‌آیند است.

راههای جلوگیری از طلاق در میانسالی

راهکارهای مختلفی برای پیشگیری از طلاق برای دو طرفی که در میان سالی، قصد طلاق دارند یا حتی اصرار یکی از آنها به طلاق، وجود دارد که در ادامه برایتان شرح داده ایم:

- علل اصلی نارضایتی ها را بیابید:

برای جلوگیری از طلاق در میانسالی علت ناراحتی خود را بیابید. شایدَ زن و مرد به خاطر داشتن زندگی مشاجراتی در طول چندین سال از یکدیگر رنجیده اند و در این شرایط از جملات ” جانم به لبم رسیده” یا ” دیگر نمی توانم تحمل کنم” استفاده کرده اند. بنابراین علت اصلی بروز چنین مسائلی، انباشته شدن این نارضایتی ها و عدم رسیدگی به آنها می باشد. سعی کنید که رویه ی خود را برای یک مرتبه هم که شده، تغيير دهید و به جای داد و فریاد کشیدن ، قهر کردن، سکوت، یا تهمت و توهین در کنار یکدیگر به آرامی بنشیند و تمامی موارد مؤثر در رنجش خود را بدون هیچگونه قضاوتی بر روی یک کاغذ، یادداشت کنید. وقای که طرف مقابل شما شکایت میکند؛ صبر پیشه کنید و برای رسیدن به یک راهکار با منطق به گفت و گو بنشینید.

- با خود مهربان باشید:

درصورت سرزنش کردن خود به خاطر اشتباهات گذشته یا داشتن افکار منفی، باید سعی کنید که خود را ببخشید و دوست داشته باشید. سعی کنید مسایل استرس زا در خود را از طریق صحبت با یک مشاور یا دوست نردیک، بیرون بریزید تا این مشکل برطرف شود.

راههای جلوگیری از طلاق در میانسالی,پیامدهای طلاق در میانسالی برای مردانفقدان آموزش های لازم از دیگر دلایل طلاق در میانسالی محسوب میشود

- کمک گرفتن از مشاوره خانواده:

قبل از اقدام زوجین برای طلاق از یکدیگر در میان سالی، باید سعی کنید که برای ادامه ی زندگی مشترک، تمام راه‌های ممکن را امتحان کنید، درواقع تا قبل از ترک زندگی متاهلی بابد تمام مبارزه ی خود را انجام داده باشید و به پشت سرتان با حسرت، نگاه نکنید. درخواست کمک از مشاوران خانواده به عنوان یکی از این تلاش ها محسوب میشود که زوجین در موارد زیادی، پی به مشکلات اصلی خود میبرند وانها را با کار کردن روی نقاط ضعف ارتباطی خود برطرف کنند.

گاهی اوقات شما به خاطر سختی های زندگی، خسته میشوید و قادر به فکر کردن درست نیستید و حس شما برای رهایی از چنین دغدغه هایی اینست که طلاق بگیرید ولی بهتر است که چنین مسائلی را با یک متخصص مشکلات خانوادگی و زناشویی، پیش از طلاق گرفتن در میان بگذارید و صبر کنید تا دری تازه با ازمایش روش های ارائه شده ببینید. شاید از این طریق، قادر به ترمیم زخم های زندگی خود باشید.

پیامدهای طلاق در میانسالی,راههای پیشگیری از طلاق در میانسالی,پیامدهای طلاق در میانسالیکمک گرفتن از مشاوره خانواده یکی از راههای جلوگیری از طلاق در میانسالی است

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش